Práve čítaný príbeh - čo v ňom nájdeme?


Azizi
Azizi 14.09.2016 v 23:43

Skúsim tiež založiť jednu hru, dúfam, že sa na mňa nenahneváte :)
Nie je to nič zložité, je to výhradne pre zábavu.
Princíp spočíva v tom, že ten kto je na rade, vymyslí nejakú „tému“ (alebo prakticky takmer čokoľvek), ktorá sa týka knihy (beletrie), ktorú má práve niekto iný rozčítanú. Ak ten niekto zadanie spĺňa, tak bude pokračovať, napíše aká je to knižka a zadá ďalšie zadanie. Prosím len, ak by sa to dalo bez spojlerov samozrejme.

Skúsim to vysvetliť na príklade.
Ten, kto je na rade zadá tému: Pokračuje ten, kto práve číta knihu, kde sa zatiaľ aspoň raz vyskytla mačka.
Niekto, kto takú knižku má práve rozčítanú, napíše jej názov a autora, príp. opíše tú mačičku (ak to neprezrádza dôležitú časť deja) a zadá novú tému atď.
Samozrejme témy môžu byť rôzne, fantázii sa medze nekladú.
Ešte by som chcela upozorniť, že zadania sa kľudne môžu opakovať.
A koniec koncov, možno je to úplná hlúposť a nikoho to nebude baviť :D ehm

A teda nemusí to byť iba niečo, čo sa v knihe priamo "nachádza", môže to byť aj nejaký špecifický žáner knihy, alebo kniha slovenského autora, alebo kniha, ktorú práve čítate v angličtine, kniha, ktorej názov začína na "A", kniha, ktorú čítame po druhý krát, ...

Takže začnem niečím dúfam jednoduchým.
Pokračuje ten, kto má práve rozčítanú knihu, ktorá sa momentálne nachádza v rebríčku 100 najlepšie hodnotených kníh na DK: http://www.databazeknih.cz/zebricky/100-nejlepe-hodnocenych-knih

EDIT: Ak sa do týždňa nikto na zadanie neozve, je možné zadanie zmeniť/upraviť.

Text příspěvku byl upraven 05.08.17 v 16:18

Makropulos
Makropulos 15.09.2016 v 21:55

Nevím, jestli jsem to dobře pochopila, nebude to teď přesně pravda, ale chci to vyzkoušet.

Kniha je na 100. místě žebříčku - Irena Dousková. Hrdý Budžes
A teď mám zadat nové téma?
Třeba takhle?
Kdo čte knihu, ve které se vyskytují pampelišky?
Je to tak správně?

Azizi
Azizi 15.09.2016 v 22:47

Makropulos: Áno, presne tak som to myslela! Ja sa niekedy vyjadrujem strašne komplikovane. A nemusí to byť iba niečo, čo sa v knihe priamo "nachádza", môže to byť aj nejaký špecifický žáner knihy, alebo kniha slovenského autora, alebo kniha, ktorú práve čítate v angličtine, kniha, ktorej názov začína na "A", kniha, ktorú čítame po druhý krát, ...

Tých námetov môže byť veľmi veľa, priam až nekonečno :) Som veľmi rada, že si sa zapojila. Mohlo by to byť celkom milé.

Problém vidím jedine v tom, ak zadanie bude príliš "náročné", v tom prípade ho môžeme po nejakom čase trebárs vymeniť za nejaké ľahšie :)

EDIT: Ešte som úvodný príspevok trocha upravila a doplnila, snáď je to už teraz trošku zrozumiteľnejšie.

Text příspěvku byl upraven 15.09.16 v 23:08

Makropulos
Makropulos 15.09.2016 v 23:15

Tak uvidíme jestli se někdo chytne na ty PAMPELIŠKY.

Azizi
Azizi 15.09.2016 v 23:20

Makropulos: Ja mám rozčítaný práve Dlouhý pochod v angličtine od Kinga. Priznám sa, že som netušila, ako sa povedia púpavy po anglicky, ale teda podľa slovníka "blowballs". Nepredpokladám, že sa tam nejaké vyskytnú, ale aspoň som sa naučila nové anglické slovo! :D

Makropulos
Makropulos 16.09.2016 v 00:03

Podle Roberta Fulghuma - to čtu teď já v angličtině jsou to "Dandelions"


Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 16.09.2016 v 00:05

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Azizi
Azizi 16.09.2016 v 07:40

Makropolus, Hanka: A hneď sa mi zdalo zvláštne, že na obrázkoch z Google sú len tie biele hlávky. Tak a už viem dve nové slová! Keď nie ako hra, tak na učenie angličtiny bude táto téma dobrá :D Ďakujem vám za upozornenie a vysvetlenie :) Budem teda sledovať obe.

Text příspěvku byl upraven 16.09.16 v 07:41

Makropulos
Makropulos 16.09.2016 v 10:48

Hanka: Já taky děkuji. Zase jsem chytřejší :-)

j.kostal
j.kostal 18.09.2016 v 12:55

Tak ja som práve dočítal knižku Každé jaro pampelišky od Anny Sedlmayerovej...a hoci sa tam táto rastlina nijako extra nespomína, tak ju určite doporučujem k prepísmenkovaniu...:D :D Nuž a ako ďalšie zadanie by som zadal: Čítate niekto knižku, kde sa striedajú všetky štyri ročné obdobia? :P :P To môže byť zaujímavé...

Azizi
Azizi 18.09.2016 v 14:10

j.kostal: A pampelišky rovno v názve! Veľmi sa teším, že si sa tiež zapojil :)

j.kostal
j.kostal 18.09.2016 v 14:31

Azizi: Ono je to taký alegorický názov, a samotná knižka nie je nijako extra známa, čo je škoda...Ja som hlavne chcel, aby sa to tu trošku pohlo, bola by veľká škoda nechať túto tému zaspať... :)

Falquar
Falquar 18.09.2016 v 15:27

Kámen a bolest, napsal Karel Schulz. Kniha sleduje roky a roky života Michelangela Buonarrotiho, roční období se v ní tudíž vystřídají hned několikrát - a každé z nich aspoň jednou skýtá pozadí nějaké scéně, jak dokazuji kraťoučkými výňatky. :)

"Vdechoval spící město, a vdechoval s ním i jaro, florentské jaro..."
"Florencie, srpen a slunce."
"Vlhkost lesů ustydla. Nízké statečky jsou rozhozeny v šachování polí a luk, mezi cypřiši, které hlídají zasmušile a věrně. Listopad."
"Nyní byla půlnoc. Za oknem silně sněžilo. V krbu plápolal oheň. Byl prosinec."

Dále nechť se ozve někdo, kdo čte knihu psanou v ich-formě.

R.E.M.
R.E.M. 18.09.2016 v 18:02

Sen Matthewa Shardlaka o popravě Anny Boleynové.
Rozpuštění - C. J. Sansom

Hledáme právě čtenou knihu, ve které je zmíněn strom + název stromu. V nouzi může být i keř :-).

Azizi
Azizi 18.09.2016 v 20:54

Ja som iba otvorila práve rozčítanú knihu (Stephen King - The Long Walk) a hneď prvá veta na strane, kde mám záložku, znie: "Suddenly, the spotty stands of second-growth pine and spruce that had bordered the road in scruffy patches were gone, hidden by the first real crowd they had seen."

Pokúsim sa o voľný preklad, ktorý pri mojej angličtine síce nemusí byť úplne presný, ale :D
Zrazu, fliačiky sekundárneho porastu borovíc a smrekov, ktoré v neupravených úsekoch lemovali cestu, boli preč a nahradil ich prvý ozajstný dav ľudí, aký dosiaľ mali šancu vidieť.

Inak dokonca aj sen sa tam vyskytoval, hlavnému hrdinovi sa voľačo snívalo.

Teším sa moc, že sa zapájate. Mne je táto hra asi zatiaľ najviac osožná pri učení angličtiny :D Inak by som tú vetu so stromami isto iba ledabolo preletela :D Dúfam, že nevadí, že sa tam nespomína aj druhový názov stromu a že je ich viac :)

hm tak trebárs pokračuje ten, kto číta knižku, v ktorej sa spomína more/oceán (a aj jeho názov, ak by bolo možné - ak nie, nie je to podmienka) :)

Text příspěvku byl upraven 18.09.16 v 21:25

keri.H
keri.H 19.09.2016 v 08:47

Čtu nyní Solaris od S. Lema, kde se vyskytuje živý oceán. Název nemá.
Pokračovat bude, kdo čte knihu, ve které se vyskytuje dítě.

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 19.09.2016 v 10:01

Čtu knihu Vychováváme děti a rosteme s nimi od Naomi Aldort, tam se to dětmi hemží. Krásné myšlenky a krásný přístup k dětem. Vřele doporučuji :)
Pokračovat bude čtenář jakékoliv odborné knihy.

R.E.M.
R.E.M. 19.09.2016 v 11:33

Čtu: http://www.databazeknih.cz/knihy/prahou-deseti-staleti-146478
a http://www.databazeknih.cz/knihy/mineraly-pod-nohama-v-prumyslu-a-ve-sbirkach-195883.
A kdyby to nestačilo, tak i učebnici genetiky :-).

Další - čtenář s knihou o Slovensku nebo kde se zmiňuje Slovensko (stačí i část Slovenska - město, hory...)

Text příspěvku byl upraven 21.09.16 v 23:32

jarca60
jarca60 24.09.2016 v 21:21

Ćtu si - nebo se spíše inspiruji - Slovenskou kuchařkou, konkrétně západoslovenskou kuchyní -
- jídla pod názvy žiarenice, gerheně či krumplové polévky jsou velice malebné.
Azizi snad bude vědět, jak chutnají.

A ted pokračuje čtenář knihy, která má více než 400 stránek a která se téměř nedá odložit.

šneki
šneki 24.09.2016 v 21:59

Teď čtu Fenomén, druhý díl Legendy. Je zde patnáctiletý Day jako jeden z vypravěčů.

Tak schválně, kdo čte knížku, ve které je nějaký alergik? :D snad to není moc těžké

Eremites
Eremites 24.09.2016 v 22:00

Čtu (spolu s dětmi) Eldesta - http://www.databazeknih.cz/knihy/odkaz-dracich-jezdcu-eldest-1118 - druhá kina v sérii Odkazu dračích jezdců. Hlavním hrdinou a zároveň vypravěčem je 16-ti letý chlapec jménem Eragon.

Pokračuje čtenář knihy, kde je zmíněna či hraje nějakou roli černá kočka.

Azizi
Azizi 28.09.2016 v 01:32

Vzhľadom k tomu, že oba príspevky boli vložené takmer naraz, môžeme sa dohodnúť tak, že platia obe zadania a na ktoré skôr niekto zareaguje :)

Falquar
Falquar 28.09.2016 v 12:00

bylo by úžasný, kdyby někdo napasoval jednu knihu na obě zadání xD

spojka
spojka 29.09.2016 v 21:26

Mně nepasuje nic.

Ale i tak by bylo úžasný, kdyby někdo napsal knihu, která pasuje alespoň na jedno zadání.

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 29.09.2016 v 22:02

Tak já se toho ujmu. Dneska jsme si půjčili v knihovně se synem leporelo Na kolečkách. Textu tam moc sice není, ale je tam ta černá kočka :)

Štafetu přebírá čtenář knihy, ve které projede alespoň jednou autobus!



Vložit příspěvek