Po mně potopa aneb spoilery


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.07.2018 v 15:43

Jinak mě napadlo něco úplně jiného, co mi došlo až tím, že jsem sem chvíli nepsala :D
Nejdřív byl návrh, že by mohlo jít spoilery skrývat. Což je závislé na tom, zda uživatel skryje nebo ne. Což funguje na úplně stejném principu jako napsání slova spoiler před komentář nebo ne. Je to o poctivosti. Takže možnost skrytí ničemu nepomůže.
Potom se lze obrátit už jenom na pravidla webu. Komentář nebude obsahovat spoiler, jinak skončí v diskusi. Kdo bude rozhodovat o míře spoilerování? Je už tohle spoiler nebo ještě není? Takže kdo nebude vědět, dát pro jistotu do diskuse, aby ho tam nikdo nepřesunul?
Vyřeší se to jediným způsobem. Kdo bude nepoctivě spoilerovat, skončí v diskusi. A možná potom víc lidí třeba bude dělat to samé, co tady dělá dost uživatelů. Když mám čas, tak si vždy rozkliknu knihu z nového komentáře a projedu pár posledních komentářů (nehledě na knihu) a když něco není cajk, tak nahlásim. Na podobném principu funguju i ohledně štítků a dalších věcí zde. Tak to někdo vrátí zpátky diskuse. A? Opravování je zde stále to samé dokola, já si už zvykla. A když to nepomůže? Tak napíšu moderátorovi. :)

Pelapania
Pelapania 19.07.2018 v 15:52

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Pelapania
Pelapania 19.07.2018 v 15:55

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.07.2018 v 15:59

Pelapania: jak jsem psala, že ohledně tohohle je lepší napsat Danovi? Udělejte to. Protože tyhle názory se skrytým už tady byly, ale nikdy to předtím nikdo (podle mě) nenapsal tak uceleně. Myslím komentář z dnes 15:52:25
:)

TakySimona
TakySimona 19.07.2018 v 16:02

to pelapania:
Naprostý souhlas.
Doplňující otázka: Myslíte, že by se tím zvýšil počet aktivních uživatelů DK?
Počet prodaných hrnečků nebo čtenářských diářů?
:-)

Pelapania
Pelapania 19.07.2018 v 16:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


Pelapania
Pelapania 19.07.2018 v 16:16

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Adhara
Adhara 19.07.2018 v 19:16

Pelapania: Nevidela by som to tak dramaticky. Mňa spojlery od čítania neodradia. Naopak, neraz sa stalo, že práve spojler ma prinútil si knihu prečítať, anotácia na to nestačila.

Koka
Koka 19.07.2018 v 19:32

Pelapania, jen pro pochopení slov "hrnečky a diáře": to byla narážka na
https://www.databazeknih.cz/novinky/novinky-ve-ctenarske-vyzve-
kde jsou právě hrnečky a diáře tím, co má nalákat nové čtenáře.
(Nevím to jistě, ale tipuji, že TakySimona si o hrnečcích a diářích myslí možná přibližně to samé, co já :=)

kapr
kapr 19.07.2018 v 19:44

Skutečně netuším, zda tady na DK někdo využívá diskuzi. Pokud ano, je toho podle mého názoru pomálu.

Možná by stálo za úvahu rozdělit komentáře do dvou skupin. V první skupině by byly ty, které skutečně jen čistě komentují, a není u nich prakticky možné narazit ani na náznak spoileru.

Druhá část komentářů, komentáře zaspoilerované by byly zvlášť, a každý, kdo by si je otevřel, by tak činil s vědomím rizika toho, že pokud onu knihu do teď nečetl, tak po pročtení této části komentářů obsahujících spoilery už ji s největší pravděpodobností nebude chtít číst.

K přesunu mezi oběma skupinami stačí nastavit podmínky.
Základem je upozornění jediného účastníka DK.
Po něm bude následovat zásah moderátora, který přesun uskuteční.

Moderátorů je málo a mají moc práce.

Dobrá, stačí když se ono upozornění u dotyčného komentáře objeví.

Už to samo další návštěvníky ochrání před jeho přečtením.

Pokud se k onomu upozornění připojí ještě další účastníci svými vlastními upozorněními, tak dojde k přesunu automaticky, bez zásahu moderátora. Tomu jen přijde hláška na základě které, třeba i s delším časovým odstupem celou záležitost prověří.

Já bych osobně navrhoval, že by k přesunu stačila ta upozornění tři.

Pak jsem si uvědomil, že by to možná některé jedince svádělo k vedení válek.

Proto navrhuji automatický přesun po pěti, až sedmi upozorněních.

V okamžiku, kdy někdo upozorní na zaspoilerovaný komentář, který se vyskytuje v oné části, ve které se mají vyskytovat pouze komentáře čisté, automaticky přijde zpráva všem uživatelům DK, tedy pouze těm, kteří si zasílání upozornění na výskyt tohoto jevu ve svém profilu nezruší. Tato zpráva by byla výzvou k hlasování zda komentář zaspoilerovaný je anebo není. Domnívám se, že by přesun mezi zaspoilerovanou část komentářů měl proběhnout na základě takovéhoto opatření nejpozději do 24 hodin, často nejspíše dokonce do 60 minut. A bylo by po problému.

Jen pro zajímavost, napište sem jaké jsou vaše zkušenosti s rubrikou diskuze, jak ji využíváte, a co vám přináší. Docela by mne to zajímalo, a mohlo by se to stát podkladem k vyřešení problému zaspoilerovaných komentářů.

Jen ještě na okraj. U plodných spisovatelů bývá dobré když komentář naznačuje o čem vlastně knížka pojednává tak, aby někdo, kdo od onoho spisovatele má přečtenu většinu jeho knih, podle komentáře poznal zda on sám tu knihu kdysi četl nebo ne. Takovéto informace pak ale rozhodně nepovažuji za spoiler. Musí se s nimi samozřejmě zacházet velice opatrně, právě tak, abychom někomu náhodou nezkazili radost z oné knihy.

-

dodatek:

V okamžiku, kdy by kdokoliv začal vkládat komentář, čistý, nezaspoilerovaný, vyskočilo by na něj upozornění, že příspěvek obsahující spoiler bude automaticky přesunut do druhé části čtenářských dojmů sloužící mimo jiné i diskuzi, ve které jsou naopak jakékoliv spoilery povoleny.

Tehdy, kdy by si někdo chtěl otevřít diskuzi, vyskočilo by na něj upozornění, pozor zde jsou jakékoliv spoilery povoleny.

Text příspěvku byl upraven 19.07.18 v 20:00

Koka
Koka 19.07.2018 v 20:00

Zkušenosti s rubrikou Diskuze: vůbec neplní svůj účel. Jak se i dočítáme výše - slouží zejména jako "odkladiště" příspěvků, které buď nejsou komentáři vůbec, nebo jako součást komentování čtenářského zážitku buď obsahují spoiler, nebo odkaz na soukromý blog, externí web atp. Tedy je to jakási skládka nechtěných textů, a už samotný fakt, že jsou přesunuty do Diskuze, svědčí o tom, jaké místo a význam, postavení provozovatel Diskuzi přiřkl.
A pak mám ještě druhou zkušenost: do Diskuze obyčejně vkládám reakci na něčí komentář, zejména když se komentující vysloveně fakticky mýlí, plete si historická období, reálie a pod. Asi pouze jeden z deseti těch, komu je moje reakce určena, si jí vůbec všimne.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.07.2018 v 20:18

Tak to je od jiných uživatelů hezké, že nám vysvětlili, jak to TakySimona myslela :D ale trochu vážně, přestože to fakt hodně jinde. Já si myslím, že to nové uživatele přiláká.

Koka
Koka 19.07.2018 v 20:23

LV - nikdo zde nevysvětlil, jak to TakySimona myslela - to může vysvětlit pouze ona. Já jsem jen reagovala na slova Pelapania: "Hrnečky a diáře? Nechápu..."
Tak snad, až se koukne do toho článku, vyzdobeného hrnečky a diáři, pochopí. Ostatně - hrnek něčeho dobrého ke knížce odjakživa patří, no ne?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.07.2018 v 20:28

Koka: já to pochopila (co napsala) přesně jako vy. Naštvalo mě (a hned nato přišlo vtipné), že nahodila něco do vzduchu, co nemůže každý pochopit a potom zmizela. Proti vám to nebylo nic :)

elfos
elfos 19.07.2018 v 21:01

K záložce Diskuze u knihy. Pokud si dávám knihu do sledovaných, zaškrtávám si u ní Komentáře i Diskuzi. Diskuze je významově na stejné úrovni jako Komentáře, jen obsahově slouží jiným příspěvkům než Komentáře, což je pochopitelné. Záleží jen na uživatelích, jestli o knize budou diskutovat, podmínky pro to vytvořeny mají. Současně může být v Diskuzi - mimo jiné - probírán děj a obsah přečtené knihy ze všech stran (ať už v diskusi, nebo monologu). Není to odkladiště ani skládka.

elfos
elfos 19.07.2018 v 21:06

Ke spoilerům jsem toho všude kolem napsala už moc. Tak jen stručně, možnost skrýt spoiler v komentáři by se mi líbila.

TakySimona
TakySimona 19.07.2018 v 21:54

Moje "hrnečky a diáře":
https://www.youtube.com/watch?v=H_9lh3Ld2RA&;t=

EDIT: Původně zde byl odkaz na jiné video, omlouvám se.

Text příspěvku byl upraven 19.07.18 v 22:04

ddkk
ddkk 20.07.2018 v 16:10

Přidávám se k těm, kdo tu plédují za boj proti spoilerům, a to zejména u anotací, také nechápu, jak je možné vložit (u detektivky!) kompletní děj i s rotzluštěním.... Naposledy mě dost naštvala anotace na knížku Anny Sedlmayerové
https://www.databazeknih.cz/knihy/o-mrtvych-jen-dobre-64023?show=alldesc
Po tomhle už není třeba nic číst....

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.07.2018 v 16:41

Příklad, který uvádí ddkk je jasný jako facka. Tohle je anotace psána doma na koleni. Už jenom jak je to psané. Nemohu se toho pocitu ubránit, po jeho přečtení. Ale teď se zastávám databáze. Moderátor může zkontrolovat, jestli kniha existuje, ale ještě aby kontroloval anotace? Už tady byla zmiňovaná anotace jedné knihy. Toto je další příklad, který mohl opravit čtenář. Zklamaný svým zkaženým zážitkem, ale mohl opravit sám. Kdybych na onu knihu narazila já, opravim...

Adhara
Adhara 20.07.2018 v 22:21

Aj ja som za to, aby v anotáciách neboli spojlery. Bohužiaľ, keď som vydávala prvú knihu, tak sa ma na môj názor na anotáciu nikto nepýtal a vo výsledku je nielen plná spojlerov, ale niektoré tie spojlery sú ešte aj nesprávne! (Úplne chybne uvedené roky a pod.) https://www.databazeknih.cz/knihy/nula-kelvinov-181809

nai.ivka
nai.ivka 21.07.2018 v 00:18

Nechtíc se mi povedl spoiler, byla jsem na autorku naštvaná a tak jsem se upsala. Byla jsem upozorněna a odkázána na diskuzi u knihy. Co když si ale někdo zvědavě klikne na diskuzi a tam se dočte o co ani nestál?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 21.07.2018 v 08:18

Na.ivka: co se stane, když tam klikne? Vlastně nic. Jenom může prolínat svou zvědavost. Ale je to jenom jeho problém a jenom jeho chyba. On ví, že tam to čekat může a stejně klikne...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 21.07.2018 v 08:33

A jak tomu zabráníme my zde? Jak píše adhara v souvislosti s jejím příběhem. Takže víme, že za to můžou nejen ti, kteří špatně okopírovali anotaci z plotu na wiki (že tohle je anotace si může myslet jenom blbec, sorry) a může za to i vydavatelství samo. Ale ve výsledku si všichni stěžují na to, že za to může databáze, protože to nepodchytila.
Mám navrh, ok?
Já se každý den koukám na přidané knihy a opravuju v nich chyby. Což je dobrý druh pomoci databázi. Teď by to chtělo někoho, kdo bude číst i anotace, aby tím pomohl moderátorům. Kdo se hlásí?
Jak jsem psala předtím. Občas je těžké poznat hranici mezi tím, co ještě není spoiler a co už je. Tak jak to máme poznat ještě před čtením, že v anotaci je něco špatně? Pokud to není vyloženě nesmysl. Místo poznámky v komentáři, že ta anotace je špatně. Prostě to opravit. A když to někdo vrátí zpátky? Tak to opravte znovu. Na tomhle pricipu fungují všechny opravy na databázi. Je to furt to samy do kola.
Jinak mě mrzí zkušenost Adhara, ale dost to o vydavateli vypovídá...jak s tím dál je na autorovi. Takže mlčím, já nejsem autor...

Elulilinka1
Elulilinka1 21.07.2018 v 09:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 21.07.2018 v 09:56

Elulilinka1: to je děs, co? Někdo chce napsat o knize víc než pět vět! Fuj! To snad nemyslíte vážně? Ano, vadit vám to může, je to váš názor, ale ať to nepíše moc lidí. Nebo nakonec i na komentáře bude omezený počet znaků a to nebude ok :(
Mimochodem, kolik vět je tedy optimální počet vět? Mě nevadí se rozepsat. Když mám co říct a přitom nespoilerovat. To o knize taky dost vypoví. Když je potom co napsat ;)



Vložit příspěvek