Illuminae

Illuminae https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299444/bmid_illuminae-MH4-299444.jpg 4 1364 1364

Akta Illuminae série

Dramatický příběh o přežití, ztrátě domova a bezmoci doprovází mimořádně originální grafické zpracování dokumentů, e-mailů, vojenských zpráv a novinových článků. Píše se rok 2575 a korporátní těžební kolonie na planetě Kerenza IV je napadena korporací BeiTech. Obyvatele před útokem nikdo nevaroval, nikomu na nich nezáleží a pro BeiTech jsou jen potenciálním zdrojem problémů. Kady Grantová, její bývalý přítel Ezra a několik tisíc dalších lidí dokáže utéci díky intervenci lodě pozemské vlády Alexander. Jenže po celé planetě se šíří zmutovaná epidemie. Úniková flotila se snadno může stát pastí a jejich hrobem. A jedna z lodí BeiTechu se přibližuje, rozhodnuta dokončit, co začali.... celý text

Lkova
16.01.2017 5 z 5

Tak jsem knihu konečně dočetla a musím smeknout. Příběh i grafické pojetí knihy na jedničku s hvězdičkou. Opravdu jedinečná. A pokud máme v tomto případě soudit knihu podle obálky, tak je to nadšení v každém směru.
Ale proboha. Ten překlad, to je šílenost. Četla jsem snad každou recenzi - od téhle stránky, přes facebook, až k blogům... a nikdo se o tom nezmínil. Jakto? Takže mám jako vadnej výtisk? Fakt, ta moje kniha snad neprošla korekturou. Zdá se mi, že to překládal čtrnáctiletý hoch, který to dostal za domácí úkol a tak to rychle odbyl, protože se mu do toho ale hrozně nechtělo.
Samozřejmě mám na mysli hlavně ten přepis chatu... Schválně jsem si našla originál, abych zjistila, jestli jsou ty postavy opravdu negramotné. A nejsou. Tak například:
Originál: erza. mason. ANSWER BITCH.
Překlad: erzo. masone. WOZWISE WOE.
Jak to může někdo udělat? Jak může člověk vzít perfektní knihu a pak jí zneuctít takovým překladem? Příběh miluju, skvělá kniha. Ale ten překlad nepřežiju. Lituji koupě. Pokud si budu knihu chtít ještě někdy přečíst, tak jedině v originále, nebo s bělítkem. Za překlad dávám -10/10, opravdu horko těžko by to mohlo dopadnout hůř. Možná i google překlad by si s tím poradil líp.
Ale já jsem tady od toho, abych hodnotila knihu, kterou do světa vypustili autoři. A v tom případě jasných 5 hvězdiček.

josef4551
14.01.2017 5 z 5

K tomuhle nemám co říct. Po dočtení jsem tak ochromený a překvapený, ale zároveň taky nadšený. Chtěl byl hned druhý díl - Gemina. Musíme si holt počkat. Knížka je ale tak skvěle napsaná, je to kvalitní sci-fi s troškou romantiky, mistrovsky graficky zpracované. Nikdy by mě nenapadlo to takhle udělat. Bravo!

TerkaM
14.01.2017 4 z 5

Je nutné dodat originální zpracování celé knihy, nicméně také to, že mě zklamala. Na jednu stranu těmi vědeckými zápisy, v nichž jsem se ztrácela. Na tu druhou možná pro mě přílišnou jednoduchostí... dokázala bych si představit, že by z toho mohl být skvělý film, ale kniha asi ne... druhý díl si ale nejspíš ze zvědavosti přečtu. :) Každopádně si myslím, že pokud chcete někoho dostat ke čtení, může to být i díky této knize, pokud nevyšel Harry Potter, řekla bych, že u nečtenáře by u této knihy mohlo vzniknout knihomolství. :)

myriad6533
13.01.2017 5 z 5

Tak to byl fakt hustej nářez.
Ze všeho nejdříve mě samozřejmě zaujalo (naprosto božské) grafické zpracování, a i když jsem si ze začátku říkala "no, tak příběh moc originální není, tak trochu Battlestar Galactica potkává 2001 Vesmírná Odyssea v teen provedení, ale čte se to dobře, tak co", zhruba od poloviny jsem se přistihla, že stránky doslova hltám - a konec mě úplně dostal, a to rovnou dvakrát.

Roselunda 1928
07.01.2017 5 z 5

Fakt nevím, jak napsat komentář, aby dával trošku logiku ( a bylo v něm co nejmíň spoilerů), takže to rozdělíme do několika bodů.
1) Obrovská poklona autorům, protože napsat knihu tímhle způsobem tak, že mě dokonale vtáhla do děje, musela být ohromná dřina. Při všech úryvcích z mailů, chatů, dokumentů, jsem viděla hlavní hrdiny, jako by byli přede mnou a zrovna ta slova psali. Dokázala jsem si jasně představit každý jejich pohyb, úšklebek, a to neskutečně oceňuju.
2) Dokonalé grafické zpracování. Obdivuju ty lidi, kteří se s tím piplali jen proto, aby z toho měli čtenáři co nejlepší dojem (jen mě bolelo, kolik papíru a inkoustu vyplýtvali - ach jo, na co myslím).
3) Hlavní hrdinové jsou úplně jiní, než jsem já, ale vůbec mi nelezli na nervy a docela jsem si je oblíbila.
4) Ano, byly tam drobné nelogičnosti, bez kterých se sci-fi tohoto rázu neobejde, a i když si o tématu umělé inteligence myslím své, SPIRO byl nádherně vykreslený.
5) A hlavní, co na knížce oceňuju, je to, že ve mně vzbudila spoustu emocí, i když jsem si říkala, že s těmi nakaženými to lehce přehnali (opravdu, nedoporučuju číst před spaním...).
Řekla bych, že to není knížka pro každého, nicméně já jsem si čtení... no, je mi blbé říct užila, chvílemi mi to opravdu nedělalo moc dobře, ale zaujalo mě to a nemůžu se dočkat pokračování. A těm dvěma to strašně přeju :3 :)

martin9991
06.01.2017 5 z 5

Absolutně nejlepší kniha co jsem kdy četl!! Výborné zpracování, dech beroucí příběh,graficky výborné.. Ale hlavně je to něco jiného než byly knihy dosud.. Není to jen klasické vyprávění, ale přepisy rozhovorů, záznamy z videokamer situované do zprávy technika.. Nic lepšího jsem dosud nepoznal a už teď jsem natěšený na další díl.

Andy0892
04.01.2017 4 z 5

Kniha je opravdu velmi dobře udělaná, krásné a velmi netypické zpracování. Líbilo se mi i to, jak se děj zaměřuje na menší okruh lidí, poté pouze na dva hlavní hrdiny, přesto člověk nemá pocit, že by mu unikaly důležité informace o zbytku "světa". :-)

Zvláštní zpestření sychravých dnů a doplnění seznamu knih něčím neobyčejným.
Pro ne-tak-velké čtenáře - nelekejte se počtu stran, je tam dost obrázkové dokumentace, co se týče vesmírných lodí (myslím, že mohli přidat klidně i obrázky ze záznamu kamer), a počet stran také rozšíří SPIRO - důležitá "postava".

Hoshi
04.01.2017 5 z 5

Nějak nevím, co si mám myslet..... Vlastně ano! Autoři knihy mají můj obdiv za tak fascinující, nejen grafické, zpracování. Jsem opravdu nadšená. Kniha je čtivá, rychle se čte - měla jsem dojem, že mi vydrží déle... Těším se na pokračování.

warca
03.01.2017 3 z 5

Fascinovalo mě naprosto neuvěřitelné zpracování! To bych na knize hodnotila za nejzdařilejší.
Děj mě totiž trochu zklamal. Přišlo mi, že je tam moc vědeckých a popisných částí. Přestože se kniha četla rychle, její délka mě ke konci už opravdu nudila. Místy jsem se do čtení musela nutit.

Kirtans
02.01.2017 5 z 5

Ze začátku jsem byla trochu v rozpacích, vadila mi "cenzura" a dle mého křečovité hovory mladých. Pak se to ale dostalo do fáze, kdy jsem nemohla odtrhnout oči a s úžasem jsem dočetla. Nadšení!

adelk*
01.01.2017 5 z 5

Tahle knížka byla úplný umělecký dílo, ne jen obal, ale i vnitřek. Bylo to prostě SQĚLÝ, originální a i přesto mi to rozcupovalo srdce na kousíčky (.. slepeno izolepou). Převálcovala mě. Klaním se.

stepka3765
01.01.2017 5 z 5

Podobnou knížku jsem ještě neviděla, ani nečetla. Super! Myslela jsem si, že mě tenhle styl psaní nechytne, ale naopak! I když je to poměrně tlustá knížka, četlo se to samo :)
Honem druhý díl!

AnykaLovesBooks
31.12.2016 4 z 5

Kniha má skvělý příběh, a hlavně originální zpracování. Já bych to ovšem uvítala spíše v klasické formě. V příběhu mám hodně nejasností, trvalo mi se zorientovat a některé části byly opravdu nudné. Proto mínus jedna hvězdička. Nejvíce mě bavily rozhovory mezi Kady a Ezrou a části se SPIRO. Obálka, s části průhledná, je opravdu geniální. Těším se na druhý díl :)

Mishak
29.12.2016 5 z 5

Kniha určitě nesedne každému - opravdu se u ní musí přemýšlet a vnímat naprosto všechno, co v ní najdete. A že to není ucelený příběh? No a co! Přece jenom je to složka dokumentů a tohle vážně stálo za to!!!
Jsem velmi zvědavá, co přinese druhý díl...

E.lisabeth
28.12.2016 5 z 5

Ja to proste hltala, od zacatku do konce. Chci viiiiiic...

Jakahol
28.12.2016 5 z 5

Okouzlila a dokonale mne vtáhla do děje neobvyklá forma knihy, která skvěle dokreslila propracovaný, napínavý a celkově vynikající příběh. Jsem opravdu neuvěřitelně nadšená, protože ač jsem čekala hodně, tohle vážně ne. Nejdříve jsem se obávala, že kniha bude celá postavená na stylu a ne na ději. To se naštěstí nestalo. K postavám, i když jim moc nevidíme do hlav, jsem si vytvořila vztah, což moc oceňuji. Jediná věc, kterou bych knize malinko vytkla je závěr, ale to jen pokud bych zabihala do úplných detailů. Myslím, že s Illuminae chybu neuděláte!

rarášek
27.12.2016 5 z 5

Zajímavá knížka, velice se mi líbila. Těším se na pokračování. :)

Nejene
26.12.2016 5 z 5

Kniha mě hned na začátku zaujala svojí netypickou obálkou (Nápad s částečně průhledným přebalem pořád považuji za geniální) Tak jsem ji zběžně prolistovala a zjistila jsem že jsem takovou knihu nikdy neviděla. Výsledkem bylo že jsem si řekla proč ne.
Illuminae jsem přečetla mnohem rychleji než jsem čekala. Nejen kvůli tomu že byla čtivá a napínavá, ale taky obsahovala míň textu než jsem předpokládala. A taky díky vánočním prázdninám.
Z knihy jsem opravdu nadšená, a to jak příběhem tak zpracováním. Vrtá mi hlavou co bude obsahovat druhý díl.
PS: Opravdu jsem si oblíbila Byrona Zhanga.

julythreemosen
24.12.2016 5 z 5

Nejlepsi kniha, kterou jsem kdy mela to poteseni cist. Nejenze je to jedna z nejepictejsich sci-fi,ktera se vam kdy dostane do rukou. Je to take graficky nejzdarilejsi kniha, kterou kdy kdo udelal.. Tahle vas nezklame. Tuhle nedate z ruky a zustane s vama jeste dlouho....
PS: doufam, ze tahle zprava se automaticky nerozpadne, aby se o tom vsichni dozvedeli....

Attia
21.12.2016 5 z 5

Ačkoliv sci - fi nečtu zase tak často, s Illuminae jsem rozhodně nesáhla vedle. Jakmile jsem se jednou začetla, nemohla jsem přestat. Nezvyklá forma zápisu příběhu mě uchvátila, navíc udělala knihu neuvěřitelně čtivou. Většího počtu stran se tudíž nemusíte obávat. Illuminae vnímám jako jednu z nejvýraznějších novinek roku 2016 a upřímně se těším na pokračování.

SPIRO bylo nejlepší!