Po mně potopa aneb spoilery


Andina123
Andina123 05.08.2016 v 10:18

R.E.M.
: )

Andina123
Andina123 05.08.2016 v 10:23

martina.tim
Jo i takový způsob hledání knih je. Ale více méně jak zjistíš, že se mu líbí číst knihy co čteš ty? Podíváš se mu/jí na přečtené knihy?

woodward
woodward 05.08.2016 v 11:29

Asi mám smůlu nebo co, ale velmi málokdy se mi podaří u knihy, o které si nejsem jistý jestli ji chci číst, nalézt komentář od některého z uživatelů, jejichž mínění si vážím. Nejspíš to signalizuje, že bych tu knihu asi číst neměl (možná to dokonce signalizuje, že už jsem přečetl všechno, co za přečtení stojí, ale to by byl příliš troufalý předpoklad) - a někdy se to i potvrdí, jenže někdy taky ne, takže mám pocit, že mi komentáře moc nepomáhají. Neodvážím se tvrdit, jak tu někde říká Hanka, že jsem schopen rozlišit nekompetentní blábol od užitečného komentáře; určitě ne vždycky.
Spoilery jsou podle mého soudu produktem blbosti komentátora, který je natolik uchvácen přívalem myšlenek vyvolaných přečtením díla, že už mu jaksi nezbývá kapacita na úvahy všednější, které by mu diktoval zdravý selský rozum, kdyby nějakej měl.

martina.tim
martina.tim 05.08.2016 v 11:51

Andina123: přesně tak. Projdu si jeho seznam přečtených knih, co se chystá číst. Pokud vidím, že tam má ve většině nějakou krimi, thriller nebo detektivku tak se na knihy mrknu a pak zhodnotím jestli se mi zalíbí nebo ne dle anotace. Takhle jsem už přišla na spousty knih o kterých jsem neměla ani páru a líbili se mi.

Text příspěvku byl upraven 05.08.16 v 11:55

R.E.M.
R.E.M. 05.08.2016 v 12:01

Ad Woodward: Tak já mám skutečně štěstí, protože mnohokrát mi komentáře svým názorem pomohly při mém váhání (tím nemyslím, že by to bylo jediné kritérium pro čtení nebo koupi). Objevila jsem na DK uživatele, kteří mají podobný vkus jako já, nebo jejichž názoru si cením a věnuji jim pozornost.
Asi i proto mám momentálně doma hromadu nepřečtených knih, na které se těším, dalších pár stovek v Chystám se číst i v soukromých seznamech. :)
Neštěstí je akorát v tom, že netuším, kdy je všechny stihnu přečíst. Na druhou stranu, větší tragédií by bylo, kdybych zjistila, že nic zajímavého ke čtení už nemám. Fuj, to je ale ošklivá představa! :)

Jediným mínusem jsou ty neavizované spoilery, za ty bych provinilce posílala klečet na hrách.

cecetka
cecetka 05.08.2016 v 12:19

Me osobne nevadi, ze je dej prozrazeny. Detektivky a kriminalky moc nemusim, tak to tak nevadi.
Priznam se, ze do profilu ostatnich taky nakukuji, zalozka Chystam se cist se mi diky tomu slusne rozsiruje. Pracovnice knihovny se me ptaji, kam na ty tipy na knihy chodim, protoze mi je kolikrat museji prinest ze skladu, kde skladuji knihy, ktere si nikdo 5 a vice let nepujcil. Ale diky DK a napsanym komentarum jsem precetla par knih, ktere bych si v knihovne asi sama nevybrala.


R.E.M.
R.E.M. 05.08.2016 v 12:34

Já se ráda nechám překvapovat, a nejen u detektivky. :-). Pokud vím, např., že v románu otec hlavního hrdiny zemře v polovině četby, hrdina je zrazen přítelem, vsazen do vězení, ze kterého na poslední chvíli díky podplacenému žalářníkovi uprchne, napětí, nejistota, jak to dopadne je fuč, stejně jako radost z nového, nečekaného.

Text příspěvku byl upraven 05.08.16 v 12:35

Elvenka
Elvenka 05.08.2016 v 14:01

Nepřijde mi moc prozíravé číst jakékoli komentáře dřív, než to sama dočtu. Dokážu si vybrat knihy, které chci číst, i bez toho

deedulka
deedulka 06.08.2016 v 10:58

Komentáře si občas zběžně pročtu, ale neberu je za rozhodující. Pokud je komentář veden s upozorněním Pozor spoiler, tak jej dál nečtu a není to žádný problém. Pokud takto označen není, dám návrh na jeho přesunutí do diskuze. Vždycky se však člověk při čtení komentářů vystavuje riziku prozrazení některých aspektů knihy.

Andina123
Andina123 06.08.2016 v 20:06

martina.tim
Myslím si, že je to fakt dobrý způsob, ale ty knížky si kupuješ nebo si půjčuješ v knihovně? Já hledám a hledám v knihovně...

vincek1
vincek1 06.08.2016 v 20:54

Rád bych vložil příspěvek a napsal " protože je ...", ale nechci kazit papír neslušným výrazem.
Je ještě jedna možnost, že se takový čtenář rozepíše a přestane se kontrolovat. Každopádně u detektivky je to opravdu potěšující.

martina.tim
martina.tim 06.08.2016 v 22:42

Andina123: Tak většinu si pujčuju v knihovně, ale par jsem si jich koupila. Ale teď už jsme OT

Jacinda
Jacinda 07.08.2016 v 22:50

může mi někdo vysvětlit, proč byl můj komentář k Dědičce trůnu přesunut do diskuze, je to můj názor na knihu. co mi na to kdo šahá?

tenax
tenax 07.08.2016 v 22:55

Jacinda - Protože to není ani tak názor na knihu, ale vyžvanění jejího obsahu!

Jacinda
Jacinda 07.08.2016 v 22:57

názor na knihu vyplývá asi z toho co se tam stane, lol. navíc upozornuju na spoiler. taky jsem mohla napsat nadprůměrná teenagerovská knížečka. lepší?

Andina123
Andina123 08.08.2016 v 11:01

Jacinda
Jo v koměntáři o knize komentuješ to co se stalo jako třeba bylo to super kniha se mi líbila.....,ale nepíšeš tam, že někdo umřel, je vrah nebo něco takovýho!

Jacinda
Jacinda 08.08.2016 v 14:22

komentáře mají být svobodný projev hodnocení knihy. mé hodnocení vždy vychází z děje. logicky, jinak nemám co hodnotit, krom kvality textu a stylistiky, což je ale většině čtenářů k prdu. tady nejsme na přednášce bohemistiky. navíc ze slušnosti upozornuji na spoiler. nevím, co je tu za problém. pokud má někdo nepříjemné pocity při čtení mých hodncoení, nenutím je to číst.

tenax
tenax 08.08.2016 v 15:40

Jacinda - Tomu, co je v lebeční dutině, se říká mozek. Co takhle zkusit ho používat?

woodward
woodward 08.08.2016 v 17:28

tenax: to se tady nesmí. když někomu naznačíš, že by měl začít myslet, jsi hned za elitáře.

tenax
tenax 08.08.2016 v 17:43

woodward - No jo, s tím nic nenadělám :-). Za trest si půjdu jedním dechem přečíst, že vrahem je zahradník, protože se s ním rozvedla žena, i když si myslím, že jím měl být švec:-(

Jacinda
Jacinda 08.08.2016 v 20:39

ach jo, dva inteligenti. skoro bych si přečetla vaše vzorové bezchybné komentáře. ale uvědomila jsem si, že mě nezajímají. už od dob csfd trollů se v pozérských dizkuzích neangažuji. takže páček

kní
kní 08.08.2016 v 20:48

Tvůj komentář, Jacindo, byl přesunut do diskuze proto, že to jde. Stačí jeden zlomyslný nahlašovatel (práskač?) a jeden podobně naladěný moderátor. Žádný jiný důvod tato zhůvěřilost nemá.

pafčaodřeky
pafčaodřeky 08.08.2016 v 21:42

U Jacindy mi to přijde v pohodě, protože výrazně označila, že se jedná o spoiler. Každý máme jiný styl komentáře, někdo je víc "žvanící", no. Co mne ale neskutečně vytáčí, když přímo na obálce je vyslepičena nějaká zásádní událost, například, čtu teď M...jako msta a na obalu pod nadpisem nějaký kokůtek-robin uvedl: "návrat a vražda ztraceného syna" ; přitom k smrti dojde až po 150 stránce a ani originální obálka nic takového nenaznačuje. Nebo třeba obrázek na přebalu u nového vydání Aldissova Non-stop vyzrazuje pointu knihy....to je na facku, ne nějaký komentáře pod knihou.

martina.tim
martina.tim 08.08.2016 v 22:30

Mam pocit, že někteří stále nechápou smysl komentářů. Už to zde bylo jednou psáno. Pokud někdo prozradí důležité informace je to barbar a hulvát. Je to to samé, když jdete do kina a před kinem nechtěně zaslechnete debatu o filmu na který jdete a uslyšíte jisté informace, které byste slyšet nechtěli. Je mi zle z toho, že to někomu dělá radost kazit druhým požitek z knihy. Na to není žádná omluva ani to, že je někdo tak zabedněný a není schopen pochopit rozdíl mezi komentářem a diskuzí. To, že jsou komentáře zobrazovány hned pod anotací něco znamená.

Steve
Steve 09.08.2016 v 09:25

R.E.M. Pokud mám oblíbeného autora , tak anotaci nečtu a rovnou jdu číst 1.kapitolu knihy Je pravda, že v anotaci v poslední době bývají spoilery.
Třeba tady
http://www.databazeknih.cz/knihy/gabriel-allon-anglicky-spion-276682



Vložit příspěvek