Tištěné knihy vs. E-knihy


tuldas
tuldas 10.08.2010 v 16:21

Velmi dlouho jsem necetl žádné knížky naposledy na střední škole.Nicméně s nástupem elektronických knih a čteček jsem se ke čtení vrátil.Je to velmi pohodlné mám čtečku knih ve svém mobilu,ktery mam vždy u sebe a mužu číst kdykoliv a kdekoliv,za světla či potmě.Jsme timto přimo nadšen .Díky této technice jsem přišel čtení knížek opět na chut,i když někdo asi namítne-vůně knihy a listování v ní to nenehradi.
Rad budu znat také váš názor.
tuldas

Žirafa
Žirafa 10.08.2010 v 17:24

Já jsem se elektronickým knihám docela dlouho bránila, právě pro to, že mám ráda vůni knih a celkově ten pocit knihu držet a vlastnit. Letos mě ale místní knihovna zaskočila prázdninovým provozem, který po práci nestíhám, takže mi nezbývalo nic jiného, než si knihy sehnat jinak. Na to kolik jich za měsíc přečtu finance nemám, abych si každou kupovala, takže došlo na e-book. A přišla jsem tomu na chuť. Čtu na PDA, podsvícení mám na minimum, takže mě z toho ani nebolí oči, a také je malé a lehké a vejde se všude. Na klasické knihy to určitě nemá, ale má to jiné přednosti a je to fajn :o)

tuldas
tuldas 10.08.2010 v 18:14

to ses teda slusnej knihomol to ja zatim ctu v prumeru 1 e-knihu mesicne ,podle toho kolik ma stran.Ja nejvic kladně hodnotim (nebo mi nejvice vyhovuje),že to muzu cist potmě v posteli a nerusim manzelku rozsvicenou nocni lampou.
Je fakt ze se hodne e-knih da stahnout zdarma z netu ale zdaleka ne vsechno a tak stahuji co je k dispozici a k mani.Nejvice ctu e-book o Morrella,Browna,Tremayna či Valeše.
Mozna se zase ja casem dopracuji k normalnim knizkam i kdyz asi z cenovych duvodu tezko.
A nebo vyvinou nejaky soft,ktery pri otevreni e-booku v mobilu ci PDA bude vytvaret vuni knihy pripadne šustění otáčenych stranek :o)
tuldas

pedro1974
pedro1974 10.08.2010 v 20:32

tuldas: Ahoj, nebolí Tě z toho čtení v mobilu oči? Uvažuji přímo o čtečce knih, ty mají zase pasivní displej, takže bych stejně musel večer svítit. A hlavně mě zatím odrazuje cena - za nejlevnější si pořád ještě můžu koupit zhruba 20 knih.

tuldas
tuldas 11.08.2010 v 11:28

musim řict že ani ne,ale možná je to tím že čtu max. pul az 3/4 hodky vecer a pres den za svetla taky tak pul hodky.Mam tam nasteveny prijemny podsvetleni-zlutou barvu a cerny pismo.Samotnou ctecku bych si take asi nekupoval z cenovych duvodu ale v mobilu ci PDA ktery ma kazdy je to v pohode.
Se svym tempem prectu tak 1 nekdy 2 knizky mesicne.Takze nemuzu posoudit jestli nekdo precte 15-20 knizek mesicne co to udela s jeho ocima.
tuldas

bovinka
bovinka 11.08.2010 v 19:54

Já se přiznám, jsem zastáncem klasických knih. Přijde mi prostě lepší držet knížku v ruce:-), ale chápu, že to své výhody má.


Žirafa
Žirafa 12.08.2010 v 09:24

pedro: taky jsem původně uvažovala o čtečce knih, ale ty ceny jsou opravdu strašné a svícení k tomu v noci nepraktické... no třeba časem se stanou finančně dostupnější...
tuldas: podsvícení je v noci fakt super, taky mi to vyhovuje že můžu číst i když přítel chce už spát a neruším ho.Já právě od té doby co čtu v PDA tak toho přečtu ještě víc, protože ho mám s sebou opravdu všude a v práci to není tak nápadné jako kniha ;) S tím stahováním knih máš pravdu, ne všechno je možné stáhnout, hlavně novinky dá se říct vůbec. Já nejvíc stahovala zatím asi Neomillnerovou, Gaimana a Harrise, od Kinga se dá taky stáhnout většina, ale ty knížky které od něj nevlastním, jsem si dřív už vytiskla, takže na čtení v PDA mi jich už moc nezbývá :o)

pedro1974
pedro1974 13.08.2010 v 21:51

Taky mám radši klasické knihy, ale nemůžu mít z finančních i prostorových důvodů všechny. Svoje oblíbené autory si kupuju, i když jsem s tím teď dost ve skluzu :-(. Ale mám stáhnutých spoustu e-knih, hlavně sci-fi a fantasy a na monitoru mě to číst nebaví. Asi skončím taky u PDA s GPS, ať to mám zajedno s geocachingem. Ale pohledu na plné regály knížek se žádná elektronika nevyrovná :-).

Selhan
Selhan 21.08.2010 v 13:42

Jistě že mám radši klasické knihy, jneže je mám prostě rád až moc. A tahat všude sebou knihy v pevných obalech je prostě nemožné. Tak jsem si hodil do mobilu všechny Zeměplochy a můžu číst kdykoli, kdy mám chvíli času. Navíc nikdy neztratím záložku. Má to své nepopiratelné výhody.

nadeje
nadeje 24.08.2010 v 12:22

Já osobně mám raději klasickou knihu, krásně voní, je většinou nádherná, velká zaplněná knihovna v obývacím pokoji je krásná. Ale elektronické čtečky knih prodávám, Amazon Kindle, Cybook, PocketBook, Jinke Hanlin, Sony

s-reader
s-reader 24.08.2010 v 13:08

O svém vztahu ke klasické papírové knize jsem se rozepisoval na jiném místě a nechci se opakovat, ale knihu vnímám jako umělecké dílo, jako celek. Nedomnívám se, že jediné, co je na knize důležité, jsou slova a myšlenky, které jsou v ní obsažené. Samozřejmě, leckdo by mohl namítnout, že jsou knihy, které ani sebelepší vazba a ilustrace nepozvednou k uměleckým výšinám a já budu souhlasit. To, že jsou i knihy krásné leč blbé, je tvrdá realita.

Rockwood
Rockwood 24.08.2010 v 20:42

Já mám rád klasické knihy, nicméně lenost a pohodlí mě dokopali k e-knihám, za které jsem nesmírně rád. Stejně jako většina již zmíněných kladů se mi velice zamlouvá ta možnost nočního čtení, aniž bych tím někoho rušil. Ať už přítelkyni, nebo ségru, když jsem zrovna doma. Já osobně mám pda s programem pro různé čtení formátů a jsem s ním nad míru spokojen. Denně v kapse nosit stovky knihy... :D :D :D

tuldas
tuldas 25.08.2010 v 21:52

nadeje:
jak moc se prodavaji el.ctecky?Za ty penize co stoji 6-7 tis.bych si asi zadnou nekoupil,pripadne jako darek .
myslim ze pokud nekdo chce zkusit el.knihy -jak to bude fungovat zda se mu to bude libit tak staci mobil ci PDA,ten ma kazdy.A pokud tomu prijde na chut tak pak si muze koupit ctecku.

pajonek
benycycling
benycycling 01.10.2010 v 15:46

Taky přidám názor. Určitě souhlasím, že vázaná kniha je určitě svým způsobem umělecké dílo. Jenže, jak poznám dobrou knížku od té špatné. Na doporučení, podle prodeje, budu sázet na stejného spisovatele, atd.
Elektronická kniha má svoji výhodu. Pokud mne nezaujme prvních 20 stran, tak ji prostě vymažu a pustím se do další. V případě, že narazím na knihu o které vím, že jsem schopen si ji přečíst vícekrát, tak si ji prostě koupím a cena v tomto případě nehraje roli.

s-reader
s-reader 01.10.2010 v 16:26

benycycling: Přistupovat ke knize s myšlenkou "nebude mě bavit, vymažui ji", je hrozná neúcta k dílu srovnatelná s tím, že knihu zahodím, spálím. Tvrdím to přes to, že si uvědomuji, že že elektronická kniha je "jen" shluk binárních dat. Pokud knihu jednoduše smažeš, nebudeš ji mít doma v knihovně, nebude na tebe čekat až k ní dorosteš. Poznat dobrou knihu od špatně, to je proces výběru, kdy, i když je to vždy sázka do loterie, přistupuješ ke knize s odhodláním, s vážným úmyslem ji zdolat a ne s pocitem "zkusím pár stránek a uvidím". A pokud by se čtení elektronických knih rozmohlo, těžko si ji už koupíš v podobě papírové. Do takového nejistého kšeftu by asi žádný nakladatel nešel.

nightlybird
nightlybird 02.10.2010 v 23:31

reader neboj - obdobná doba tady už byla (že nevycházely určité knihy) a přežili jsme to - a to jsme si museli knihy datlovat na psacím stroji (do svého Consula bych teď asi už ani pásku nesehnal). Teď, když jsou k dispozici počítače a tiskárny by to byla naprostá balada - pokud by tedy došlo k nejhoršímu. Jistě by se nás pár magorů našlo, co bychom spojili síly a jako staří mniši v klášterech kdysi, bychom prostě opisovali a opisovali.... A vzpomeň si na Váchala - tady se obešel bez nakladatele a ještě si stihl zahrát i na autora a ilustrátora. Ještě si dovolím parafrázovat : Technika je dobrý sluha, ale zlý pán - to může potvrdit každý, komu někdy klekl hard ( a je aspoň trochu bordelář).

elfos
elfos 03.10.2010 v 23:13

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tuldas
tuldas 05.10.2010 v 21:25

souhlasim s tim ze pokud ctete el.knihy neni tam ten pocit papirove knihy jako umeleckeho dila coz muze byt pro nekoho blok cist el.knihy.
Nicmene pokud by mel clovek u sebe nosit najednou trebas 50 knih papirovych je to asi nerealne.
A myslim ze prave to byl ten hlavni duvod proc vznikly el.ctecky-snaha mit co nejvice vasich oblibenych knih neustale pri sobe v jednom pristroji a mit moznost kdykoliv si kteroukoliv otevrit a precist.
Take jiz nekolik nakladatelstvi a autoru knih po celem svete pochopilo,ze branit se el.kniham muze byt kratkozraka politika a zacalo tento trend vnimat a resit.
Myslim ze o letosnich vanocich najde spousta ctenaru tuto techniku pod stromeckem.
Stale je zde vsak moznost volby kazdeho ctenare zda papir ci elektronika a to je urcite dobre.

Petrvs
Petrvs 09.10.2010 v 16:47

Chápu a myslím, že i cítím obě názorová stanoviska: mám knížky moc rád jako předměty, kterými se obklopuji, jejich hmotu, vůni, texturu, ilustrace... na druhou stranu jsem i kapku technofetišista a mám rád hračky pro dospělé (tj. muže, u nichž jejich infatnilita plynule přechází do stařecké senility). Čtečky se mi líbí jako nápad, koncept, myšlenka - tím narážím hlavně na technologie elektronického papíru - LCD čtečky mě absolutně nezajímají. Amazon Kindle 3 je pro mě konečně finančně velmi zajímavým řešením, jak si lidsky přečíst těch 2,5GB e-booků, co tady mám. Nemluvím ani o možnosti nechat si na čtečku posílat aktuální osah oblíených webových stránek. Věřím, že se takové zařízení bude časem formátově větší, ještě lacinější, bude komunikovat česky (naštěstí už v této době nemá problém s češtinou v elektronických knihách) a bude uživateli nabízet přímý přístup do českých knihkupectví s možností nákupu knižních novinek v elektronické podobě za nízkou cenu. Pro mě je to ideální možnost přečíst si knihy "na jedno přečtení" - rád si je přečtu, ale nemám moc potřebu s k nim v budoucnu vracet (na jiném místě fóra už jsem vysvětloval, že knihovny nejsou pro mě to pravé). Nebojím se, že to vytlačí klasické knihy. Naopak - myslím, že se spíš budou vydávat v papíru jen kvalitnější knihy a kniha jako taková získá punc luxusnějšího zboží. Film nevytlačil divadlo, televize nevytlačila film, internet nevytlačil televizi - takže nevidím důvod, proč by e-booky měly vytlačit klasickou knihu. Jejda... to jsem toho zase nablábolil...

Nastasija
Nastasija 17.10.2010 v 09:18

Ja osobne nedám na klasické knihy dopustiť, ale keď si brat kúpil Kindle 3, tak po piatich minútach čo mi ho požičal som ho chcela aj ja. Veľa cestujem, do školy, do práce, vlakom a ťahať so sebou dve-tri knižky (ak náhodou jednu dočítam, tak nech môžem začať s novou) bolo obzvlášť pri hrubých tituloch náročné. Takže som za Kindle 3 rada, číta sa na tom skvele, a titulov v češtine/slovenčine je už naozaj veľa. Hlavne takých, ktoré si kúpiť nechcem, a v knižnici je naň dlhý poradovník.
Samozrejme do knižnice budem chodiť naďalej, na chvíle keď si spravím čaj a môžem do skorého rána čítať v postely nedám dopustiť. Naviac fínska literatúra v e-book ani nieje (okrem Waltariho).
Kindle 3 je teraz za skvelú cenu, vyšiel ma na 115€ (aj s poštovným z USA, odkiaľ sa to oplatí viacej než z UK) a dovoz do týždňa (bratovi došiel za tri dni!).

Petrvs
Petrvs 17.10.2010 v 11:14

Nastasija: Gratuluju. Jaké jsou dojmy? Já dneska Kindle objednávám, ale bude až pod stromečkem...

TheQuitush
TheQuitush 17.10.2010 v 18:19

Já osobně preferuji spíše klasické knihy. Zkoušela jsem číst i ty elektronické, ale akorát mě bolely oči...
Neznám nc lepšího, než horkou vanu, knížku a horkou čokoládu. Případně usínání s knížkou. :)

Petrvs
Petrvs 17.10.2010 v 19:42

TheQuitush: a na jakém to bylo zařízení? To je totiž velice podstatné. Jsem přesvědčen, že při čtení z readeru na bázi elektronického papíru nemohou oči bolet vůbec nikoho. Mimochodem, nevidím důvod, proč si nevzít Kindle do vany (vlastně důvod vidím - nemám vanu) - stačí fólie nebo pro drsňáky ani ta ne. Výhodou je, že elektronický papír ze nezkroutí párou z horké vany ;-)

Dell
Dell 17.10.2010 v 21:22

Klasickou knížku pokládám za nenahraditelnou. Ale do vlaku a vůbec na cesty nebo na dovolenou jsou elektronické knihy výborné. Navíc můžu mít poruce malou knihovničku v digitálu prakticky kdekoliv.



Vložit příspěvek