Afterdark

Afterdark https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222378/bmid_afterdark-222378.jpg 4 1290 147

Příběh ze současného Tokia se odehrává po setmění, během jediné noci. Kapitoly jsou napsány stylem filmového scénáře a u každé z nich je uveden přesný časový údaj. Dějová linie je pro autora typická, střídají se tu dva paralelní, navzájem se prolínající příběhy. Devatenáctiletá Mari, která umí čínsky, je kontaktována manažerkou hodinového hotelu, aby jí pomohla vyřešit případ brutálně zbité čínské prostitutky. A její sestra se vlivem tajemných sil ocitla v jakémsi nejasném a nebezpečném snu, v ohraničeném anonymním prostoru. V průběhu noci, ještě než přichází ráno, se věci dávají do pohybu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Afutádáku , 2004

freejazz
03.04.2019 5 z 5

síce nie také výrazné, ako iné autorove knihy, ale radosť čítať. mám rád jeho tajomnosť, prácu s paralelnými dejmi, fantastično a nakoniec aj ten jazz, ktorý sa všade pletie.

ManitraM
27.03.2019 4 z 5

Moje druhá povídka od autora... o poznání lepší, než ta první "Spánek". Přečteno jedním dechem, klidně bych uvítala i pokračování...

Disease
14.02.2019 4 z 5

Ten "kamerový" způsob vyprávění mi místy neseděl, ale celkově mě ta atmosféra pohltila, takže se k téhle knize budu určitě vracet.

ludek.n
04.02.2019 4 z 5

Murakamiho Afterdark je vpravdě magická kniha. Ne tak dějem, který zde více než co jiného plní funkci statisty, sledujícího tak trochu nezúčastněně hlavní aktéry dramatu odkudsi z hlubin jeviště, ale podivuhodnou atmosférou nočního Tokia s jeho pohasínajícími neony, nonstop supermarkety, hodinovými hotely, bistry a bary, z nichž zní jazzová hudba, a také s otřískanými taxíky, prostitutkami, toulavými kočkami a ponocujícími lidmi, kteří zdánlivě odhodlaně hledají cestu k sobě navzájem. Použil bych stejného přirovnání jako devatenáctiletá Mari Asai, která se v knize zmiňuje o Godardově filmu ze šedesátých let - i Afterdark svým stylem připomíná staré černobílé intelektuální filmy, v nichž se hodně mluví a které se dnes promítají už jen ve filmových klubech. V Murakamiho vyprávění je nostalgie obyčejných lidských životů i optimismus z jejich naplnění a nalezení východisek. Zapomeňte na prosluněné nedělní odpoledne, téhle knize sluší sychravý podzimní či zimní večer, kdy za okny šeptá tma tisícem podivuhodných odhmotněných hlasů.

LaCucaracha
06.01.2019 3 z 5

Z této knihy jsem rozpačitá. Má pohlcující atmosféru a buduje pocit tajemna, u něhož jsem doufala, že se naplní. Četla jsem Murakamiho Konec světa, což je sci-fi, tak proč by tady nemohly být také nadpřirozené věci? Jenže ono to znepokojující bylo jen asi podobenství nebo co, vyšumělo to v nic. A konec v podstatě žádný. Já takový typ knížek nemám ráda. Od knih totiž naivně čekám příběh: dobrý příběh a dobře odvyprávěný. Tohle příběh není, to jsou jen výjevy. Možná někdo, kdo touží po intelektuálním ukájení, aby hledal v textu narážky, symboly, metafory, a přemýšlel, co tím autor myslel, tuhle knížku ocení. Za mě průměr za působivou atmosféru a pocit naděje v něco zajímavého v průběhu čtení.

Janadvorackova
13.12.2018 1 z 5

Bohužel nezaujalo.

anna0480
22.11.2018 4 z 5

Tahle knížka byla v prvé řadě hlavně strašně atmosférická. Děj se odehrává během jedné jediné podzimní noci uprostřed Tokia, skládá se z několika příběhů, které se - ano, nečekaně - postupně proplétají a střetávají na jednom jediném místě - a to "lovehotelu" Alphaville. Všechny důležité postavy se v tomto hotelu mihnou, každá však s úplně jiným důvodem.
Murakamiho mám ráda právě díky tomu, jak skvěle dokáže navodit emoce, jak brilantně umí popsat atmosféru a pocity. I tady se mu to povedlo a mně se díky tomu knížka strašně dobře četla a chtěla jsem vědět stále víc a víc. Nebyla jsem z ní ale nadšená tolik jako jsem byla z jeho jiných knih a proto dávám pouhý čtyři hvězdičky. Jednoduše - nesrovnatelný s jeho krátkými novelami jako je třeba Spánek nebo Podivná knihovna (která se mi nelíbila ani jedna) a zároveň ani zdaleka tak dobrý jako třeba 1Q84 nebo mnou již tolik zmiňovaný Hon na ovci.

Lily101
03.11.2018 4 z 5

Čtvrtá česky vydaná kniha pana Murakamiho, má čtvrtá čtená kniha od autora. Zvláštní atmosféra provázející celý příběh možná za podpory místy velice specifického stylu psaní- á la „pohled kamery“, který mě osobně oslovil svou originalitou a pestrým popisem reality, o němž bych neřekla, že lze tímto způsobem zachytit, to vše podkreslené hudbou. Dokonce žádné výjevy ryze perverzního stylu na rozdíl od knihy „Norské dřevo“.

Jediná věc k vytknutí je závěr, za nějž nakonec musím ubrat hvězdičku, protože takové zakončení ve mně nezanechalo, např. ve srovnání s knihou „Norské dřevo“, nic než krátké zamyšlení. Za pomocí opravdu kvalitního doslovu, jejž doporučuji po poslední stránce novely „Afterdark“ přečíst, neboť stručně a poutavě některé souvislosti spjaté s knihou doplní, příp. i lehce poodkryje komparaci s jinými-v té době dosud vydanými-knihami pana Murakamiho bez toho, aby to na čtenáře působilo únavným či příliš poučným dojmem. Tímto za výše uvedené děkuji panu Tomáši Jurkovičovi. Tak skvělý doslov jsem bohužel (minimálně za poslední měsíc /to jest od 3. října do dnešního dne/) nečetla.

amaenium
23.09.2018 4 z 5

I přestože se jednalo o kratší dílo, přečíst knihu "jen tak" taky není možné. Kniha se mi líbila: jak prostý popis místnosti a okolností okolo může vyvolat až hororové prvky, styl, jakým jsme se na místnost dívali, tajemnou nemluvnost jedné z hlavních hrdinek, i jednoduše poukázání na to, jak noci se zdají být dlouhé a co se událo před půlnocí, může být ráno dávnou vzpomínkou. Jak noci skrývají svá vlastní tajemství a ožívá něco, co přes den spí.

petuzla5591
17.09.2018 5 z 5

Kniha mne baví. Hlavně příběh Mari. Vlastně ani nevím proč. Prostě se dobře čte a líbí se mi atmosféra nočního města.

kahuda01
31.05.2018 3 z 5

Zatím asi nejslabší dílo, tentokrát na mne Murakamiho magie nezafungovala.

ravenrain
12.05.2018 4 z 5

- zvuky večerného resp. nočného mesta prirovnáva k basso continuo

“Ja sa väčšinou držím dosť vzadu. Nemusím žiariť ako hlavné číslo. Ja sa hodím skôr za prílohu. Ako kapusta. Alebo ako hranolky. Ako ten chlapík z Wham!, čo si ho nikto nepamätá podľa mena.”

- na strane 29 boli poznačené dve telefónne čísla - rozmýšľal som, či je to odkaz pre ďalších čitateľov, aby na ne zavolali, keď sa dostanú na uvedenú stranu, čo by nakoniec pekne korešpondovalo aj s Murakamiho mystifikujúcim štýlom, alebo si ich len niekto narýchlo pre seba poznačil, keď nemal poruke iný papier

Pitbullka
19.03.2018 3 z 5

Kniha se četla dobře, svižně ale trochu mě mrzí, že to vlastně nijak neskončilo.

markuc
27.02.2018 3 z 5

Nicmoc cteni (asi jsem nebyl naladen na tu spravnou esoterickou vlnu), docela nezajímavé a vagni - vyhodu spatruji v tom, ze to je kratke, docela dobre se kniha cte a Japonsko bych nekdy rad navstivil...

Marekh
04.02.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Z této knihy vyplývá, že je důležitá komunikace mezi lidmi, zejména v rodině. Velmi se mi také líbila hororová atmosféra, při které jsem se v některých místech bál. :)

čuřil
14.09.2017 3 z 5

Zajímavá kniha. To tajemné noční město a postavy. Příběhy které se do sebe protnou. Povedený noční příběh

Alchemi
12.08.2017

Do této knihy jsem se nemohla začíst a nakonec jsem ji odložila.
Líbila se mi myšlenka děje odehrávajícího se během jediné noci, také se mi líbilo nápadité pojmenování jednotlivých kapitol, kniha měla i slušnou atmosféru... Jen jsem tehdy nebyla zvyklá na Murakamiho tvorbu. Teď vím, že gradace děje jeho knih je občas velmi pomalá a až se k ní jednou vrátím, možná na mě kniha zapůsobí úplně jinak.

ElissEm333
04.08.2017 5 z 5

Není kniha od Murakamiho, která by se mi nedostala pod kůži a Afterdark není žádnou výjimkou. Skvělé postavy, které si za těch pár hodin naprosto zamilujete a to jeho klasické tajemno! To je prostě něco. No není to můj nejoblíbenější autor jen tak pro nic za nic. :)

elleyne
11.07.2017 4 z 5

Na začátku jsem měla obavu ze zvláštního stylu, jakým je kniha psaná. Či spíše styly. Ale co si budeme povídat, Haruki má všechny svoje knihy zvláštní. A zase si mě podmanil. Zase jsem mu i tajemné části věřila. A viděla před sebou noční Tokio.

Nikolda
02.07.2017 1 z 5

Dlouho jsem váhala co si od tohoto autora přečíst a jako první titul si vybrala Afterdark. Jenže na mě nezapůsobil očekávaným dojmem. Ani nedokážu přesně pojmenovat to co se mi na knize nezdálo, jestli to, že se celý děj odehrával pouze v intervalu několika hodin, nebo to, že mi některé stránky přišly úplně zbytečné, než intelektuální.