A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor)

A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172309/bmid_a-presto-rici-zivotu-ano-0ef-172309.JPG 5 755 114

Svazek A přesto říci životu ano spojuje dva texty zakladatele logoterapie, psychiatra s českými kořeny Viktora Emanuela Frankla (1905–1997). V díle Psycholog prožívá koncentrační tábor, jež vzniklo během necelých dvou prosincových týdnů roku 1945, popisuje to, jakými fázemi odlidštění museli vězni procházet. Mnohým z nich tato strašná zkušenost přesto otevřela cestu k porozumění smyslu vlastního života. Hra Synchronizace v Březince z roku 1948, napsaná velmi působivým skicovitým způsobem, je myšlenkovým i literárně dramatickým experimentem. Propojují se v něm Franklovy bezprostřední osobní zážitky z tábora smrti s pomyslnou reflexí a dialogem tří filozofů, kteří mu byli blízcí – Sokrata, Spinozy a Kanta. Podle Frankla zůstává v člověku i v značně extrémní situaci prostor svobody a odpovědnosti, kterého se nesmíme za žádnou cenu vzdát: „Nic nemůže udolat člověka, který si vědomě přeje mít životní cíl.“... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Karmelitánské nakladatelství

Trotzdem ja zum Leben sagen: Ein Psycholog erlebt das Konzentrationslager , 1946

Matty_v
03.03.2021 5 z 5

Má první kniha od Victora Frankla, kde silně vnímám, co znamená zůstat v téměř bezvýchodném stavu člověkem ohleduplným, soucitným a také odvážným a nadějeplným. Ano, sobectví je někdy jedinou cestou k přežití, ale ze své zkušenosti dávám přednost možnosti volby. Ke knize se časem nejspíš budu vracet, je v ní mnoho moudrých myšlenek.

purie
30.12.2020 5 z 5

Co prožil V.E.F. za války a mnoho dalších s ním si současný čtenář v úplnosti představit nemůže, což je vlastně dobře. O to cennější takové svědectví je. A toto je jedinečné jednak neuvěřitelným nadhledem i vhledem, kultivovaností, pokorou a srozumitelností, ale především způsobem, jak s takovou zkušeností naložit, jak ji zhodnotit a zpracovat.

Tilte
10.12.2020 5 z 5

cetla jsem velmi dlouho, po par strankach, vzdycky rano. prime svedectvi, sebereflexe a hluboky vhled do podstaty zivota. spise text ke studiu.
jen hru jsem nezvladla

F-l-p
30.10.2020 5 z 5

Mnohovrstevnaté dílo i na těch pár stránek, vlastně bych si s ním vystačil na několik měsíců, jestli ne víc. Mohl bych ho pročítat, zastavovat se, přemýšlet, dohledávat.. A hlavně autenticky žít (a trpět i umírat).

Mrňous1
17.10.2020 5 z 5

Knihu jsem četla jako studentka a nadchla mě natolik, že jsem si ji pořídila do své knihovničky. Zajímavý pohled na utrpení. A ještě zajímavější je, že Rudolf Vrba ve své knize Utekl jsem z Osvětimi několikrát zmiňuje,jak se rozhodl, že on nezemře... Neříkám, že jen rozhodnutí stačí, ale určitou sílu myšlenka má.

PetraBery
14.10.2020 5 z 5

Pobyt v koncentračním táboře zase jiným pohledem. Psycholog Viktor E. Frankl nám popisuje nejen strasti vězňů, ale i sílu k přežití a smysl života. Dobře zpracované, téma těžké samo o sobě, ale rozhodně k doporučení.

petra7210
13.09.2020 5 z 5

Dechberoucí kniha

Evianna
03.07.2020 5 z 5

Knížka není jednoduchá ke čtení a zároveň autor píše velmi čtivě. Po dočtení knížky jsem si dokonce napsala pár citátů na papír a tyto citáty mne hluboce duševně zasáhly.
Jednoznačně doporučuji. :)

Netopyr07
08.06.2020 5 z 5

Náhled psychologa na prožitky v koncentračním táboře... Dá se o takových zážitcích napsat něco zcela objektivního? Podle mě nedá. To, co člověk zažívá, je jedna velká hrůza a největší utrpení je (asi) strach o blízké. Druhá část - divadelní hra - je také velmi vydařená. Jak je možné, že existují lidé, kteří tvrdí, že holokaust je "blbost" ???

uminaa
31.05.2020 5 z 5

Túto knihu som si zvolila z dvoch dôvodov – kvôli názvu a kvôli siedmej téme čitateľskej výzvy na rok 2020.
Musím priznať, že téma druhej svetovej vojny mi nie je blízka a ani ju nevyhľadávam.
Táto kniha ma však prekvapila. Neviem, čo som od nej očakávala, ale určite nie to, čo mi dala. Dala mi úplne iný pohľad na túto tragédiu ľudstva a ľudstvo samotné. Je to kniha plná poučení a hovoriaca aj o tom, že sila človeka nespočíva v tele, ale v duši, že víťazom je ten, kto si uchová slobodu mysle a že stačí malá nádej na budúcnosť a človek je schopný nemožného. Hovorí o tom ako stav mysle môže a aj ovplyvňuje naše telo – jeho zdravie, jeho silu, jeho odolnosť. Veľa autorových myšlienok sa dá aplikovať v každodennosti „bežného“ života.
Oceňujem aj konkrétne udalosti, na základe ktorých autor vysvetľuje svoje analýzy a otázky bytia.
Je to neuveriteľné dielo a aj napriek tomu, že to nie je dielo o tisícke strán, má silu a výpovednú hodnotu väčšiu než stovky kníh. Vďaka!

ZuzaP
12.05.2020

,,V žádném případě nikdy nezapomenu, jak jsem se jedné noci probudil, protože se můj spící soused převaloval a hlasitě sténal zřejmě pod dojmem nějakého hrůzného snu. Už už jsem chtěl svého trýzněného kamaráda probudit. Hned jsem se však svého záměru ulekl a rychle jsem stáhl zpátky ruku, která se už natahovala, aby spáčem zatřásla. Neboť v té chvíli jsem si jasně uvědomil, že žádný sen, ani ten nejstrašnější, nemůže být horší než realita, která nás v lágru obklopovala a k jejímuž bdělému vědomému prožívání jsem někoho hodlal probudit."

MikulášV
06.05.2020 5 z 5

Naprosto něco jiného než klasická svědectví koncentračních táborů. Jiný pohled na věc. První část byla zajímavá. Druhá část, tedy divadelní hra byla naprosto skvostná.
Spoustu psychoanalýz, surového popisu lágrů a jejich fungování a nakonec i velká dávka filosofie.

thorir
13.04.2020 5 z 5

„My všichni, kdo jsme z toho vyvázli životem díky tisícerým šťastným náhodám nebo božím zázrakům – nazývejte si to, jak chcete –, my víme a můžeme s čistým svědomím prohlásit: ti nejlepší se nevrátili.“

Právem oceňovaná, přesto nenápadná a útlá knížečka, jejíž čtení je silný emocionální zážitek. Autor, přeživší z koncentračního tábora, v ní, pohledem profesionálního psychologa, rozebírá své vnitřní pocity a úvahy. Nejedná se o návod jak přežít koncentrační tábor, nejedná se ani o výčet utrpení tamtéž, byť autor popisuje mnohé, zamýšlí se nad osudem toho a toho, odevzdaností, nad prostým štěstím, krutostí a utrpením v samotě. Přemýšlí o víře v naději, o existenci v utrpení, ale též o smyslu utrpení jako nutné součásti života, příležitosti k jedinečnosti. Utrpení je relativní a bolí stejně, ať je velké nebo malé v očích okolí. Kniha je plná dech beroucích myšlenek, doporučuji všem.

„Smysl však nemá jen život tvůrčí a poživačný, nýbrž: má-li život vůbec nějaký smysl, pak jej musí mít i utrpení. Protože utrpení k životu jaksi náleží – právě tak, jako k němu náleží osudovost a smrt. Teprve utrpení a smrt činí lidskou existenci kompletní.“

„Co je tedy člověk? Je to bytost, která vynalezla spalovací pece. Je to však současně i bytost, která šla do plynových komor vzpřímeně a s modlitbou na rtech.“

Taťka Hraboš
12.03.2020 4 z 5

Je znát, že knihu (teď mám na mysli především její první – prozaickou část) nepsal spisovatel (určitě jsem četl už poutavější příběhy na dané téma), je to však autentická výpověď člověka, který přežil pobyt v několika koncentračních táborech, o to cennější, že byl svého času jedním z nejvýznamnějších odborníků na lidskou duši. Trochu tomuto vydání ublížil i neumělý překlad; to ale platí jen o prvé části, u dramatu tvořícího druhou část jsem si ničeho takového nevšiml – skoro, jako by jej překládal někdo jiný. Samotná divadelní hra mě upoutala podobně jako vyprávění v první části. Výborný nápad – učinit komentátory jedny z nejvýznamnějších filosofů světové historie; jen mě mrzelo, že pokud jsem ve školních letech měl o Spinozově filosofii nějaké ponětí, dneska už mi v hlavě zbylo jen jeho jméno.

Lessana
21.02.2020 5 z 5

Na knihu nás najprv navnadí Predhovor G. W. Allporta. Z Úvodu k vydaniu z r. 1992, kde sa už dozvedáme čo-to o autorovom srdci a jeho postojoch pred vojnou i po nej, ide taký intenzívny pocit, že jednoznačne musíte čítať ďalej - aj napriek náročnej téme. Samotné Zážitky z koncentračného tábora, ktoré nasledujú, netvoria súvislý príbeh. Skôr ide o konkrétne spomienky, ktoré chcel dať autor do popredia, aby na nich ukázal reakcie človeka a následne ich analýzu už z pohľadu múdreho starca i psychiatra. Popri opisoch hrôz, nie však samoúčelne depresívnych, ťažkej práce, hladu... vnímame aj nesmiernu silu priateľstva, lásky, oddanosti a najmä ducha. Autor rovnako (ba možno najviac) vyzdvihuje poznanie jednotlivca o slobode postoja a rozhodnutia o vnútornom rozpoložení a následných vonkajších reakcií človeka (k druhým). V časti Logoterapia v kocke viac ako vysvetľovanie pojmov zaujmú konkrétne prípady ľudí = pacientov, ich problémy, spôsoby liečby a úspechy v nej. Posledná časť knihy s názvom Prípad tragického optimizmu nabáda nájsť (aj) v tragických udalostiach dôvod na rast, nie poddanie sa.

Ophelie
19.02.2020 5 z 5

Kniha plná hlubokých a moudrých myšlenek. Na své si přijdou psychologové, filozofové, ale i ostatní čtenáři. Moc se mi líbila i druhá část knihy - divadelní hra s jedněmi z předních filozofů. A hlavně ta myšlenka, resp. hloubka té divadelní hry mě prostě dostala. Pan Frankl je pro mě člověk s velkým Č a nezbývá než smeknout! Knihu určitě doporučuji k přečtení i k zamyšlení se a hloubání ;)

gleti
13.02.2020 5 z 5

Silná kniha. Jedině výjimečný člověk dokáže tvrdit, že neexistuje kolektivní vina, přesto všechno, co v koncentrácích viděl a zažil.

Coucouha
12.01.2020 5 z 5

Od knihy jsem neměla žádná očekávání, avšak když už jsem se do ní pustila, nemohla jsem se odtrhnout. Úžasná psychologická učebnice, která v mnohém otevírá oči. Při čtení si z knih dělám výpisky - jsou knihy, ze kterých si nezapíšu ani jednu myšlenku, ale tato kniha - přestože je velmi tenká - patří ke knihám, ze které jsem si poznamenala opravdu mnoho. A myslím, že se k ní budu častěji i vracet.

Petronelka123
06.01.2020 5 z 5

čekala jsem náááprosto něco jiného, ale knížečka mě naprosto dostala. Určitě se k ní po čase vrátím a oživím si některé myšlenky, které mne zasáhly. Doporučuji!!!

befel
09.12.2019 5 z 5

Psychologický pohled na dobu strávenou v koncentráku.. Síla vůle žít.. síla touhy zemřít.. byla to SÍLA

koncentrační tábory Židé Osvětim (koncentrační tábor) divadelní hry hledání smyslu života svoboda psychiatři holokaust, holocaust

Viktor Emil Frankl
rakouská, 1905 - 1997
1996  91%A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor)
1994  89%Člověk hledá smysl: Úvod do logoterapie
2006  86%Vůle ke smyslu
2016  89%Utrpení z nesmyslnosti života
2006  88%Lékařská péče o duši

Kniha A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) je v

Přečtených1 169x