1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29421/bmid_1984-Z0I-29421.jpg 5 11666 1623

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four , 1949

Ellbereth
08.04.2016 4 z 5

Zatím stále čtu, ale pomalu se blížím ke konci. Přiznám se, že jsem knihu asi po prvních 70 stranách nejdříve odložila....více jak na tři měsíce. Měla jsem v té době dost psychicky náročné období v práci a knihu v takovém období rozhodně nedoporučuji číst. Dýchá na vás vyloženě ponurá a depresivní atmosféra, která vás úplně pohltí. Kniha je velmi dobře napsaná, dokáže vás vtáhnout do děje, ale neporučuji pro útlocitné povahy. Je velmi děsivé, jak toto vše lze vztáhnout na dnešní dobu. Čtyři hvězdičky dávám jen z toho důvodu, že toto není můj obvyklý a oblíbený žánr. Pokud hledáte něco na zamyšlení, mohu jen doporučit.

Alseri
08.04.2016 5 z 5

Obsahuje spoiler! Veľmi dobrá kniha. Titul sa pre mňa stal o to strašidelnejším, že sa ku mne dostal po ukončení vzťahu s iránskym priateľom, ktorý prežil takmer celý život v diktátorskom režime, pre ktorý sú typické nesloboda prejavu, náboženská polícia, verejné popravy... Pamätám sa, ako som po vyše roku nášho vzťahu začala tušiť, aké asi budú skutočné myšlienkové pochody tohto blízkeho človeka, keďže mal v sebe hlboko zakorenenú (ne)vedomú snahu neprejavovať pravú identitu svojho "ja", či mystifikovať svoje názory v záujme svojej osobnej ochrany, aj keď v krajine ako Slovensko to vôbec nebolo nutné. Reálny svet mohol existovať už len v jeho mysli. Pečať totalitného režimu. Stigma, ktorú pripomenuli O' Brienove slová adresované Winstonovi v závere knihy: "...trpezlivo som ťa pozoroval roky, aby som prišiel na to, kto si..."
Ak si tento príbeh navyše spojíte s modernými technológiami dneška, prípadne uvedomením, že sú to desaťročia strávené v totalitnom režime, po ktorých mnohí ľudia zostávajú sentimentálnymi voči Veľkému bratovi... husia koža.

justfainth
03.04.2016 5 z 5

Hodně silné dílo. Je až děsivé, jak se dají některé pasáže knihy převést do naší společnosti. Stojí za to si ji přečíst a popřemýšlet u ní.

dandislav
02.04.2016 5 z 5

naprostá bomba ...není co dodat a člověk si tuto knihu musí prostě přečíst :)

JaneM.LionLain
02.04.2016 5 z 5

Tak si někdy říkám, jestli tu knihu nevyměnil Orwell s ďáblem za svou duši, protože napsat něco tak opravdového, jasnovideckého a nestarnoucího snad není v lidských silách. Za mě je to kniha, kterou by si měl každý člověk přečíst. Hlavně proto, abychom nezapomněli, jak to bylo, zamysleli se nad tím, jak to je a abychom si uvědomili, jak to možná bude, pokud s tím něco neuděláme...

lepoo
27.03.2016 5 z 5

Je to až neskutočné, akú vizionársku predtuchu mal autor. Vlastne veľmi veľa vecí sa z toho naplnilo resp. napĺňa, keď si pohľadom vezmeme neďalekú históriu, ale aj súčasnosť a začneme to porovnávať nejakým matematickým pravítkom alebo myšlienkovým translaterom. Globalizácia, PC technika, regionálne konflikty, revolúcie atď... až po úplné vymývanie mozgov rôznymi reality show... Treba si to len upraviť na dnešnú dobu a kniha od reality nemá ďaleko. Výnimočné dielo právom patrí tam, kde ho zaraďuje množstvo Top books rebríčkov a kritikov.

Juzzy
21.03.2016 4 z 5

Určitě minimálně k zamýšlení, ponuré, místy až děsivé. O to víc, že jsme v obdobném (relativně mírnějším) režimu sami žili. Závěr byl zvláštní - 9/10.

rarášek
19.03.2016 5 z 5

Velice dobrá kniha. Příběh je velice děsivý, až by mohl být pravdivý. Rozhodně to donutí k zamyšlení. Doporučuji. :)

Pátračka
18.03.2016

Jen co dorazila tato pozoruhodná kniha do knihovny, jsem si ji tehdy přečetla a byla jsem překvapená jasnozřivostí autora, který ačkoli ji psal dávno před tím, popsal poměry v zemích pod vládou jedné strany opravdu věrně.Doporučuji k přečtení, ale také k zamyšlení

petra1394
17.03.2016 5 z 5

Nadčasové!!

amigo17
15.03.2016 5 z 5

Autor opísal svet, v ktorom dostať päťku z matiky nie je hanbou, ale životnou nevyhnutnosťou. Hodnotím ako doubleplusgood.

Marquis
15.03.2016 5 z 5

Priam sa ponúka napísať - kniha, ktorá určite nie je napísaná pre hlúpeho čitateľa. Avšak neprešlo ani sto rokov od prvého vydania a udalosti po Druhej svetovej vojne nabrali spád a eskalovali až k úplnej každodennej realite občanov Oceánie - hákové kríže nahradili symboly silnejšej valuty, uniformu šedá maska ľahostajnosti, nadšený zápal cynický kľud, gulag Guantanamo, intelekt nahradila konformita, medziľudské vzťahy sociálne siete... Nacizmus naučil človeka izolácii a udavačstvu, totalitný socializmus nás chcel do všetkého zapojiť (aby sa dalo nenápadnejšie udávať) a dnešná doba? Izoluje nás za monitory počítačov, notebookov a tabletov, aby nám dodal falošný kontakt s ľuďmi a pocit, že sa na niečom s niekým podieľame. No a odsledujú si nás už sami. Minority Report - zločinom je už len samotný úmysel; 451 stupňov Fahrenheita - informácie sú nedostupné a zvedavec potrestaný (prípadne čoraz populárnejšia záplava nepodstatných informácii, brainwashing alebo "obyčajné" skreslenie médiami); Mechanický pomaranč - nemožnosť slobodnej voľby. A 1984? Ponúka sa napísať, že to nie je kniha pre hlupáka - ale len hlupáka by dnes ešte prekvapila...

Jozef Gabčík (1912 - 1942) a Jan Kubiš (1913 - 1942)
Mahatmá Gándhí (1869 - 1948)
Martin Luther King (1929 - 1968)
Jan Palach (1948 - 1969)

Odpočívajte v pokoji.

Subcomandante Marcos
Edward Joseph Snowden
Julian Assange

Držíme Vám palce...

swayno
12.03.2016 3 z 5

Myšlenka knihy je perfektní. Bohužel pro mě nebyla kniha příliš čtivá.

Thebookman
10.03.2016 5 z 5

Přesně, kniha má hlubokou, děsivou myšlenku

Briv
10.03.2016 5 z 5

Nedalo mi to a po pěti letech jsem si ji přečetla znovu. Dívám se na ni zase trochu jinak. Během první četby mi nejvíc utkvěl totalitní režim jako takový, který je v knize popisován. Což bylo docela děsivé... Při druhém čtení, jsem si mnohem více všímala ovládnutí, změnění a i úplné zničení původního vnitřního ducha a myšlení člověka, což je pro mě snad ještě děsivější. Člověk by velice rád věřil tomu, že se to nikdy nestane, ale co my víme. Vždyť media jsou ovládána už nyní a je nám předhazováno jen to, co se někomu jinému hodí, dějiny píši vítězové a mění si je samozřejmě k obrazu svému no a kamerový systém, který je dnes snad všude!? Ano, pořád mě to nutí k zamyšlení. Knihu ale jednoznačně doporučuji.

Libunkaa
09.03.2016 5 z 5

Kniha ve mně zanechala na nějakou dobu pocit úzkosti. Atmosféra totalitního systému je velmi živě popsaná.

LadyKet
05.03.2016 5 z 5

Po přečtení mi ještě týden bylo psychicky špatně. Když jsem jí četla podruhé, efekt byl naprosto stejný... Autor dokázal neskutečně skvěle popsat beznadějnou atmosféru příběhu a za to klobouk dolů. Skvělé kniha, ale doporučuji jen pro silné nátury.

p.svatka
03.03.2016 4 z 5

Mně se kniha ze začátku četla velmi těžko, možná ne vhodné období. Ale jinak musím napsat, že je opravdu nadčasová. Snaha jedince je absolutně potlačena. I když to vypadalo nadějně. Nedá se věřit nikomu. Člověk se sám musí dostat na svoje dno, aby pochopil, že neprorazí a musí se přizpůsobit.

MichelleS
28.02.2016 5 z 5

Dokud jsem nepřečetla 1984, nevěřila jsem, že čtení knihy může člověku způsobit tak mizernou náladu, skoro až duševní bolest. Geniálně vizionářský popis totality, naprostá beznaděj. Kam se poděl obyčejný soucit s lidskou bytostí? Láska? Radost ze života?

MadlenkaM
24.02.2016 5 z 5

Překvapila mě autorova nadčasovost! Výborná kniha, přečetla jsem jí prakticky okamžitě. 4 hvězdy dávám jen proto, že je kniha depresivní a nevyvolala ve mě nadšení, jako jiné. Jinak doporučuji.