Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


MonikaJanka
MonikaJanka 08.01.2018 v 21:33

Pôjdeme na iný kontinent a príjemnejšie miesto. Hľadáme dedinku vo veľkom európskom pohorí, kde sa odohráva príbeh priateľstva dvoch chlapcov, neskôr mužov. Jeden je z mesta, druhý priamo z dediny.

soukroma
soukroma 08.01.2018 v 23:13

Monte Rosa (dohledala jsem umístění: na východě Walliských Alp) - Osm hor (Cognetti, Paolo)
Vypadá to opravdu na pěknou knihu...

Hun
Hun 08.01.2018 v 23:46

Ono by to mohlo být i La Treille, pokud bychom hory v Provenci považovali za JZ výběžek Alp...

MonikaJanka
MonikaJanka 09.01.2018 v 10:50

Soukroma uhádla, ešte poprosím názov dediny (je v popise knihy) a môže dať ďalšiu hádanku.

soukroma
soukroma 09.01.2018 v 11:07

Aha, na vesnici jsem zapomněla, knihu neznám a v anotaci ani recenzích českých vůbec o ní zmínka nebyla! V anotaci ke slovenskému vydání je to Grana.

MonikaJanka
MonikaJanka 09.01.2018 v 11:36

áno, je to ono.


soukroma
soukroma 09.01.2018 v 12:43

Teď budeme hledat místo nehostinné a vzdálené, jak jen může vyhnanství na samotce být. To místo se nemělo kvůli předchozímu využití takhle brzy (pokud vůbec) obydlit, ale pro ubytování tohoto vězně bylo tak akorát, vhodné i svým jménem. Cesta mimořádného vězně k této cílové destinaci trvala děsných 8 dní po souši a hrozných 30 dní lodí.

soukroma
soukroma 09.01.2018 v 20:12

Odsouzený byl za velezradu a původně se všichni (včetně jeho samotného) domnívali, že cílem jeho deportace bylo Cayenne, což sice bylo skoro ono, ale chceme slyšet přesnější označení místa (je známé i z jiného vyprávění).

soukroma
soukroma 11.01.2018 v 11:10

To místo je ostrov a místo spásy nabízí něco zcela jiného. Vězeň ze všech nejznámější byl předmětem novějšího románu z pera britského autora (a nedávno se jinde hádala kniha i postava).

Isserley
Isserley 11.01.2018 v 13:23

Myslím si, že jde o Ďábelský ostrov, jeden z Ostrovů spásy, součást Francouzské Guyany.
Na ostrově byla trestanecká kolonie, nejznámějším vězněm byl Alfred Dreyfus.
Kniha: Důstojnik a špeh , autor od Robert Harris.
Dalším známým vězněm byl Henri Charrier zvaný „Motýlek", který o pobytu na ostrově napsal proslulou knihu Motýlek, podle níž byl natočen i neméně proslulý film Motýlek.

soukroma
soukroma 11.01.2018 v 13:35

Děkuji za správnou a podrobnou odpověď, která nepotřebuje dalšího komentáře.
Nebo přeci? Dočetla jsem se, že všechny tři Ostrovy spásy byly součástí Cayennského vězeňského systému, který pokračoval ještě na kontinentě. Ďáblův ostrov byl původně určen pro nakažené leprou a podle knihy Důstojník a špeh tam narychlo proběhla jakás takás sanace (nebo možná nic), než tam ubytovali Alfrea Dreyfuse.
Tak knihu jsem všude možně doporučila dostatečně a konečně mohu předat slovo i zde ;-)

Text příspěvku byl upraven 11.01.18 v 14:52

Isserley
Isserley 12.01.2018 v 21:02

Omlouvám se, nestíhám, zadat budu moct nejdřív zítra navečer, jestli někdo máte péknou hádanku, sem s ní.

soukroma
soukroma 13.01.2018 v 22:38

Kde se odehrává legendární příběh odporu proti vrchnosti, proti snahám rakouských Habsburků podrobit si ještě další část Evropy, pojmenovaný podle hlavního hrdiny?
Příběh ztvárnil jako drama autor, který v té zemi nikdy nebyl a musel o ní čerpat informace mj. od vlastní manželky či přítele.

soukroma
soukroma 14.01.2018 v 19:44

Hledaná země je sice na první pohled rozdrobená, ale funguje skvěle jako celek velice nezávisle a neutrálně.

Hun
Hun 14.01.2018 v 22:45

Země musí být Švýcarsko a jako drama bych zkusil označit Schillerova Wilhelma Tella, ač jsem nečetl.

soukroma
soukroma 14.01.2018 v 23:13

Ano, je to správně; já jsem teď Schillerem s Vilíkem zásobila už všechna vlákna, tak jsem ráda, že pokaždé se toho ujal někdo nový (rozuměj nesledující průběžně všechna soutěžní klání) a rébus opět správně rozlouskl, bez křížové dopomoci.
Předávám.

Hun
Hun 16.01.2018 v 02:27

Děkuji za štafetový kolík.

Inu: Ze kterého města vyrazila výprava, která mířila do Belgie, ale nakonec se přes Polsko dostala do Rakouska?

woodward
woodward 16.01.2018 v 08:03

Ze Stuttgartu. Hospoda na mýtince.

Hun
Hun 16.01.2018 v 10:54

Jasan, výprava vzducholodi, během níž vznikla opereta Proso. Silný protivítr způsobil, že nechali Stuttgart daleko před sebou a po dlouhém letu na Brusel přistáli u Varšavy.

Podáváš.

woodward
woodward 16.01.2018 v 18:03

Dvojice padouchů náhodně narazila na tajemství, jehož odhalení a vyzrazení jim přineslo bohatství, mnoha jiným však smrt a neštěstí. O mnoho let později jeden z těch dvou zahynul v jícnu sopky. Které?

woodward
woodward 17.01.2018 v 09:50

Celý ten dlouhý příběh začal i skončil ve Středomoří.

woodward
woodward 17.01.2018 v 15:34

Vy se vůbec nesnažíte!

Ta sopka, do jejíhož kráteru se dotyčný padouch zřítil, je skutečná. Druhý padouch zahynul o nějaký čas později při explozi na fiktivním ostrůvku, který sloužil jako předsunutý obranný bod sídla titulního hrdiny románu.

soukroma
soukroma 17.01.2018 v 15:45

Já sice vůbec zatím netuším, o jakou knihu/příběh se jedná, ale zkusím "podsunout" sopku Stromboli, co kdyby náhodou...

woodward
woodward 17.01.2018 v 16:03

Stromboli to není. Kniha patří k dosti známým dílům světově proslulého autora. Zajímavé je, že inspirací mu v tomto případě byl mnohem slavnější román o něco staršího autora, jeho krajana.

soukroma
soukroma 17.01.2018 v 16:10

Etna - Jules Verne - Matyáš Sandorf (nový Hrabě Monte Christo/Cristo)
Já věděla, že tntokrát nemám zkoušet Cestu do středu Země, ale Verna jsem trefila hned správně...

Text příspěvku byl upraven 17.01.18 v 16:11



Vložit příspěvek