Afterdark

Afterdark https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222378/bmid_afterdark-222378.jpg 4 1290 147

Příběh ze současného Tokia se odehrává po setmění, během jediné noci. Kapitoly jsou napsány stylem filmového scénáře a u každé z nich je uveden přesný časový údaj. Dějová linie je pro autora typická, střídají se tu dva paralelní, navzájem se prolínající příběhy. Devatenáctiletá Mari, která umí čínsky, je kontaktována manažerkou hodinového hotelu, aby jí pomohla vyřešit případ brutálně zbité čínské prostitutky. A její sestra se vlivem tajemných sil ocitla v jakémsi nejasném a nebezpečném snu, v ohraničeném anonymním prostoru. V průběhu noci, ještě než přichází ráno, se věci dávají do pohybu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Afutádáku , 2004

Jack.Bledsoe
17.03.2016 5 z 5

Pokud bude možnost, určitě si Afterdark přečtěte během jednoho večera nebo jedný noci naráz. Věřím, že zážitek pak bude ještě intenzivnější. Já lituju, že jsem měl několikadenní pauzu:/

Jinak co dodat. Krásná atmosféra, živý dialogy (super překlad!!), můj první Murakami určitě nebude poslední:)

Eremites
23.02.2016 4 z 5

Temné, místy až snové, syrové, minimalistické a přesto dokonalé zachycení jedné noci uprostřed Tokia. Exkurze do duší několika jeho obyvatel, kteří sice nejsou nijak výjimeční, přesto originální a zajímaví. Ani kočky nechyběly :-)

Malarkey
29.01.2016 4 z 5

Jednohubka v podobě asi stopadesáti stránkové knihy od Murakamiho, která svojí atmosférou vůbec není zlá a splňuje přesně to, pro co byla určená. Ukazuje jednu obyčejnou noc uprostřed Tokia na pár obyčejných lidech, kteří zase tak obyčejní nejsou. Není to nic objevného, ale čtivé je to dost.

TheCiko5
17.12.2015 4 z 5

Takřka filmově zinscenovaný hloubkový ponor do potemnělého Tokia je kratičké dílko, sloužící k naší rychlé představě o propletených osudech několika zdánlivě nepodstatných lidí. Murakami nás zavádí skrz obyčejné dialogy a všední dekoraci až na samý krajíček lidské fantazie a zkouší naší pozornost například i fiškuntálskou hrou s televizní perspektivou. Nebyl by to již zmíněný autor, kdyby celý děj neovoněl (tentokrát o něco temnějším) odérem jazzové hudby. Spousta námětu k přemýšlení, spousta zajímavých nevšedních a obyčejných postav.

Antares
21.11.2015 4 z 5

ako alternatívny názov pre túto knižku by som zvolila "čriepky tokijskej noci". pretože presne to v nej nájdete. bohatá atmosféra nočného mesta popretkávaná jemnou dejovou linkou. čítala som anglický preklad a riadne prevetrala a renovovala slovnú zásobu. za mňa určite palec hore :)

Serja
09.11.2015 2 z 5

Na první pohled hluboké....a končící v tak hluboké propasti, že tam nemá ani smysl koukat.

DomYume
06.09.2015 5 z 5

Kromě Povinné četby k maturitě jsem v životě nic nepřečetl... To mě trápilo celé prázdniny po maturitě a před týdnem jsem jako velký milovník japonské kultury a Japonska narazil na recenzi na této stránce, která velmi vychvalovala spisovatele jménem Haruki Murakami...
Přesně, jak popisovala slečna v recenzi, přesně tak se mi první kniha, tedy "Afterdark", kterou jsem si koupil, četla...
Nádherně napsáno... Murakamiho způsob rozvíjení děje je naprosto fascinující... Jakožto (ne)čtenář,jsem měl strach z četby takové knihy... Ale strach neměl být ze samotného čtení nějaké knihy... spíše z příběhu... Co se stane s Eri Asai... CO se stane s Mari...
A jak mnozí píší... Je jen škoda, že kniha nebyla delší... Přijde mi, jakoby Haruki Murakami psal knihy přímo pro mě...
Děkuji tomuto autorovi za můj návrat ke čtení...

dearkiki
09.03.2015 5 z 5

Moje druhé setkání s autorem a opět bomba. Vážně jsem byla naděená každou stránkou a těšila se na další. Po přečtení mi zůstalo mnoho nezodpovězených otázek, ale o to vlastně nešlo. Je tu především nádherně navozená nálada jedné noci ve městě, kdy máme možnost sledovat několik lidských osudů, které se náhodou střetnou. Taková krátká noční návštěva v cizích životech, než se musíme se svítáním vrátit k tomu svému.

dalia1769
07.03.2015 4 z 5

Atmosféra nočního města je zde skvěle vykreslená, ta pocitová rozdílnost mezi dnem a nocí... Jak nám, pokud nespíme, může připadat noc dlouhá a co všechno se v ní může odehrát. Příběh se mi moc líbil, ale chybělo mi nějaké rozuzlení v příběhu Eri, případně vysvětlení jejího stavu, motivu "muže bez tváře" v televizi apod. Jinak to bylo velmi příjemné čtení.

MachineGirl
04.02.2015 3 z 5

Rozhodně jeden ze slabších Murakamiho počinů. Jeho ostatní knihy se mi líbily, dobře se četly, prostředí bylo zajímavé, zajímavý příběh, co na tom, že odsýpaly pomaleji a byly možná pro někoho "divné". U téhle mi ale prostě něco scházelo.

f.enjoy69
03.01.2015 4 z 5

Kniha, která se dle mého hodnotí poměrně obtížně. Autor moc pěkně vykresluje atmosféru nočního města, protínání osudů lidí, na první pohled spolu nesouvisejících. A také pohled "kamery" a moc příjemné dialogy mohou být obohacující. Nicméně nemohu říct, že děj by byl takový jako např. v Na jih od hranic..., kde se člověk posadí na horskou dráhu a už se valí šupem dolů...

Milé poklidné noční počteníčko...
PS: doporučuji si zadat na youtube "afterdark murakami song" a poslechnout si v knize zmíněné písničky ;)

BernardBlack
18.11.2014 4 z 5

Murakami mě vždycky dostane,nenápadně se plíží(místy snad až vleče:)krajinou kde se zdánlivě nic neděje,ale nakonec to vždycky skončí sprintem,nádhernou překypující vegetací,jenž Vám pořádně rozbuší srdce.

Adam01
28.10.2014 4 z 5

Tahle knížka mě nadchla...ale až po přečtení epilogu... překladatel zde leccos vysvětlí, spoustu detailů z knihy, kterých si čtenář těžko všimne. :) pak mi v hlavě ještě dlouhé dny tahle knížka rezonovala... teď bych řekl, že velmi povedené dílo. :)

Anulean
06.09.2014 3 z 5

Tahle kniha se četla celkem sama, problém je jen v tom, že.. že ji asi prostě nechápu. Oceňuju pěkný a hlavně originální způsob popisů, ale bylo to prostě málo. Přijde mi to celé tak nějak nedokončené, necelistvé - jako povídka z časopisu, která je přečtená hned a nic ve vás nezanechá. Nevidím v příběhu ani hlubší smysl. Pořád jsem čekala, že ke konci přijde něco, co mě úplně rozseká, a že najednou ke mně dorazí prozření... a ono nic.

TheMajkee
05.09.2014 3 z 5

Zvláštní kniha. Ačkoliv má téměř nulový děj, atmosféra nočního Tokia je neuvěřitelně silná. Murakami ji dokázal dát tvary a plastičnost, a vykreslit ji opravdu tak brilantně, že vystoupila ze stránek a stala se reálnou. Prostředí je zkrátka dokonalé. Příběh, který se však na jeho pozadí odehrává je prostě zvláštní. Oproti autentickému městu, je takovým slabým, lehce halucinogenním odvarem reality. Možná ale bylo cílem, aby byl snový příběh protikladem reálně ztvárněného Tokia. Možná právě o tom má Afterdark být - o střetu reality a snů.

Renava
15.08.2014 3 z 5

Na môj vkus sa tu toho dialo až príliš málo. Nočné Tokio, Eri spiaca nekonečným spánkom a rozhovory postáv radiace sa do kategórie "od ničoho k ničomu" ma vážne uspávali... Plochá dejová línia by sama o sebe až tak nevadila, pokiaľ by bola vykompenzovaná inými kvalitami z produkcie H.M., keďže tento pán vie často podobné kompenzácie doviesť do dokonalosti a zo základných surovín vyprodukovať delikatesu michelinovskej kvality. Tu však akoby nemal náladu - ani písať, ani variť. Afterdark je v mojom rebríčku zatiaľ jeho najslabšia vec a dúfam, že ju už nič týmto smerom "nepredbehne".

kejty91
15.07.2014 4 z 5

kniha sem i líbila, ale tím, že je krátká, člověk nemá čas si k ní vybudovat "pouto" a taky ten konec....proč Murakami máloco dokončí...proč nechává otevřené konce????

ale jako oddechovka po tlustších knihách od Murakamiho je to super!

barbora4696
17.06.2014 5 z 5

Mnoho lidí Afterdark považuje za slabší dílo, ale já za sebe musím říct, že jsem si ho hrozně užila. Přečetla jsem ho jedním dechem a opravdu jsme se u něho bavila. Senzační práce se čtenářem. Zvláštní způsob popisu. Musím říct, že tahle knížka patří mezi mé oblíbené.

wercayk
16.06.2014 3 z 5

Velmi se mi líbí Murakamiho knihy, ale bohužel tahle patřila mezi ty slabší. Postava Mari mi přišla skvělá a skvěle vykreslená (včetně jejího vztahu k sestře). Něco tam ale chybělo. Nevím, možná větší zápletka příběhu, možná jiný konec.

Shampoo
22.05.2014 5 z 5

dobré a opět pro evropského čtenáře s koncem bez konce, který prostě nechce :) ale co , zbyl prostor pro fantasii ;)