1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29421/bmid_1984-Z0I-29421.jpg 5 11647 1619

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four , 1949

Denika
12.07.2016 5 z 5

Z málokteré knihy je člověku fyzicky zle - panu Orwellovi se však podařilo toho docílit. Velmi znepokojivé...

jarki
10.07.2016 4 z 5

Jelikož jsem knihu dostala za úkol přečíst a napsat o ní seminární práci, kvůli učitelce, mě opravdu nebavilo. Ale sotva jsem začala, chytlo mě to. Zajímavé dílo o naší současnosti napsané v minulosti.

SedllY
07.07.2016 3 z 5

Čekal jsem tedy více.. Nadčasová myšlenka super, ale dějově podle mě podprůměr.

Raysee_97
06.07.2016 5 z 5

Běžně jsem zvyklá se trochu rozepisovat, ale u tohoto díla nějak nemám slov. Člověk má po dočtení tolik pocitů, představ, které ho doprovázely při čtení, a které ještě nepominuli,...

Mějte představivost, buďte trpěliví s tím, než si zvyknete na tempo příběhu a myslím, že tohle dílo si vás získá.

jaghut
02.07.2016 5 z 5

Pro mne to není kniha, ale učebnice minulosti, reportáž ze současnosti a hlavně věštění budoucnosti. Tenhle svět nám "inženýři lidských duší" připravují dnes a denně. Bohužel se obávám, že popis našeho budoucího světa, je až příliš realistický a to včetně ústředních hesel:

"VÁLKA JE MÍR - SVOBODA JE OTROCTVÍ - NEVĚDOMOST JE SÍLA "

Zednář
22.06.2016 4 z 5

Na začátku knihy nám Orwell před očima vybuduje skvělý obrázek post-apokalyptického totalitního státu do kterého nedokáže zasadit dobrý příběh. Kniha je napsána za jediným účelem a to předat myšlenku (neexistujícího?) teroristy a kontrarevolucionáře Goldsteina. Kniha nese název "Teorie a praxe oligarchického kolektivismu" která vystihuje moderní totality včerejška, dneška i zítřka.

TEORIE A PRAXE OLIGARCHICKÉHO KOLEKTIVISMU
Emanuel Goldstein

VÁLKA JE MÍR
SVOBODA JE OTROCTVÍ
NEVĚDOMOST JE SÍLA

TaLu
21.06.2016 4 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem si konečně přečetla tento román, který jsem již dlouho měla na pomyslném seznamu knih, které bych chtěla v životě přečíst.
Samozřejmě, že si toto nadčasové dílo zaslouží plné hodnocení.
Já tu jednu hvězdu sundávám za tu depresi, co ve mě čtení vyvolalo. Takže čistě z osobních důvodů .
Je s podivem, jak tento román "žije mino čas" - až mne zamrazilo ( nejednou), jak aktuální věty čtu.
Praktiky totalitního režimu, kdy jedině strana má pravdu, jakkoli je nesmyslná a zvrácená mi připomněly, že paměť národa bývá někdy tak krátká !
Manipulací, mučením, stálým dohledem, znemožněním komunikace a znevážením všech hodnot, které formují člověka, dochází k jeho deformaci.
Nezbývá než věřit, že si vezmeme k srdci citát G. Santayana: "Kdo zapomíná na své dějiny, je odsouzen je opakovat"

Adamson
16.06.2016 5 z 5

Dlouho jsem se tím prokousával, protože mi to přišlo trochu suché, ale jinak výborná knížka.

Andiess
08.06.2016 4 z 5

Kniha, kterou by si měl rozhodně každý přečíst!

Fafyna
06.06.2016 5 z 5

Jednoduše geniální - ta kniha má všechno. Napětí, romantiku, filosofii i poselství budoucím generacím. A nejhorší na tom je, že lidi se stejně nepoučí, ať na ně to poselství řve ze všech stran nebo ne. Protože jak řekl pan Hrabal: "lidstvo je potomstvo zlé, blbé a zločinné". Nemohla jsem zkrátka od knihy odtrhnout oči!!!

Meebo87
04.06.2016 5 z 5

Velmi zajímavá kniha

Natyna3
31.05.2016 4 z 5

Na začátku jsem se nemohla začíst, ale pak to začalo mít spád :)

wiix
25.05.2016 5 z 5

Motívy totalitnej spoločnosti, strachu a smrti sú cítiť v celom diele. Rozbor spoločnosti a jej zvráteného fungovania je popretkávaný príbehom Winstona Smitha, ktorý sa považuje za jediného, kto nestratil pamäť a vie ako sa veci skutočne majú, aká je ľudská hodnota a čo je pravda.

Beltrix
22.05.2016 4 z 5

Rozhodně kniha, která vede k zamyšlení. Musím říct, že mi bylo velmi sympatické, že hlavní postavou není žádný "hrdina", ale prostě normální člověk. Ohromně to (alespoň na mě) zvýšilo dopad. A i když upřednostňuji happyendy, tak tady se hodil ten konec, který George Orwell vymyslel, neskutečně lépe.
Na rozdíl od spousty komentujících přede mnou mě bavily i (nebo především?) pasáže z Goldsteinovy knihy.

BLeeCraleek
22.05.2016 4 z 5

Nejvíc mě dostalo to, jak pokřivené a zvrácené měli hodnoty. Všichni jsou jako stádo nemyslících, bezcitných, deprimovaných bytostí. Všichni proti všem, děti proti rodičům, manžel proti manželce… Bez lásky. Když se najdou lidi, kteří vidí, že něco není v pořádku a snaží se o „normální“ vztah, život, cokoliv, tak neví, jak na to, zoufale se chytají jeden druhého s tím, že už jsou stejně mrví a když se zdá, že se jim povedlo milovat, tak se to zhroutí jako domeček z karet v momentu strachu. Který člověk když se bojí, když mu hrozí něco hrozného, by řekl, že by byl raději, kdyby se to stalo tomu koho miluje?

((A tady to vidím : Člověk, který nepřijal, nemůže dát. Člověk, který nebyl milován, nemůže(nebo může ale jen těžko) milovat. Člověk, který nepoznal lásku není schopen oběti pro druhého člověka. Na druhé straně člověk, který byl milován, miluje a rozumí tomu, co je láska je ochoten riskovat a obětovat cokoliv jen pro to aby zachránil bytost, na které mu záleží. Nemám pravdu?))

dasstre
19.05.2016 4 z 5

Tak tady 4* za konec. Trochu mě dostal, nějak jsem tomu nevěřila. Jinak zbytek super,

Tamten
18.05.2016 3 z 5

Působivý a odstrašující nástin absolutní totality. Kniha však místy příliš zabředává do filozofických úvah, které nejsou moc čtivé a opakují se.

jakub0085
17.05.2016 5 z 5

Dokázal velice dobře odhadnout budoucnost. Nadčasové. Realistické. Akorát je nutné na toto dílo mít náladu, přeci jen je to velice depresivní dílo a nelze jen tak dostat z hlavy.

Jane007
15.05.2016 5 z 5

Dobrá kniha popisující neskutečná zvěrstva. Deprimující je, že takové věci se opravdu děly a není tomu tak dávno. Jsem ráda, že se ke mně tato knížka dostala.

Jennkie
14.05.2016 5 z 5

Velmi dobra kniha,ale strasne deprimujici. Clovek ma pak tendenci vnimat realitu stejne a daji se najit ruzne indicie.
Filosofie te Strany a vubec cele knihy je desiva,ale zaroven precizne promyslena....