Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191857/mid_analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 4 4221 937

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Analfabeten som kunde räkna , 2013

pajuu
30.03.2015 4 z 5

Opět nezklamala, stejně jako stařík. Vtipný příběh s mnoha nečekanými i čekanými zvraty :)

helenkan
29.03.2015 3 z 5

Stařík se mi líbil víc.Tohle mi přišlo chvílema i nudné.

st.me
28.03.2015 5 z 5

Četla jsem Stoletého staříka, takže jsem věděla do čeho jdu. Trochu jsem se bála a trochu těšila, jaká bude další knih.
Tři čtvrtiny mě bavily, bylo to ve stejném stylu jako stařík. Bylo to šláplé. Konec byl ale takový táhlý, nudný. Takže jsem se nakonec těšila na poslední stránku. Škoda, no.
Ale i za ten nic moc konec to u mě m plný počet bodů.

mischelinmisa
23.03.2015 5 z 5

Tři číňanky naprosto luxusní :D Kniha ma své silnější i slabší stránky. Jestli se líbil Stařík, bude se líbit i Nombeko.

Jančislava
20.03.2015 3 z 5

O něco nezáživnější než Stoletý stařík a to jsem měla velký časový rozestup. Kniha mě nudila, jen ke konci se to více rozhýbalo a dalo se to dočíst. Nejlepší část byla o Holgerovi 1 a 2. U předešlé knihy jsem se aspoň občas usmála, zde téměř vůbec. Už jsem i uvažovala, že nedočtu. Pro vcelku dobrý závěr dávám 3*.

1casper
20.03.2015 odpad!

Po dlouhé době,- je to první knížka, kterou jsem odložila a nedočetla. Nezáživná, chvílema bez děje. Nezaujala mě ani trochu. Škoda času.

Kikty
20.03.2015 5 z 5

Skvělá odpočinková kniha. Já jsem se řehtala tak, až se po mně otáčela celá pláž. Na dovolenou ideální.

Layss
18.03.2015 4 z 5

Od tohoto autora jsem nejprve přečetla Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel a teprve po přibližně půl roce jsem se pustila do Analfabetky. A jsem ráda, že jsem si dala pauzu. Obě knihy jsou zajímavé, i když velice podobné stylem i tématem. Musím říct, že se mi Stoletý stařík líbil více, ale i Analfabetka se četla pěkně. Doufám, že další kniha od autora se odprostí od tématu atomové bomby.

beran25
17.03.2015 5 z 5

Ještě snad lepší než stařík.

Barry013
14.03.2015 2 z 5

Začátek velice slibný, prostředek veliká bída a o něco lepší závěr už to nezachránil... Až do setkání Nombeko s Holgerem 2 jsem se docela bavil, ale od zmiňované chvíle děj (a s ním ruku v ruce i vtip) postupně upadal a upadal, až jsem se dostal do fáze, že se mi snad ani nechtělo číst dál. Avšak ze zvědavosti, co s tou zatracenou bombou provedou, jsem vydržel. Závěrečná část už byla zase místy celkem vtipná, bohužel už ne natolik aby ve mně probudila prvotní nadšení... Stařík se mi líbil velmi. U této knihy mě bavili už jen určité úryvky, samozřejmě hlavně ty, které se opíraly o světové události či osobnosti, jenže těch bylo tentokrát poskrovnu. Pár zajímavostí jsem se však i tak dověděl... například, kde započal svou velkou kariéru Michael Ballack. :) Kdo by to byl řekl, že to mám za humny. A chlapi, věděli jste, že jeho původ je český? :) 64%

krtica
11.03.2015

Nelíbil se mi styl, jakým je knížka napsaná.Občas sprosté slovo- za mě nic moc.Mnoho povyku pro nic.

archandelka
10.03.2015 4 z 5

Četla jsem ji až po Staříkovi, líbí se mi Jonassonův svěží styl, je výborně oddechový, ale upřímně jsem čekala originálnější zápletku než evidentní zálibu autora v bombách. Ale každopádně číňanky byly skvělé.

mladkovazuzana
09.03.2015 4 z 5

Svým způsobem to byl pěkný blázinec, ale nasmála jsem se :)

střapatá
03.03.2015 4 z 5

Nedoporučuji číst hned po Staříkovi, protože koncept je opravdu hodně podobný. Ale jinak skvělá kniha plná absurdit. Scéna, kdy se sejdou všichni hlavní hrdinové včetně krále v jedné chatě, je dokonalá. Lehké čtivo na kteroukoliv dobu.

adam0773
02.03.2015 5 z 5

Tam kde byl Alan (stoletý stařík) spíše defétista a bral osud tak jak přišel. Zde máme hrdiny, kteří proti osudu bojují svými schopnostmi a jejich úspěchy (pracně vydřené) jim vždy zničí pár blbečků... Z toho důvodu si myslím, že tato kniha je zkrátka ze života :-D

Mc.Sisi
01.03.2015 5 z 5

Stařík je super, ale analfabetka mě bavila víc. Některé shody náhod byly tak šílené, až jsem se chytala za hlavu :D Jinak skvělá kniha! :)

Elisa.Day
27.02.2015 4 z 5

A víte co? Mně se to líbilo... Jasně, je to uhozené, jedna náhoda za druhou, děj krajně nepravděpodobný, ale já se u toho docela bavila. Analfabetka nesahá stoletému staříkovi ani po kotníky (a ani z toho jsem si nesedla na zadek), ale vážně je nutný pořád srovnávat? Nenudila mě a strávila jsem s ní několik fajn večerů, kterých nelituju. Čtyři hvězdičky si podle mě klidně zaslouží.

asam
27.02.2015 4 z 5

Příjemné čtení. Úsměv na rtech od začátku do konce knihy . Nesouhlasím, že Stoletý stařík byl lepší. Byla to první kniha, která se nám dostala do ruky, tedy překvapení. Analfabetka je stejně dobrá.

veronika27
25.02.2015 4 z 5

Ze začátku mě tato kniha moc nebavila, ale jelikož nemám ve zvyku knihu nedočíst, dala jsem jí příležitost a dobře jsem udělala :) Zajímavý děj, zvláštní zápletka, prostě příjemné čtení :)

Yorika
21.02.2015 2 z 5

Po přečtení Staříka jsem byla na tuto knihu opravdu zvědavá.Až do půlky knihy mě příběh bavil.Autorův smysl pro absurdní humor a neuvěřitelné situace je obdivuhodný.Čím více jsem se však dopracovávala ke konci, tím více jsem se nudila.Závěr mi přišel až příliš překombinovaný a děj ztrácel šťávu.Stařík mě pobavil víc.