1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29421/bmid_1984-Z0I-29421.jpg 5 11666 1623

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four , 1949

Tamten
18.05.2016 3 z 5

Působivý a odstrašující nástin absolutní totality. Kniha však místy příliš zabředává do filozofických úvah, které nejsou moc čtivé a opakují se.

jakub0085
17.05.2016 5 z 5

Dokázal velice dobře odhadnout budoucnost. Nadčasové. Realistické. Akorát je nutné na toto dílo mít náladu, přeci jen je to velice depresivní dílo a nelze jen tak dostat z hlavy.

Jane007
15.05.2016 5 z 5

Dobrá kniha popisující neskutečná zvěrstva. Deprimující je, že takové věci se opravdu děly a není tomu tak dávno. Jsem ráda, že se ke mně tato knížka dostala.

Jennkie
14.05.2016 5 z 5

Velmi dobra kniha,ale strasne deprimujici. Clovek ma pak tendenci vnimat realitu stejne a daji se najit ruzne indicie.
Filosofie te Strany a vubec cele knihy je desiva,ale zaroven precizne promyslena....

niki-chan
14.05.2016 5 z 5

Brr... po přečtení ji pořád nemůžu dostat z hlavy. Nejen, že nutí k zamyšlení, ale zaryje se pod kůži naprosto neuvěřitelně. Doufám, že takovou dobu nezažiju...

VlastVanDam
05.05.2016 5 z 5

Nadčasové dílo! Po dočtení tak nějak nemám slov, od začátku do konce brilantní.

wildprincess
05.05.2016 3 z 5

Kniha je asi opravdu dobrá, ale mě prostě nebavila...nemohla jsem se do ní začíst, začátek byl pro mě vyloženě nudnej, kdy jsem dokonce přemýšlela, že knihu odložím...pak jsem se začetla a bylo to lepší....ale jelikož jde politika mimo mě, tak tato kniha bohužel taky....Tato kniha je asi opravdu výborná, jen to není prostě nic pro mě....

RSR
30.04.2016 5 z 5

Jedna z knih na které musím myslet i když jsem ji už dočetla. Lze ji chápat jako takové varování před totalitním režimem, který využívá strach a kontrolu k tomu, aby si udržel moc. Po téměř 70 letech od napsání bohužel stále aktuální.

lapagerie
27.04.2016 4 z 5

Vůbec se mi do čtení nechtělo, tušila jsem, že z toho budu špatná. Ale dočetla jsem a podle očekávání se z toho nemůžu oklepat. Takový teror a vymývání mozků, žádná volnost pohybu, myšlení... Příšerné. neskutečně reálně popsaná síla totality.

blazkens
27.04.2016 5 z 5

Jedním slovem - Legenda.

Ivaksa
22.04.2016

Z pohledu dneška nejde už o takovou bombu, jako tomu bylo v dobách po Sametu, kdy jsme byli všichni ještě dosti přecitlivělí. Tahle kniha na mě dnes působí zajímavě svou vizí, svým nápadem, to určitě všechna čest. Bohužel jsem se znovu přesvědčila ,jako u Farmy zvířat, že Orwell psát neumí. Celý nápad by bylo lepší podat někomu kdo umí pracovat s jazykem, kdo by vdechnul postavám víc života a kdo by dokázal dát ději št'ávu. Tak aby mi mohlo být hrdinů víc líto, aby mi krysy nebyly lhostejné. :-)
Doslov od Milana Šimečka psaný v roce 1981-1983 je ovšem skvělý a celé poselství knihy neskutečně povýšil. Díky němu mám z knihy nakonec mnohem silnější dojem.
Nebudu hvězdičkovat, u téhle knihy se mi nechce zprůměrovat genialitu vizionářství a diletantský styl.

kannibal28
19.04.2016 3 z 5

kniha sa mi moc nepačila od začiatku až do približne 210 strany som sa dosť nudil pri čitaní ale ten koniec to docela zachránil nemal chybutak že dávam za 3

Radůz
18.04.2016 4 z 5

Myslel jsem si, že se mi tato kniha bude číst těžce, ale nebylo tomu tak. I když se budu opakovat, tak autor zde velmi dobře vystihl totalitní systém. Přestože kniha byla poměrně čtivá, až na jeden úsek, nemohu říct, že by to bylo příjemné čtení. Naopak. Na mě kniha působila depresivně, když jsem si představil, že bych pod takovýmhle režimem, kde se člověk bál projevit své city (snad kromě dvou minut nenávisti), musel žít. Doufám a věřím, že jednou něco takového nebude.

Hejtmy
17.04.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Orwell nejenže brilantně popisuje praktiky totalitních režimů (ať už komunistických, nebo jiných), ale hlavně píše knihu velmi čtivým stylem, takže ačkoliv jsem již 1984 četl několikrát a děj znám, vždy se u čtení bavím, jako bych ji četl poprvé. Zásluhu na tom mají hlavně postavy, které jsou prostě naprosto uvěřitelné a chovají se tak, jak byste od člověka v podobné situaci čekali. Mou nejoblíbenější částí knihy je úplný začátek, kdy se Winston ještě rozhoduje, zda se vydat cestou více či méně otevřeného odporu proti Straně.

dadan44
16.04.2016 5 z 5

Velmy dobrá kniha.

MajaG
14.04.2016 4 z 5

Nemůžu si pomoct, ale ten konec mě prostě zklamal. Ale jinak to bylo "skvělé" počtení. Myslela jsem, že se čtením budu mít problémy, ale vůbec, četla jsem to plynule a neměla problém porozumět obsahu. Atmosféra byla vážně bravurně vykreslená a já měla při čtení vždycky trochu depresi. Rozhodně si myslím, že by si tu knihu měl každý přečíst, už jen kvůli tomu "poselství" co nese.

LahoferRose
13.04.2016 5 z 5

Poprvé jsem to četla na střední a natolik jsem nemohla přestat, že jsem se vymluvila z tělocviku a celou dvouhodinovku jsem to hltala. Když lidé žijí ve světě, kde jsou neustále sledováni, přezkoumáváni a vaporizováni, najdou prchavé štěstí a svobodu a vy se cítíte volni s nimi, to vás pak zdrtí ta pravda, kdy se v jediném momentě všechno zhroutí. Já dlouho nebyla schopna slova a cítila se zrazena. Konec je naprosto geniální. Č.101 je pro mne dodnes nejgeniálnějším nástrojem .

Kubason
10.04.2016 5 z 5

Kniha je temná a depresivní, atmosféra někdy až mrazivá. Opět jedna z knih, která nás nutí k HLUBOKÉMU zamyšlení.
Dále také jeden z důkazů, že knihy z povinné četby ve škole nemusí byt vždy nezajímavé. Velice nadčasové téma, které bude mít co říci i za 100 let..

Luipenox
09.04.2016 5 z 5

Dvě a dvě je pět, nebo tři.. Jak se to hodí!

Velice silné dílo, které v člověku vyvolává rozporuplnou emoční salvu. Zároveň donutí člověka přemýšlet, co je vlastně skutečnost a jak pružné a ohebné je lidské vědomí, kterým lze do značné míry manipulovat.

Mimo to prostředí děje nadneseně vykresluje události, které se v mnoha zemích děly až několik let po vydání díla, jako by se snad sami diktátoři dílem inspirovali.

quentos
08.04.2016

Kniha se četla jedním dechem a stále ji mám - po cca 15 letech - v živé paměti. Strhující děj a mnohé podobnosti se současným světem mě na jednu stranu uchvacovaly, na druhou stranu vyvolávaly nepříjemné mrazení. Ani v nejmenším se nedivím, že se kniha v GB stala legendou...