Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


soukroma
soukroma 28.12.2017 v 10:23

Ano, zámek Zelená hora, správně velmi rychle.

woodward
woodward 28.12.2017 v 11:16

Tohle bude lehký: Z které knihy je následující úryvek a o které řece je v něm řeč?

Utíkal jsem dolů po stráni k řece, že jako někde nad městem u
břehu ukradnu loďku, ale ještě tam bylo moc lidí, tak jsem se
schoval v té rozbité bednářově chalupě na břehu, že jako
počkám, až lidi odejdou. Tam jsem byl celou noc. Ale pořád tam
chodili lidi. Mohlo být šest ráno, když po řece začaly jezdit
loďky, a od sedmi nebo od devíti hodin si v každé lodi povídali o
tom, jak váš otec přišel do města a říkal, že jste byl zabitý.
Poslední lodě byly plné dam a pánů, kteří se jeli podívat na to
místo. Někteří vylezli na břeh, aby si odpočinuli, než pojedou
přes řeku, a z toho, co si povídali, jsem se dověděl, jak to všecko
bylo. Mně vás bylo moc a moc líto...

woodward
woodward 28.12.2017 v 16:07

Napovím vám, že hovoří dospělý muž k malému chlapci. Oba jsou uprchlíci, i když každej utíká před něčím(kým) jiným.

soukroma
soukroma 28.12.2017 v 16:12

Zkusím Mississippi a Dobrodružství Toma Sawyera, nebo spíš Dobrodružství Huckleberryho Finna.

Text příspěvku byl upraven 28.12.17 v 16:24

Hun
Hun 28.12.2017 v 16:32

Já myslím stoprocentně je to ten Huckleberry Fin, k němuž mluví otrok Jim. Ale jdu pozdě. :-)

woodward
woodward 28.12.2017 v 17:03

Je to dobrodružství Hucka Finna. Soukroma je na podání.


soukroma
woodward
woodward 28.12.2017 v 17:38

Já mám dvě. edice Máj.

soukroma
soukroma 28.12.2017 v 17:52

Cest do populárního poutního místa současnosti vede nepočítaně, většina vede z východního směru, ale charakterem zcela jiná je varianta západní, která může vést i podél oceánu. Trojice našich cestovatelů se vydala cestou západní, vnitrozemskou (s několika málo setkáními s oceánem), nepříliš dlouhou, aby si ji okořenila ještě krátkým a náročným "dovětkem".
Hlavní cíl je titulem cestopisu, jaké však bylo výchozí město jejich relativně krátké cesty? Pokud budete tipovat mezi dvěma metropolemi, nápověda o přítomnosti staveb geniálního Gustava Eiffela vám v rozhodování moc nepomůže, ale jedinečný mok už určitě.

soukroma
soukroma 29.12.2017 v 14:33

Cesta do nejzápadnějšího poutního místa starého kontinentu byla spíše z jihojihozápadního směru a vyžadovala překročení hranic.

woodward
woodward 29.12.2017 v 15:56

Hm, takže se půjde do Compostelly z Portugalska, nejspíš z Porta, když byla řeč o jedinečném moku. Ale knihu neznám, tož to někdo uhádněte. :)

soukroma
soukroma 29.12.2017 v 15:58

Když doladíš správně jméno cíle, budeš mít i název knihy.
Porto jako výchozí bod je správně.

woodward
woodward 29.12.2017 v 16:57

Tak tedy: Ondřej Šebesta, Santiago de Compostela portugalskou cestou?

soukroma
soukroma 29.12.2017 v 18:12

Ano, teď je vše správně.
To cílové město Cesty se jmenuje po svatém Jakubovi, takže by spíš v širokém dalekém okolí pochopili, jaké Santiago je míněno (a že jich je po světě taky dost - Santiago i San Diego), než co znamená samostatná Compostela.

woodward
woodward 29.12.2017 v 18:17

No, když je řeč o poutních místech, tak právě "Compostela" je určující, protože je jediná. Ale na tom nesejde. Tak já něco vyšpekuluju.

Text příspěvku byl upraven 29.12.17 v 18:18

woodward
woodward 29.12.2017 v 18:44

Vysoký úředník státní správy přichází do nového působiště poté, co jeho předchůdce byl za dosud neobjasněných okolností zavražděn. Později se ukáže, že jeho vrah se podílel na rozsáhlé organizované trestné činnosti, jejíž pachatelé využívali mj. i služeb dívky ze sousední podrobené země, oddané vlastenky, které namluvili, že přes hranice pašují jejím krajanům zbraně, aby mohli povstat. Ve skutečnosti ovšem jejich trestná činnost nespadá do jurisdikce ministerstva zahraničí ani obrany, nýbrž výlučně pod rezort financí, a nepašuje se přes hranici ven, ale dovnitř. Kromě názvu knihy chci pochopitelně znát i jméno města, kde zmíněný úředník nastoupil službu po zavražděném kolegovi.

woodward
woodward 30.12.2017 v 04:28

Napovím, že nově příchozí úředník je na počátku své kariéry a hledané město je jeho prvním působištěm.

soukroma
soukroma 30.12.2017 v 10:34

Je to něco od Forsytha?

woodward
woodward 30.12.2017 v 10:40

Rozhodně ne. Jiné století, jiná kultura, jiný žánr.

Napovím, že ten jeho předchůdce byl otráven vynalézavým trikem. Do vroucí vody na čaj napadaly z dírky ve stropním trámu voskové kuličky s jedem.

Text příspěvku byl upraven 30.12.17 v 10:42

woodward
woodward 30.12.2017 v 17:38

V příběhu figuruje též bratr zavražděného, který přicestoval inkognito z hlavního města, pracuje jako účetní u místní velké firmy a vydává se za hýřivého opilce.

Raksa.A
Raksa.A 30.12.2017 v 22:02

Musela jsem se kouknout na jméno města - Peng-laj. Záhada čínského zlata - Robert van Gulik.

woodward
woodward 30.12.2017 v 22:49

Koukla jsi správně a jsi na výnosu.

Raksa.A
Raksa.A 01.01.2018 v 00:18

Hledáme místo, kde se hrdina z geologa rozhodne stát něčím jiným, podstatně odpovědnějším, na kterémžto místě zahynou dva jeho společníci a on i ti jeho ostatní společníci mají taky na kahánku.

Raksa.A
Raksa.A 01.01.2018 v 12:59

Nic? Pravda, knížka je to stará a ještě ke všemu sci-fi.
Hrdina (a jeho společníci z této knihy) se objevuje i v dalších knihách svých známých autorů. Stárnou, objevují, až nakonec zbude jen náš hrdina a jeden jeho již nemocný přítel.
Ale nezapomeňte - kde je to místo?

Raksa.A
Raksa.A 01.01.2018 v 22:16

Není tu nikdo, nebo se mi povedlo dokonale zazdít tuhle hru?



Vložit příspěvek