Afghánec

Afghánec https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1419/mid_afghanec-649d9948729da.jpg 4 457 50

Svět má za sebou newyorské a londýnské atentáty a západní bezpečnostní služby si nemohou dovolit opominout ani tu sebemenší stopu, která by jim mohla pomoci odhalit další plány teroristů. V počítači vysokého představitele Al-Kajdy, jenž unikl zatčení jen tak, že spáchal sebevraždu, jsou nalezeny dva podezřelé textové dokumenty. Objevuje se v nich výraz Al-Isra, který odkazuje k zázračnému zjevení ze života proroka Mohameda. Odborníci na Korán potvrzují, že pokud je Al-Isra název plánované teroristické akce, může jít o nepředstavitelně ničivý úder… Zpravodajští experti se však brzy ocitnou na mrtvém bodě, aniž by měli jakoukoli představu, co vlastně ze strany Al-Kajdy hrozí. V tu chvíli přichází ke slovu zdánlivě šílená myšlenka – pokusit se proniknout přímo mezi vůdce arabských teroristů. Tím, kdo má na sebe tento úkol vzít, je Mike Martin, plukovník SAS ve výslužbě. Mike opouští rozestavěný dům, kde chtěl v klidu prožít zbytek života, a vydává se na nejnebezpečnější misi svého života… Frederick Forsyth svým Afgháncem znovu dokazuje, že v něm má žánr špionážního románu opravdového mistra. I v této knize vychází z nejžhavější současnosti, a přesto se mu podařilo vytvořit zcela originální a napínavý příběh, jenž kromě naléhavého poselství o novodobých hrdinech boje se zlem přináší i pozoruhodnou zprávu o historických příčinách terorismu a vnitřních mechanismech fungování Al-Kajdy.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Afghan , 2006

genie
27.01.2019 4 z 5

S příliš popisnými knihami (což tato je) mám docela problém, nicméně autor píše tak „věcně“ a bez balastu, že mi to vlastně ani nepřišlo. Na pár stovkách stran se toho děje opravdu dost, je tu velké množství postav, míst, faktografických údajů - a všechno dohromady to dává smysl a je čtivé.

mi-380
02.12.2018 5 z 5

Forsyth je jako učitel dějepisu se zaměřením na dvacáté století. Žáky základní nebo střední školy by ale svými znalostmi zahltil, takže je spíš jako vysokoškolský docent nebo profesor moderní historie. Mírně poučený čtenář mu ty události a postavy „žere“ i s navijákem plným toho, co si autor navíc vymyslí. Maximálně napínavé a, v souvislosti s rozvrtanými vosími hnízdy islámského světa, také velmi poučné čtení.
100 % (311 hodnotících s průměrem 84 %).

heavy66
19.08.2018 5 z 5

Exkurze do dějin Afghánistánu a popis války s Talibánem po 11.září 2001 jsou vrcholně zajímavé, a zápletka tak dokonale a detailně vymyšlená, až se začínám bát, že teroristům stačí přečíst si knihu a mají plán hotový. A major Martin v nedohlednu! Naštěstí teroristi čtou výhradně Korán, takže inspirace nehrozí!

JanzPardubic
24.03.2018 4 z 5

Další klasický Forsyth. Opět velmi dobrý špionážní thriller s poutavým a přesným popisem ideového základu Al-Káidy a moderních afghánských dějin (jak je to Forsythovi jakožto kvalitnímu bývalému novináři vlastní). Nejvíc se mi líbily právě tyto popisné pasáže a přípravná fáze akce. Naopak vyvrcholení příběhové linie o Afghánci bylo na můj vkus poněkud překombinované. Jinak je to ale výborná kniha, ač znám i lepší Forsythovy romány (Spis Odessa, Mistr klamu, Mstitel).

Dr.Linus
06.12.2017 5 z 5

Najlepší Forsyth od Pomstiteľa.

ElGreco
30.09.2017

Skvělý nápad, který zabíjejí zcela praštěné zvraty v dějové linii. Kniha postupně ztrácela logiku a moji pozornost.

HanzWayne
12.09.2017 5 z 5

První moje přečtená kniha od Forsytha a musim říci, že bomba :) Musím se poohlédnout po něčem dalším :)

hnusák
18.05.2017 5 z 5

Skvělá kniha, skvěle napsaná, nemohl jsem se od ní odtrhnout. Hlavního hrdiny mne bylo fakticky na konci líto...

ESKIMOS
29.04.2017 4 z 5

Dobře se to čte, ale některé situace jsou málo uvěřitelné, což mi trochu vadilo. )

Vesmich
20.02.2017 5 z 5

Jakmile na mě přijde touha po nějaké té špionáži, s důvěrou se obrátím na Forsytha, i když se jeho postavy nedožívají požehnaného věku. Nelze se splést. Strhující, poučné, věrohodné a hrdinské.

Metroušek
15.02.2017 5 z 5

Konečně zase skvělý Forsyth. Teď z toho udělat pořádnej ostrej film. Věčná škoda, že Mistr už zřejmě nic nenapíše o Islámském státu.

de_baques
02.11.2016 4 z 5

autor tentokrát předkládá čtenáři svižný příběh bez dlouhých odboček a především bez paralelních větví. Vrací se jako téměř vždy částečně i do období studené války - podpora západu afghánských teroristů dodávkami zbraní proti SSSR a na to navazuje aktuálním příběhem o proniknutí bývalého člena SAS do Al-Kaidy s cílem zabránit plánovanému útoku.

groula
23.08.2016 4 z 5

Musim pravdu říct, že přes ten zlooooozuhavě psanej začátek sem to čet snad měsíc.
Potom se to konečně rozjelo, místo nudně popsaný historie už se začlo něco dít a konec je masakr.
Hodně dobrá knížka

čef
27.05.2016 5 z 5

Technické prostředky a možnosti popisované touto knihu jsou již dnes jistě na mnohem vyšší úrovni. Co však je stále nedostatečné, je odhodlání hrdinů typů Mika Martina bránit tento starý svět žvanilů a korupčníků, ale také i křesťanských hodnot. No, nechci být sýček, snad se stále ještě najdou lidé, kteří "ve jménu prachu, v nějž jeho předci padli", je přeci jen ochoten cosi obětovat. Děkuji autorovi za výborné shrnutí afghánské moderní historie.

marmar123
09.02.2016 4 z 5

Moc hezka napinava kniha, michani fikce a historickych faktu, spousta historickych, faktografickych, politickych informaci nekdy zpomaluje dej, ale prispiva k celkovemu dokresleni situaci.

Peleus
03.01.2016 3 z 5

Škoda.

Na začátku dosti zajímavě rozdané karty, kdy vás bude zajímat, jakým směrem se bude ubírat následující vývoj. Ke konci však hrají prim různé náhody a neuvěřitelně překombinované akce, kterým se i při nejlepší vůli budete zdráhat uvěřit. A to je škoda, neboť postupně rozmělňují budované napětí a, alespoň na mě, působí zcela zbytečným dojmem, kdy méně mohlo být více.

P.S. Moje teprve druhá kniha tohoto autora, která shodou okolností následuje po Seznamu smrti, a tak se jedná o tématicky velmi podobný zážitek. Není ztrátou času, avšak ve srovnání se zmíněnou knihou se nemohu ubránit pocitu, že si přece jen zaslouží o hvězdičku méně.

kaja.marik
04.08.2015 5 z 5

Vynikající kniha, perfektní zápletka, napínavý děj.

Líbilo by se mi, kdyby bylo v knize míň mrtvých. Stíhačka zřícená přesně do bodu X ani další podobné věci nevadí, však je to pohádka pro dospělé, ne? Jenom ti piráti by nemuseli podřezávat na počkání.

Zajímavá reflexe nedávného dění na teroristické scéně. Zajímalo by mě, jestli se do dalšího románu dostanou migranti, evropský hit roku 2015. Snad ještě nějaký ten román od Forsytha bude.

Jack93
31.07.2015 5 z 5

Moje šestá „forsythovka“. V hlavní roli se opět vrací Mike Martin, hrdina nejobsáhlejší Forsythovy knihy Boží pěst odehrávající se za první války v Zálivu 1990/91. Spolu s ním se v Afgháncovi znovu objevuje i jeho bratr Terry, ovšem tentokrát jen na pár stránkách.
Kniha je rozdělena do čtyř částí – Rejnok, Bojovníci, Sochor a Cesta. Autor se na začátku ničím nezdržuje, tempo je rychlé a brzy se dostáváme k nejdůležitější otázce celého příběhu – co má Al-Kajda za lubem v operaci zvané Al-Isra?

Afghánec nabízí přesně to, co od Forsytha může čekat ten, který ho už dobře zná. Míchání fikce s realitou, detailní znalost prostředí, napětí, neuvěřitelnou propracovanost děje. Kniha má jen 320 stran, takže pokud máte na čtení opravdu čas, za dva dny je po všem.

Popis životů Izmáta Chána a Mike Martina v částí zvané Bojovníci sice na zhruba 60 stránek naprosto zbrzdil hlavní dějovou linku, ale na druhé straně díky tomu čtenář pochopí jejich životní osud.

Za nejgeniálnější považuju zkřížení cest Chána a Martina v době Afghánsko-sovětské války (POZOR, SPOILER). To nakonec vede k tomu, že se oba v jedné jeskyni setkájí s Usámou bin Ládinem a jeho pobočníkem Ajmánem Al-Zaváhrím. A tuto informaci využije Martin v operaci Sochor o nějakých 20 let později. Pane Forsythe, smekám!!!

Trochu jsem se sice ztrácel v popisování islámského světa teroristů, resp. těch informací bylo příliš mnoho, a útěk Chána z amerického vězení mi přišel neskutečně přitažený za vlasy, nicméně nemůžu jinak než za 5 hvězdiček. Je to srdeční záležitost.

Nemám moc rád porovnávání, protože každá kniha je o něčem jiném, ale musím uznat, že Den pro Šakala a Mistr Klamu se mi líbily víc. Afghánce řadím výš než Žoldáky a na rovno s Odessou a Boží pěstí.

BlackBlade
16.04.2015 4 z 5

Začátek je dost těžkopádný a musí se tím člověk prokousat. Místy jeden neví, zda čte román nebo dokumentární dílo (vývoj politiky v Afghánistánu atd.), ale vše pak do sebe zapadne a zápletka s vyvrcholením stojí za to!

Madax
01.03.2015 4 z 5

FF zkrátka ví, o čem píše, nebo to alespoň dokáže znamenitě předstírat. Jeho pojetí světa špionáže a tajných služeb působí hodně věrohodně, i když je všechno to popisování a vysvětlování mnohdy příliš zdlouhavé a na úkor napětí. V této knize se autor zaměřuje na problematiku fundamentálních teroristů, což je v dnešní době aktuální téma, a Forsyth je dokázal zpracovat velice dobře. Hlavní hrdina je vykreslen celkem věrohodně, myslím, že po dokonalém několikaměsíčním výcviku by svoji úlohu - přivlastnění identity někoho jiného - mohl zvládnout. Knížka se mi líbila a těším se na další Forsythova dílka.