A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor)

A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172309/bmid_a-presto-rici-zivotu-ano-0ef-172309.JPG 5 755 114

Svazek A přesto říci životu ano spojuje dva texty zakladatele logoterapie, psychiatra s českými kořeny Viktora Emanuela Frankla (1905–1997). V díle Psycholog prožívá koncentrační tábor, jež vzniklo během necelých dvou prosincových týdnů roku 1945, popisuje to, jakými fázemi odlidštění museli vězni procházet. Mnohým z nich tato strašná zkušenost přesto otevřela cestu k porozumění smyslu vlastního života. Hra Synchronizace v Březince z roku 1948, napsaná velmi působivým skicovitým způsobem, je myšlenkovým i literárně dramatickým experimentem. Propojují se v něm Franklovy bezprostřední osobní zážitky z tábora smrti s pomyslnou reflexí a dialogem tří filozofů, kteří mu byli blízcí – Sokrata, Spinozy a Kanta. Podle Frankla zůstává v člověku i v značně extrémní situaci prostor svobody a odpovědnosti, kterého se nesmíme za žádnou cenu vzdát: „Nic nemůže udolat člověka, který si vědomě přeje mít životní cíl.“... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Karmelitánské nakladatelství

Trotzdem ja zum Leben sagen: Ein Psycholog erlebt das Konzentrationslager , 1946

katerina6763
06.07.2022 4 z 5

Psychologický rozbor vězně v koncentračním táboře. Nemám příliš ráda dlouhosáhlé rozbory, ovšem tato útlá kniha podávala psychologické aspekty chování a jednání doložené konkrétními činy a prožitky. Za mě silná atmosféra, od které se nedalo odtrhnout. Obsahuje i spoustu myšlenek, které lze aplikovat do běžného života (aniž bych jakkoliv snižovala či srovnávala utrpení těch, kteří prožili, přežili či neměli to štěstí a skonali v koncentračních lágrech).

palladium
08.05.2022 5 z 5

Ačkoliv jde o líčení koncentračního tábora, dílo nezpůsobí nespavost nebo hrůzné představy před očima. Autorovi se daří líčit věci z hlediska pozorovatele, což je vzhledem k tomu, že koncentrák prožil, obdivuhodné. Knížka je útlá, ale dodá hodně materiálu k přemýšlení. Posunula můj pohled na život.

Josh
21.04.2022 4 z 5

Sice psychiatry s „rozbory“ nemusím, ale v souvislosti s 2SV znělo tohle téma zajímavě. Téma není vhodné slovo, protože je kniha z reálného koncentráku a o reálných lidech. Její pohled, pojetí, vysvětlení jsou hluboká, srozumitelná a hlavně nadčasová.... Můžete je uplatnit v tíživých dnech i vlastního (mírového) života a nemusíte hned myslet na kruté situace, jež vedly autora k jistému pohledu na život a jak čelit utrpení (další "výročí" těch 6! let si v květnu připomeneme). Zvláště v době, kdy svět prošel (2!r) napřed útočnou nemocí a teď útočnou lidskou mocí připomínající v mnoha rysech 2SV je kniha povzbuzením. Snad už vhodněji řečeno – nevzdávejme se, hledejme smysl nejen v pohodovém životě, ale i v tom těžkém!

IngridInka
10.04.2022

Čtivá kniha plná zajímavosti z pohledu psychologa... čtivá literatura faktu, za mě doporučuji

MyBookWorld
03.04.2022 3 z 5

Kniha pro mě byla lehkým zklamáním, možná v souvislosti s nedávným přečtením titulu Utekl jsem z Osvětimi, který mi opravdu vyrazil dech. Nedočkala jsem se ani hlubších psychologických rozborů, kvůli kterým jsem vlastně po této knize sáhla.

a304
31.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Nezapomenete na silný prožitek nad divadelní hrou. Doporučuji přečíst, zprostředkované postřehy "z druhé hlavy" nestačí.

Zorka
20.03.2022 4 z 5

Otisky koncentračního tábora do duše člověka...

janulka1310
28.02.2022 5 z 5

Původně jsem tuto knihu měla rozečtenou již týden...po ruské invazi na Ukrajinu jsem si řekla, že to teď nemám zapotřebí číst..tak jsem na chvíli odložila..nicméně mi to nedalo a dočetla jsem ji včera jedním dechem. A dobře jsem udělala... tak nadčasové myšlenky, až z toho mrazí... a dnes platí více, než kdy jindy...a i přesto, že kniha podává děsivé svědectví o životě v koncetračním táboře, byla pro mě jakýmsi jemným pohlazením, možná pochopením a smířením... a asi to je také důvod, proč autor přežil...protože zřejmě pochopil hodnotu a smysl utrpení... Myslím, že jsem nečetla naposledy...

DreamerX9
05.02.2022 5 z 5

Silný příběh, myšlenky, pohled a velká vůle přežít. Za mě velké poselství do života.
Je asi jedno jakou práci člověk vykonával než šel do KT, když nám jde o život všichni chceme přežít a čím větší motivace a důvod je, tím jsme lepší bojovníci za to nejcennější co máme. Život
Knihu rozhodně doporučuji nejen do oboru psychologie.

záškodník
25.01.2022 5 z 5

Jedinečná výprava do hlubin trpící duše. Tak jako umělci často obětují život svému dílu, Viktor Emil Frank vytěžil ze své traumatizující zkušenosti zcela nový přístup k psychoterapii. Zkušenost v koncentračním táboře je realisticky vykreslená. Přes zcela pochopitelnou výzvu se autor snaží zůstat objektivní. Dílo ve mně probudilo množství emocí, ale především mi věnovala dlouhé chvíle uvažování nad jednotlivými koncepty prolínající se s moudrostí vyjímečného muže.

lernami
19.12.2021 5 z 5

Je neuvěřitelné, kolik moudrosti dokázal Viktor Frankl v takto útlé knížečce uchovat.
Někomu by mohly myšlenky nastíněné v knize připadat idealistické, ale tím, že autor sám si koncentračními tábory prošel, je knize dán takový důkaz toho, že řídit se zmíněnými ideály není nemožné. Frankl měl volnou ruku, neboť kdo má větší právo mluvit o koncentračních táborech než přeživší, kteří si těmi hrůzami prošli?
Líbila se mi část o pomstě, zde bych Frankla citovala: „Nikdo nemá právo působit bezpráví, dokonce ani ten ne, kdo sám utrpením trpěl.“ - a to připomínám, že Frankl v koncentračních táborech ztratil skoro celou svoji rodinu.
Kniha je opravdu plná zajímavých a inspirativních myšlenek.
Franklova moudrost a lidská velikost z knihy přímo sálá.

barbara1956
11.12.2021 5 z 5

Viktor Frankl je pro mne bezpochyby vyjímečný člověk. Vzor, kterého si vážím. Dívat se na utrpení jeho očima, snažit se za každou cenu najít to dobré, smysl proč žít dál a nevzdávat se. Nezlobit se na druhé, nevyčítat...
A ještě své utrpení zkonstruovat do podoby Logoterapie, čímž pomohu i druhým. Můžu se od něho mnohému učit.

Citáty z knihy:
"Nic nemůže udolat člověka který si vědomě přeje mít životní cíl."

"Vždy, i v té nejextrémnější situaci je v člověku prostor svobody. Nikdy člověk není, jak se říká, vydán napospas osudu: i když je radikálně omezen...může volit odpověď na svůj osud."

tinka1974
05.12.2021 4 z 5

Hodně jsem si slibovalo, vzhledem k doporučení. A proto jsem byla trochu zklamaná. Hlavně asi z druhé poloviny. Ale i tak musím jen doporučit. Tohle by si měl přečíst každý. A řídit se drobnými radami, které autor líčí a které jemu a mnoha jiným pomohlo přežít pro nás až nemyslitelné podmínky

Stradivarius
21.11.2021 4 z 5

Knihu jsem četl na několikerá doporučení, avšak musím říct, že jsem od ní čekal více. Je pravda, že místy z některých popisů až mrazí, a že autor skvěle popisuje, jak moc se dokáže lidský charakter, během krátké chvíle změnit - pod tlakem boje o přežití, avšak už jen z důvodu délky, nemůže kniha obsáhnout vše a rozhodně ne dopodrobna. Určitě ale je to dobrá kniha, která stojí za přečtení.

DK_Ronie
19.11.2021 5 z 5

Druhou půlku bych osobně asi oželel. Ale proč ne a určitě to není důvod ke snížení hodnocení. Kniha jako celek je fakt silný zážitek, ty hrůzy, co si lidi prožily, to je naprosto nepředstavitelné. A nejde jen o popis / zážitky, které jsou v knize popsány, ale i jejich provázání z psychologií a psychiatrií.

Juagustin
29.10.2021 5 z 5

Náročná a nádherná kniha. Přestože pojednává o nepřestavitelných hrůzách, prosvítá jí optimismus a naděje: člověk si může v i beznadějných podmínkách uchovat vědomí smyslu svého života. Knihu jsem přečetl dvakrát po sobě a myslím, že k pochopení mi velmi pomohla právě ta kombinace "teoretické přípravy" v první části a "praktického příkladu" v divadelní hře v části druhé. Nejsem zběhlý ve čtení divadelních scénářů, ale musím přiznat, že právě ta hra na mě zapůsobila mimořádně silně: totiž že někdy nestačí vzdát se všech svých majetků, práv, přání a ambicí; že dokonce nestačí ani vzdát se života - že je ještě další možný stupeň: vzdát se smrti a přijmout utrpení. Toto nemohl vymyslet a napsat nikdo, kdo to sám neprožil a nepodstoupil.

deirdre
04.09.2021 5 z 5

Veľmi dôležitá kniha. Pochopila som, aké dôležité je mať aj/a najmä v ťažkých časoch, zdanlivo bezvýchodiskových, cieľ, a otázku "čo mi ešte život môže dať" si otočiť - "čo očakáva život odo mňa?" Že aj v najhlbšom utrpení a ponížení je možné a potrebné zachovať si ľudskosť a dokonca aj dôstojnosť. Že ľudí nemožno deliť na dobrých a zlých podľa príslušnosti k nejakej skupine. Viktor Frankl bol silného ducha a ukázal nám cestu, ako sa takým stať a dokázať prejsť aj extrémnymi životnými situáciami. Veľmi dôležitá kniha v súčasnosti.

tereza8
01.07.2021 5 z 5

Přemýšlím, co napsat. A asi, ať napíši cokoliv, nic nedokáže vyjádřit sílu tohoto díla. Vím, že tohle není jen kniha. Je to mnohem víc. Není to o tom “jednou přečtu a zavřu”. Velkolepé, silné, zásadní… o neskutečné síle, která je ukryta v každém z nás.

Kllara
19.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Hodně bolestné, ale silné čtení od Viktora Frankla. Obdivuji ho za to, že si na tak hrůzném zážitku dokázal najít něco pozitivního - to, že i utrpení má smysl a umožňuje člověku překonat sebe sama, stát se lepším. A to, že Viktor ani po takovém zážitku neskončil v pozici, kdy nenáviděl celý svět, nýbrž kolem sebe šířil mír a ještě se zastával některých dozorců v táboře, svědčí o jeho velikosti.

Doufám, že všechny oběti této hrůzy najdou v životě svůj vnitřní mír a ti, kdo jsou již po smrti, dosáhnou věčného pokoje. A my musíme udělat vše, co bude v našich silách, aby se minulost již nikdy neopakovala.

stanislava7096
26.04.2021 5 z 5

Kniha jako tahle, to není jen kniha. To je návod jak žít, popis života až na dřeň a ještě o kus hlouběji, kam nikdo z nás nechce. A přesto se i v takových chvílích dá životu říci ano. Jen najít smysl, ať už je jím cokoli, jakkoli malého. Četla jsem ji s pokorou a s pokorou si některé myšlenky pamatuji i po několika letech.

koncentrační tábory Židé Osvětim (koncentrační tábor) divadelní hry hledání smyslu života svoboda psychiatři holokaust, holocaust

Viktor Emil Frankl
rakouská, 1905 - 1997
1996  91%A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor)
1994  89%Člověk hledá smysl: Úvod do logoterapie
2006  86%Vůle ke smyslu
2016  89%Utrpení z nesmyslnosti života
2006  88%Lékařská péče o duši

Kniha A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) je v

Přečtených1 169x