Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


soukroma
soukroma 01.01.2018 v 23:31

Ale jistě že je někdo na příjmu - aspoň jeden ... Ale já na sci-fi nejsem a i když jsem zkusila pátrat - a jako dva autoři mě napadají jen Strugačtí - tak bezvýsledně.

Raksa.A
Raksa.A 02.01.2018 v 12:47

Co se autorů týče, máš stoprocentní úspěšnost.

soukroma
soukroma 02.01.2018 v 13:20

No tak zkusím, po určitém pátrání, přidat Svět Poledne (jako jediné místo, které jsem schopna identifikovat ;-)...

Raksa.A
Raksa.A 02.01.2018 v 20:36

Ne, ne, Poledne to není. To hledané místo je v jejich snad první knize - alespoň pokud jsem mohla zjistit.

soukroma
soukroma 02.01.2018 v 22:33

uranová Golkonda (https://cs.wikipedia.org/wiki/Planeta_nachov%C3%BDch_mra%C4%8Den)?

Raksa.A
Raksa.A 03.01.2018 v 13:44

Jasně! Venuše - Uranová Golkonda! Vidím, že sis dala práci a teď je na tobě další práce.


soukroma
soukroma 03.01.2018 v 14:51

Tak od vesmírného místa, které "ještě není", se přestěhujeme na Zem, do místa, které naneštěstí už není. Bylo totiž zcela mimořádné a zářilo mnoha prvenstvími, však také bylo zbudováno k významné události a hostilo spoustu návštěvníků, včetně královské rodiny v kočáře. Ti všichni si užívali nebývalých pohledů dovnitř a ven, mohli tam chodit mezi stromy, vidět věci nevídané, dokonce použít (za poplatek) prvních veřejných toalet.
Místo bylo tak populární, že po něm bylo mj. pojmenováno nádraží a dokonce krásná část města. Alespoň těmito jmény se dodnes připomíná, protože z úchvatného originálu nezbylo prakticky nic...
Do residenční čtvrti nesoucí hledané jméno umístila jeden díl své detektivní série současná autorka, které také čtenářům pečlivě přiblížila původní místo mnoha dobovými a hodnotícími úryvky informací a zvolila titul knihy, který doslova rezonuje s koncem hledaného místa.

soukroma
soukroma 04.01.2018 v 00:48

Původní místo bylo impozantní (92.000 m2) a specifické svým vzhledem, a to díky dvěma použitým materiálům, z nichž ten převažující nakonec dal základ hledanému jménu. Po několika letech se z centra velkoměsta muselo přestěhovat jinam, což ale umožnilo jeho zvýraznění co do parametrů. V roce 1936 ovšem podlehlo požáru.
Jakmile uhodnete místopisnou část, vyhledavač vám hned napoví i poptávanou detektivku...

Hun
Hun 04.01.2018 v 01:44

Věřte nebo ne, našel jsem to přes ty veřejné toalety. :-)

Nuže tedy, jde o Křišťálový palác zbudovaný roku 1851 v Londýně. Kniha bude Zvuk rozbitého skla od Debory Crombiové.

soukroma
soukroma 04.01.2018 v 10:39

Ano, Crystal Palace byla skutečně úžasná stavba - v původní podobě (pro Velkou výstavu v Hyde Parku) půl kilometru dlouhý a 39 metrů vysoký "skleník", tedy stavba ze skla a oceli (katedrála sv. Pavla by se tam vešla třikrát). A zajímavé je i kdo ji nakonec postavil - "skleníkář" Joseph Paxton (nikdo jiný z renomovaných oslovených architektů si na takovou experimentální stavbu netroufl a on měl své zkušenosti se skleněnými stavbami, však taky v nich zkultivoval jednu banánovou odrůdu ;-).

Takže předávám.

Hun
Hun 04.01.2018 v 19:14

Díky. Hledáme město, jehož obyvatelé neznali sůl, takže náš hrdina vydělal spoustu peněz tím, že ji začal na pobřeží vyrábět a prodávat.

Hun
Hun 05.01.2018 v 10:27

Jenomže pak se do nového, prosperujícího odvětví pustily velké koncerny a úplně ho položily, takže zase zchudl a o továrničku přišel. A protože šlo o přímořské městečko tyjící z turismu a vodních sportů, nechal se nakonec zaměstnat jako vrtikol.

soukroma
soukroma 05.01.2018 v 10:48

Vrtikol mě zaujal, copak že to vlastně je... A od Buchtíka zaměstnaného jako vrtikol na čertově kole byl jen krůček k dohledání Los Kabanos a Neználka na Měsíci.

Hun
Hun 05.01.2018 v 22:46

Přesně tak. Ani jsem netušil, že zadáním slova "vrtikol" do vyhledávače se už hádanka sama zodpoví. :-) Což ale nijak nesnižuje tvoje zásluhy, takže zadáváš...

soukroma
soukroma 06.01.2018 v 00:06

V tomhle městě si se solí taky užili svoje: pokusili se ji vypěstovat na úrodném lánu, nicméně to, co jim vyrostlo, bylo spíše štiplavé než slané.

soukroma
soukroma 06.01.2018 v 10:56

Ano, právě tam se jim povedla i další spousta věcí, ale ještě je třeba doplnit knihu.

soukroma
soukroma 06.01.2018 v 13:00

Ano, teď je to komplet a správně.
Zde je pěkný souhrn toho nejpovedenějšího z dějin kocourkovských filutů https://cs.wikipedia.org/wiki/Kronika_m%C4%9Bsta_Kocourkova
Předávám.

soukroma
soukroma 07.01.2018 v 11:36

Tak podle všech těch "pětek" to bude Pentagram, tedy Oslo (tohohle HH jsem zrova nečetla).

soukroma
soukroma 07.01.2018 v 14:23

V podobném duchu pokročíme, vraha neprozradíme:

V kterém skutečném městečku čeká ve skutečné cele smrti na svoji popravu usvědčený mnohonásobný vrah? Hrůzné zločiny lidé označili téměř lyricky podle výrazné květinové ozdoby místa "posledního odpočinku" obětí, a obětem se později říkalo souhrnně také tak (takže kniha se ani nemůže jmenovat jinak).
Zločiny se odehrály nedaleko jednoho z nejvýznamnějších měst státu, nejedná se ani o město největší ani hlavní, ale proslulo už v polovině minulého století jiným zločinem (takže i jeho jméno můžete přihodit). Vlastně se vraždilo ve městě podle populace následujícím za zmíněným "slavným" městem, ale právě to vás přivede snadněji k cíli.

Text příspěvku byl upraven 08.01.18 v 15:55

soukroma
soukroma 07.01.2018 v 21:23

Míst ve státech, kde se dodnes popravuje, není tolik...
Zmíněné květiny mají poetický (antropomorfní) lidový název obsahující ženské jméno, odborný název zní Thunbergia alata.

Text příspěvku byl upraven 07.01.18 v 23:38

soukroma
soukroma 08.01.2018 v 15:53

Kniha vyšla původní profesí americké novinářce v roce 2015, u nás o dva roky později (jediná od autorky) a má docela slušných 250 čtenářů.
Ke státu, na který se máte zaměřit, snad už není co dodat - jakožto druhý největší a hodně bohatý jej přehlédnout opravdu nelze.

MonikaJanka
MonikaJanka 08.01.2018 v 16:48

Je to mestečko Fort Worth pri Dallase. Kniha je Černooké Zuzany od Julie Heaberlin.

soukroma
soukroma 08.01.2018 v 17:37

Je to skoro všechno dobře, ale ani jedno ze zmíněných míst není odpovědí na úvodní dotaz: "V kterém skutečném městečku čeká ve skutečné cele smrti na svoji popravu usvědčený mnohonásobný vrah?"
Podle wikipedie jsou výše zmíněné metropole pěkně veliké: Dallas (1,3 miliónů obyv.), Fort Worth (790 tisíc obyv.), zatímco my hledáme městečko celkem starobylé, úhledné (až na vězeňské budovy) s pouhými 38 tisíci obyvateli (měst stejného jména je po USA asi 7, hledané v Texasu se a jmenuje podle staršího a většího města v Alabamě).

MonikaJanka
MonikaJanka 08.01.2018 v 18:35

Tak to bude Huntsville.

soukroma
soukroma 08.01.2018 v 18:46

Ano, skvěle (ovšem strašné místo se všemi důsledky) a předávám.



Vložit příspěvek