Práve čítaný príbeh - čo v ňom nájdeme?


Eicherik
Eicherik 29.06.2021 v 22:36

V knize Lidé v květnu, kterou právě čtu, kupuje jeden z hlavních hrdinů obraz s názvem Čekárna doktora Schaffnera. Obraz má pro dceru své přítelkyně, jako dárek k jejím dvaadvacátým narozeninám. Malíř s kupujícím o obraze rozmlouvá.
V knize Vesaliovo tajemství, na kterou se v pátek chystám, hraje důležitou úlohu slavný Vesaliův anatomický rukopis. Pokračovat může ten, kdo čte knihu, v které je zmínka o nějaké knize.

Text příspěvku byl upraven 29.06.21 v 23:06

Litocha
Litocha 03.07.2021 v 23:17

Mám rozečteno Jako hvězdy v temné noci https://www.databazeknih.cz/knihy/jako-hvezdy-v-temne-noci-454785, která pojednává o tzv. koňské knihovně na americkém venkově v době hospodářské krize. Vzhledem k tomu, že hlavními postavami jsou knihovnice, zmínkami o knihách různých žánrů se to tam jen hemží (navíc je každá kapitola uvedena citací z nějaké publikace a i název knihy je odkazem na jednu z básní).
Protože knihovnice potřebují k rozvážení knih do odlehlých hornatých oblastí koně, ať prosím pokračuje ten, v jehož knize se koně taky objevují.

denib
denib 04.07.2021 v 17:39

Začínám číst Velký král Přemysl I. Otakar. V té době bude určitě pořád někdo jezdit na koni. Mám za sebou jen několik prvních stránek a už tam bylo koní několik.

Dočetla jsem knihu Pouť, kde má mladý muž velké ambice a chce si k nim dopomoci ne zrovna čestným způsobem. Pokračovat tedy může ten, v jehož knize se vyskytuje nějaké vydírání nebo podvod.

denib
denib 24.07.2021 v 11:24

Nikdo nemá v knize vydírání nebo podvod? Tak to rozšíříme - co třeba nějaká veliká lež? Nebo krádež?

Koka
Koka 24.07.2021 v 18:33

Dočetla jsem Fresku - prvotinu maďarské spisovatelky Magdy Szabó. Kniha mě překvapila a nadchla, ale veselé čtení to tedy nebylo ... V příběhu je i vydírání i podvod, i velikánská lež i krádeže. A ještě mnoho mnoho tíživého: šílenství, nevěra, krutost, pokrytectví, náboženský fanatismus, komunistický fanatismus, přetvářka ...
V příběhu vystupuje i jedna "kladná" postava - muž, který umí vyřezávat překrásné figurky, dokonce zobrazit celé "příběhy". A ten připraví čtenáři v závěru, snad na poslední stránce knihy, největší překvapení.

Ať pokračuje čtenář, který má v příběhu postavu, která něco umí dělat rukama i srdcem.

Hebrey
Hebrey 24.07.2021 v 21:58

OK ;) Nedávno jsme s dcerkou dočetli moje oblíbené a milované Poklady pod sněhem. Rukama i srdcem se tam shodou okolností také vyřezává. Jeden z hlavních hrdinů, malý Lucien, vyřezávat umí, ale asi tak jako malý každý malý chlapec v jeho době. Po té, co spáchá chybu, která má za následek ochrnutí jiného chlapce, navíc Lucien hledá sám sebe i způsob, jak svůj prohřešek alespoň trochu nahradit a splatit. Potká starého muže, jenž žije sám jen se zvířaty uprostřed hor a jediným zdrojem obživy je mu právě vyřezávání. Ten Luciena naučí nejen vyřezávat figurky zvířat, ale také poctivosti, lásce k druhým i sama k sobě a víře v to, že co je důležité, to jsme schopni zvládnout.
Celý příběh se odehrává ve švýcarských horách.

Ať tedy pokračuje ten, jehož kniha se odehrává uprostřed hor nebo alespoň hluboké, co možná nejméně dotčené, přírody.

Text příspěvku byl upraven 24.07.21 v 21:58


keri.H
keri.H 24.08.2021 v 09:39

Momentálně čtu knihu Mráz pod kůží. Děj se odehrává ve Francouzských Alpách na chatě, kde kolem nic není.

A jelikož jsou zde i tajemství, ať pokračuje ten, v jehož knize je také nějaké tajemství. :)

Litocha
Litocha 24.08.2021 v 10:19

Čtu YA Na jedné vlně, ve které se hlavní hrdinka, filmový nadšenec, stěhuje do stejného města jako její kamarád, se kterým se zná jen přes internet. Ale protože si není jistá, jestli by si rozuměli i naživo, rozhodne se před ním svůj příjezd držet v tajnosti a nejdříve po něm sama pátrá.

Kniha se odehrává v přímořském městě a hrdinčin nový známý je ze surfařské rodiny. Pokračovat tedy může ten, jehož kniha se taky odehrává u moře.

m.gray
m.gray 24.08.2021 v 13:37

Čtu po létech zase Betty McDonaldovou, Co život dal a vzal. Poslední část Dusim se ve vlastní šťávě se odehrává na ostrově Vashon u Seattlu.
V díle Morová rána je hrdinka nemocná a léčí se v sanatoriu. Ať pokračuje ten, kdo čte knihu o někom s vážnou chorobou .

Marika Vanova
Marika Vanova 24.08.2021 v 14:44

Čtu knihu Děvčátko a nacista, kde je dcera hlavního hrdiny velmi vážně nemocná s tuberkulózou.

Hlavní hrdina Hans Heigel, důstojník SS, je poslán do koncentračního tábora, kde je i malá dívenka, která krásně maluje. Ať pokračuje ten, kdo čte o někom, kdo krásně maluje, hraje na nástroj apod. , zkrátka něco umělecky tvoří.

Hebrey
Hebrey 15.09.2021 v 10:39

Čtu autobiografii Ljuby Hermanové "...a co jsem ještě neřekla." Jakožto slavná herečka umělecky tvořila zcela určitě, o tom není pochyb. Jsem teprve na začátku, ale abych úplně dostála zadání od Mariky Vaňové, paní Hermanová se v knize zmiňuje o tom, jak jako malá hrála i na hudební nástroj - tedy na housle.

Protože je hlavní postavou herečka, předávám slovo někomu, jehož kniha se nějak týká divadla, odehrává se v divadle nebo v ní divadlo má pro děj alespoň nějaký význam.

Text příspěvku byl upraven 15.09.21 v 10:40

Marika Vanova
Marika Vanova 15.09.2021 v 14:02

Tak já bych si to zase vzala, právě jsem dočetla knihu Kavárna U Anděla - Dcery naděje a tady má hlavní hrdinka Hilda bratra Wilhelma, který je herec a hraje v divadle v Hamburku a ve Wiesbadenu, taktéž jeho snoubenka. Je zde i Julie - divadelní garderobiérka a krejčová. A v samotné kavárně U Anděla se často schází divadelní herci a další zaměstnanci. I se zde při různých příležitostech odehrávají malé skeče, kabarety apod.

Protože se to odehrává v Německu, tak pokračovat může ten, kdo čte příběh od našich sousedů - Slovensko, Polsko...

denib
denib 19.09.2021 v 17:50

Začínám číst knihu Bůh chrání milence. Autorem je Johannes Mario Simmel - tedy rakouský autor. A podle anotace se bude kniha odehrávat převážně v Německu. Takže autor i děj od sousedů :-)

Právě jsem dočetla knihu Záhada mrtvých mužů od Roberta Ryana. Nebyla nic moc. Nicméně je v ní doktor Watson hned ve dvou zajateckých táborech v Německu. A tak pokračovat může ten, kdo čte o někom, kdo je držen na nějakém místě proti své vůli...

R.E.M.
R.E.M. 19.09.2021 v 21:15

Čtu Jane Seymourovou, Laskavou královnu - její švagrová je držena proti své vůli v klášteře, zavržená rodinou, navíc odtržená od svých dětí, o které nemůže sama pečovat.

Pokračovat může ten, kdo čte o někom, kdo láskyplně pečuje o dítě, ať už své nebo cizí.

denib
denib 01.10.2021 v 16:04

V knize Slavík od Kristin Hannahové jedna z hlavních hrdinek s láskou pečuje o svou dceru. Odehrává se to za 2. světové války ve Francii a tato postava dělá vše, aby dceru ochránila. Později pečuje i o syna své židovské přítelkyně. V celé knize se objevuje téma záchrany - její sestra se snaží zachránit sestřelené piloty, ona zachraňuje židovské děti.

Pokračovat tedy může čtenář knihy, kde někdo někoho zachrání. A je jedno, jestli před někým zlým nebo třeba z rozbouřeného moře. To už nechám na vás :-)

Hebrey
Hebrey 02.11.2021 v 11:48

Právě jsem dočetla "Pottrovskou" Harry Potter a Tajemná komnata. Asi nemá smysl popisovat, protože většina nejspíš ví, že na konci Harry mimo jiné zachrání malou Ginny ;)

Štafetu předávám někomu, v jehož knize hraje roli nějaké kouzlo.

Litocha
Litocha 02.11.2021 v 14:20

Se synem máme rozečteno Čtvrtkovo Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka. Slávek zalhal, zrovna když seděl pod dubem, a z žaludu si tak vyčaroval dubového mužíčka, který ho potom pěkně potrápil.

Čte někdo knížku, kde je výrazněji zmiňována nějaká rostlina nebo rostliny?

denib
denib 15.11.2021 v 21:14

O víkendu jsem přečetla knihu Do tmy, kde hlavní hrdinka sbírá léčivé byliny, suší je a prodává. Rostliny jsou pro ní nesmírně důležité. Mimochodem není to zrovna veselé čtení.

Teď čtu hodně drastickou detektivku, tak se naopak ptám, čte někdo knihu, kde násilí vůbec není? Doufám, že to je reálné zadání ...

Litocha
Litocha 15.11.2021 v 23:14

Zrovna včera jsme se synem četli knížku Kam odplaval Vilík zachycující vtipně, jednoduše a srozumitelně (nejen) oplodnění. Spermie se tam sice chystají (a následně ho i absolvují) na velký závod, ale ten probíhá v rámci fair play.

Čte někdo knížku zabývající se nějakým okrajovým, nebo dokonce až tabuizovaným tématem?

R.E.M.
R.E.M. 16.11.2021 v 08:21

Pokud nevadí, že nejde o beletrii, čtu O nemocech a lidech, kde je mj. téma nemoci, umírání a smrti. Informace jsou na základě vědy, vědeckého poznání.

Čte někdo knihu z prostředí vědy nebo kde důležitou roli hraje věda nebo nějaký vědecký poznatek, popř. objev?

denib
denib 30.12.2021 v 13:48

Nevím, jestli splním zadání, ale zkusím to, ať se to tu trochu pohne. V knize Chromozon 6 od Robina Cooka, kterou právě čtu, jde o to, že vědci/lékaři objevili způsob, jak vyměnit část chromozonu 6. Konkrétně nahradit část chromozonu šimpanze bonoba částí chromozonu od člověka. Vytváří tak jakéhosi bonobího dvojníka, kterého pak použijí, pokud dotyčný člověk potřebuje transplantaci nějakého orgánu. Nevím, jestli to píšu správně, protože těm vědeckým věcem úplně nerozumím. Navíc to je samozřejmě celé fikce. Kniha se ale zřejmě vyvine spíš v napínavý boj mezi těmi, kteří budou chtít s projektem z etických důvodů přestat a těmi, kterým to vydělává nemalé peníze, a tedy budou chtít pokračovat. Alespoň to tak teď vypadá - jsem cca ve třetině.

Pokud jsem splnila zadání, i když se jedná o fikci, tak hurá do pokračování. Dočetla jsem moc hezkou knihu Malý kamarád od Dony Tartt, kterou doporučuji. Je o životě malé dívky (asi 12 let), ale nejde o dětská téma. Snaží vypátrat vraha svého bratra a potrestat ho. Pokračovat může ten, kde je hlavní postavou dítě, ale nejedná se vyloženě o příběh pro děti.

R.E.M.
R.E.M. 30.12.2021 v 18:13

denib: Samozřejmě, splněno zadání. :)
Kniha zní zajímavě. Thriller?

denib
denib 30.12.2021 v 19:59

R.E.M.: Ano, thriller. I když už jsem četla napínavější - ale třeba na to ještě dojde. Pěkně se do toho ti zloduši zamotávají. Aby se ty transplantace neodhalily, tak nesmí těla končit v pitevně :-)

denib
denib 17.01.2022 v 19:29

Pro jistotu zopakuji zadání: Pokračovat může ten, kde je hlavní postavou dítě, ale nejedná se vyloženě o příběh pro děti.
A protože to tu nechci zaseknout, tak to trochu zmírním. Hlavní postava může být dítětem třeba jen v nějaké významné části knihy. Pak může dospět. Ale rozhodně by to dětství mělo být důležité.

MichelleS
MichelleS 17.01.2022 v 21:02

Právě čtu https://www.databazeknih.cz/knihy/dokud-vas-nenajdeme-468863
Hlavní hrdina je devítiletý kluk, který se snaží vypátrat ztraceného kamaráda.
Čte někdo knihu, který se odehrává v Indii?



Vložit příspěvek