Po mně potopa aneb spoilery


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 21.07.2018 v 10:20

Proč hned utíkat z diskuse...svůj příspěvek, který reagoval na názor Elulilinka zde nechám. Ale je super vidět, že bylo smazáno a já si nepíšu s duchem, jako to bylo dřív. Reagovala jsem na (teď už) smazaný názor, že někomu vadí dlouhé komentáře, kde se někdo moc rosepisuje. Komentář k romantické knize: bylo to hezký a strašně romantický nebo k thrilleru: dobře napsané a fakt napínavé, mě jako nečtenáře žánru nepřesvědčí, abych si knihu přečetla. Ale dlouhý jo :)
PS: ono smazání je strany uživatelky mě mrzí. Důvod přece nebyl. Ne?

Text příspěvku byl upraven 21.07.18 v 10:21

Naias
Naias 21.07.2018 v 10:25

Nechápem, na čo sú dobré krátke komentáre typu Moc hezká knížka. To sa dá vyjadriť hviezdičkami, pridať k tomu nič nehovoriaci komentár je úplne zbytočné.

MichelleS
MichelleS 21.07.2018 v 12:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka27
Lenka27 22.07.2018 v 00:02

Pokusím se vyjádřit stručně svůj názor. Pokud se to nedá vyřešit prostřednictvím moderátorů, je tato diskuze zbytečná. Doporučuji vybírat si jen "své" lidi, jejichž názor mě zajímá, kniha bývá často podhodnocena, nebo naopak nadhodnocena. Chápu, že každý má svůj názor, já píši příspěvky pouze ke knihám, které doporučuji. Nicméně po dlouhé době jsem si dle doporučení půjčila "Poslední paní Parrishová". Byla to s odpuštěním taková hrůza, dle mého mínění brak, že na obecná doporučení už nikdy nedám. A spojlery - pokud jde o krimi - názory raději nečtu vůbec, taky nechci vědět, kdo je ten bídník, který zavraždil XY. U knih jiného žánru mi osobně lehké spojlery nevadí, názor si stejně udělám sama.

tatjana1737
tatjana1737 27.07.2018 v 20:29

Omlouvám se, nečetla jsem z časových důvodů celou diskusi. Osobně se snažím varovat číst komentáře ke knihám i filmům dříve, než mám přečteno / shlédnuto, protože už jsem také párkrát nehezky spálila. Kupa mých komentářů zde na DK či na čsfd spoilery obsahují, ale ihned v úvodu příspěvku jej označím upozorněním "!!! POZOR OBSAHUJE SPOILERY !!!" Tudíž je hned na první pohled zřejmé, že v komentáři je něco, co může vyzrazovat část zápletky či děje a pokazit tak někomu, kdo teprve čte nebo se číst chystá, požitek z knihy. Pokud mne takto někdo dopředu varuje,t ak komentář nečtu a nechám si ho na později. Kolikrát se totiž při komentování knihy člověk nemůže vyhnout tomu, aby upřímně nevypíchnul nějaký okamžik, který ho zaujal, dostal, oslnil a ohromil, aniž by tím něco vyzradil. Ono napsat "ten konec byl boží" je totiž nicneříkající a takový komentář považuji za trochu "k ničemu"... V nedávné době se mne velmi dotklo, že některé z mých komentářů, byť takto označené, byly přesunuty do Diskuse, přestože podle mě prostě nejde o diskusní příspěvek, ale vyjádření dojmů, které nějak komentují knihu, styl autorova psaní, děj, vývoj postav apod. Ale když jsem koukala do Diskuse té konkrétní knihy, tak někdo nahlásil všechny příspěvky, tkeré obsahovaly nějaký spoiler, a zejména ty, které byly označené... Nevím, zda DK umožňuje v rámci funkcionality webu část komentáře ukrýt a schovat ho pod odkaz "spoiler", který se po kliknutí rozbalí, ale osobně mi stačí prosté označení velkými písmeny (či nějakým zvýrazněním) v textu, že se spoiler blíží, a čtení příslušného komentáře či části textu si odpustím... Jak jsem psala výše - při debatě o knize se člověk leckdy vyzrazení nevyhne, pokud chce reflektovat své dojmy či jak na něj kniha zapůsobila.

elfos
elfos 28.07.2018 v 05:10

Musela jsem se na to vyspat. Před usnutím jsem si ale představovala, jak si tu lidé čtou komentáře u knih kdykoliv a bez obav, jelikož spoilery jsou skryté. Hezká představa to je. Každopádně, moc děkuji všem, kdo píšou komentáře ke knihám bez zásadních spoilerů o tom, kdo zemřel, co se událo překvapivého nebo jak to všechno dopadlo.. děkuji za ohleduplnost a slušnost vůči ostatním čtenářům.


R.E.M.
R.E.M. 28.07.2018 v 11:19

Jak psala tatjana1737, i mně bohatě stačí, když je spoiler zřetelně označen. V komentářích i v diskuzi ke knize.
Ke skrývání spoilerů - vzhledem k fungování DK na mobilu se obávám, že bych část skrytého textu na mobilu nerozbalila.

Adhara
Adhara 30.07.2018 v 10:54

tatjana1737: Súhlasím. Tiež mám pocit, že komentáre bez konkretizácie toho, čo sa čitateľovi páčilo či nepáčilo, sú dosť nanič. A to vravím nielen ako čitateľka, ale aj ako autorka. Bezobsažná pochvala či kritika ma necháva na pochybách, či to ten človek vôbec (celé) čítal. Takže ja som v komentároch aj v recenziách jednoznačne za konkrétnosť, konkrétnosť, konkrétnosť. Len niekedy ťažko nájsť tú hranicu, čo už široká čitateľská verejnosť považuje za prijateľný spojler a čo už za neprijateľný.

Pelapania
Pelapania 30.07.2018 v 11:37

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 30.07.2018 v 12:08

Ne, prosím, diskuzi nemazat. je odrazem názorů, které mohou být rozdílné, a přesto jsou zajímavé a podnětné.
Pelapania - až do svého "příchodu" na DK (ve věku 57 let!) jsem slovo spojler ani neznala, a už vůbec jsem netušila, že čtenář nesmí vědět, o čem kniha je! Bude se vám to znát možná směšné, možná divné, rozhodně nepochopitelné, ale já a snad celá moje generace jsme byli vedeni ke čtení knih z úplně jiných pohnutek, než kvůli rozmotávání tajenek v ději. To, jak příběh dopadne, jaké bude rozuzlení zápletky ("zda se ti dva vezmou", "jestli to byl zahradník nebo vrchní lokaj" ) u naprosté většiny knih je buď - z hlediska jejich literární kvality - naprosto nepodstatné, nebo po přečtení takových tisíců knih, jaké jsem přečetla já, už zcela předvídatelné.
Snažím se ve zdejších komentářích respektovat to hnutí proti spoilerům, ale jinak plně souhlasím s Adharou: pokud má čtenář knihu opravdu posoudit, tak se nemůže totálně vyhnout zmíňce o ději a protagonistech příběhu.
A ještě je pro mne záhadou jedna věc: internet je plný "čtenářských denníků", v nichž si mladá generace vzájemně pomáhá plnit školní zadání: poznat obsah knih. Ani v jednom ze sta takových obsahů se nedočtu o etickém rozměru vztahů postav, o spoločenském vyznění příběhu, o kráse či omezenosti použitého jazyka, o bohatosti či absenci metafor, atd., ale všude si žáci a studenti pouze sdělují, odkud se vzala ta postava, kdo byl jeho otcem, do jakého konfliktu se zapletl, kam pak odjel, koho si vzal, atd. atd. atd.
Mám tedy - nezlobte se, prosím - divný pocit, že celá obrovská skupina čtenářů z knih nedovede "vytěžit" nic víc, než příběh, děj (a pověsit tu informaci na internet), a přitom tatáž skupina čtenářů se opakovně hlasitě domáhá neprozrazení zápletky (která se v nadpoloviční většině knih stejně opakuje).
Je někdy těžké tomu porozumět.

Text příspěvku byl upraven 30.07.18 v 14:21

TakySimona
TakySimona 30.07.2018 v 14:02

to Koka:

Až se budou maturitní komise (předpokládám, že budou virtuální a složené ze samých umělých inteligencí) snažit zjistit, zda ta augmentovaná bytost na potítku ten daný thriller, horor, steam-punk resp. žánr, jehož jméno ještě ani neznáme, skutečně proskenoval celý, nebo si jen daunloudl výcuc, který jiná identita našérovala, kdo si vůbec vzpomene, co to jakýsi "spojler" v jazyce těch trapných biologických staříků a stařen, co četli očima nebo ušima, znamenal?

:-)

Text příspěvku byl upraven 30.07.18 v 14:03

Pelapania
Pelapania 30.07.2018 v 15:32

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.07.2018 v 16:09

Pelapania: A proto já znovu píšu: napsala jste přímo Danovi? On totiž nemá čas číst veškeré návrhy v rámci diskuse. Natož v jiném vlákně než k tomu určenému. Protože tohle je diskuse uživatelů. Ne uživatelů+majitele webu. Kdyby měl každý žádat o rušení vlákna, které se zasekne, tak tady žádná nejsou. Ale je pravda, že víc lidí hned na začátku psalo, že tohle se už řešilo. Protože tyto věci jsou stále dokola. Stejně jako opravování chyb...
Takže:
-mazat vlákno mi přijde zbytečné
-dostanu konečně odpověď, jestli toto zakladatel vlákna řešil s majitelem webu? Protože tohle určitě udělá radost dost uživatelům, asi jich je dost. Stejně jako těch, kterým to je jedno. Nebo nevadí.
-diskuse je fajn, ale pokaždé všechno nevyřeší problém jako přímí list kastelánovi ;)

Pelapania
Pelapania 30.07.2018 v 16:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.07.2018 v 16:42

Takže takhle a berte v potaz, že matematika není můj obor. Do diskuse chodí mnohem méně lidí než ma zbytek DK. A myslela jsem přímo do vlákna, ne do podvlákna. A berte to jako radu. Já bych napsala přímo majiteli, protože mám v hlavě dost vzpomínek na to, že řešit něco jenom ve vláknu je málo. Viz změna vazeb knih. Nechci se chlubit...ale prostě jsem Danovi napsala. Není to žádné otravování. Zkuste to a uvidíte. Lepší než 3 stránky diskuse, které jsou vlastně jenom názory pár uživatelů DK, jejichž procento je strašně malé. V porovnání počtu těch, kteří třeba jenom píšou komentáře ke knihám....

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.07.2018 v 16:47

Jinak, teď si nejsem jistá, jak je to s rušením vláken. Musíte napsat do vlákna na opravy, tam vám řeknou, že napíšou Danovi a dál to záleží na něm. Nebo rovnou napište jemu. A během toho zadání o zrušení vlákna, náhoďte svůj návrh na řešení spoilerů ;)

tatjana1737
tatjana1737 30.07.2018 v 16:48

Pelapania: Nevím, proč tak razantně... Diskuse je přece o diskutování. Jak jsem psala v úvodu, nevím, zda skrývání spoilerů umožňuje funkcionalita webu. Pokud ano, je na uvážení tvůrců DK, zda tuto funkci přidají či nikoli, a diskuse jim k tomu může přispět. Pokud by to bylo funkčně složitější, připadá mi jednodušší v komentáři na spoiler viditelně upozornit, čímž budou ostatní uživatelé upozorněni, aby příspěvek nečetli, pokud nechtějí, aby jim byla část děje vyzrazena. To přece není nic proti ničemu a nepopírá to ani Váš nápad. Je to prostě jen jedno z navrhovaných řešení, jak se vyhnout vyzrazení děje. I nejrůznější webové stránky či slovníková hesla na internetu, např. o seriálech či filmech, obsahují zpravidla v textu něco ve smyslu: "upozorňujeme, že následující část textu může obsahovat vyzrazení části zápletky či děje".
A opět opakuji, že se jedná o názor můj, který nemusí být v souladu s ostatními, včetně tvůrců webu. Je na jejich uvážení, jak s tímto návrhem naloží.

tatjana1737
tatjana1737 30.07.2018 v 16:53

Svého času jsem navrhovala v sekci Nápady na zlepšení webu, zda by nešlo nějakým způsobem diskuse moderovat, neboť mnohokrát se debata zvrhla a došlo k ní napadání, nedorozuměním, urážkám, reakcím na urážky apod. Nápad se zprvu nesetkal s kladnou odezvou, ale nakonec tu moderátory máme. DK považuji za živý organismus, který se neustále vyvíjí. A jak mnohokrát zaznělo, sto lidí má sto chutí, takže je velmi pravděpodobné, že ne ve všem se web zavděčí každému.
Co se skrývání spoilerů týče, epovažuji to za hloupý nápad, ale jednodušší mi připadá prostá uživatelská slušnost, kdy do komentáře mohu napsat relativně cokoli, ale tak, abych nepokazil zážitek ze čtení někomu, kdo se číst chystá nebo má teprve rozečteno - a tady mi připadá nejjednodušší spoiler viditelně označit nebo v úvodu příspěvku napsat upozornění ve smyslu "obsahuje vyzrazení děje". Pak myslím, že je to ok a není to proti nikomu. Proč tedy to "křižácké tažení" proti spoilerům? :-)

tatjana1737
tatjana1737 30.07.2018 v 16:55

P.S.: A není pravda, že bych spoilery vyžadovala... Mockrát se mi stalo, že když jsem byla nedočkavá a četla si komentáře ke knize před jejím přečtením, narazila jsem na příspěvky, v nichž varování chybělo a mně to pak zkazilo požitek z četby. Je to srovnatelné s tím, kdy se mě kamarád zeptá, jestli už jsem viděla ten nový film v kině, já mu řeknu, že nikoli, a on mi řekne, kdo byl vrah.

Stuka
Stuka 30.07.2018 v 16:56

Stačí dodržiavať slušnosť, že pred vyzradením zápletky napíšem upozornenie na spoiler. Ak niekto nemá túto základnú slušnosť, nepomôže ani pomôcka na skrytie spoileru - proste ju nevyužije a so škodoradosťou či vďaka hlúposti napíše spoiler do komentára.
Osobne ale s prezradením zápletky nemám žiadny problém. Ak náhodou čítam detektívku, nečítam k nej komentáre - pre istotu, ale sama niekedy pozriem na koniec kto je vrah :). Pokiaľ ale kniha zaujímavá, tak mi prezradenie nevadí. U iných kníh - a je ich drvivá väčšina - mi vôbec nevadí, ak sa dočítam, že hlavná hrdinka zomrie a pod. pretože mi ide o dej a nie iba o koniec.

tatjana1737
tatjana1737 30.07.2018 v 17:01

Stuka mi ukradla myšlenku :-). Přemýšlela jsem nad tím, že pokud ta funkce při psaní komentářů bude, jak bude zajištěno, že ji daný uživatel opravdu využije? Protože pokud je to někomu fuk, co píše, tak mu ani možnost "skrýt část textu" nezabrání v tom, spoiler do komentáře napsat. Toto je opravdu hlavně o slušnosti čtenářů.
Pokud by pak spoilery měli za úkol skrývat moderátoři, bojím se, že to pro ně bude poměrně značná zátěž (pročíst všechny komentáře - u některých knih jich je opravdu hooodně moc), nemluvě o tom, že pokud např. knihu osobně nečetli, jak usoudí, že komentář opravdu je či není závadný. V případě, že by skrývání části textu příspěvků bylo v kompetenci moderátorů se bojím toho, že se určitě ozvou hlasy o svobodě slova a o cenzuře :-/.

Stuka
Stuka 30.07.2018 v 17:03

Ešte doplním: u seriáloch a filmoch je to iné. Tam sú prezradenia vyslovene nežiadúce a napr. u seriáloch, ak niekto nekecá iba o danej epizóde, ale vyzradí už následnú - admin zmaže príspevok a pokiaľ sa to opakuje, dá dotyčnému trvalý ban. Tam sa to ale dá vysledovať. U filmov je to horšie, ale zväčša sami užívatelia nahlásia dotyčného, že sa správa ako hoviadko. :)

tatjana1737
tatjana1737 30.07.2018 v 17:28

Ještě mne napadl kompromis - umožnit moderátorům na základě nahlášení od uživatele označit něčí příspěvek ve smyslu, že obsahuje spoiler, pokud takové upozornění text sám o sobě neobsahuje. Osobně si myslím, že některé z komentářů, které byly přesunuty do diskuse, prostě do diskuse ke knize nepatří :-).

TakySimona
TakySimona 30.07.2018 v 17:35

Breaking news:
"Protože tohle je diskuse uživatelů. Ne uživatelů+majitele webu. "

Lenka.Vílka
SpokesWoman of the Database of Books

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.07.2018 v 17:48

Tatjana1737: toto už moderátoři dělají. To mimochodem patří do fráze: databáze může zasahovat do psaného obsahu uživatele. Nebo nějak tak to tam je psané. Ale je to moderátor od moderátora, komentář od komentáře. Někdo napíše uživateli, někdo hned přesune, někdo dopíše spoiler na začátek komentáře. Pokud jde o klasický spoilaře nebo uživatele, co píšou, jak je goodreads super a jejich komentář je tam v angličtině, protože tady to jako nemůže bejt před českým vydáním (a proč jako, vždyť je to strašně nefér) a ještě s odkazem na recenzi se skrýtym spoilerem, chápu, že je smazáno, ale druhou stranou chápáno jako porušování svobody...



Vložit příspěvek