Po mně potopa aneb spoilery


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.07.2018 v 17:52

TakySimona:
Mluvme česky (tohle není goodreads, lásky moje) a smiřme se s realitou, že něco lze vyřešit pouze OZ. Všechno tady nevyřešíme :(

TakySimona
TakySimona 30.07.2018 v 18:09

Dobře, česky a srozumitelně:
To, že na jiných webech skrývání resp. rozklikávaní textu spoilerů funguje, neznamená automaticky, že se to dá "snadno" implenetovat i na DK.

Znamenalo by to zasáhnout do logického návrhu struktury databáze, přidat tabulku pro spoilery, navázat ji pomocí primárních i sekundárních indexů na tabulku komentářů, diskusí u knih a diskusních příspěvků tady v té "nenavštěvované" diskusi. (Mimochodem, statistiky o aktivních účastnících jednotlivých sekcí [komentáře, diskusní příspěvky, recenze ke knihám, bazar, diskuse) jsou asi považovány za obchodní tajemství, protože se na rozdíl od jiných parametrů v sekci Statistiky nepublikují. SE NEPUBLIKUJÍ.)

A pak do uživatelského rozhraní pro stacinární web i mobilní platformy přidat tuhle funkcionalitu, tj. něco jako párový příznak omezující, který text má být v defaultním stavu skryt a označen jako spoiler. A událost navázanou na klik na nějaký ovládací prvek, který znamená, že pro tohoto čtenáře webu, u tohoto komentáře/diskusního příspěvku, na této platformě bude pro tentokrát zobrazen "plný text" i se spoilerem. A naopak, aktivací jiné akce se text opět "sbalí do sebe".

Dá se to, ale není to úprava na deset minut. Jak dlouho se tu o tom diskutuje nevím, protože jsem se přidala až v roce 2012.
Jestli se k tématu nakládání se spoilery autor a provozovatel webu za šest let {zdá se} ani nevyjádřil, má k tomu asi nějaký velmi vážný důvod, že?

Text příspěvku byl upraven 30.07.18 v 19:48

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.07.2018 v 18:33

TakySimona: vyjádřil, věru vyjádřil. Po delší pauze (klidně mě někdo opravte, přesně si to nepamatuju), tak rok a něco (?) se téma znovu otevřelo. Ale je to jako se vším jiným. To že se vyjádřil, neznamená, že se další nemůže (znovu) zeptat. Hlavně když u toho nebyl.

Ne, že bych rozuměla jedinému slovu z toho, co jste napsala, ale i ten toho chápu, že by to bylo náročné, technika je pro mě sprosté slovo...vocaď pocaď...jinak by to tady už bylo dávno.
Jinak se držím svého názoru. Pokud nikdo nezvládá napsat před komentář slovo spoiler, pokud ho užije, žádné zakrývani nepomůže. Je to o poctivosti, nahlašování a následném vyřešení moderátorem.

Proto mi tohle vlákno svým způsobem přijde zbytečné. Lepší je napsat Danovi, ať uživatelka ví, jak na tom tenhle názor je ve větším měřítku.

Ale to je spojeno s dalším problémem. A až se onen problém vyřeší, možná se vyřeší spoilery. Až všichni budou znát rozdíl mezi komentářem a diskusí, tak to v diskusi bude žít a nikomu a pokud si chtějí se spoilery pokecat v diskuzi, nebudou se cítit ochuzeni, že to nejde hned vidět a nedostanou palečky...

TakySimona
TakySimona 30.07.2018 v 18:38

Pošlete mi, tady, VEŘEJNĚ, prosím odkaz na to Danovo vysvětlení, jak se on ke spoilerůn staví a stavět hodlá.

Tato věta mi nedává smysl:
"Až všichni budou znát rozdíl mezi komentářem a diskusí, tak to v diskusi bude žít a nikomu a pokud si chtějí se spoilery pokecat v diskuzi, nebudou se cítit ochuzeni, že to nejde hned vidět a nedostanou palečky..."

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.07.2018 v 18:49

TakySimona:
Kdybych si to pamatovala, dám odkaz hned. Nechtějte po mě, abych to hledala. Děkuji.

Mě přijde, že všichni hážou spoilery ve snaze ukázat, jak knize porozuměli a jak je ono nefér k té či oné postavě a že je nefér, že on zemřel. A podobné řeči. Kdyby se uživatelé naučili (zvykli si) lépe pracovat s diskusí u knih, tak jim nevadí, že jejich komentář skončil v diskusi, protože z jeho struktury poznají, že to tam patří a že si mohou o knize pokecat právě tam. Ne když si spolu uživatelé píšou vzkazy v místě pro komentář a jsou v šoku, že je někdo přesune. Kdyby diskuse u každé knihy žila jako komentáře a dalily se i tam dávat palce, tak se na to uživatelé koukají jinak.
(Toť můj názor.)

TakySimona
TakySimona 30.07.2018 v 18:52

Chci. je tu k tomu vytvořeno vyhledávání v Diskuzi.

Když znáte aspoň jedno slovo (a nemyslím tím předložky, spojky, částice nebo citoslovce) , které v jeho argumentech zaznělo, najdete to rychleji, než uvážete jednu skromnou kytku fialek.

Text příspěvku byl upraven 30.07.18 v 18:59


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.07.2018 v 18:57

Co k tomu dodat...sama jste si s tím vyhledáváním odpověděla. Až vám internet pojede tak rychle jako mě kvůli vyplácanym datům, vaše poslední touha bude něco někomu hledat na imteretu, jako to mám já.
(A něco ve stylu: ne nebude to, se hledá blbě. Pokud si správně pamatuji, nerozebíral to technicky jako vy.)

Text příspěvku byl upraven 30.07.18 v 19:08

TakySimona
TakySimona 30.07.2018 v 19:18

Vy víte, co máte hledat. Já ne. je samozřejmě možné, že jsem tu diskusi nečetla.

Ale ze způsobu vaší i Danovy komunikace mám dojem, že je to "trošku jinak".

HOWGH, což znamená, že já už k tomu nemám co dodat, ale nebráním se naslouchat argumentům znalejších, moudřejších a statečnějších indiánů.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.07.2018 v 19:52

Kdybych si pamatovala jaká slova padla a na jaké stránce, ráda vám odpovím. Takže ne, nevím, co mám hledat. Pokud vám moje odpověď nestačí, můžete napsat Danovi. Nebo někomu o kom se domníváte, že vám s odpovědí pomůže. Já to nebudu, nevím to přesně. Svůj hard disk pravidelně mažu a vše si nepamatuju. Pamatuju si pouze výsledek...
KRÁ, to znamená, že vážně nepomohu, protože si to nepamatuju, jak bylo specifikovano. A zároveň se trochu nudím. Z toho neustáleho opakování...

Koka
Koka 30.07.2018 v 20:34

Kdy a kdo a proč najednou toto vlákno přejmenoval? Značí to, že "zatočme se spoilery" se už zatáčet nebude?
Celé toto téma mi přijde pozoruhodné zejména v konfrontaci s obsahem vlákna "Knihy, po kterých pátrám - poraďte" a vlákna "Hledám knihu" - tam jsou nejvýmluvnější ukázky toho, co si čtenáři z příběhu vůbec zapamatují, jaké někdy naprosto zásadní spoilery uvedou, když třba hledají knihy ze svého dětství nebo román, v němž je upoutala - z hlediska celého příběhu - naprosto nepatrná epizoda, gesto, pár slov jedné postavy ....
Doufám jen, že tímto poukázáním na ta vlákna nespustím kampaň za jejich odstranení a smazání z DK, neboť když si je pročítám, tak spoilerovitější spoilery už na DK nenacházím :=))

TakySimona
TakySimona 30.07.2018 v 20:35

Jsem poměrně trpělivý, smířlivý, splachovací člověk, který občas bývá vědomě nasazován jako izolant mezi ohnivější nátury.

Ale podrazy typu: Chcete nový iPhone vs. Podporujeme Miloše Zemana mě fakt dokáží rozčílit.

Slečně TooDooLittlové posílám jednoho malého seiferťáčka a ostatním : Díky, dobře jsem se bavila!

elfos
elfos 30.07.2018 v 21:04

Ale tak.. Tuto diskusi - Po mně potopa aneb spoilery - před chvílí založila elfos. Inspirována TakySimonou jsem totiž těžce hledala starší příspěvky ke spoilerům a šťastnou (?) náhodou jsem objevila starší diskusi ke spoilerům, kterou ovšem vyhledávač diskusí nenašel, protože se jmenovala Spoilery, aneb jak ta knížka dopadne...

Tudíž jsem založila novou diskusi Po mně potopa aneb spoilery, kterou vyhledávač diskusí najde okamžitě po zadání slov spoiler nebo spoilery, a převedla jsem do ní starší diskusi Spoilery aneb jak ta knížka dopadne i novější diskusi Zatočme se spoilery v komentářích u knih. Tím to máme všechno na jednom místě, a ještě i vyhledatelné.

Boj se spoilery bych nevzdávala, stále je potřeba s nimi pořádně zatočit.

newtory
newtory 31.07.2018 v 14:00

No ak toto nie je spoiler tak už potom neviem. Vyterá to ako vytrhnutá stránka z čitateľského denníka niekoho z 8.A.
https://www.databazeknih.cz/recenze/kdyz-ne-nyni-kdy-27034
Podľa mňa aj recenzie by bolo dobré "strážiť", myslím ich úroveň.

TakySimona
TakySimona 31.07.2018 v 14:34

No, když si kvalitní recenzenty DK svým způsobem komunikace provozovatele&moderátorů vs. "plebs" vyhazuje z oken, nedivte se, že dostávají prostor externí tvořilky!

P.S.: Doufám, že je to jenom shoda jmen!
(zadejte jméno autorky "blogískového zápisku" do vyhledávače a zkoukněte odkazy s nejvyšším PageRankem = nejvýše umístěné odkazy! :-))

kapr
kapr 01.08.2018 v 10:37

Komentáře chtějí od sebe oddělit.

Varianta 1 - Dva nezávislé sloupky
Zvlášť ty čisté bez spoilerů, a zvlášť ty špinavé, kde by bylo všechno dovoleno včetně spoilerů. Každý, kdo komentář čte, by měl možnost se vyjádřit k tomu, zda je současné zařazení komentáře správné. V okamžiku, kdy by se sešel potřebný počet návrhů na přeřazení, by k přesunu došlo již automaticky. Počet navrhujících by se zvyšoval vždy, kdy by nastala situace, že dochází ke zřejmému a nepochybnému zneužití systému.

Varianta 2 - Zabalování zaspoilerovaných komentářů
Možné by bylo i takové řešení, kdy by se komentáře v jediné souvislé řadě po tom kdy by byl označen jako obsahující spoiler prostě zabalily. Každý uživatel by měl ve svém nastavení možnost si nastavit kolikrát byl konkrétní komentář označen rozdílnými uživateli jako zaspoilerovaný. Navíc i zabalený komentář by bylo možné bez ohledu na nastavení předvolby po rozkliknutí rozvinout, což by bylo využíváno například tehdy, kdy by pocházel od uživatele, kterého bude mít prohlížející zařazen například mezi spřízněné nebo sledované, prostě ty kteří jej čímsi zaujali.

Na druhé straně, zvláště u plodných autorů, je nutné v komentáři knihu přiblížit tak, aby nehrozila záměna různých děl téhož autora mezi sebou.

U Vondruškových detektivek mi například vadí název, teď si vymyslím, (abych to nehledal,) "Letopisy královské komory XXVII", v okamžiku, kdy si začnete hlídat kdy končí výpůjčka, a máte Vondrušků půjčených několik, je skutečně velikou chuťovkou zjišťovat o kterou z nich právě jde. Navíc knihovna vzhledem k délce názvu často název automaticky ořízne. A rázem jakákoliv informační hodnota sdělení končí. V takových případech může komentář nakonec patřit k úplně jiné knize téhož autora.

Dalším případem jsou pak vyjádření typu: "Pěkné", "Líbilo", a podobně. Tyto "také komentáře," se skutečnými komentáři prostě nic společného nemají.



Vložit příspěvek