Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


Hun
Hun 26.12.2017 v 00:05

Tak teď jsem na vás zvědavej: Hledáme vyschlé řečiště, v němž začíná dlouhé putování hrdiny po Blízkém východě.

soukroma
soukroma 26.12.2017 v 00:08

Pokud biblická hádanka, mohl by to být Jordán a Jozue.

Text příspěvku byl upraven 26.12.17 v 00:22

Hun
Hun 26.12.2017 v 00:41

Hezká možnost, ale není to ono. Putování mého hrdiny je zachyceno v pěti knihách, nikoli jen jedné.

woodward
woodward 26.12.2017 v 00:44

To bude nějaká Mayovka, ne?

Hun
Hun 26.12.2017 v 00:56

Výborně, autora už máme.

woodward
woodward 26.12.2017 v 01:03

Nojo, jenže já si nepamatuju ani ty názvy, natožpak jméno nějakého vádí... Však on to někdo uhádne. :)


Hun
Hun 26.12.2017 v 01:28

Lze samozřejmě snadno dohledati na internetu...

soukroma
soukroma 26.12.2017 v 11:19

Sérii Ve stínu padišáha jsem milovala, pamatuji si hlavně druhý díl - Divokým Kurdistánem, což by dokonce mohl být hledaný díl, protože předtím se motali Maghrebem a pouští, včetně Arabského poloostrova. Takže zkusíme údolí řeky Velký Záb, na území dnešního Iráku (tj. už jsme na Blízkém východě, ale čekají nás ještě další čtyři díly, též o země Škipetarů).

soukroma
soukroma 26.12.2017 v 11:28

Pro jistotu připojím ještě - ze zdejší anotace - děj prvního dílu Pouští (předcházející Kurdistánu), pokud by snad bylo myšleno, že cesta Blízkým Vychodem začala daleko na západě severní Afriky:
"Kara ben Nemsí s věrným Halefem se objeví v Alžíru a putují přes solné jezero Šot v Tunisku, prožijí dobrodružství v Egyptě, přeplují Rudé Moře, dostanou se do svatého města muslimů Mekky, projedou Arabský poloostrov až přes Perský zákiv a kolem Tigridu se dostanou do Mosulu a nakonec k Jezídům..." (pak by počátkem celé dlouhatánské cesty byl Šot).

Hun
Hun 26.12.2017 v 12:22

Hezké, hezké, jak to měl May celé promakané, že? Měl jsem opravdu na mysli pentalogii Ve stínu pádišáha. A kde celé toto putování začíná? Odpoví název první kapitoly první knihy...

soukroma
soukroma 26.12.2017 v 12:29

VÁDÍ TARFÁVÍ - a kontrolní otázka zpět, existuje ve skutečnosti (ptám se čistě ze zájmu, nevím to)?
Pozn.: není to pentalogie, pro upřesnění: "Ve stínu padišáha (Im Schatten des Grossherrn) je cyklus šesti (v první verzi sedmi)" románů - pro nás končí dnes Žutem...

Text příspěvku byl upraven 26.12.17 v 12:30

Hun
Hun 26.12.2017 v 12:56

Ano, je to Vádí Tarfáví. Z nějakého důvodu si toto toponymum i po 20 letech pořád pamatuju (jako jediné z celé série). A dle mého názoru je to vádí smyšlené.

Podáváš!

soukroma
soukroma 26.12.2017 v 13:09

Tohle malé a dnes zase úhledné městečko v kouzelné zelené kopcovité scenérii zažilo v minulém století do té doby zcela mimořádný útok, jemuž nepodlehl snad jen centrální strom.
Jak se místo jmenuje a jaká kniha se průběhu daných událostí věnuje? K odpovědi vás stačí dvě jména téhož: pravé jméno městečka a přepis názvu do převažujícího jazyka na daném místě.

soukroma
soukroma 26.12.2017 v 15:10

Ač je místní jazyk velice komplikovaný, našinci se místní názvy píší i vyslovují překvapivě snadno.

soukroma
soukroma 26.12.2017 v 19:28

Milovníci Hemingwaye by mohli mít hádání snazší (i když kniha není od něj), milovníci malířského umění rovněž, protože celou událost zvěčnil jeden hodně významný malíř (z téže země, kde hledané městečko leží) na obřím plátně, a to jen v černo-bílé (a i když tam chybí krvavá barva, ten obraz je děsivý až až).

soukroma
soukroma 27.12.2017 v 18:10

Tahle hádanka vážně není těžká, podstatné je výše jasně popsané a velice známé místo, takže jen doplním, že ten zachovalý strom výše zmíněný byl pro místní národ a jeho administrativu od dávných dob hodně důležitý.

biki
biki 27.12.2017 v 18:33

Tak teď u je to jasné: Guernica -baskicky Gernika.
A snad míněna kniha téhož názvu zde na DB, autor Dave Boling.
Autorem slavného obrazu je samozřejmě Picasso.

soukroma
soukroma 27.12.2017 v 19:14

Ano, sláva, sláva, konečně vše a správně; a mně se to zadání zdálo tak snadné (a tak je to tu se vším ;-)

biki
biki 27.12.2017 v 20:10

Tak nevím, jestli to bude stejně lehké, přece jen to je z mé oblíbené pokleslé literatury:
Jedna z hlavních postav jedné knihy se narodila v zajetí, byla mírně geneticky upravená a již v útlém věku byla obdařena výjimečnými schopnostmi. Kvůli tomu byla unesena. Po vysvobození byla propuštěna na svobodu v určité oblasti (reálné), která však není tak úplně její původní domovinou. A tuto oblast hledáme.

biki
biki 27.12.2017 v 22:06

Nápověda: hledaná oblast zahrnuje jak bažiny v nížinách, tak vysokohorské vrcholky trvale pokryté sněhem a i nějaká sopka se tam najde. Je to také olast snad s nejbohatší biodiverzitou.

A protože nemám inspiraci, postavu z úvodu hádanky převádím do příslušného vlákna.

soukroma
soukroma 27.12.2017 v 22:44

Národní park Virunga (pův. Albert National Park, Demokratická republika Kongo) - Labyrint z kostí
(nečetla jsem, ale hádám, že to bude podle komentáře biki to pravé ořechové ;-)

biki
biki 27.12.2017 v 22:57

Velmi správně. NP Virunga, nejstarší národní park Afriky. Bohužel je nyní v ohrožení kvůli svému přírodnímu bohatství a zájmům těžařských společností.

To soukroma: nejsem si jistá, jestli by se ti to líbilo. Já jsem zaujatá, proto to vysoké hodnocení. Je to čiročirá akčňárna, ale je fakt, že ohledně pokusů na zvířatech si tam člověk leccos uvědomí a mě osobně z toho bylo špatně.

soukroma
soukroma 27.12.2017 v 22:58

Ne, to určitě nelíbilo, pokusy na zvířatech rozhodně ne :-(((

soukroma
soukroma 27.12.2017 v 23:22

Tahle bude ještě jednodušší než Gernika ;-)

Hledáme zámek, který v literatuře prosulul přesně před 200 lety, ale skoro stejně neslavně jako později dějiště moderního románu o utrpení a ponižování, které autor ale dovedl podat vlastně vtipně...

woodward
woodward 28.12.2017 v 02:54

Zelená hora u Nepomuku, Rukopis zelenohorský, Černí baroni.



Vložit příspěvek