A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor)

A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172309/bmid_a-presto-rici-zivotu-ano-0ef-172309.JPG 5 755 114

Svazek A přesto říci životu ano spojuje dva texty zakladatele logoterapie, psychiatra s českými kořeny Viktora Emanuela Frankla (1905–1997). V díle Psycholog prožívá koncentrační tábor, jež vzniklo během necelých dvou prosincových týdnů roku 1945, popisuje to, jakými fázemi odlidštění museli vězni procházet. Mnohým z nich tato strašná zkušenost přesto otevřela cestu k porozumění smyslu vlastního života. Hra Synchronizace v Březince z roku 1948, napsaná velmi působivým skicovitým způsobem, je myšlenkovým i literárně dramatickým experimentem. Propojují se v něm Franklovy bezprostřední osobní zážitky z tábora smrti s pomyslnou reflexí a dialogem tří filozofů, kteří mu byli blízcí – Sokrata, Spinozy a Kanta. Podle Frankla zůstává v člověku i v značně extrémní situaci prostor svobody a odpovědnosti, kterého se nesmíme za žádnou cenu vzdát: „Nic nemůže udolat člověka, který si vědomě přeje mít životní cíl.“... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Karmelitánské nakladatelství

Trotzdem ja zum Leben sagen: Ein Psycholog erlebt das Konzentrationslager , 1946

dark.ma93
16.02.2016 5 z 5

Neobvyklý úhel pohledu na život a docela mne překvapilo, že kniha nepatří ke klasikům, které by se učili na ZŠ či SŠ v povinné četbě. Je pozoruhodné, že někdo, kdo prožil takové hrůzy nebyl zlomený, netoužil se mstít ani nezahořkl, ale zážitek přetvořil v životní filozofii. Filozofii toho, že nic nemůže udolat člověka, který má touží žít.

Kexina
15.02.2016 5 z 5

Ne zcela obvyklý úhel pohledu na nepředstavitelný osud mnoha lidí. A není od věci si uvědomit, že některé pasáže platí i dnes.

kokina74
14.01.2016 5 z 5

Knihy tohoto žánru jsou pro mě vždycky velice silné. Krásná kniha

beat.ea
02.09.2015 5 z 5

silná kniha.
a především hrozně moc POTŘEBNÁ kniha- naprosto v kterékoli době. děkujeme, pane Frankle.

"Ve skutečnosti však existují jen dvě lidské rasy: "rasa" slušných lidí a "rasa" neslušných lidí. ... To, že slušní lidé jsou v menšině, a že v menšině vždy byli a budou, s tím se musíme vyrovnat. Nebezpečí hrozí teprve tehdy, jestliže nějaký politický systém vyplaví na povrch ty neslušné- když dojde k negativnímu výběru. Proti tomu však není žádný národ imunní. A v tomto smyslu je holokaustu schopen v zásadě každý národ."

New-radus
04.07.2015 5 z 5

Knihu vidím ve dvou rovinách: Jednak jako zajímavé svědectví o životě v koncentračním táboře, ale také jako poutavě podanou moderní filozofii. Ta už jen tím, že ji psal V. E. Frankl nejen na základě své filozofické vize, ale současně ji ověřil v jedné z nejtěžších krizí jakou si člověk dokáže představit, je srozumitelná i běžnému smrtelníkovi.

kiris
03.05.2015 5 z 5

Jako nezkušená mlsná rybka jsem se rybářem Franklem nechala chytit na tohoto útlého červíka... naštěstí se nade mnou rybář smiloval a živou si mě odvezl k sobě domů. Teď se v jeho akvárku nechávám vykrmovat dalšími a dalšími červíky.

RobertRoberts
19.03.2015 5 z 5

Tahle utlá knížka by měla patřit mezi základní literární díla z nacistických lágrů a to z vícero důvodů. Například pro svou stručnost a jednoduchost. Především však z důvodu, který vyslovuje její podtitul „Psycholog prožívá koncentrační tábor.“ Jak píše Frankl jsou dva druhy čtenářů: ti kteří koncentrák přežili a ti ostatní! Kniha by mohla být pro obě tyto strany naprosto zbytečná: ti první přeci všechno zažili na vlastní kůži a ti druzí to stejně nebudou schopni pochopit. A právě proto se Frankl rozhodl psychologicky objasnit to, co v koncentračním táboře prožíval běžný vězeň, přičemž si to většinou neuvědomoval, a zároveň popsat jeho prožitky tak, aby tomu mohl porozumět i ten, kdo tuto zkušenost nemá.

Každého kdo knihu přečte, dotkne se nejen realita koncentračních táborů, ale zřejmě to zasáhne i jeho vztah k vlastnímu životu. Frankl dokázal v lidském pekle vydestilovat nejzásadnější myšlenky o lidské podstatě, které mají univerzální platnost a zároveň se mu podařilo zprostředkovat děsivou skutečnost těchto lágrů. Šokující je například to, že holokaust ve své nejtvrdší formě nebyl uzavřený plotem z ostnatých drátů - k vězňům se v podstatě stejně přistupovalo i za zdmi tábora, když pracovali pro stavební firmy od kterých se jim dostávalo jen minimum “stravy“ v očekávání vysokého pracovního nasazení. Frankl se také zmiňuje o psychologii sadistických dozorců, kápů a udavačů. Čtenář také možná přijde na to, že my všichni, ať už si to připouštíme nebo ne, žijeme v perspektivě koncentračních táborů..

Tím nejpodstatnějším a nejobdivuhodnějším na celém příběhu se mi však jeví to, že po skončení války netoužil po pomstě (i přes všechny ty hrůzy kterými si prošel, i přes všechno co mu válka vzala a způsobila) a sformuloval svou filozofii naděje, víry a smyslu života za každých okolností! A o tom je tato kniha především!!

-----

“Co tedy je člověk? Je to bytost, která vynalezla spalovací pece. Je však současně i bytostí, která šla do plynových komor vzpřímeně a s modlitbou na rtech.“

“Korunován je prožitek navrátilce líbezným pocitem, že se po všem tom protrpěném už ničeho na světě nemusí bát – ničeho, kromě svého Boha!“

zelenoockaa
20.08.2014 5 z 5

Knihu jsem četla již několikrát a vím že se k ní ještě minimálně jednou vrátím. Na vysoké škole jsme měli celou čtyřhodinovou přednášku o psychologii Viktora Frankla a jeho život mě nikdy nepřestane fascinovat. Frankl v této knize popisuje především své emoce a pocity což oceňuji. Málokdo dokáže takhle barvitě popsat to, co cítí. V této knize ukazuje že altruismus ve svojí čisté podobě může a vlastně musí existovat. Jsme ještě pořád lidé, i když občas mi to tak nepřipadá. Tuto knihu bych doporučila každému kdo se zajímá o problematiku koncentračních táborů a které zajímají lidské pocity a emoce.

nickym
05.08.2014 4 z 5

...Ti nejlepší z nás již mezi námi nejsou, ti se objetovali za druhé a šli do plynu místo druhých…

kniholka
17.08.2013 5 z 5

Frankl popisuje to, co zažil a to, co si z toho vzal. A i nám tahle kniha může hodně dát.

Mark13
30.06.2013 4 z 5

Jednu hvězdičku ubírám z toho důvodu, že jsem čekala barvitější popis různých událostí života v koncentračním táboře. Autor píše hlavně o pocitech, které si stejně málo kdo z nás dovede představit. Čekala bych přiblížení daných situací, např. vyprávění o práci v táboře, nezapomenutelné dny, příhody.... možná černý humor, více vyprávění o jednotlivých kamarádech atd. Jinak se kniha četla dobře, jde vidět, že nejde o smyšlený příběh. :-)

Monty
09.07.2012 5 z 5

Knížka, která mi vzala dech....krásná ukázka lidskosti, která v člověku zůstává i v těch nejhorších chvílích života.

veronique
17.04.2011 5 z 5

Je neskutečné jak "analyticky" - bez sentimentů, syrově, věcně, přesto lidsky a hluboce, dokázal autor zpracovat své vlastní prožitky z koncentračního tábora a to bez pocitů nespravedlnosti vůči krutému osudu, a bez touhy po odplatě.

Na mně nejvíce zapůsobil tento úryvek:
" Staršina bloku cosi slavil ve svém kamrlíku, který byl přímo u vchodu do baráku, a opilé hlasy vyřvávaly odrhovačky. Pak se náhle rozhostilo ticho - a nějaké housle kvílely, nekonečně smutné zřídka hrané tango. Housle plakaly a ve mně lkalo něco s nimi. Nebot toho dne bylo komusi právě čtyřiadvacet let. A ten někdo ležel v některém baráku osvětimského lágru, tedy jen pár set nebo tisíc metrů ode mne, a přece byl nedosažitelný. Ten někdo byla má žena."

jaccobo
19.03.2011 5 z 5

Musím říci, že to byla zatím ta nejpůsobivější výpověď z koncentračního tábora, jakou jsem kdy četl. Plná pochopení smysluplnosti utrpení a odpuštění. (V. E. Frankl ztratil za 2. světové války celou svou nejbližší rodinu, včetně své manželky)

koncentrační tábory Židé Osvětim (koncentrační tábor) divadelní hry hledání smyslu života svoboda psychiatři holokaust, holocaust

Viktor Emil Frankl
rakouská, 1905 - 1997
1996  91%A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor)
1994  89%Člověk hledá smysl: Úvod do logoterapie
2006  86%Vůle ke smyslu
2016  89%Utrpení z nesmyslnosti života
2006  88%Lékařská péče o duši

Kniha A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) je v

Přečtených1 169x