Po mně potopa aneb spoilery


Daecius
Daecius 25.04.2013 v 18:43

Čím dál tím častěji se setkávám s tím, že uživatelé (byť s dobrým úmyslem) mají do komentářů ke knihám sklony psát o čem kniha je nebo alespoň nastínit děj a přitom vyzradí třeba některé překvapivé momenty z knížky. Nástin obsahu je přece u každé knihy, tak vás lidi prosím, piště raději jak se vám kniha líbila a ne o čem je. Vážně mi vadí, když někdo v komentáři vyžvaní celý děj půlky knihy. Takové příspěvky by měly být mazány, jednak nemají smysl a jednak jsou škodlivé. Aby se tu pomalu člověk bál si před přečtením knihy přečíst komentáře!

orisi
orisi 26.04.2013 v 09:22

Proto nečtu žádné komentáře . Většinou se dívám na hodnocení, ale to neznamená když je slabé .... každý máme jiný styl .

kofina
kofina 25.10.2013 v 22:20

Tuhle diskuzi jsem objevila až teď a rozhodně souhlasím s Daeciusem. Jen hodnocení mi o knize moc neřekne, ráda zkouknu jeden dva komentáře pod ní, ale když si tam přečtu důležitý zvrat nebo něco podobného, tak to pro mě částečně ztrácí smysl číst.. Přijde mi to sobecké.

elfos
elfos 25.10.2013 v 22:41

Sobecké to určitě je, prozradit v komentáři zásadní věci, jako např. kdo zemře apod., je vůči ostatním nefér.. Snažíme se spoilery potírat jak to jde a nepolevíme v tom, spíš naopak.

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 13.02.2014 v 20:43

Před pár dny se u knihy Vyhnání Gerty Snirch objevil komentář uživatele Pipetion, ve kterém prozrazuje úplně všechny dějové zvraty, je plný spoilerů. Mrzelo mě to, i když jsem už knihu četla, takže jsem o překvapení ochuzena nebyla, ale to se prostě nedělá... tak jsem se dneska odhodlala a napsala Pipetionovi zprávu, jestli by nešlo komentář upravit - jsem zvědavá, jak to dopadne. http://www.databazeknih.cz/knihy/vyhnani-gerty-schnirch-29103

Text příspěvku byl upraven 13.02.14 v 20:43

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 14.02.2014 v 00:37

Ano, domluva je podle mě nejlepším řešením. I mně se nedopatřením stalo, ze při psaní komentáře k jedné knize, jsem se dopustila vyzrazeni z knihy druhé. Soustředila jsem se na, co možná nejnezávadnejsi komentář k dané knize, ze mi to vůbec nedošlo. Uživatelka, která si komentář přečetla mi napsala zprávu a já hned zjednala nápravu a omluvila se. Jsme jenom lide a chybička se vloudi, i když to pak třeba mrzí. Na druhou stranu je podle mě nemožné spoilery zcela na DK vymýtit, mnohdy nelze objektivně hodnotit a psát svůj názor na knihu, aniz bychom něco nevyzradili z děje, pak bychom se vážně museli omezit na "byla-nebyla pěkná". Je to proste nutne zlo vsech serveru, kde je moznost komentování, viz i servery o filmech. Ale v tom případě mi přijde dosti dostačující před takovou část komentáře napsat velkým písmem, ze se o spoiler jedna. Navrhovala bych jeste možno napsat slovo spoiler tučně a případně i jinou barvou, aby ho nikdo nemohl přehlédnout. To by technicky proveditelné bylo a třeba se to jednou zavede. Jak říkám, snažme se u komentářů psát spoileru co nejméně a dodržovat jejich označování. A když už na někoho, kdo to nedělá narazíme, zkusme ho nejprve upozornit. Mnoho uživatelů se jistě chytne za hlavu a pro příště si dá pozor. (Omlouvám se za případné překlepy v textu, píši z mobilu)

Text příspěvku byl upraven 14.02.14 v 00:40


Rade
Rade 21.09.2015 v 09:55

Docela přemýšlím nad komentáři, které vyzrazují zápletku, případně i konec knihy.
Sama se přiznám, že když hledám tipy na knížky, které si chci přečíst, rozhodně netoužím číst v komentáři, jak kniha dopadne – viz např. u detektivky, která řeší únos, komentář „dopadne to dobře“. Tak to by mě docela naštvalo, že …. Vadí mi i vyjádření „plné nečekaných zvratů, konec jiný, než jsme čekali…“ apod.; zejména u detektivek tohle nemusím.
Na druhou stranu, jakmile knížku přečtu, skoro bažím po komentářích, které nějakým způsobem řeší zápletku a vůbec mi nevadí, ba naopak mě těší, číst komentář plný spoilerů a porovnat si svoje zážitky z četby s ostatními.
Jak tohle vyřešit? Sama se snažím vždy, když v knize vyzrazuji nějakou podstatnější věc, která by mohla někomu, kdo knihu nečetl, vadit, vyznačit viditelně před textem „SPOILER“. Nejsem rozhodně sama, kdo takto postupuje (ještě více se užívá např. v ČSFD), ale bohužel čtenářů, kteří takto nepostupují, je stále dost… Co se snažit, aby tento postup se stal v databázi univerzálnější a byl doporučen? Nebo lze postupovat i jinak?

lenkaknel
lenkaknel 21.09.2015 v 13:00

Když hledám inspiraci na čtení, tak si skoro vždy pročítám komentáře pod knihou. Docela ovšem uvažuji, že s tím přestanu, protože jsem se takto "spálila" už několikrát (naposled to bylo u Cinder). Asi bych to řešila založením diskuzního vlákna. Ale nevidím to moc nadějně, protože ten, kdo chce ke knize něco říct, tak obvykle učiní v komentáři.

notburga
notburga 21.09.2015 v 19:26

Tohle asi řešení nemá. Už jsem viděla i anotace, kde byl děj prakticky komplet vyzrazen :(

siena
siena 22.09.2015 v 06:48

Notburga, souhlasím s Vámi, že to řešení nemá. Jedině snad nečíst vůbec nic...Objevila jsem vyzrazení pointy, která spojuje jednu detektivní sérii, už i v komentáři u autora...Ještě s vtipným dovětkem, jak by to dotyčné uživatelce vadilo, kdyby o ní přišla. Holt emoce jsou emoce a musí ven:)

Text příspěvku byl upraven 22.09.15 v 08:33

siena
siena 22.09.2015 v 09:47

Dovolila bych si trochu polemizovat s názorem, že nejde emočně vyjádřit pocit ze čteného, aniž bych nemusela prozradit "vše". Příkladů takových komentářů by se tu dalo najít hodně. Diskutovat se k závěrům může, od toho je "rubrika" Diskuze, a také se tak už děje. Možná by stačilo trochu zdravého rozumu a vždy si říct, co bych si tak asi nechtěla v tom mém komentáři přečíst:)
Nejsem žádná velká bojovnice proti prozrazování dějů, jen u té detektivky z toho nejsem úplně nadšená. Objevují se tu čas od času i druhé extrémy. Uživatelé, co se zlobí, že čtenáři spoilerují např. u Romeo a Julie...

Text příspěvku byl upraven 22.09.15 v 09:52

siena
siena 22.09.2015 v 11:51

Tsal, nejsem si jistá, jestli jsme vlastně ve sporu. Uznávám, že jsem ve snaze zkrátit, se ne moc šťastně vyjádřila termínem "vše". Chtěla jsem tím říct, že jsou uživatelé, kteří napíší komentář, aniž by vyzradili podstatné a přitom z něj pochopím, že kniha dokáže například otřást. A pak jen čekám jestli budu mít při čtení stejné pocity i já. Nepovažuji to za žádnou újmu, i když na rozdíl od Vás komentáře čtu a se zájmem. Jediné co mne dokáže vytočit, je příspěvek stylu...vrah je zahradník a ještě doplněný o větu, vážně to jsem netipovala, no vědět to dopředu...to bych krájela na nudličky:-)
Zásadní otázkou tedy je, co vlastně to slovo "spoiler" znamená, co si pod tím sami představujeme, kde je naše hranice...

Text příspěvku byl upraven 22.09.15 v 14:03

Marthas
Marthas 22.09.2015 v 16:38

To siena: Za spoiler považuji u sérií třeba to, že čistě hypoteticky by mi někdo v recenzi nebo komentáři prvního dílu prozradil, že v dílu druhém ta či ona postava třeba zemře, to považuji za do nebe volající... Sama komentáře čtu i před čtením knihy, jsem zvědavá a třeba taková diskuse o sérii o Stříbrné knize snů od Kerstin Gier se spoilery jen hemží... Tam mi to je třeba fuk, jelikož jsem se rozhodla to nečíst, ale fakt mě naštvala ta šílená zdílnost u Zelené jako smaragd od stejné autorky, tam jsem se dost spálila, jelikož skoro vše, co jsem nevěděla, jsem se dozvěděla a po dočtení komentářů jsem dokonce začala uvažovat, zda má smysl to ještě číst... Nebo prostě vyzrazená podstata knihy, bohužel nemám moc dobrou paměť, takže nemůžu uvést příklady těch nejfatálnějších spoilerových "vražd", je ale pravda, že každý může za spoiler považovat něco trochu jiného ale jsem si jistá, že adeptů na přesunutí do diskuse je na databázi dost, ale komu se to chce čistit?

Předpokládám, že většina uživatelů v diskusi ví o možnosti nabonzovat komentář, který obsahuje tzv. neupozorněný spoiler, který bude po posouzení přesunut do diskuse nebo tam zůstane...

Ostatně netvrdím, že má smysl označovat SPOILERY takto, spíše jsem příznivcem toho zdárně mlžit, ale je pravda, že ani mně se v mé nejčtenější recenzi na Ilku Pacovskou a její Otrockou krásu nepovedlo zamlžit jednu takovou odkrývačku, prostě jsem nepřišla na to, jak to obejít, v komentářích to stejně bylo zmíněno i tak jsem se to tam snažila maskovat... Pravda je, že jsem se nevyhnula tomu, že jedna zvědavá čtenářka mne počala vyslíchat, jakže to tedy končí... No byl to spoiler ale podle mne dost nepodstatný... Nebojte sieno, vraha bych nikdy nevyzradila.(

Ale více méně, zda je něco spoiler nebo není, považuju za špatně definovatelné bez vhodných příkladů.-) Ale ty nejsem schopna dodat kvůli paměti typu "zlatá rybka"...

lenkaknel
lenkaknel 22.09.2015 v 18:59

Wiki říká, že: "Spoiler je informace, která prozrazuje klíčovou část děje (např. rozuzlení)."

siena
siena 22.09.2015 v 19:07

Lenkalnel, nejde o definici, ale co je pro koho klíčová část děje. V tom je celý problém:)

lenkaknel
lenkaknel 22.09.2015 v 19:23

Tak to jo, já to špatně pochopila :-)

siena
siena 22.09.2015 v 19:27

Já to špatně napsala:)
Není to první zdejší debata na toto téma a z jednotlivých příspěvků je jasné, že vytvořit případně nějaká pravidla, těžko půjde...

Text příspěvku byl upraven 22.09.15 v 19:35

Koka
Koka 22.09.2015 v 19:38

Promiňte, že odbočím od tématu, ale potřebuji se s někým podělit o "zážitek" a vylít si zlost nad komentáři mnohem mnohem - dle mého názoru - děsivějšími, než je sto spoilerů.
Podívejte se na tři komentáře k této knize:
http://www.databazeknih.cz/knihy/sarah-265526?c=all#c326212
Napsali je právě dnes tři (?) uživatelé DK, kteří se dnes právě dnes na DK zaregistrovali. DDDDD Manipulace z toho až teče proudem.
Tak jakou hodnotu má jakýkoliv komentář na DK, pro koho zde vůbec mohou být komentáře vodítkem, vábničkou či odstrašujícím varováním? Sama sobě se divím, je je ještě pořád píšu. Asi jenom proto - jak už tady kdosi napsal - pro sebe, abych zachytila své myšlenky, momentální vjem, nápad. Ale jinak - je to všechno k ničemu, se spoilerem či brojlerem, vsjo ravnó.

siena
siena 22.09.2015 v 19:49

Bylo by smutné, kdyby tohle byl důvod, že bys je přestala psát, Koka...

Mě by zajímalo, jestli podobný přístup někoho přiměje knihu si koupit?!?

MartiusGray
MartiusGray 22.09.2015 v 20:10

A všimla sis, že všechny tři odpovědi lajkl uživatel jménem Sarrahh? Stejně jako se jmenuje ta kniha? to jsou 4 účty.

siena
siena 22.09.2015 v 20:17

Podobných "klanů" je tu více...

Koka
Koka 22.09.2015 v 20:20

Ano, všímám si tady mnohé maipulace, a znechucují mě převelice. Třeba mě upoutalo jedno z mnoha (mě směšných) "hlášení", že uživatel hlasoval pro DK v soutěži Křišťálová lupa, a sice uživatele Arturo.Bandini, který se podepsal i svým jménem:
http://www.databazeknih.cz/novinky/databaze-knih-v-ankete-kristalova-lupa-2015-512
tak jsem se podívala do jeho profilu, kohopak takový spisovatel čte, a jak své kolegy hodnotí. No, co myslíte? Tajenka viz:
http://www.databazeknih.cz/hodnocene-knihy/arturo-bandini-72589

Text příspěvku byl upraven 22.09.15 v 20:21

Marthas
Marthas 22.09.2015 v 20:42

To siena: To jsem tím právě měla na mysli, každý člověk má na problematiku spoilerování jiný názor a pravidla se pak opravdu určují špatně...
To Koka: Neříkám, že bych bez vašeho upozornění vycítila něco nekalého, ale pokud to vidím, jistě manipulace do očí bijící, takže rada pro manipulátory : Někdy je i míň víc. Anebo to tu zabalte až do doby, kdy se naučíte, jak tu očividnou manipulaci zastřít...:-)

PS: Takovou knihu bych si nekoupila s manipulací ani bez ní, většinou mě oslovuje anotace, jméno známého autora, žánr a obálka, komentáře a recenze mají spíše odrazující vliv anebo utvrzující...

Rade
Rade 22.09.2015 v 20:42

Ve výsledku spíš negativní reklama pro tyhle autory a chváliče na povel. Díky všímavým uživatelům :-) lze leccos odhalit...

Lector
Lector 22.09.2015 v 22:07

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek