Illuminae

Illuminae https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299444/bmid_illuminae-MH4-299444.jpg 4 1360 326

Akta Illuminae série

Dramatický příběh o přežití, ztrátě domova a bezmoci doprovází mimořádně originální grafické zpracování dokumentů, e-mailů, vojenských zpráv a novinových článků. Píše se rok 2575 a korporátní těžební kolonie na planetě Kerenza IV je napadena korporací BeiTech. Obyvatele před útokem nikdo nevaroval, nikomu na nich nezáleží a pro BeiTech jsou jen potenciálním zdrojem problémů. Kady Grantová, její bývalý přítel Ezra a několik tisíc dalších lidí dokáže utéci díky intervenci lodě pozemské vlády Alexander. Jenže po celé planetě se šíří zmutovaná epidemie. Úniková flotila se snadno může stát pastí a jejich hrobem. A jedna z lodí BeiTechu se přibližuje, rozhodnuta dokončit, co začali.... celý text

katkavasik2908
07.05.2017 4 z 5

Příběh mě neskutečně bavil, ale konec jsem už odhadla dopředu. Na začátku jsem si dlouho zvykala na ten styl psaní, na to jak mám vlastně dokumenty číst. Ale byla to bomba! Rozhodně doporučuji přečíst! Kady rozhodně nejlepší hrdinka a trošku mi přirostl k srdci i SPIRO.

Aliii
07.05.2017 4 z 5

Grafické zpracování knihy je na víc než 5 hvězdiček, dějově spíše průměr a v rámci sci-fi bych řekla spíše podprůměr. Možná je to tím, že už nejsem young adult, tak mi připadalo, že vztah Kady a Ezry zabírá až moc místa.
Celkově se mi čtení líbilo a ta grafika mě vážně dostala a užívala jsem si každou stránku.

BoredCop
29.04.2017 4 z 5

Dosti netradiční scifárna, která se dá navzdory svému rozsahu v pozvolném tempu přelouskat za několik dní. Musím uznat, že v nejedné pasáži je napětí vygradováno skutečně výborně, takže než se nadějete, jste na konci.

S čím jsem měl ovšem trochu problém, bylo slovní spojení "s to". Jsem s to pochopit, že v rámci překladu (nebo už původního textu) je rozmanitost žádoucí a psát pořád dokola, že někdo něco může nebo nemůže, by byla nuda. Co nejsem s to pochopit je, že "s to" muselo být úplně všude. S to, s to, s to.

martina5069
21.04.2017 5 z 5

Jedním slovem WOW. Pokud milujete scifárny z vesmíru tak nemáte důvod váhat a tuhle knihu berte všema deseti je to 600 stránková jízda všemožných emocí a nepřestanete číst dokud nedočtete poslední větu. Kniha obsahuje hromadu zápisků z kamer, emailů, deníkových záznamů, seznamů, chatů a obrázků. Je to jízda plná nakažlivé nemoci, dvou počítačových techniků a jednoho zamilovaného letce, který se snaží dostat za svojí milou, nesmím zapomenout i na nepřítele který je hlavní v celé knize ale pro více info valte do knihkupectví nebo do knihovny a knihu si přečtěte, nebudete litovat. Věřím že 9 z 10 čtenářů si tuhle knihu zamiluje tak jako já a bude jim líto stejně jako mě, že uz je konec. Nemůžu se dočkat dalšího dílu (už aby to bylo). Podtrženo sečteno tahle kniha má za mě právem 10 z 5 * :-D A poslední co bych dodala ....... SPIRO

veronka29
17.04.2017 5 z 5

Po dlouhé době kniha mě opravdu zaujala. Zajímavě napsaná a tou grafikou mě úplně dostala. Nejdřív jsem se lekla kolik má stránek, ale nakonec jich pro mě bylo ještě málo. Už se těším na druhý díl.

AllyKumari
05.04.2017 5 z 5

Možná je to proto, že jsem ještě nikdy předtím nečetla sci-fi, takže nemohu posoudit, nakolik je tento příběh originální. Nicméně Illuminae ve mne zanechalo hluboký dojem jako příběh odvyprávěný v zajímavém formátu, bleskovou rychlostí (těmi 599 stránkami jsem proletěla) a skvěle vygradovaného napětí a emocí. Na samém konci mi paradoxně těch několik malých zázraků trochu nesedělo, ale na celkovém dojmu to ubralo jen drobně. Doufám, že Albatros vydá i pokračování.

Monyčí
02.04.2017 4 z 5

Hodně jsem se téhle knihy bála, bála jsem se, že to není úplně můj žánr. Po cca. 100 stranách jsem zastávala názor, že mě to moc nebaví a nevěděla jsem, co si o tom myslet. Pak přišla následujících cca. 300 stran, kdy mě to bavilo a byla jsem nadšená, oblíbila jsem si v této části hlavně Ezru, který mě naprosto bavil a užívala jsem si jeho části. A pak cca. 150 stránek před koncem se stalo něco, z čeho jsem nemohla, absolutně jsem to nechápala a musela jsem to prostě dočíst abych věděla, jak to skončí. A byla jsem nadšená.
Na styl psaní jsem si zprvu musela poměrně dlouho zvykat, ale jakmile se to zlomilo, tak to byla jízda. Už se těším na další díl, ale trochu se bojím, že si nedokážu nové postavit oblíbit tak, jako Kady a Ezru. Ale rozhodně jsem zvědavá, protože to, jak předpokládám, nebude klasické pokračování s nám již známými postavami.

simi28
02.04.2017 4 z 5

Tohle je ten typ knihy, kterou v knihkupectví prostě nemůžete přehlédnout. Pořád na mě koukala ta "velká tlustá červená kniha" a nakonec jsem neodolala a musela jsem si ji koupit.
Ze začátku mně dělalo trochu problém s orientováním se v příběhu. Přece je to úplně něco jiného, než co jsem doposud četla. Tato kniha je vyprávěna z různých záznamů, mailů a rozhovorů nejen hlavní dvojice. Kady a Ezra se postupně vyvíjeli a po pár stránkách jsem jim opravdu začala fandit.
Čtení mě po sté straně začalo opravdu bavit, ale hlavně jsem si užívala krásnou grafiku této knihy, díky které se hodně odlišuje od jiných.
Kvůli pomalejšímu rozjezdu dávám čtyři hvězdy, ale kdyby to šlo, dala bych jí čtyři a půl.
Opravdu doporučuji a těším se na další díl.

paja0903
01.04.2017 2 z 5

Zajímavá kniha...hlavně grafické zpracování, které se mi moc líbilo, jenomže na to, že kniha se dá předčíst během 1-2 dnů mě to trvalo dlouhé tři měsíce. Vůbec nevím co jsem četla či kdo byl, nebo co je SPIRO.

barbor
31.03.2017 3 z 5

Jedine, co bolo na tej knihe napadite, bolo graficke spracovanie. Pribeh ma vobec nezaujal. Mala som pocit, ako keby tam nebolo nic, co by mi ta kniha mala dat.

Ailee
30.03.2017 5 z 5

Komentáře většinou píšu hned po zavření knihy. Plných pět hvězdiček si nezaslouží, ale čtyři jsou zase málo. Zhruba do poloviny knihy jsem váhala, jestli dočtu. Pak už jsem si byla jistá, že chci znát konec. Nepřekvapil mě, čekala jsem to. Nerozbrečeli mě, ale dokázali vyvolat záchvěv strachu.

Grafické zpracování - 5*
Děj - 5*
Postavy - do první půlky 2*, od poloviny 5* (zpočátku bylo mnoho postav a chováním a mluvou si byli tak podobní, někdy jsem si říkala, že jestli takhle mluví a píši dnešní teenageři, tak jsme odsouzení k záhubě)
Závěr - 5*

Chladná logika AI byla dokonalá. SPIRO, ač ne postava jako taková, mě fascinoval snad ze všech nejvíce. Rozhodně se pustím i do Geminy, protože doufám, že se tam dozvím (i když třeba jen v prologu, nebo epilogu) o dalším osudu skupiny Illumiae.

P.s.: Dočetla jsem navzdory tomu, že nesnáším zombíky! Nemám totiž ráda filmy ani knihy, kde se vyskytují. A to už je co říct. Tři noci jsem šla spát s pocitem, že mě něco sežere!

maky11
27.03.2017 4 z 5

Artistická kniha :D

Samira
26.03.2017 5 z 5

Ohromující, doslova explozivní zážitek, ze kterého se jen tak nevzpamatuji a ani nechci. Kniha je svou formou oslavou na talent autorů i týmu včetně českého, kteří jí pomohli spatřit světlo světa.

Je vyprávěna zpětně formou vojenských článků, záznamů, odposlechů, podrobných nákresů, rozhovorů nejen hlavní dvojice, ale i reálné až filmové bitvy a bitev na knižní stránkách.
Nuda však nehrozí, naopak vás doslova smete sugestivní, mrazivý místy dost brutální boj za přežití, ve kterém dojde k nejednomu nečekanému zvratu.

Kniha dělá scifi čest, zařazuji ji mezi ty, jejichž stopa nezmizí a další díl netrpělivě vyhlížím.
Ač bych ten zážitek přála každému, nebude pro všechny, přece jen hrůz je ve válce vždy velké množství se všemi dopady, ať už se odehraje v jakékoli době.

Výjimečné čtení, opravdu doporučuji!

Recenze v záložkách

Natýsek009
20.03.2017 5 z 5

Netradiční. Originální. Čtivá. To jsou první tři přídavná jména, která bych použila ve spojení s touhle knížkou. Je pravda, že dějová linka není nějak složitá, ale chvíli trvá, než se zorientujete. Rozhodně skvělý odpočinek od "normálně" psaných knih. Rozhodně doporučuji!

Jizi
19.03.2017 4 z 5

Dějová linka je v podstatě velmi prostá, kniha splňuje veškerá pravidla YA sci-fi žánru, a přesto ve mně zanechala hluboký dojem.
Vztahová linka by byla místy až naivně roztomilá, kdyby se neodehrávala na pozadí vesmírné války a kdyby kolem neumírali (ani trošku hezkým způsobem) stovky lidí. Naštěstí je zhruba v polovině navíc zásadně upozaděna. Po velkolepě dynamické vesmírné bitvě nabírá kniha spád a v podstatě ji nelze odložit. SPIRO je fascinující, jeho vnitřní svět tak bolestně lidský, jak v případě stroje jen může být a lodní AI je pro mě skutečně úhelnou entitou celého románu. Zapomeňte na modelovou Kady (i když její deníkové záznamy mají brilantně tíživou atmosféru a na tu se jen tak nezapomíná) i modelového Ezru, skutečným hlavním hrdinou je SPIRO.
Kombinace graficky netradiční podoby s výborným překladem, který hravě přeskakuje mezi technickými údaji a puberťáckým slangem, navíc funguje dokonale. Vždycky ráda vidím, když kniha, nad níž intelektuální elita ohrne nos, skončí v rukou jednoho z nejlepších českých překladatelů. Jo, parádní tři dny, díky za ně.

JajaCZ
14.03.2017 4 z 5

Námet knihy je originálny, ale troška to celé kazia zdlhavé a nezmyselné diaĺógy medzi postavami, prípadne myšlienkové pochody SPIRO-a ku koncu knihy. Každopádne sa čítala ľahko. Teším sa na ďalší diel :)

Márinka
12.03.2017 5 z 5

Tentokrát mám opačný problém, než obvykle: 600 STRÁNEK JE MÁLO!!!
Recenze: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/science-fiction-is-not-dead-7554

malinkamajinka
11.03.2017 5 z 5

Opravdu skvělá kniha. Zaujala mě svou obálkou a také anotací. Doporučuji všem co mají rádi scifi, dystopii a trochu romantiky a napětí :)

Lorej
09.03.2017 5 z 5

Páni, prostě pá-ni! Ze začátku jsem pochybovala, zda se mi bude tento styl dokumentů a rozhovorů líbit, ale jakmile jsem se prokousala začátkem, četla jsem jedním dechem. Příběh měl všechno, co jsem očekávala, ba i víc, takže za mě rozhodně doporučuji!!!

amaenium
05.03.2017 3 z 5

Knihu jsem si koupila, jelikož mě zaujala její grafická stránka a také proto, že se jednalo o sci-fi.
Ze začátku mi dělalo problém se začíst, protože některé zprávy byly podle mě zavádějící a zbytečné. Tak trochu se mi zdálo, že se soustředili více na grafickou úpravu než na obsah. Až po půlce se mi kniha začala líbit. Konkrétně pasáž, kdy byla hlavní hrdinka v kontaktu se SPIRO. Vytkla bych ovšem konec, kdy objevení se určité postavy bylo podle mě zbytečné a upřímně to knize spíš uškodilo.
Po grafické stránce je kniha jiná, zajímavá, na stránce se neobjevuje moc textu a proto s nejedná o dlouhé čtení. Co se týče hlavních hrdinů a jejich "romantiky", tak to bych řadila spíše do hodně slabších románů. Rozhodně se nejedná o knihu "nabitou romantikou".
Celkově kniha nebude pro náročnější čtenáře, kteří čekají víc. Tři hvězdičky dávám za zajímavý obal a určité grafické pasáže a za sci-fi myšlenku, jenž se tu objevila.