Američtí bohové

Američtí bohové https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1188/bmid_americti-bohove-abH-1188.png 4 1381 226

Američtí bohové série

Stín trávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo. V letadle, cestou na pohřeb, se Stín setkává s postarším mužem, který si říká pan Středa, ten mu nabídne práci. Stín, muž, který už nemá co ztratit, ji nakonec přijme. Pracovat pro tajemného Středu však není bez rizika a Stín brzy zjistí, že jeho místo ve Středových plánech je mnohem nebezpečnější, než si kdy představoval. Podniká rušnou cestu tajemným světem Ameriky, jak ji nezná, a jeho společníky jsou mimo jiné i vražedný Černobog, charismatický pan Nancy nebo půvabná Easter – ti všichni vědí o něm víc, než on sám. Postupně se Stín dozvídá, že minulost neumírá, že každý – jeho ženu nevyjímaje – má svoje tajemství a že sázky jsou vyšší, než si kdo dokáže představit. Schyluje se k bouři epických rozměrů. Stín a Středa se stávají centrem konfliktu starého jako lidstvo samo. Pod povrchem každodenního života se schyluje k válce – a bojovat se bude o samotnou duši Ameriky... 1. vydání. Dotisk v roce 2007 a 2010.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

American Gods , 2001

Vincent12
24.01.2016 1 z 5

Jsem ve 3/4 knihy, ukrutná nuda. Asi to nedám...

Pavluška33
06.01.2016

Není moc knížek, při jejichž čtení bych si neustále opakovala: Proč je to tááák dlooouhéé? Zklamání

babsi66
19.12.2015 3 z 5

Na tuhle knížku jsem se hrozně těšila. A k mé lítosti nenaplnila má očekávání. Gaiman pracuje se spoustou prvků, které samy o sobě jsou výborné, a to ať už jde o samotný námět války nových a starých bohů, prvky z mytologie, způsob, jakým se různí bohové dostali do USA, celkové rozuzlení... je toho opravdu spoustu a Gaimanovi nelze upřít fantazii. Nicméně propojování těchto prvků do jednoho celku nějak nefungovalo a celkově tak příběh působí nevyváženě a chaoticky.

A je velká škoda, že postava Stína působila mrtvě už od počátku. Přitom s ohledem na závěr vysvětlující jeho původ má Stín obrovský potenciál být výraznou postavou, s níž příběh stojí a padá.

Takže za mě jen 3 hvězdičky.

LOTR22
16.11.2015 1 z 5

Veľké sklamanie !!!!
A to takto píšem prvý krát .
Recenzie ma zvyčajne nesklamú a nasmerujú ma na knihy , ktoré sú fakt dobré .
V tomto prípade sa mi však do rúk dostala kniha , počas čítania ktorej ma dej ani raz poriadne nechytil .
Záver , od ktorého som po obrovskom množstve hluchých miest v nádeji čakal nejaké strhujúce vyvrcholenie , bol riadne odfláknutý .
Škoda .
Hodnotím - max. 15% .

silvara
02.11.2015 4 z 5

Další kniha od Gaimana a přesto naprosto odlišná od všech ostatních, které jsem od tohoto autora četla. Základní myšlenka s bohy je fascinující a doopravdy magická. A to ani nemluvím o hraní se slovy-významy (viz Low Key Lyesmith). A přes to jsem měla občas problémy se čtením některých pasáží, skoro jsem měla dojem, že ani od Gaimana nejsou. Ale i přes tyhle "přelouskávací" pasáže patří Američtí bohové mezi mé oblíbené knížky.

lazarus
01.11.2015 4 z 5

Zábavné, ale za ten závěr pane Gaimane, za ten hvězda dolů.

Air15
21.10.2015 3 z 5

Hodně zvláštní kniha. Největší klad je velká fantazie autora, který dokáže vytvořit takové scény a situace, že je přímo vidím na plátně. S tím příběhem je to těžší, jeden den se mi to četlo rychle a snadno, a druhý den jsem se k tomu musel nutit. Těžko se to k něčemu dá přiřadit, je to fantasy, ale také detektivka, nevšední romantika, horor, thriller a bůh ví co ještě. Přišlo mi, jak kdyby sám autor nevěděl, co vlastně chce psát. Postava Stína byla na můj vkus někdy až příliš pasivní. Rozhodně nelituju, že jsem si knihu přečetl, ale popravdě nemůžu říct, že bych z ní nadšený.

snupko
08.10.2015 5 z 5

Fajne, fajne... Moja prvá serióznejšia Gaimanovka. Doteraz sa mi do rúk alebo lepšie povedané do uší ako hovorené slovo, dostali skôr jeho diela pre mládež.

Mantichora
14.09.2015 3 z 5

Nejdříve jsem četla Nikdykde a hlavně z toho důvodu, ale také z důvodu mnoha skvělých recenzí, jsem se na Americké bohy opravdu těšila. Když jsem ale knížku konečně otevřela, čekalo na mě mezi stránkami zklamání. Do čtení jsem se musela nutit, děj neodbíhal tak, jak by mohl, některé složky příběhu byly vyčerpány až moc, jiné sotva nakousnuté. Co mě ale iritovalo nejvíc, to byla postava Stína (aspoň na prvních 250 stranách), který vůbec nevyšiluje z tech absurdních, surrealistických situací, do kterých se dostane. Kdyby měl jen trochu přiměřené reakce, hned by byl pro mě příběh přístupnější. Ať ale nejsem úplnej škarohlíd, tak musím poznamenat, že i přes výše zmíněná negativa jsem knihu přečetla za dva dny, takže tak špatná zas není :)

Jano.
29.08.2015 5 z 5

"A čo si myslíš, že môže spraviť pálenka a mráz mne, plnokrvnému leprikónovi? Nie veru, zabilo ma to, ako si prišiel o malé zlaté slnko, Tieň. Zabil si ma s rovnakou istotou, ako je voda mokrá, dni sú dlhé a každý priateľ ťa nakoniec sklame."

"Kedysi v detstve čítal rozprávku o cestovateľovi, ktorý sa zošmykol z útesu. Nad sebou mal ľudožravé tigre, pod sebou smrtiacu hlbočinu a podarilo sa mu zachytiť kdesi uprostred pádu. Zo všetkých síl sa udržal na skalnej stene. Vedľa neho bol chumáč jahôd, hore aj dolu číhala smrť. Otázka znela: Čo robiť? A odpoveď: Zjesť tie jahody. Ako malému chlapcovi mu to vôbec nedávalo zmysel. Až doteraz."

Absolútne nepopísateľne totálne neuveriteľne geniálne. Priveľké sústo zrejme takmer pre kohokoľvek si Gaiman odhryzol a požul na jednotku.
Jeden môj malý postreh: Spomínate si na Búrku? Tú, ktorá sa blížila a so sebou mala priniesť vojnu o dušu Ameriky... Sú ľudia, ktorí veria (dôležité slovíčko,) že nový informačný vek vytláča staré tradície. Sú to väčšinou starí ľudia a sympatizanti starých čias (hlavne knihovníci a gotici...)
Nie je to celkom pravda, ale ľudia tomu veria... nemyslíte si teda, že táto búrka je tiež v istom zmysle boh?

"Bola si analógové dievča v digitálnom svete."

hroubek
06.07.2015 5 z 5

Neil Gaiman je člověk, kterého každý komiksový fanoušek zná. Nemusí od něho něco číst, aby věděl, že patří mezi nejuznávanější autory dnešní doby. Ještě před tím, než jsem četl tuto knihu, tak jsem přečetl Hvězdný prach, restart komiksu Věční a hlavně komiks, který se jmenuje 1602, jenž se odehrává v alžbětinské Anglii, kde jsou vyobrazeny nejslavnější hrdinové od Marvelu. Zpět k Americkým bohům. Tato kniha mě zaujala svojí zápletkou, která mě osobně přišla velmi zajímavá. Když, jsem knihu začal číst, tak mě během prvních dvou kapitol došlo, že to bude náročnější knížka, než se na první pohled zdá. Nešlo jen o to, že v knize jsou další příběhy, které se odehrávají napříč čase a hodně moc postav. Šlo o to jakým způsobem je to napsané, jakým způsobem autor pracuje s detaily příběhu, kterých je tam opravdu moc a taky s indíciemi, které se nás snaží do vést k jistému zakončení nebo taky ne. Je to těžká knížka a vyplatí se jí číst pomaleji a ne zbytečně spěchat, jelikož by Vám pak mohl utéci některý ze zásadních detailů. Hodně moc se mi líbilo jakým způsobem Gaiman vyobrazuje bohy a jak je krásně zasazuje do naší reality. Platí to zejména o pod příbězích, které jsou parádní(uctívání irského boha a útěk do Nového světa, příběh otroků, příběh o mamutím bohu nebo bohyni, která žije z těch, kteří jí uctívají milováním). Nebo jen zmínka o egyptské mytologii, arabských džinech nebo o tom jak skončil Thor. Do toho tu máme road-tripový příběh, kde tajemný Stín a ještě tajemnější pan Středa hledají zapomenuté bohy. A spoustu dalšího jako městečko Lakeside, střed Ameriky či jeden velmi důležitý strom, který jakoby rostl do nebes. Přesto i kdyby Gaiman stvořil sebelepší svět co se do propracovaných detailů týče, tak by nemohl fungovat bez perfektně napsaných postav(za mě postava Laury, Sam a Hinzelmanna) a zvratů, díky kterým ten svět působí jako živý. A to se mu povedlo. Američtí bohové nejsou bezchybná knížka, mají části které nudí a občas nedávají smysl, ale na druhou stranu mají opravdu parádní příběh, který dokáže dost překvapovat a hlavně mají postavy, které nás zajímají.

Dax
19.05.2015 4 z 5

Gaiman je jako Velký Kojot, Šejdíř indiánských příběhů. Zamotává kolem mně nitky mytologií až jde hlava kolem. Občas ovšem moje hlava ty kombinace až tak nebaští...Ale stejně; atmosféra na jedničku a spousta parádně napsaných postav ve členitém příběhu...Co víc chtít?

vajglik
26.04.2015 4 z 5

Hodně zajímavá kniha plná různých postaviček bohů a mýtických bytostí, podrazů a podfuků, detektivní zápletky a hlubokých pravd. Četl jsem autorem preferovanou verzi. Nevím, jak moc se liší od původního vydání, ale tato verze byla docela pěkně čtivá.

dan-sam
18.03.2015 5 z 5

S klidným svědomím píši, že se jedná asi o nejlepší Gaimanovu knihu. Po jejím dočtení jsem měl pocit, že si to všechno musím nechat ještě pořádné projít hlavou. Celkově je kniha vyzrálejší než známější Nikdykde a příběhové linky se skvěle prolínají jedna druhou. Pravda, závěr je trochu složitější, ale ani tak vás nepustí, dokud vše nepřechroupete.

Kortexo
25.02.2015 3 z 5

Popis a pointa slibují geniální a originální román.Boužel provedení je naprosto odlišné.Děj románu se skládá z jedné dlouhé cesty ve které hlavní postava během děje potkává další desítky nevýrazných a nezajímavých postav, které nemají žádnou minulost ani cíle.
Hlavní problémem románu je abnormální množství postav ve kterých se člověk ztrácí a boužel ani jediná není podstatná ani důležitá pro děj.Konec je jasně dán na začátku a boužel bez zajímavých postav vyznívá do prázdna...
Nejsilnější stránkou románu jsou části, věnované historii.Ty jsou fenomenální...
Četl jsem nově vydanou verzi a doporučuji ji přečíst, protože obsahuje několik nových kapitol a například rozhovor s autorem.
Kde sám přiznává velkou bezradnost při psaní a velké problémy s tím co tam dát, nebo vyhodit.
Na díle je to znát...
Neil Gaiman tímto románem dokazuje jediné, že je schopný vymyslet geniální a originální námět, ale to nejtěžší je potom proměnit všechny tyto myšlenky a náměty v dokonalý román, což je ta nejtěžší věc na psaní, jako takovém.
Tady se ta dokonalost nepodařila, jako u tisícu jiných románů.
Někdy příště...

Annieren
13.02.2015 5 z 5

Vynikající kniha. Stáhla jsem si do čtečky všechny Gaimanovy knihy a náhodně začala číst tuto, takže jsem neměla ponětí, o čem to bude, a nebyla jsem zklamaná. Gaimanův styl psaní je chytlavý, třebaže nezvyklý, a celý příběh je napínavý a neskutečně zajímavý. Je pravda, že tam byly pasáže, kde jsem se nudila, ale rozuzlení celé knihy bylo vynikající a proto mohu s čistým svědomím říct, že si tahle kniha pět hvězdiček zaslouží.

józi.odkudkam
13.02.2015 5 z 5

Vyzrálejší, obsáhlejší lajtmotiv "Nikdykde" zasazen do špinavých motelů u road 66, aby se putování dvou omšelých hlavních hrdinů završilo naprosto apokalyptickým střetem bohů starých s bohy bankomatů a televize v nelítostné řeži o nadvládu nad Světem. Navíc učinit ústřední postavou své knihy boha a ještě ho k tomu napsat tak skvěle a uvěřitelně a lidsky, jako to Gaiman učinil se svým prolhaným zlodějem a starým podvodníkem Středou může opravdu napadnout snad jen tohohle chlapa. Jasných 5*****Nikdykde ale stejně budu mít vždycky pořád o chlup radši. Škoda že, po těchle dvou knihách už, alespoň dle mě, nic tak silného nenapsal, breky brek.

Sněžková
07.11.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem dostala "naslepo" k narozeninám. Nevěděla jsem, o co jde, kdo komu vládne, kdo koho trestá, ale kniha se mi velice líbila. Asi hlavně proto, že se zajímám o severskou mytologii a hlavní postavy jsou vyňaté ze severských legend a vsazny do přítomnosti.
Občas mi přišly mírně kostrbaté přechody z minulosti do budoucnosti a z jiných světů do Ameriky, ale kniha chytla a pustila mě, až když jsem dolouskala poslední písmenko.

ziriant
04.10.2014 4 z 5

Velmi inspirující kniha. Vídám tuto frázi napsanou v různých komentářích a názorech často, ale sama ji používám jen zřídka - toť jen ke zdůraznění síly dojmu, který ve mně Američtí bohové zanechali. A ať už tedy američtí nebo jiní, každý nejspíš máme ty své, a díky této knížce jsem je zkusila najít a zjistila jsem, že jsou skutečně tady, jen jsem je celý život příliš nevnímala. Díky Gaimanovi si na ně jednou za čas zase vzpomenu. Knihu jsem četla již potřetí, ale teprve nyní na mě zapůsobila tak efektivně, jak by to u božstev mělo být. Kromě vynikajícího námětu musím opět ocenit Gaimanův jazyk a smysl pro poetično v každodenním životě.

jirincz
17.09.2014 odpad!

Bohužel vůbec mě to nechytlo. Nevím, zda jsem něco přehlédl, ale pro mě to bylo převážně nudné, samé putování, žádný děj. Měl jsem problém to vůbec dočíst. Nakonec dočetl, ale neodnesl si nic z této knihy. Škoda:/ Taky porno pasáže si mohl Gaiman nechat od cesty o ty opravdu nestojím...