Tištěné knihy vs. E-knihy


mata57
mata57 05.08.2018 v 17:23

Blackout provoz čteček znepříjemní, ale neukončí. Dodávku elektrické energie lze snadno realizovat napojením na malý fotovoltaický panel, neb čtečka má oproti mobilu velmi nízkou spotřebu, improvizovaně ji lze dobíjet třeba i na kole.

S příchodem e-knihy lze parafrázovat dotaz: Jakou knihu si vezmete na pustý ostrov?
Dotazem: Jaké e-knihy si nahrajete do čtečky, kterou si vezmete na pustý ostrov? Takovým pustým ostrovem může být i dlouhodobý pobyt v nemocnici. To je, myslím si, největší přínos e-knih.

TakySimona
TakySimona 05.08.2018 v 22:01

No, při blackoutu bude skutečně problémem prvního světa, čím si ukrátit volný čas...
:-)

ivič
ivič 09.08.2018 v 15:47

Teď už čtu víc na čtečce (hlavně proto, že se hodně knih dá stahovat zdarma a nemůžu si kupovat všechny knihy, co bych chtěla) i tak mám radši čtení z papírové knihy, ale na cestování jsou elektronické knihy nejlepší.

Text příspěvku byl upraven 10.11.18 v 11:13

Rozmarýna Rozm
Rozmarýna Rozm 07.11.2018 v 20:30

Zajímalo by mě, jakým knihám dáváte přednost. Čtečce nebo papírovým? Já už papírové nemám kam dávat, tak jsem najela na čtečku. Ale vadí mi, že spoustu knih nelze koupit v elektronické podobě.

Lector
Lector 07.11.2018 v 20:56

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Modrina
Modrina 07.11.2018 v 21:10

Diskuze » O knihách » Tištěné knihy vs. E-knihy


Pitva
Pitva 08.11.2018 v 20:11

Rozmarýna Rozm: Odpověď na Váš povzdech nad nedostupností některých titulů najdete hned v komentáři nad Vámi. Bohužel...

Shardlake
Shardlake 31.08.2019 v 12:47

Vlastním čtečku e-knih cca od Vánoc roku 2014 a letos, asi měsíc zpět se mi stalo opakovaně, že po nabytí se mi čtečka nabyla jen na 80 % a ne na plných 100 %. Máte někdo zkušenost s délkou výdrže baterie ve čtečkách, příp. co děláte, pokud se Vám to stalo? Mám zn. Pocket Book Basic Touch, nepodsvícenou. Děkuji za informace.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 31.08.2019 v 12:51

Shardlake: zkuste toto vlákno. Určitě ho mají diskutéři ve sledování. Tam se řešily i technické parametry a problémy. Toto je spíš o debatě, co je lepší. Zda papír nebo elektro. Spíš pořadí tam, když okopíruje dotaz pro jistotu i tam :)

https://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/ctecky-e-knih-1069/str-21#id282731

Shardlake
Shardlake 01.09.2019 v 15:22

Lenka.Vílka, děkuji za odkaz.

woodward
woodward 27.06.2020 v 14:57

Nakonec jsem si i já pořídil čtečku. Ne že by se mi to nějak zvlášť líbilo, jenom je pohodlnější sednout si se čtením do fotelu u okna než pořád jenom dřepět u počítače. Bydlím v garsonce, ve třech knihovnách mám nějakých 230 knih, víc se jich tam nevejde a přes tisíc dalších je v počítači. Tak jsem ty z počítače zkopíroval do čtečky. Ale jen co si nastřádám na další knihovnu, budu mít místo ještě na nějakých 80-100 papírových knih. Už se na ně těším!

Jura Jurax
Jura Jurax 21.09.2022 v 17:27

Přešel jsem na čtení e-knih. Nové knihy nemám doma kam dávat, kdežto do paměti počítače se vejdou gigabajty a tisíce knih. Knihovnu můžete nosit sebou. A vyplatilo se mi to při covidu - knihkupectví i knihovny byly zavřené. A v neposlední řadě jsou e-knihy levnější, ba i zadarmo.
Nicméně po mém soudu lepší než čtečka je tablet.. Má výhodu v univerzalitě, je to přece počítač, lze jej připojit do domácí sítě, dá se brouzdat po netu, zjistit si počasí, dopravní spojení, poslouchat audio etc. etc.; a i finančně je to únosné, neboť levný tablet na čtení postačí a je obvykle levnější nebo aspoň srovnatelně drahý jako čtečka. A na SD kartu se vlezou desítky GB knih. Pravda, na čisté čtení mi tablet vydrží na plné nabití tak 2 až 3 dny, když hodně čtu a netrvám na plném jasu displeje, ale to pro mne není limitující. Jistý problém může být leda ve čtení na přímém slunci, ale to je od typu tabletu; chce to jít do stínu :-) ...
Existuje celá řada software pro čtení e-knih pod Androidem i Windows, ať už free nebo placených. Umí různé formáty včetně rtf, doc i docx. I pdf, jenže tam je problém s pevným formátem; chce to přece jen větší displej a když tak pomůže číst s tabletem orientovaným na šířku.
Pod Androidem mám za nejlepší AIReader a ReadEra; stačí free verze. Umí epub, mobi, pdb, fb2, odt, txt, rtf, doc, docx a další. A jsou bez reklam.
Pod Windows kromě formátů pdf (tam vyhovuje Adobe) a rtf, doc a docx (tam vyhovuje Word) mi přijde nejlepší Sumatra. Taky je grátis a bez reklam.
A kdo si trochu tyká s PC, může si instalovat Calibre (taky grátis), převádět si e-knihy mezi formáty a upravovat je.

encyklopedie
encyklopedie 21.09.2022 v 17:52

...už i tady je, že je lepší tablet než čtečky ..... pod to bych se nepodepsal....

cecetka
cecetka 22.09.2022 v 14:29

eknihy ano. Ale ve ctecce. Ani tablet, ani mobil ctecku nenahradi.

Hladolet
Hladolet 21.02.2023 v 10:18

ekniha není kniha je to jen soubor

Modrina
Modrina 21.02.2023 v 13:16

Ekniha je soubor dat, kniha soubor papírů. :)

reader.007
reader.007 21.02.2023 v 16:27

Modrina: ale svázaný soubor papírů :-)

Modrina
Modrina 22.02.2023 v 09:41

reader.007: No, ono rozporcovat to mobi taky dá trochu práce. :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.02.2023 v 09:46

Souhlas. Ekniha není kniha. Ekniha je ekniha ;)

pobijecmuch
pobijecmuch 22.02.2023 v 17:56

Definice eknihy: Elektronická kniha (e-kniha, e-book, digitální kniha) je digitální ekvivalent tištěné knihy, existující ve formě počítačového souboru.

Výhody: Šetří místo. Do paměti běžné čtečky lze uložit tisíce knih. Snadno se zálohují a skladují. Nespotřebovávají žádný papír, proto jsou ekologické oproti tištěným knihám. Díky podsvícení displeje lze číst i bez dalšího osvětlení. Lze vytvářet neomezené množství kopií.
Nevýhody: E-kniha vyžaduje ke čtení další zařízení. E-knihu nelze kvůli přísným licenčním podmínkám (viz autorské právo) dále přeprodat. K eknize nelze čichat, jako k tištěné knize. :-)

reader.007
reader.007 22.02.2023 v 18:31

... a až nastane konec civilizace, na čtečce si topinku neopečete :-)

Bytost na cestě
Bytost na cestě 24.02.2023 v 22:53

Za mě papírová, jedině :)

Nermal
Nermal 02.03.2023 v 19:58

E-kniha a čtečka jsou technikálie. A technikálie jsou vždycky akorát zbytečné starosti. A teď do mě! :-)
(Viz povinné datové schránky a konec podnikání.)

Text příspěvku byl upraven 02.03.23 v 20:11

alekis
alekis 02.03.2023 v 20:12

pobijecmuch - souhlas :-).

K této nikdy nekončící diskuzi - je jasné, že každý to vidí podle sebe a každý má svůj názor. Vo tým žádná!

Papírová, nebo e-book, pro mě je to úplně jedno a to samé.
Miluju dobré knihy, bohužel občas mi dlouho trvá, než najdu takovou, která by mě opravdu zaujala a pak na ni myslím, na postavy a na to, jak se děj bude vyvíjet dál... A s napětím se těším až budu moct pokračovat a je mi líto, když se čtení chýlí ke konci.
Kdybych se omezila jen na to nebo ono... samu sebe bych okrádala. Někdy mám k dispozici jednu variantu, jindy druhou.
Podstatné pro mě je, co je uvnitř. Ať vypadá jak chce, obsah je důležitý - asi stejně tak jako u lidí :-).

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 02.03.2023 v 20:30

Alexis:

"Podstatné pro mě je, co je uvnitř. Ať vypadá jak chce, obsah je důležitý - asi stejně tak jako u lidí :-)."

Za mě ten poměr moc nefunguje. Důležité je, co je uvnitř, to jo. Ale stejně mám vždycky lepší pocit, když si mohu sáhnout a přivonět...



Vložit příspěvek