Eldest

Eldest https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1118/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-1118.gif 4 4021 316

Druhá kniha trilogie Odkaz Dračích jezdců. Šíří se temnota, přichází beznaděj, vládne zlo ... Pokračování fantasy bestselleru Eragon z pera Christophera Paoliniho opět dobývá svět! Eragon cestuje se Safirou do elfského města Ellesméry, aby podstoupil výcvik v kouzlení a boji, životně důležitých dovednostech Dračího jezdce. Ztrácí jistotu, neví komu může věřit a osud království, v němž temná ruka krále rdousí veškerý vzdor, leží i nadále právě v jeho rukou...... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Fragment (ČR)

Eldest , 2005

slay_girl

Určitě 5/5!

slay_girl
07.01.2024 5 z 5

Je to zatím nejoblíbenější knížka ze série. Doporučuji!

bear_girl
07.01.2024 5 z 5

Prostě ta nejlepší knížka z téhle série!Dobrodružná a hodně drsná.
Doporočuji celou sérii.

animovanej medv
04.12.2023 4 z 5

Začátek se vlekl, dokonce mě pak už moc nebavilo ani výcvik, už to bylo hodně stejné. Byla jsem moc ráda, když autor konečně vyřešil jizvu po boji s Durzou.
Bitva i konec super, jenom by mě teda zajímalo, jestli Eragon napravil svoji chybu s tou tříletou dívkou, není to tam zmíněno.

Dédečko75
28.11.2023 5 z 5

Boží fantasy

Patrik02
09.11.2023 5 z 5

Druhá kniha ze světa Eragona. Světem Alagaesia se nezadržitelně šíří zoufalství a temnota. Eragon se svou dračicí Safirou konečně dorazil do elfského města, aby se zde učil umění boje a kouzlení. Jeho souznění se Safirou se postupně prohlubuje, stejně tak přátelství s některými postavami příběhu. Zavřen za branami elfského města netuší, co se děje v jeho domově, Údolí Palancar, ani to, že zlo je mnohem blíže, než si myslel. Druhý díl je rozhodně akčnější, kruh přátel i nepřátel se rozšiřuje a svět Alagaesia pomalu odhaluje některé své mýty a příběhy ze zářné i temné minulosti.

andrejci
14.09.2023 4 z 5

Začátek byl strašně nudný a táhlý. Opravdu jsem se trápila, zvlášť, když konec předchozího dílu byl opravdu dobrý a čtivý. Ale tady tomu tak bylo a já byla pomerně dost zklamaná. Prostředek byl už poměrně lepší. Hlavně, když začal výcvik. Konečně se to začalo rozjíždět a začalo mě to bavit. No a nakonec konec. A to byla bomba se vším všudy. Posledních přiblžně 200 stran jsem doslova zhltla a musím říct, že jsem byla opravdu nadšená. Konec napravil začátek a utvrdil, mě v tom, že tato série má své kouzlo.
Co se týče jazyka, krajiny, řádu, obyvatel, tradic a kouzel tak nemám opět co vytkout. Je to stará dobrá fantasy série a musím říct, že mě tento svět moc baví. Do dalšího dílu se určitě pustím, ale za nějakou dobu.
Navíc mě moc bavilo střídaní děje z různých pohledů. Částečně to oživilo ten začátek.
Knížce dávám 4 hvězdičky na které má plné právo

Vaotaj
15.08.2023 5 z 5

Tl;dr: Super pokračování k super prvnímu dílu

+Propracovaný svět
+Postavy se vyvíjí
+Skvěle vylíčené prostředí
+Více dějových rovin

-Na začátku drhne
-Měkká obálka se snadno poškodí

Recenze:
Kniha, stejně jako první díl je svižná, čtivá a zkrátka skvělá, prostředí je výborně promyšlené, stejně jako postavy a místní svět. Paolini si celý příběh nejspíš promyslel dopředu, a na zvratech to jde znát, je zde většinou dost souvislostí.

98%

Mamka_cte
08.08.2023 3 z 5

První polovina knihy se mi neskutečně vlekla, ale ta druhá? Jeden zvrat za druhým, samá akce a překvapivé informace!

Strašně se mi líbila Safira, po tom co začala balit chlapa. Prostě správná puberťačka.
Eragon stále chudák s jeho neopětovanou láskou. Ale jeho celková proměna a dospívání? WAU. To se mi mooc líbilo.

Roranovo pasáže byly občas dost přehnané. Obyčejní lide a co všechno dokázali.

Ale největší překvapení a šok bylo zjištění kdo je Eragonův otec. No sakra!

Čtení jsem si až na unavený začátek užila a těším se na další díl. Snad bude už od začátku super jako tenhle na konci!

Tess_BooksNerd
28.07.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem četla po třetí a vždy mě uchvátí.

tereza5844
16.03.2023 5 z 5

Co psát... stejně jako v hodnocení u prvního dílu, toto je pro mě prostě skvost. Ohromná nostalgie. Četla jsem to já, mamka i babička. Babička už mezi námi bohužel není a moc mi chybí naše rozhovory o knihách. Právě Eldest mám spojený s jedněmi v Vánocemi, ke kterým moje milovaná babička knihu dostala a měla z ní ohromnou radost. Právě knihy a příběhy ulehčovaly babičce její nelehký a bolestivý odchod ze světa a já jsem vděčná, že takové příběhy existují.

Vjeerus
06.03.2023 3 z 5

Další kniha z mé série re-readingů v podobě poslechu audioknihy. A tady to bylo tedy náročné na udržení pozornosti a strašně utahané. Hlavní hrdina podstupuje výcvik u elfů, kde zjistí jejich překvapivé tajemství a snaží se nasát velké množství informací za pár týdnů, i když původní jezdci na to měli roky.
Upřímně, nebýt druhé linky týkající se obyvatel Carvahallu, asi bych se ukousala nudou. Vývoj těchto postav byl obrovský a jsem ráda, že autor zvolil tuto cestu, jak nás s jejich příběhem seznámit a né nějakou zkrácenou verzi vyprávěnou v rámci shledání hrdinů na konci knihy.
Líbilo se mi, jak se hlavní hrdina pral sám se sebou. Jak se snažil být dospělý a moudrý, tak, jak to od něj bylo očekáváno, a zároveň mu to prostě sem tam uteklo a byl to prostě dospívající kluk hledající své místo ve světě dospělých, kteří ho chtějí po svém ovládat. Oproti tomu se velké množství dlouhověkých a rozvážných elfů chovalo víc, jak nedospělý zhrzení puberťáci, nebrající ohledy na strasti jiných.
Závěr knihy byl dle očekávání akční, i když vzhledem k obálce s červeným drakem, trošku předvídatelný. Stále ale platí, že autor píše velmi pěkně a srozumitelně, už jen s přihlédnutím k jeho věku v době psaní. A v namluveném zpracování od Martina Stránského to byl velmi příjemný návrat do dětských let, kdy jsem tuto sérii hltala.

Hor89
01.03.2023 2 z 5

Pokračování Eragona je výrazně delší než první díl, ale děj je bohužel hodně natahovaný - celý Eragonův výcvik by potřeboval výrazně zkrátit. Nasuadina linka je docela dobrá, a Roranova je sice akční, ale přišla mi dost přehnaná. Stejně jako první díl se kniha dobře čte, ale originality příliš nepobrala a autorův styl psaní se od prvního dílu moc neposunul.

Shaxx
15.02.2023 4 z 5

Jedním z mých černých puntíků z mládí je nedočtená série Odkazu dračích jezdců. Teď, těsně před třicítkou, tenhle černý puntík mažu a konečně to dočítám. Vrací mě to o tolik let zpět, kdy jsem poprvé četla první díl a jako hromada ostatních čtenářů jsem byla okouzlená vším tím dračím dobrodružstvím. Jasně, teď, kdy mám na kontě o cca 1000 knih více načteno, už to nedokážu hodnotit očima svého mladšího já, vidím, že to není dokonalý počin, ale pořád je to super počtení a ta nostalgie k tomu dodává bonusové body...

Zuzu2603
25.01.2023 4 z 5

Tato série je moje srdcovka. První díl jsem přečetla jako jednu z prvních, když jsem začala číst a tato série si myslím že už v mém srdci zůstane napořád.
V knize máme hodně překvapujících okamžiků, zvratů a hodně se přiučíte mravenčí komunitě :D sice si nejsem jistá zda to tak mravenci opravdu mají, ale bylo to hodně zajímavé.
Trošičku mi tam ke konci knihy začali vadit Roranovi kapitoly, ale to knize také patří.
No největší šok pro mě byl když jsem se dozvěděla kdo je Eragonův otec. Sice jsem tušila něco takového, ale opravdu jsem nečekala, že to tak opravdu bude!

Knihu jsem si hodně užila, až na pár hluchým míst, ale to nevadí. Kniha je skutečně hodné napínavá, čte se hezky a 600 stran vám uteče opravdu rychle

Lehký nadprůměr

Senza Jenka
11.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Od lidí, kteří knihu přečetli přede mnou, jsem měla nějaké informace a náznaky, žádný překvapivý zvrat na konci se tedy nekonal. Spíše mě překvapil Roran a silné komunitní smýšlení obyvatel Carvahallu. Čekala bych spíše vyhnání, nebo vydání problematické osoby. Líbilo se mi, že byl Eragon přijat do trpasličího klanu a že se pokusí opravit Isidar Mithrim, bylo jasné. Pro přísahu věrnosti bych zvolila asi jiná slova - z čiré opatrnosti bych se zavázala Nasuadě dokud bude vést vardeny a zůstane věrná jejich přesvědčení, protože kdyby jí přeskočilo jako Galbatorixovi, má hoch stejný problém, jako Murthag.
Výcvik mi tak nezáživný nepřišel a mravenci mi, jako vášnivému dětskému čtenáři Ondřeje Sekory, nevadí :D Že se nakonec rozhodl pro vegetariánství, se dalo čekat, a důvody byly očividné, jen ve chvíli, kdy spojil své vědomí také s rostlinami mě napadlo: "Co budeš jíst teď?"
Elfové na mě působili jako neupřímní, nabubřelí a trochu švihlí intrikáni, nakonec si ale přece jen trochu napravili reputaci.
Co mě celou dobu hnětlo, bylo obviňování Eragona a Rorana, že smrt Gera a zkáza vesnice je jejich vina. Podobné citové vydírání se ovšem používá v mnoha příbězích a je vkládáno do úst mnoha záporákům.
Moc jsem nepochopila, proč - když už Dračí křídlo pokračovalo až k bitvě, nevysadili ženy, děti a nemocné ve městě, ale táhli je s sebou, nebo proč nedostali nějakou vlajku, aby vardenové z dálky věděli, že nejde o loď království. Také - aby mohl Roran tak detailně zkoumat Eragonovy rysy, musela by Safra být se svým jezdcem prakticky na dosah ruky - to mi nesedí.
A už vidím, jak se mrchožrouti vrhají do ohně a kouře hořící pláně. To je vyloženě blbost.
Zajímalo by mě, kolik pohlaví mají draci, jestliže Šrujkan a Trn nejsou samci a Safira je jediná samice...
Murthag... to je trochu smutné, ale ne nemožné. A nechci podceňovat genetiku, ale nikdo z nás nenese vinu na činech svých rodičů, takže přistup všech okolo tomu tak nějak přispěl.

Didi15
09.01.2023 5 z 5

Já jsem si dračí jezdce zamilovala , i když je to mix , jak jsem již psala u prvního dílu, Pána prstenů a Hraničářova učně . Je to milé , zajímavé, místy vtipné a věty jsou krásně rozvité. Čtenář si to užívá . Moc se těším na další díl.

ElikaS
12.12.2022 4 z 5

Asi se ze mě žádná velká fanynka Paoliniho nestane. Druhý díl se mi líbil o trošku více než první, ale stále je to spíše průměrná fantasy.
Na to jak je kniha obsáhlá, se toho v ní zas tolik nestane. Očekávala bych větší spád a více akce. Navíc děj je celkem předvídatelný. Ubrat 200 stran určitě by byla kniha lepší. Nejvíc se mi asi líbil příběh Rorana.
Hvězdičku navíc přidávám za audioknižní podobu, kterou fantasticky načetl Martin Stránský.

medvídě
04.12.2022 4 z 5

Jak je kniha objemná, tak mám pocit, že se tam toho stalo málo i hodně zároveň. Neměla jsem nejmenší problém se do příběhu naplno ponořit a spolu s hrdiny zjistit další nové skutečnosti, které jim až doposud byly skryty. Na jednu stranu lituji, že se nezfilmovali i pokračování, ale na druhou stranu je mi jasný důvod – neměli by pořádně na co navázat a museli by to až příliš pozměnit.
PS: Před Safirou by se měl schovat všechen alkohol :D

Laerry
25.11.2022 5 z 5

Druhý díl pokračuje přesně tam, kde skončil ten první a dál sleduje Eragonův postupný přerod z obyčejného chlapce v plnohodnotného Dračího jezdce. Velkou část knihy se tak učí od elfů vše potřebné a na akci dochází sporadicky. Přesto děj svižně uplývá a nejvíce mě fascinovaly právě ty chvíle, kdy je Eragon v učení. Filozofické debaty o životě, smrti a veškeré existenci dávají najevo, že se Paoliny v té době zabýval vlastními studii, které mi dost připomněly mé vlastní zkušenosti s filosofií na vysoké škole. Díky tomu se nejedná o cíleně dětskou literaturu, ale o vyspělejší fantasy, která je určena staršímu publiku. Což může být i důvodem, proč může být celá série o Dračích jezdcích těžce stravitelná pro děti či náctileté, jelikož obsahuje zdlouhavé popisy krajiny i děje, rozvláčné úvahy - a celkově je to dost dlouhá knížka. Ale skvělá knížka.