Alžběta a Nina

Alžběta a Nina https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456314/bmid_alzbeta-a-nina-wQ1-456314.jpg 4 564 156

Nevyřčená slova kopou ty nejhlubší propasti. V pochmurných i krásných Sudetech se skrývají stíny minulosti, které Alžbětinu rodinu rozdělily na desítky let. Když ji vnučka Nina navštíví v léčebně, vymyslí způsob, jak babičce udělat radost: vyrazí s ní na výlet do míst, kde strávila dětství a mládí. Během cesty po zapomenutých krajích i zasutých vzpomínkách se Nina rozhodne – dost bylo mlčení. Jen pokud odhalí rodinné tajemství, může vykročit za splněním vlastních snů.... celý text

Katka2382
01.12.2020 5 z 5

Moc pěkné počtení.Všechny postavy byli fajn, jen o některých by se mohlo více rozepsat.Příběh byl pěkný a kniha se dobře četla.

Marta13
30.11.2020 5 z 5

Stejně jako Podbrdské ženy i tato kniha mě moc bavila a těším se moc na další od této mladé autorky.

kalinkacz
28.11.2020 4 z 5

Tak jsem se konečně dostala k hojně oblíbené Janě Poncarové... Její novinka Alžběta a Nina mi sedla, styl psaní jako u Hany Marie Kornerové... Příběh je rodinným románem, kde odhalujeme nevyřčená a x let stará rodinná tajemství... Takové příběhy já můžu... Ty mě baví... Alžběta a Nina mi sice nepředala nic, co bych z jiných podobných knih neznala, ale čtení jsme si užila, bavilo mě, styl psaní mi sedl a už mám nachystanou Eugenii, do které se brzy pustím...

jitka7326
22.11.2020 5 z 5

Kdo jsem já? A kdo moje rodina? Na nic z toho se už moji babičky nezeptám....

Enxinka
17.11.2020 3 z 5

Mam ponekud rozporuplne pocity - kniha se mi cetla dobre, pribeh Alzbety je nepochybne silny a libil se mi zpusob odkryvani jejich tajemstvi, nicmene postava Niny byla takova hodne utapnuta. Mozna mi u ni schazi trochu vic popisu ohledne detstvi. Vztah s matkou byl jen lehce natuknut, proc se nevidala s babickou taktez.. jak se vratila zpatky ke vztahu s Alzbetou? Teta Helena byla zminena jen parkrat, u te mi take chybi trochu vice popisu.. Misty mam pocit, ze se autorka chytla nejake myslenky, ale v procesu ji zase opustila a vrhla se jinym smerem.

Renatecka
17.11.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila (opět více ta starší dějová linka). Nina mi přišla trošičku přitroublá, mírně natvrdlá, či jak bych to popsala :-D A konec možná zbytečně patetický a natřený narůžovo. Nicméně knihu doporučuji k přečtení a dávám 4 hvězdičky.

tittanie
12.11.2020

Od autorky jsem četla Podbrdské ženy. Proto jsem se pustila i do této knihy a musím říct, že ať byl příběh silný a zajímavý, tak jsem se nedokázala začíst.

JanaDor
08.11.2020 5 z 5

Je to moje druhá přečtená kniha této autorky a opět je skvělá. Její knihy mě baví a vyvolají u mě pocity radosti ze čtené knihy, i když je to smutné téma. Dokáže barvitě vyprávět a mě běhají obrazy děje přímo před očima. Umí se vcítit do postav a také do prostředí. Její styl je melodický a se slovy to prostě umí.

Zooey95
05.11.2020 5 z 5

Jana Poncarová má schopnost líčit život za minulých režimů (především na vesnici) takový, jaký skutečně byl - ne vždy tak idealistický a romantický, jak si představujeme. Ženy v něm často nepoznaly téměř žádnou lásku a pochopení, musely se vdát z mnoha různých důvodů, k nimž láska častokrát vůbec nepatřila, odepřít si mnoho věcí a dospívat ke složitým rozhodnutím. V knize se mi líbilo především pouto mezi babičkou a vnučkou a hlavně síla a odvaha Alžběty, jejíž pohled na svět mi vlastně přišel ohromně optimistický :)

zupri
03.11.2020 3 z 5

Pro mě taková lehčí knížka k zamyšlení. Ninin příběh mě moc nebavil, ale chápu, proč tam musel být. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, něco si odnáším.

Kerberos
03.11.2020 5 z 5

Zatím nejlepší autorčina kniha,pro mě na úrovni Hany nebo Šikmého kostela.Odehrává se v pohraničí a zahrnuje vyprávění Alžběty,která se narodila v roce 1926 až do současnosti.Její osud se prolíná s osudem vnučky Niny,která ji vozí krajem jejího mládí.Alžběta jí pomůže najít smysl života a smíření se s minulostí rodiny.

adriane9
31.10.2020 4 z 5

Úžasný vhled do minulosti s dlouhým čistým příběhem a ačkoli bych úplně Nininu část vynechala, Alžběta mi přirostla k srdci. Krásný příběh o tom, že ne vše je takové jak se zdá, a že mateřské srdce má neskutečnou hloubku.

kratochvilhana
29.10.2020 5 z 5

Knihu jsem akorát dočetla. Doznívá ve mě. Autorka má talent vystihnout atmosféru, náladu, pocity. Citlivě do příběhu zakomponovala i postavu židovské dívky Věrky, která je inspirovaná skutečnou postavou... Děkuju za skvělý čtenářský zážitek.

mysterygirl
25.10.2020 3 z 5

Krasne cteni, vic me bavi pribeh Alzbety a popravdě, ta Nina mi tam vubec nesedla a rozcilovala me. Prisla mi s tema dotazama jako ne zrala zena, ale 12 ti leta holcicka.

hesidlo
25.10.2020 5 z 5

Asi poprvé se mi u knížky, v níž se střídají dvě časové roviny, stalo, že jsem se těšila na obě stejně, žádná nebyla "oblíbenější", žádnou jsem neměla tendenci proletět rychleji. Všechno v příběhu bylo uvěřitelné, realistické – děj i postavy. Myslím, že s hlavními hrdinkami se dokáže hodně žen ztotožnit, možná na rozdíl od Eugenie z autorčiny předchozí knížky. :) Když mi zbývalo posledních pár stran, mrzelo mě, že příběh končí, nechtěla jsem se s Alžbětou ani s Ninou loučit. Jsem si jistá, že jsem knihu nečetla naposledy :)

Knihovtipnicus
24.10.2020 5 z 5

Zamiloval jsem si už předchozí knihu od Jany Poncarové - Eugenii, kvůli které jsem si zde zřídil i účet. Podbrdské ženy jsem ještě nečetl, ale Alžbětu a Ninu už mám za sebou. Objednali jsme jí už v předprodeji. Opět přečteno téměř jedním dechem a já i manželka jsme se zřejmě stali fanoušky této autorky. Výborný příběh, skvěle napsaný, mám z takových knih opravdovou radost!