Práve čítaný príbeh - čo v ňom nájdeme?


R.E.M.
R.E.M. 17.03.2017 v 16:06

Hypnotizér, Lars Kepler
Syn jedné z hlavních postav má Willebrandovu nemoc.

Pokračuje čtenář knihy, ve které se zmiňují chemické prvky, ale nemám na mysli učebnice chemie :-).

denib
denib 18.03.2017 v 17:32

Už je mi trochu hloupé, že se sem pořád cpu :-) Městečko Pines, autor Blake Crouch. O chemických prvcích se tam vlastně vůbec nezmiňují. Až teď před koncem jsem narazila na toto:

"Používáme sirovodík, s jehož pomocí podchladíme tělo. Jakmile teplota dosáhne požadované úrovně, v našem případě úrovně okolního vzduchu, tělo uložíme do sopečného písku a zvýšíme množství síry. Nejdřív zahubíme aerobní bakterie a následně si poradíme i s bakteriemi, které nejsou závislé na kyslíku."

Hrdina v knize hrdina pátrá po ztracených agentech, takže pokračuje čtenář, v jehož knize také někdo hledá někoho ztraceného. Bez ohledu na to, jestli ho najde.

MayaBu
MayaBu 19.03.2017 v 10:20

Právě čtu detektivku od Roberta Galbraitha - Hedvábník. Cormoran Strike v ní hledá zmizelého spisovatele. A dá se říct, že ho i najde...

Hedvábník se odehrává v Londýně, takže co takhle se podívat i do jiného evropského města? Pokračuje čtenář, jehož kniha se odehrává (alespoň zčásti) v Paříži.

Litocha
Litocha 19.03.2017 v 10:43

Právě jsem dočetla knihu Isla a šťastné konce od Stephanie Perkins. Středoškolačka Isla pochází z americko-francouzské rodiny, a tak není divu, že většinu roku tráví na soukromé internátní škole v Paříži. Paříž pravděpodobně nejvíce "vystupuje" při popisu jejího rande v Centre Pompidou, ale různá zákoutí, podniky i známější turistická místa se v knize objevují dost pravidelně.

Protože Isla má neobvyklé jméno (zkratka z island, tedy ostrov), pokračovat by mohl ten, v jehož knize se rovněž vyskytuje postava s jedinečným, nečekaným jménem.

Falquar
Falquar 19.03.2017 v 13:06

John Irving: Pravidla moštárny

Ačkoli se kniha jmenuje po moštárně, její příběh se začíná v sirotčinci, kde sirotci dostávají od ošetřovatelek leckdy podivná jména. Sestra Angela pracující na chlapeckém oddělení s oblibou dává dětem jména po svých zesnulých kočkách (Fuzzy, Smoky, Snowy, Curly); na dívčím oddělení zase pro změnu neumí psát na psacím stroji, a tak jednu z hlavnějších postav pojmenovali nikoli Melody, jak původně zamýšleli, nýbrž Melony - což ale nakonec vůbec nevadilo, protože "na téhle dívce nebylo vůbec nic melodického. Bylo jí asi šestnáct (přesně to nikdo nevěděl) a její plná prsa a zakulacené pozadí vyvolávaly silné asociace s melouny."

Ať dále pokračuje čtenář knihy, ve které se vyskytuje postava-sirotek.

Hraboshka
Hraboshka 19.03.2017 v 13:13

Dnes jsem dočetla Metro 2033. Hlavní postavou je chlapec Arťom, který přišel o oba rodiče a je vychováván otčímem

Pustila jsem se do Pratchettova Pátého elefanta, takže pokračuje ten, kdo čte knihu, v níž se vyskytuje upír, vlkodlak nebo jiná podobná potvora.


Litocha
Litocha 24.03.2017 v 23:32

Tak to vypadá, že o téhle žouželi zrovna nikdo nečte, tak zkusím posloužit svými tak trochu "metatextovými" potvorami. Aktuálně jsem dočetla knihu Kdo chce víc od Nory Roberts, kde sice nikdo podobný přímo nevystupuje, ale hlavní hrdinka je spisovatelka, která píše třetí díl YA série o vlkodlačí studentce, která je zároveň i v maturitním ročníku. O této vlkodlačí hrdince se zase tolik nedozvíme, občas se ale zmiňuje, jak pokračuje psaní, zmíněny jsou jisté paralely vymyšleného příběhu s tím, co spisovatelka Lila prožívá.

O něco více nadpřirozených potvor se vyskytovalo v jiné čerstvě dočtené knize - Fangirl od Rainbow Rowell. Tady je hlavní postava, čerstvá vysokoškolačka Cath, zarputilou fanynkou série knih o Simonu Snowovi a autorkou fanfikcí ze Simonova čarodějnického světa. Kniha je prokládána úryvky z "oficiálních" románů o Snowovi i fanfikcí. Simonův původně nepřítel a spolubydlící Baz je zde upír - v jednu chvíli předčítá Cath svou povídku, ve které Baz zachrání Simonovi život, když se zakousne do obřího králíka, s nímž bojují. Zároveň je zde vysvětleno, jakým způsobem se Baz nakazil.

Pokud by ani tohle nestačilo, ke čtení mám připravenu knihu Nedej se, která je zpracováním Simonova a Bazova příběhu - ale ještě na ni nedošla řada.

Pokud to takhle stačí, navázat by mohl ten, kdo čte knihu, v níž se objevuje nějaký cenný nebo alespoň pozoruhodný umělecký předmět (Kdo chce víc se točí kolem ztracených Fabergého vajec), případně jejíž postavou je umělec.

mariva
mariva 25.03.2017 v 10:03

Nedá mi to, abych sem nezařadila úžasnou knihu, kterou jsem tento týden dočetla - Anthony Doerr: Jsou světla, která nevidíme.
Velká část děje se soustředí kolem vzácného diamantu nazývaného Moře plamenů, který se snaží pracovníci pařížského muzea zachránit před Němci, kteří po okupaci Francie drancovali muzea a odváželi cenná umělecká díla do Německa.

Moře plamenů. Šedomodrý diamant s červenou tečkou uprostřed. Údajně 133 karátů. Buď se ztratil, nebo ho v roce 1738 dostal francouzský král pod podmínkou, že musí být na dvě stě let uzamčen.
Zvedl hlavu, Zavěšené lampy, řady vybledlých a zaprášených zlacených hřbetů. Prohledá celou Evropu, aby ten kamínek našel.

Pokud by diamant nebyl dostatečným uměleckým dílem, pak podrobný vyřezávaný model nejprve pařížské čtvrti a později městečka Saint-Malo, který otec vyřezal pro svoji slepou dceru, aby se naučila poznat své okolí a mohla se sama pohybovat venku, určitě pozoruhodným uměleckým dílem byl.

Protože hlavní hrdinkou příběhu je slepá dívka, pokračovat by mohl čtenář knihy, ve které vystupuje nějaký podobně postižený člověk, nemusí být právě slepý.

denib
denib 26.03.2017 v 20:59

Ve Skleněném pekle vystupuje hluchoněmá rodina. Je pravda, že jsem teprve na začátku, takže nevím, jak důležité postavy to budou. Ve filmu tam určitá důležitost byla, i když ve filmu jsem vnímala hlavně dvojici fešáků Newman - McQueeen :-)

Kniha je o požárů mrakodrapu. Navíc jsem dnes dočetla Agathu Raisinovou a otrávený koláč, kde také hořelo. Tak co kdyby pokračoval čtenář knihy, ve které hraje oheň nějakou důležitější roli?

Eicherik
Eicherik 26.03.2017 v 21:18

Právě čtu knihu Pilíře světa, kde požár katedrály sehraje velmi důležitou roli.

Pokračuje čtenář knihy, kde se vyskytuje nějaký mnich a nebo jeptiška. :-)

jarca60
jarca60 29.03.2017 v 22:09

S.Sheldon- Věř ve svého boha, nevím, zda půjde uznat, mnich i jeptiška v převlečení.
Pokud ano, tak pokačuje čtenář knihy, ve které se hodně suší léčivé byliny.

denib
denib 09.04.2017 v 15:25

V zájmu pokračování si opět dovolím trochu podvádět. V únoru jsem přečetla knihu Ostrov tisíce pramenů. Hlavní hrdinka na Jamajce pomocí bylinek nejprve pomáhá nemocným otrokům z plantáží a poté i sobě, když jí svobodní černoši unesou. Navíc se jí snaží pomoct žena, která také léčí pomocí bylinek.

Právě jsem dočetla Lovce vran - detektivku kde otroctví hraje hlavní roli. A čtu ZOO na zámku, kde sice žádné otroctví není, ale právě jim utekl tapír :-) Takže pokračuje čtenář příběhu, kde se někdo hodně snaží dostat na svobodu. Může to být otrok, vězeň, oběť únosu, zvíře v kleci, nešťastný manžel .... :-) Prostě kdokoli.

Eicherik
Eicherik 09.04.2017 v 15:45

Právě čtu Mefistův rukopis, kde se na začátku knihy snaží uprchnout z vězení na mosteckém hradu anglický alchymista Edward Kelley.

Pokračuje čtenář, který čte knihu, která je součástí nějaké knižní série. :-)

Hraboshka
Hraboshka 09.04.2017 v 16:36

Čtu Bouři mečů, třetí část ságy Píseň ledu a ohně. A mám fakt ráda Tyriona, takže pokračuje čtenář knihy, v níž se někomu smějí nebo mu prostě znepříjemňují život kvůli jeho vzhledu.

shenandoah
shenandoah 09.04.2017 v 17:17

Já mám rozečtený historický román Glencoe, ve kterém syn hlavních postav je mrzákem a dost to schytává od svých vrstevníků i ženských drben.
Pokračuje ten čtenář, který čte o postavě, která něco vynalézá nebo objevuje.

Text příspěvku byl upraven 09.04.17 v 18:13

Eicherik
Eicherik 09.04.2017 v 17:40

Pořád čtu Mefistův rukopis. kde hlavní postavou je polský alchymista Michal Sendivoj a alchymisté pořád nad něčím bádají.

Pokračuje čtenář, který čte ilustrovanou knihu. :-)

shenandoah
shenandoah 09.04.2017 v 18:12

Tak to já mám ještě rozečtené Řecké báje od T. Dearyho a obrázků je tam víc než dost.
Pokračuje čtenář knihy, která vypráví příběh z mytologie nebo mytologií inspirovaný.

denib
denib 14.04.2017 v 07:57

Čtu Třetí přání od Roberta Fulghuma - u tohoto autora nezvykle nejde o povídky, ale o román. Jeden z hrdinů navštíví Krétu, cestuje tam po památkách, baví se s lidmi, kdysi i pracoval na vykopávkách. A u toho vzpomíná na staré řecké mýty.

Mám rozečteno několik knih, jednou z nich je encyklopedie Zvíře (ta mi vydrží na hodně dlouho). Takže ať pokračuje čtenář, v jehož knize je jakékoli zvíře důležitou součástí příběhu,

Koka
Koka 14.04.2017 v 09:09

Různě po kouskách a na přeskáčku s jinými knihami čtu pohádky slavného Fina Mika Waltariho
http://www.databazeknih.cz/knihy/bily-slon-a-jine-pohadky-24539
jejichž motivy a poselství tkví spíše ve světě dospělých.
Hned ta první je o bílém slonovi a má velmi výrazný protikoloniální nádech, s jasnými odkazy na odpor Indů vůči britským kolonialistům:
Ukázka:
Beze zbraní a s rukama nad hlavou kráčeli lidé za bílým slonem. Neboť oni nechtěli bojovat, chtěli jenom být svobodní. Chtěli ukázat, že pokojný národ může i beze zbraní zvítězit. .... Cizí muži se na ně překvapeně dívali z oken svých paláců a obdivovali jejich tiché hrdinství. Nakonec si řekli: "Oni se nás už nebojí a nemůžeme přece postřílet celý národ. Dejme jim tedy svobnodu."

Čte teď někdo nějakou knihu, v níž hraje významnou dějovou roli kolonializmus?

Falquar
Falquar 23.04.2017 v 22:14

Tak když nikdo nic, já se sem s dovolením vetřu; čtu Vichr smrti od Stevena Eriksona, kde se to rozpínavými mocnostmi jenom hemží. Lederský národ je hotový nádor, zasmrádá a roste, jak postupně pohlcuje a zotročuje okolní země (zrovna vede překvapivě vyrovnanou válku s Oulany), přičemž sám byl nedávno oficiálně zabrán někým jiným, Edury. Oficiálně proto, že Eduři jsou neschopní kolonizátoři a situaci nakonec neoficiálně ovládli vojensky slabší Ledeřané. Pak je tam ještě jiná říše, Malazská, a ta zase obsadila jeden významnější ostrov a jiné její jednotky pronikají právě do Lederské říše, aby sesadily nenáviděné Edury a osvobodily ubohé Ledeřany - jak se však ukazuje, Ledeřani o osvobození nestojí. Celé je to nechutně krvavé, ale o to čtivější a kupodivu úžasně odpočinkové, stránky rychle ubíhají.

Ať pokračuje čtenář, který nemá takové štěstí jako já a četba se mu vleče - tedy má jednu knihu rozečtenou alespoň tři měsíce a případně u toho trpí.

Text příspěvku byl upraven 23.04.17 v 22:16

Eicherik
Eicherik 23.04.2017 v 22:20

Zadání mě pobavilo. :-)

Eremites
Eremites 24.04.2017 v 12:23

Tak si dovolím pokračovat - právě toto vtipné zadání mi sedlo do noty. Už takřka rok mám rozečteno: http://www.databazeknih.cz/knihy/jak-se-dela-evoluce-od-sobeckeho-genu-k-rozmanitosti-zivota-30175 a jen velmi obtížně se sunu vpřed.
Ne proto, že bych tomu nerozuměla, nebo nedovedla číst odborné publikace, či mne téma nebavilo, ale v tomto případě na mne má tato kniha naprosto dokonalý uspávací efekt - nezvládnu přečíst více jak tři strany a už spím....
Uvažuju, že to vzdám....

Pokračuje čtenář knihy, kde je hlavním tématem nebo problémem ekologie - může být i román nebo jakýkoliv žánr.

denib
denib 12.05.2017 v 15:24

Bohužel žádnou takovou knihu nečtu. Spíš chci jen toto téma trochu oživit, aby se na něj nezapomnělo :-) Nečtete tedy někdo prosím knihu o ekologii?

R.E.M.
R.E.M. 12.05.2017 v 17:05

Když zadané téma pojmu více zeširoka :), mohla by odpovídat kniha Cestou necestou českou krajinou od Václava Větvičky. Přidávám kousek anotace: Václav Větvičkaprochází českou krajinou, proplétá se podél řek od pramene až po ústí, prochází alejemi... Někdy hledá kytky, někdy minulost, někdy budoucnost těch míst. O čem vyprávějí památné stromy, rozpadající se nebo opravené kostelíky, statky, hrady? Třeba právě tohle rozcestí, tato vyhlídka daly vzniknout onomu pohádkovému „Za devatero horami“. Svá pozorování a postřehy z české krajiny (a nejen z ní) autor předává svým posluchačům a na stránkách této knížky i čtenářům.

Dále bude pokračovat čtenář knihy, kde se aspoň část děje odehrává na zámku, na hradu nebo na tvrzi.

Marika Vanova
Marika Vanova 12.05.2017 v 18:21

Tak já myslím mohu pokračovat. Čtu právě Vraždu v ambitu od V.Vondrušky a začalo to tak, že jsme se ocitli s mladým Oldřichem z Chlumu na jeho rodné tvrzi.

A pokračovat by mohl ten, kdo je v knize z budoucnosti.



Vložit příspěvek