Anansiho chlapci

Anansiho chlapci https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392568/bmid_anansiho-chlapci-yC9-392568.jpg 4 493 49

Američtí bohové série

< 2. díl

Bůh je mrtev. Ať žijí jeho děti. Když dá otec Tlustého Charlieho někomu jméno, žádná síla mu ho neodlepí. Jako když pojmenoval Tlustého Charlieho ‚Tlustý Charlie´. Dokonce ani teď, po dvaceti letech, se nemůže Charlie Nancy zbavit svého přídomku, jednoho z mnoha zahanbujících ‚darů´, kterých se mu dostalo od jeho otce ještě předtím, než padl mrtvý k zemi na pódiu při karaoke a úplně tak zničil Charliemu život. Pan Nancy zanechal Tlustému Charliemu také různá překvapení – jako například když u jeho dveří jednoho dne zazvonil vysoký pohledný cizinec, který je podle všeho jeho bratr. Ačkoliv se od Tlustého Charlieho liší jako den od noci, ukáže mu, jak si užít nějakou tu legraci, přesně ve stylu jejich draho zesnulého starouška táty. A život začne být pro Tlustého Charlieho najednou velice zajímavý. Protože víte, Charlieho otec nebyl jen tak obyčejný taťka. Byl to Anansi, šejdířský pavoučí bůh. Anansi je duchem vzpoury – dokáže zvrátit sociální řád, vytvořit bohatství jen tak z ničeho, nebo úplně zblbnout ďábla. Někteří říkají, že by dokázal přechytračit i samotnou Smrt. Kniha, ve které se dozvíte, odkud pocházejí bohové, a jak přežít vlastní rodinu.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

Anansi Boys , 2005

evickakyticka
06.08.2020 5 z 5

Po dvou odložených a nedočtených knihách byla tato tím pravým balzámem na mou čtenářskou duši. Škoda jen, že jsem neměla víc času, nejspíš bych knihu přečetla na jeden zátah a s pekelně osezeným zadkem. První díl jsem četla někdy před rokem a tak už jsem ztratila nit příběhu. Ale myslím, že by obstál i jako samostatné dílo. Bylo to skvělé, jak se prolínala skutečnost s tou "druhou stranou". Věci se děly tak lehce a uvěřitelně, že nemám, co by se mi nelíbilo. Příběhy o Anansim a tygrovi byly taky skvělé. Skvěle jsem si početla a pokud bude Gaimanova další kniha, kterou přečtu, stejně dobrá, zařadím jej mezi mé oblíbené.

Kami33
18.05.2020 5 z 5

Tlustý Charlie to nemá jednoduché. Ale kdo má? Charlie postupně zjistí spoustu nových věcí ... o svém otci, bratrovi ... a celý jeho život se změní o 180 stupňů. Následují výpravy do jiných světů a nakonec se vše v dobré obrátí. Skvělé.

NemmamSlov
15.11.2019 4 z 5

„Takže,“ zhrnul to, „momentálne nemám prácu, lásku a - najmä vďaka tvojmu pracovnému nasadeniu - susedia si myslia, že robím zabijaka pre jamajský gang. Niektorí predo mnou radšej ujdú na druhú stranu ulice. A navyše, miestny trafikant odo mňa chce, aby som dal príučku chlapovi, ktorý mu nabúchal dcéru. “
„ Čo si mu povedal?“
„Pravdu, ale nemám pocit, že mi uveril, venoval mi lupienky so syrom a cibuľou a jedny mentolky so slovami, že keď to dokončím, dostanem oveľa viac. “

Teší ma, keď som sa mohol znova vrátit aspoň okrajovo do sveta Amerických bohov. Už názov svedčí o tom, že sa príbech bude točiť okolo pavúčieho boha Anansiho. Pri Gaimenovkách sa čitateľ nnenudí, a hlavne je cítiť, že autor pri písaní nestrácal hlavu a nesnažil sa to zbytočne komplikovať, pri čom vzniklo dokonale jednoduché čítanie, pri ktorom sa určite nikto nespotí. Avšak, vadili mi tu určité drobnosti. Príliš veľa náhod, aby sa všetky postavy stretli na jednom ostrove, no neviem, zdalo sa mi to až príliš pritiahnuté za vlasy. Samozrejme, že tu hrá božská moc, tak že som nad tým moc nedumal. Ďalšie veci nejdem radšej spomínať, lebo by som prezradil kus príbehu, čo nechcem, tak že za mňa toto dielo za 4*. :)

malazluta
19.06.2019 5 z 5

Bůh je mrtev. Ať žijí jeho děti :-)

jobile
15.03.2019 4 z 5

Ze začátku pro mě bylo těžší se zorientovat v tom, kdo je bůh, zvíře nebo člověk. Ve chvíli, kdy jsem to přestala řešit, se mi kniha začala daleko více líbit, a bylo velmi těžké se od ní vůbec odtrhnout. :)

bouncer
16.01.2019 4 z 5

Původně jsem čekal spíše pokračování Amarických bohů v podobném duchu, ale Anansiho chlapci jsou spin-off, který má úplně jiné parametry, jde o komornější příběh, který se pomalu rozbíhá a má pár divných míst, ale druhá půlka knížky to zachraňuje, takže za 4*.

Fuf00n
06.12.2018 2 z 5

Prumerne, jak myslenkou tak pribehem.

sarka9190
17.08.2018 5 z 5

Anasiho chlapce zboznuji.Jsou na 2.místě hned za Koralinou.A proč?Upřímně jsem od knížky po přečtení Nikdykde moc nečekala,prostě jsem ji měla za Gaimanovskou jednohubku na léto,na kterou jsem narazila v jednom antikvariátu.A vite co?Ta knížka me odzbrojila.S ústředním dobromyslnym a přesto usilujícím hlavním hrdinou jsem se hned ztotožnila a příběh o jeho sebehledani mě velmi bavil.když bývám hodně unavená,tak pokud nehrabu zrovna po Patchettovi,beru právě tuto knížku.

Elea
09.08.2018 4 z 5

Děj knihy hodně připomíná Americké bohy, ale takové trochu jednodušší, s méně postavami, ale pořád je to Gaiman s jeho nekonečnou fantazií.

LadyKet
14.03.2018 3 z 5

Nějak mě tato kniha tolik nenadchla, jako jiné od Gaimana. Asi jsem měla přehnané očekávání, které bohužel knížka nesplnila. Není zas úplně špatná, jen pro mě postrádá tu nezaměnitelnou tajuplnou (mytologicko-mystickou) atmosféru, které všechny knihy od Gaimana mají.

jesuswlasac
07.02.2018 4 z 5

Po Amerických boto bola príjemná oddychovka. Príbeh síce jednoduchý s menším počtom postáv ale o to viac zvratov a zaujímavých pasaží. Jednoducho sa od knihy neodtrhnete.

SBH
23.10.2017 3 z 5

Celkový dojem z této knihy mám rozpačitý. Do poloviny jsem se ke čtení musela nutit. Autor zjevně nesympatizoval s hlavním hrdinou, což mi hodně vadilo. Jedinou konzistentní postavou byl ústřední padouch Grahame Coats, já však bohužel záporákům nefandím. Naštěstí se v půli rozběhl děj a Charliemu byly přiřčeny jak kladné vlastnosti, tak rozum. Způsob, jakým zašmodrchané osudy Neil Gaiman rozuzlil a uzavřel se mi vyloženě zamlouval.
Ještě musím poukázat na kvalitní překlad L. Vojtkové a odborně provedené korektury. V současné době je text bez pravopisných chyb spíše výjimkou. Děkuji tímto nakladatelství Polaris.

lucie0951
01.04.2017 5 z 5

Děj knihy je místy docela drsný, ale přesto vtpný.

barlow
10.03.2017 4 z 5

Navazuje na poetiku Amerických bohů, které jsem si zamiloval. Příběh je mírně plytčejší, proto také nižší hodnocení.

Sermone
04.11.2015 3 z 5

Nuž, ťažko mi hodnotiť túto knihu. Zo začiatku som bol veľmi sklamaný, potom dej začal postupne naberať na obrátkach a Anansiho chlapci sa mi začali páčiť. Ale ten slabý rozjazd trval až príliš dlho, preto nemôžem dať viac ako 60%.

alef
19.10.2015 5 z 5

Fantasy je žánr, který mám ráda a tak jsem na Gaimana měla už nějaký čas "políčeno", moje první volba padla na Koralínu nebo Nikdykde, nakonec se mi ale první do ruky dostali Anansiho chlapci, a tak jsem se pustila do příběhu, ve kterém jsem objevila paralelní světy, mytologii, legendy, nadpřirozené postavy, ale taky detektivku, romanci a humor ... podle mě bezva čtení, které mělo spád, a tak Anansiho chlapci určitě nebudou poslední, co si od Gaimana přečtu. Sedl mi jeho styl psaní, ... to jak konstruuje s pomocí legend paralelní světy za tím "naším", ... to jak se příběh pěkně svižně a s humorem rozvíjí, dává dohromady bezva čtení.

Kiť Kať
13.10.2015 4 z 5

Zajimalo by me, co Gaiman s tim bozstvem neustale ma, ale evidentne to funguje. Pribeh o Bohu "Pavouku Podfukari", ackoliv nevim, zda "Podfukar" je to spravne oznaceni, mozna by se dalo uzit i prirovnani "Sprymar", "Vykuk", "Bohem"... inu, pavouci maji evidnetne z pekla stesti a ze vseho se dokazi vykecat, pokud jim tedy Ptaci zena zrovna nevyrve jazyk z ust. "Jednoduse komplexni" postavy jsou tak krasne a proste vystizene, a pritom v sobe vsichni skryvaji urcitou skrytou podstatu, ktera ne vzdy musi nutne odpovidat jejich explicitnimu chovani... Spider, ktery neni takovy Bohem, Buh, Hajzlik, jak by se mohlo zdat, Rosie, ktera sice chce konat dobro, ale pritom je zpocatku ochotna si vzit nekoho, koho vlastne ani nemiluje, jen proto, aby do vrtule vytocila svoji matku... a samozrejme Tlusty Charlie, ktery je vlastne Spider, dokud je/ho pani Dunwiddyova nerozpulila vejpul, tedy ne ze by je/ho rozsekala sekackem na maso, to by mel ten pribeh asi dve stranky, ale pomoci jakesi magicke sily oddelila dobre od zleho; muzeme se jenom ptat - je Spider skutecne zly? Ani bych nerekla, v cemz prave spociva ta "jednoducha komplexnost" postav, o ktere se zminuji vyse. Snad jedina postava, ktera je citelna a pruhledna od zacatku do konce, je Graham Coats, jasne zosobneni dabla, coz byl evidentni ucel, a rovnez velmi vyvedeny. Zaroven me tato kniha navnadila na cetbu Americkych bohu, obzvlaste proto, ze mnoho lidi tvrdi, ze jsou stokrat lepsi nez Anansiho chlapci, a mne se Anansiho chlapci libili opravdu hodne :).

Jano.
29.08.2015 5 z 5

Spin-off Amerických bohov, (dá sa však čítať aj samostatne a Americkí bohovia vám k zážitku až tak chýbať nebudú. Ja osobne som Anansiho chlapcov čítal ako prvých... a toto poradie aj osobne odporúčam, lebo inak je tu šanca, že vás trochu sklamú...) ktorý je na rozdiel od superepických a nároćných AB skôr príjemná oddychovka. A komédia. Nejako podobne by to mohlo vyzerať, kebyže sa Richard Curtis dá na fantasy. Je to zatiaľ asi najvtipnejšia vec od Gaimana, ktorú som čítal, (ale váham aj nad Nikdykde.) Ale príbeh je veľmi dobrý, má myšlienku (aj parádne zakončenie... ale na rovinu, čo od Gaimana nemá? :D) Atmosféra ja úžasne letná. Odporúčam čítať v zime ako ja. :D

Gracian1964
21.06.2015 5 z 5

Vedel som, do čoho idem...Gaimana som čítal aj pred touto knihou a bol som zvedavý, aká bude....Nesklamala ma, dostal som fajn atmosféru a dobrý príbeh...napínavé a vzrušujúce...Myslím, že žiadny fanúšik tohto autora by nemal byť knihou zhnusený...a nielen fanúšik, aj celkom nezainteresovaný čitateľ si môže prísť na svoje...samozrejme, ak sa mu daný žáner páči...

lucifuk
16.11.2014 5 z 5

Rozhodne skvelé. Napokon ako vždy u Gaimana.