A pavouk přichází

A pavouk přichází https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9806/bmid_a-pavouk-prichazi-1-bg4-9806.jpg 4 361 77

Alex Cross série

Novinové titulky se předhánějí, aby bombasticky informovaly o únosech dětí vlivných osobností a celebrit. Když je jedno z nich nalezeno mrtvé, je zřejmé, že na případ musí být nasazeni ti nejlepší detektivové z nejlepších. Odborník na psychologické profily Alex Cross a agentka tajných služeb Jezzie se pustí po stopách geniálního psychopata, ovšem ten jako by byl nepolapitelný...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Alpress

Along Came a Spider , 1993

mfe
03.02.2014 4 z 5

Alex Cross je výborný, pobaví vás

Eidalon
19.12.2013 4 z 5

James Patterson – opět můj oblíbenec, šedesáti šestiletý (2013), stále tvořící americký spisovatel, píšící od roku 1976, který již napsal 95 románů či knih, řada děl byla zfilmována. Krátká, ale výstižná vizitka tohoto velmi plodného autora.

Kniha „A pavouk přichází“ je jeho další detektivní román (taktéž zfilmovaný), kde „řádí“ Pettersonovův oblíbený hrdina Alex Cross – policista, ale také psycholog, černoch, inteligence nadprůměrná. Časové reálie příběhu – počátek devadesátých let minulého století (1990 – 1993).

Knize nechybí inteligentní detektiv, přátelství, krásná žena, láska, nevraživost policejních složek a FBI, dokonalý psychopat, manipulátor, reálie amerického života a spousta dalších záhad. Knihou se vine silný příběh s nečekaným rozuzlením. V půlce čtení jakoby ději "spadl řemen", ale vzápětí Vás vše opět uchvátí a vtáhne zpět až do nečekaného konce, kde se vše propojí a vyplynou na povrch všechny souvislosti. Střídání obrazů, různých pohledů, popisování z pohledu první osoby, to všechno jsou skutečnosti, které z knihy dělají nadprůměrné čtení.

První část knihy, to je klasická americká realita – drsné prostředí černošského ghetta v hlavním městě Washingtonu, vysoká kriminalita, malý zájem „bílé veřejnosti“ a nikdy nekončící práce dvou detektivů Crosse a Samsona z oddělení vražd, kterým se den nevyhne, aby neřešili další případ zmarněných lidských životů, zpravidla černochů žijící na okraji společnosti, jejichž osud nikoho nezajímá a jejichž smrt se stává jen další položkou ve statistikách. Alex v ghettu žije a působí jako policajt, psycholog, dobrovolník, který pomáhá v Armádě spásy, otec dvou dětí, jejichž matka se stala obětí náhodné přestřelky a především se užírá nevšímavostí vlivných a mocných nad osudy jeho komunity.

Děj knihy se rozbíhá, Alex a Samson jsou povoláni k další vraždě černošské neúplné rodiny, kde modus operandy ukazuje na psychopata, jehož „dílka“ měli možnost vyšetřovat i v minulosti. Jejich dennodenní rutinu však naruší únos dvou dětí, které jsou naopak nejvýše v žebříčku priorit (syn ministra a dcera známé herečky) a k nimž jsou odvoláni. Vedle policie se to na případu hemží agenty tajné služby a vším, co lze do vyšetřování zapojit.

Ale na „scénu“ vstupuje Garry Soneji/Murphy. Vždy si přál být slavný, být na předních stránkách novin, být hrdinou televizních zpráv, být někdo. Únos dvou dětí předních amerických celebrit je přesně to, co mu splní jeho sny.

Garry je ale i skvělý manipulátor, muž vysoce inteligentní, ale předně další oběť amerického stylu života, kde neutěšené dětství, týrání fyzické i psychické „vytvořilo“ monstrum, jehož jedinou radostí je manipulovat, zabíjet a ubližovat a být přitom slavným. Základním předpokladem je neviditelnost, Garry Soneji žije i život Garryho Murphyho, který je dalším kolečkem v soukolí šedého amerického života. Schopnost změnit se z vraždícího šílence v absolutního svatouška je základním předpokladem nevypátratelnosti.

Rozbíhá se příběh, kde se odehraje spousta věcí. Garry unese děti, skrývá je, požaduje výkupné, nenechává stopy, pátrání nikam nevede. Předání peněz je vysoce profesionální, všichni vyšetřovatelé jsou bezradní, tlak veřejnosti stoupá. Děti jsou nezvěstné, výkupné pryč, pak se najde mrtvola chlapce, insignie jsou zvláštní. Čas běží, počet zainteresovaných vyšetřovatelů stoupá, výsledky nejsou. A najednou je Garry chycen.

Půlka knihy a příběh končí? Nikoliv. Garry Soneji se mění na Murphyho a všichni si kladou otázku – jedná se o oběť rozštěpené osobnosti nebo geniálního manipulátora. Pachatel je za mřížemi, ale jasno kolem případu není o nic více.

Co se za vším tím skrývá? Podaří se najít unesené děvče, objevit, jak to bylo s výkupným a celý příběh rozplést? Proč se Garry vlastně nechal chytit? Měl komplice? Proč najednou obrací? Jeho útěk a touha se pomstít těm, co ho vypekli je další rovina příběhu.

V půlce knihy máte pocit, že jste dočetli a dále není co řešit. Ale pan Patterson Vás vyvede rychle z omylu. Vše se teprve rozbíhá, nitky vedou rozmanitě všemi směry včetně řad tajné služby, odehraje se krátká love story a na závěr se vše vyřeší.

Happyend ale nečekejte. Spravedlnosti je sice učiněno zadost, ale Alex Cross je opět bohatší o další jizvy na těle i duchu.

Skvělá práce za 4,5 hvězdy, nakonec velmi silné 4 hvězdičky.

kikina28
17.11.2013 5 z 5

Dobré, dobré, hodně dobré.

Adriassa
01.11.2013 4 z 5

Kniha se dobře a rychle čte. Doporučuji

Bača
15.10.2013

Pattersonova první detektivka s Alexem Crossem. A jak je zvykem tohoto autora, čtenáře vyloženě nešetří a pere to do čtenářů hlava nehlava! Kniha nemá chybu a rozhodně doporučuji všem číst! Ostatně, jako všechny knihy od Pattersona. Zopakuji stejně jako Zlosynus, BOMBA!!! P.S.: Na filmové zpracování ani nekoukejte!!! Ač se Morgan Freeman snaží, celkové pojetí se rovná braku...

Zlosynus
06.10.2013 5 z 5

super! od začátku to tam autor hrozně sype, nedá vydechnout, má nachystaný nečekaný zvraty..prostě bomby

Val
03.10.2013 5 z 5

O tom, že je Patterson génius se není třeba rozepisovat. O tom, že je Alex Cross úžasný taky ne :-) To, že je Soneji jako šílená postava z hororu a nahání strach i ze stránek knížky je evidentní..... Knížka je rozhodně jednou z jeho nej. Na film jsem se ani raději nedívala, protože jenom fakt, že Crossovi je v knize kolem 38 let a ve filmu je mnohem starší mi vadí. A taky si nechci zkazit luxusní dojem, který ve mě tato kniha zanechala. Miluju Pattersona ... :-)

Dumicek
07.07.2013 5 z 5

Má první přečtená kniha od Pattersona a opravdu mě zaujala.. Nečekala jsem,že to nakonec bude tak, jak to dopadlo. Spousta zvratů a napínaní čtenáře opravdu dostane.

Evus
27.02.2013 4 z 5

První "pattersonovka", která mě vtáhla do této série, naprosto perfektní detektivní zápletka, zajímavé rozuzlení

Vlasta610
12.02.2013 5 z 5

Kniha je perfektní, těžko se od ní odchází, od začátku do konce je plná napětí.

jhsoft
27.01.2013 5 z 5

Moje první kniha od Pattersona,ale musím říct, že jsem se u ní nenudil..., Soneli je dobrej psychopat:))

petka-2007
06.01.2013 5 z 5

Naprosto skvělé! Od začátku do konce to má spád!

Diemti
25.11.2012 4 z 5

Nářez.. moc doporučuju. Tohle si fakt přečtěte!!

pamica
18.05.2012 5 z 5

Dočteno-líbilo-můžu doporučit! Čtivě psané, nemohl jsem často odložit. Na konci zajímavý zlom, to mě nenapadlo a proto hodnotím 5z5ti! Těším se na další díl o detektivu Crossovi.

Viviana
30.12.2011 5 z 5

K téhle knize jsem se dostala až ve chvíli, co jsem měla za sebou všechny ostatní u nás vydané Crossovky. Což bylo chvílemi docela zvláštní, protože jsem sem tam narazila na nějakou nesrovnalost, ale vem to čert. Byla to jízda.

stm01
08.07.2011 5 z 5

Měl jsem obavy ,aby mě kniha bavila,jelikož jsem párkrát viděl film " Jako Pavouk " v hlavní roli s Morganem Freemanem.(http://www.csfd.cz/film/12697-jako-pavouk/),naštěstí se ukázalo ,že film z knihy vychází možná tak z 10% a tím pádem byla kniha zajímavá a velmi čtivá.Průběžně jsem samozřejmě srovnával příběh s filmem,ale to nic neměnilo na tom že během 5 dnů byla kniha přečtená a ohodnocena velmi kladně.Tím však nechci snižovat kvalitu filmu.Gary Soneji je neuvěřitelný pošuk,psychopat a zároveň génius,ale naštěstí "černý"detektiv Alex Cross ,také není žádné ořezávátko.Docela mi ho bylo líto,když pln zamilovanosti si náhle musel přiznat,že jeho vyvolená je svým způsobem "stvůra".

joslin
25.06.2011 5 z 5

Neskutečný sešup, Gary Soneji je opravdu výborný psychopat a spojení s dětmi to má strašidelný nádech.