A přece nezemřeš

A přece nezemřeš https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328004/bmid_a-prece-nezemres-X08-328004.jpg 4 551 88

Jack Reacher série

Nad náhodou musíš vítězit, jinak tě zabije To všechno se seběhlo čirou náhodou. Jack Reacher náhodou pomohl mladé ženě, která s náručí plnou šatů z čistírny klopýtla na ulici. Chvíli nato už sedí oba se spoutanýma rukama v dodávce a jsou odváženi neznámo kam. Náhodou je unesená žena nejen agentka FBI, ale i dcera náčelníka generálního štábu americké armády a neteř prezidenta USA. A rozhodně ne náhodou si právě ji vybral předák neonacistické militantní organizace jako rukojmí k dosažení svých vyděračských požadavků na americké vládě – spolu s jadernou střelou, které se už zmocnil. Jenže náhodou Jack Reacher je bývalý důstojník vojenské policie, ověšený medailemi za udatnost, muž, který umí zabíjet i zapálenou cigaretou, jeden z nejlepších střelců, jací se kdy v USA narodili. Náhodou to Borken neví. Když se to dozví, je už pozdě – Reacher se rozhodl zasáhnout.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: ekniha , BB art

Die Trying , 1998

TeaPeter
30.11.2021 3 z 5

Pravděpodobnost? Proveditelnost? Realita? Co to je? Zapomeňme na to. Když si takhle připravíme terén, tak si hezky užijeme příjemně průměrný thriller. Prostě Reacherovky stojí na určité dávce nadsázky; naštěstí ne tak velké jako potřebují Sigmaforcovky. Jackův nenápadný, ale o to účinnější, šarm je pak kořením toho všeho.
Pikantní je navíc to, že některé prvky z děje této více než dvacet let staré knížky si nacházejí paralely v Americe posledních pár let. Že by špetka jasnovidectví? Nebo už tehdy bylo autorovi jasné, kam se Amerika valí? Třeba odpověď přinesou další díly.

Meda77
25.11.2021 3 z 5

Ach jo, no. Mám obavu jestli se Reacherovky někdy dostanou nad průměr, ale asi stěží, jelikož jsou dost předvídatelné, přesněji řečeno spíše autor. Prostě klasický Reacher, komu vyhovuje ten si smlsne, komu se moc nelíbí asi vymění autora. Těm druhým by možná vyhovoval Prescott, Morrell nebo Forsyth. Průměr pro nadprůměrného hrdinu.

terinkha
22.10.2021 3 z 5

Druhej díl mě rozhodně nebavil tolik jako první. Ale je to oddychovka, bylo zajímavý si přečíst o trochu extremistický skupině (a ono to v tý Americe takhle fakt je!), Reacher zase elitní voják a nadsamec, ale co už. Tohle není literatura faktu :-D
Poctivý tři hvězdy, až zase nebudu vědět co, Reacher to jistí.

ninano
05.09.2021 3 z 5

Napínavé, dobrodružné, hezky napsané, ale tak za hranou reálu, že musím hodnotit třemi hvězdami. Pokud se někomu líbí Rambo a podobné příběhy, je to kniha určená těmto čtenářům.

Alinke
30.07.2021

kniha by byla na 90%, ale vadilo mi na ní brutální a detailní popisování týrání lidí. Domnívám se, že v dnešním světě jsem svědky každodenních brutalit a proto z tohoto důvodu tohoto spisovatele vynechávám z databáze

wimpzk
26.07.2021 4 z 5

Má druhá "Reachrovka". Opět se J.Reacher dostane shodou okolností do nezáviděné situace, kdy mu jde přinejmenším o zdraví a následně o holý život. Tentokrát se však musí vypořádat s bandou samozvaných patriotických pomatenců a dlouho to vypadá, že se mu to nepodaří...Celý děj je samozřejmě i zde poněkud přitažen za vlasy, ale pokud čtenář přistoupí na tuhle hru, je mu odměnou napínavá a svižná akční četba, která však vzhledem k nedávným událostem kolem prezidentských voleb v Americe zas až tak neuvěřitelná není. Spíše naopak. Přesto oproti jedničce dávám v hodnocení o hvězdu méně.

Grety
22.02.2021 4 z 5

Pěkná, čtivá a napínavá kniha. Snad jen bych vytkla, že hlavní hrdina je, až moc nesmrtelný...

Lumír23
21.02.2021 3 z 5

No, je to taková propaganda. Správný klucí, co to nandaj těm zlejm klucím, no a 4. července všichni zasalutujou emerice, nejlepšímu místu na světě. Plnýmu magorů... Tak asi tak.

careras.c
30.11.2020 5 z 5

klasika...pěkné čtení...přátele..
jen menší poznámka...tohle je druhé dílo ze série...a varovný signál třetí v pořadí...

Gordonlord
29.04.2020 1 z 5

Nalákaly vás anotace této knihy na akční čtivo s nabušeným borcem v hlavní roli, které bude oplývat přestřelkami, souboji a akcí vysokooktanového ražení ? Rovnou vám řeknu, že budete zklamaní.

Lee Child ve své knize neustále připomíná, že agent Reacher je nejlepší voják na světě, nejlepší borec ve střelbě, kontaktním boji, taktice, prostě hotový megabouchač, který je akční obdobou Ramba kříženého se Supermanem a který přemůže sám třeba celou armádu.

Leda kulový.

Většinu knihy s ním parta několika málo únosců-amatérů šoupe jak s onucí, on si nechá všechno líbit, skáče jak jeho věznitelé pískají a na nic se nezmůže. Když už se náhodou osvobodí, udělá dva kroky a hned ho někdo překvapí tím, že mu zpoza rohu strčí glock do xichtu. Takže produkt neodpovídá reklamě.

Lee Child si měl radši ujasnit, co bude psát, protože velkohubých keců o nadbožském akčním super-borci je tu fůra, ale akce až na nepatrnou, nudnou, roztahanou a unavenou špetku úplně na konci knihy tu není vlastně žádná. Jako detektivka to taky moc nefunguje, díky své naivitě a přímočarosti.

Navíc Lee dost těžce netrefil křivku gradace, kdy po trapném zabití hlavního padoucha děj nudně pokračuje dál, aby se dořešily příběhové zbytky, natahované jako polknutý sopl. Tohle působí, jako kdyby vám při souloži partnerka umřela, ale vy prostě pokračovali dál. Brrr.

Nicméně bavilo mě zde několik málo odstavců a možná i celých stránek, kde Reacher používal psychologii na zmanipulování svých protivníků. Sice to bylo vymyšlené a realistické jako delfín na dětském kolotoči, ale aspoň to byly jediné momenty, kde jsem se probral z nudou způsobené mozkové mrtvičky a díky tomu, že jsem ji prostřednictvím těchto světlých okamžiků přežil, mohu dát knize alespoň jednu hvězdu. A sám sobě hvězdu za hrdinství, že jsem tenhle blábol dočetl až do konce.

zd0981
23.03.2020 4 z 5

Když se rozhodnu číst knihu tohoto typu, počítám s určitou jednoduchostí, přehánění, glorifikováni ústřední postavy... Proto tyhle věci nebudu autorovi vytýkat.Hlavně, že to je čtivé a přiměřeně uvěřitelné.
A když je ještě tématem prostředí vyznavačů spikleneckých teorií neschopnosti nebo zradě vládních struktur o ovládnutí světa (kým dosaďte sami podle libosti) tak to je takový bonus. V některých místech jsem měl pocit, že jsem na webech některých našich (pseudo)vlasteneckých uskupení

work
22.01.2020 1 z 5

Jack Reacher ... násilí přechází pokrčením ramenou, tragédii úšklebkem, a hodiny brutálního věznění si krátí složitými aritmetickými výpočty... Takhle knížku uvedlo periodikum Sunday Times. Dobře ji to vystihuje.
Vyjít tato knížka někdy v posledních pěti letech, byla by to bomba. Kritika by psala o poctě béčkovým akčním filmům 80.let, nevážně míněných zápletkách, úspěšné parodii na klišé žánru a udělala by z autora něco na způsob Tarantina. Problém je, že nevyšla v posledních pěti letech, ale v roce 1998, a že je naneštěstí myšlena vážně. Místo záměru působit "osmdesátkově" tu tedy je jen akční novela, která na vlně dobových akčňáků pouze parazituje.
Začne to skvěle, detektivní thriller o únosu rukojmích, rafinovaný postup FBI, udržuje to napětí. Příběh se ale záhy láme jako mávnutím kouzelného proutku v něco, co vznikne smícháním všech dílů Ramba dohromady. Máme tu všechno: Krásnou unesenou dívku, která je, shodou okolností, i dcera generála a kmotřenka prezidenta. Drsný hrdina, který je ale současně i citlivý - po celodenní práci v lese a po pohřbení rozpárané mrtvoly pokryté zelenými mouchami umí unesenou dívku něžně pomilovat (hned vedle mrtvoly a bez umytí). Ušlechtilého prezidenta, který staví dobro amerického občana nad své zájmy. Padoucha, který je archetypem všech knižních a filmových padouchů posledních padesáti let. Flashbacky hlavního hrdiny do minulosti, na různá světová bojiště, kde, jak už tušíte, vyhrál. Reacherova armádního velitele, který "by dal za své chlapce" ruku do ohně. Obrovské množství detailů o použitých zbraních, kombinovaných s výpočty drah vystřelených kulek, aby bylo jasné, že vystřelit mozek někomu na 1000 yardů vyžaduje dobré matematické schopnosti. Můžeme být jen rádi, že i tohle náš hrdina zvládá. Těšíte-li se ovšem i na popis toho, jak takový vystřelený mozek vypadá, neodejdete s prázdnou.
Trochu mě mrzí jedna věc; celou dobu jsem čekal, kdy se v příběhu objeví i výbušné hroty, montované na šípy. Ale neobjevily se. Dávám tak autorovi jednu hvězdičku za to, že odolal a tento malý detail ve své jinak kompletní vykrádačce osmdesátek nepoužil. A taky za překvapivý úplný závěr, i když byl překvapivý spíše nechtěně. Škoda, že u toho v knížce nehraje smyčcový orchestr.
Pochopil jsem, ze série o Jacku Reacherovi má nejméně 24 knih, čemuž se nedivím. U psaní takové literatury není třeba moc vymýšlet a přemýšlet, jde jen o to, jak rychle dokážete psát. Čtenáři doporučuji to samé.

Karborund
25.12.2019 2 z 5

Tak tohle se absolutně nepovedlo. Akční nesmysl o tom, jaké to je mít místo mozku hamburger.
Glorifikace amerikanismu se svojí hloupostí, nadutostí a nadřazeností. Jatka jsem vynášel do nebes, ale tohle je sešup na úplné dno.

Ava365
09.12.2019 4 z 5

Napínavé, i když těžko uvěřitelné čtení. Hlavní postava je schopna vyřídit sama půl divize.

KaiShun
17.10.2019 4 z 5

No myslím že to nebylo zase až tak špatné ale ani tak dobré, lepší průměr, takže 4*. Reacher jako hlavní postava je skvělý, kniha se přesto vleče a poněkud ztrácí tempo v pasážích týkajících se vedlejších postav které jsou jednak nezáživné a nudné. Zkrátit knihu o 100 stran...

pavels36
09.08.2019 3 z 5

Příběh jako celek je výborný. Bohužel závěr knihy byl až moc překombinovaný.Na můj vkus už trochu sci-fi než reálná představa. Pevně věřím,že snad další díl Reachera bude v lepším duchu tak jako byl díl ,,Jatka,, . Omlouvám se panu autorovi,ale tento díl prostě není wow a na plný počet hvězd :(

mysce
22.07.2019 5 z 5

Nářez! Napínavé od začátku do konce. Příběh rychle ubíhá a vůbec nevadí, že hlavní postava, Jack Reacher, je v podstatě prototyp dokonalosti. Kniha nabízí zajímavou zápletku, která čtenáře umí udržet. Autora chválím za ukázku toho, že i „Terminátor“ může mít svou slabou stránku.
Parádní je Jackovo vyhodnocování situace z pohledu únosců, díky kterému vnímáme jejich chyby, plánujeme strategii a sdílíme nechuť k brutálnímu vůdci a jeho bezduchým nohsledům.
Nadchl mě Childův vypravěčský talent, gradující finále a dávám pět spokojených hvězd.

georginaa
02.06.2019 5 z 5

Jatka byla úplně super čtivá, totéž jsem čekala u druhého dílu. Velký chytrý chlap, co se vždy připlete do něčeho, ani neví jak. A přes jeho hrdost, když už se připlete, tak to taky vyšetří. Takový je bývalý major Jack Reacher.

CharlesWard
03.04.2019 2 z 5

Neskutečně slabá kniha, která vedle vynikajících Jatek působí jako pěst na oko. Alespoň v závěru, se to již blíží klasické reacherovině, ale to čím se musíte prokousat, knihu prostě sráží na hranice průměr a podprůměru.

stanina1
27.03.2019

Četla jsem snad všechny knihy s Reachrem a můžu říct: super, velmi dobře napsané, čtivé, prostě 1!!!

únosy

Lee Child
britská, 1954
1999  85%Jatka
2000  83%A přece nezemřeš
2000  84%Varovný signál
2001  88%Nezvaný host
2005  91%Výstřel

Kniha A přece nezemřeš je v