Tištěné knihy vs. E-knihy


zlovlk
zlovlk 04.06.2011 v 23:12

Mám v úmyslu si čte pro různé roztodivné účely také pořídit, ale klasických knih se nevzdám. A není to jenom kvůli vůni! Ta je pro mě - i přes můj abnormálně vyvinutý čenich - spíše podružná. Jde mi spíše o funkci knih jako dekorativních předmětů a lapačů prachu.

Ono se to možná nezdá, ale tenhle úkol je pro naše papírové přítelkyně (a milenky) přinejmenším stejně důležitý jako všechny ty slavné zábavní a edukativní role. Víte, proč většina moderních bytů vypadá jako pitevní sály? Protože tam nemají knížky! Takže tam obvykle není nic... anebo, a to je ještě horší případ, tam místo hodnotné literatury postávají sošky čůrajících chlapečků a porculánoví sloni. Br.

brumka2010
brumka2010 04.07.2011 v 13:17

Tak isto som sa bránila eknihám, ale odkedy som dostala od Ježiška Kindla, tak som pochopila, že niektorých papierových kníh sa vzdám. Tie, ktoré mi neprirástli k srdcu, tie ktoré už neutieram od prachu pôjdu preč. Je to u mňa pol na pol. Dovolenky, cesty a rozhodovanie sa či knihu kúpim jednoznačne čítačka, Knihy detstva a obĺúbení autori klasika.

Alix
Alix 08.08.2011 v 11:41

Ani já nemám v úmyslu číst elektronické knihy. Ano, normální knihy zabírají místo, padá na ně prach, věkem a používáním se ničí, ale ať! Já si to místo pro ně vždycky udělám!

paulhunter
paulhunter 08.08.2011 v 11:45

Nejsem nějak příznivce e-booky (nebo audioknih), ale čtečku bych do "zásoby" bral, protože jsou situace, kdy si s sebou knihu brát nemůžu. Na delší dovolenou je čtečka jak stvořená.

smetyl
smetyl 08.08.2011 v 11:58

Já používám čtečku na takové ty "vedlejšáky" nebo si ji s sebou beru do autobusu. Čímž strávím 45 minut jízdy mnohem pohodlněji, než koukáním na ubíhající krajinu, kterou znám už nazpaměť. Nikdy bych čtečku nevyměnil za krásně vonící papírovou knihu, ale také bych se nikdy nezdržoval inovací. Protože čtečka je někdy prostě praktičtější.

pil
pil 17.08.2011 v 09:34

Povím vám můj příběh, který se týká konkrétní knihy J. Strange a G. Norell. Dočítám ji elektronicky. Natolik mě zaujala silným příběhem a líbí se mi i grafické zpracování, že jsem si ji včera koupila v antikvariátu. Protože ji chci mít doma jako artefakt, moci se k ní vracet.Listovat a znova číst. zkrátka mazlit.)


pajonek
pajonek 21.08.2011 v 10:40

Nejprodávanějším světovým spisovatelem je autor detektivek James Patterson. Podle časopisu Forbes si od dubna loňského roku do letošního dubna vydělal prodejem knih 84 milionů dolarů.
_____________________
Zisky spisovatelů rostou, přestože se trh s klasickými knihami v první polovině letošního roku propadl o 23 procent. Podle Forbesu je to dáno především tím, že nejúspěšnější autoři nabízejí stále víc svých knih v ELEKTRONICKÉ podobě. Trh s elektronickými knihami totiž zažívá nebývalý rozkvět a jen v USA se jeho objem v posledním roce zvýšil trojnásobně.

pistalka
pistalka 21.08.2011 v 13:10

pajonek: Ale nejprodávanější a nejvýdělečnější nejsou to samé :)

Ječmínek
Ječmínek 06.09.2011 v 12:53

Elektonické knihy nikdy číst nebudu! Nezačnu přece podvádět své papírové miláčky, které mám upřímně rád a kterým jsem věrný už mnoho let.

eraserhead
eraserhead 07.09.2011 v 10:40

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

vpadysak
vpadysak 18.09.2011 v 11:20

Zaujímavá služba by mohla byť Požičovňa, alebo Knižnica e-kníh, za určitý poplatok dostanete na svoju čítačku neskopírovateľný súbor na určitý čas, podobne ako knihu v knižnici, ktorý sa po tomto určitom čase sám vymaže.Platiť plný poplatok za e-knihu sa mi zdá celkom prehnané, hlavne vtedy keď si ju nemôžm po prečítaní vložiť do police.

bedy
bedy 24.10.2011 v 23:03

klasické knihy beru za nenahraditelné. Elektronické kniihy jsou fajn na delší cesty autem, na usínání v posteli, do vlaku,...

kelemantia
kelemantia 21.11.2011 v 17:28

Určite by som uvažoval nad e-reader, ale momentálne je dostupných pomerne málo kníh v tématike ktorú čítam (história-starovek, antika, literatúra faktu), preto mometnálne nad tým neuvažujem. Ale neodmietam to, nakolko je to fajn vec.

dalfy
dalfy 15.12.2011 v 09:51

I já jsem dlouhou dobu odolávala - tak jako většina knihomolů miluju vůni knihy a ten pocit držet jí v ruce a listovat. Letos jsem si jí přála k ježíšku a ježíšek byl tak hodný, že mi jí dal a dokonce ještě dřív než by měl :) . I přesto,že už mám čtečku pěkně naplněnou tak klasické knihy jsou moje láska a nepřestanou být. Čtečku vidím jako usnědnění co se týče cestování, čekání apod.

ponorka
ponorka 15.12.2011 v 22:23

Ještě jsem čtečku nikdy ani nedržela v ruce. Ale začínám o ní uvažovat. Náš byt prostě není nafukovací. Navíc teď existuje spousta knih takzvaně spotřebního charakteru, které prostě přečtete jednou a víc je nemusíte.
Tak si říkám, že pro takové případy a taky pro všechny ty už zde výše zmíněné důvody, cestování a pod., může být něco takového dobré. Ale čtečky jsou pro mě zatím velká neznámá. Napadá mě, jak je to třeba s ilustracemi?

maphiosso
maphiosso 15.12.2011 v 22:38

ponorka: Tak já dostanu čtečku (nový Kindle) k Vánocům, ale ještě než mi ji Ježíšek zabavil, stihl jsem na ni zkušebně přečíst jednu knihu a otestovat různé funkce :-) Konkrétně na Kindlu se mi obrázky zobrazovaly ve formátu MOBI bez problémů (samozřejmě černobíle). S knihami v PDF zkušenosti nemám, ale obecně je známo, že s PDF knihami je v Kindlu docela boj..
Jinak celkový dojem ze čtečky předčil moje očekávání, trochu jsem měl obavy z bolení očí apod, ale ty se hned vytratily po prvním spuštění čtečky, pokud se v recenzích dočteš, že displej vypadá jako papír, tak tomu věř :-) Pak jsou samozřejmě také čtečky s aktivním (svítícím) displejem, do kterých bych ale určitě nešel, to si můžu rovnou číst na notebooku.

Text příspěvku byl upraven 15.12.11 v 22:47

Titi
Titi 16.12.2011 v 01:33

maphiosso - taky jsme ještě nedávno jako ječmínek nahoře říkala, že čtečku nikdy! Jsem na tom jako ty, od Ježíška dostanu Kindle, ale měla jsem možnost si ho vyzkoušet. Přečetla jsem 2 knihy, naučila jsem se s tím zhruba zacházet, manžel mi stáhl knihu v PDF naprosto bez problémů, žádný boj nebyl.
Výhoda je, že nemusím nikde s sebou tahat knížku a mít strach, že ji nějak poškodím. Obrovský plus je pro ty, co nosí brýle na čtení...stačí si písmenka zvýraznit nebo zvětšit a můžou si třeba v dopravních prostředcích číst, aniž by museli mít brýle na nose :)

Smolda
Smolda 16.12.2011 v 17:46

Mam kindle 3, přečetl jsem na něm zatím asi tak 15 knih, oči netáhne ... ink displej ne jak nějaky tablet s LCd z kterýho tahnou oči. Vřele doporučuji všem fakt super věcička za ty peníze.

paulhunter
paulhunter 05.01.2012 v 20:09

http://startup.lupa.cz/clanky/kosmas-prodal-za-dva-mesice-temer-ctyri-tisice-e-knih/

4 000 prodaných e-knih za dva měsíce je podle mě dost neuvěřitelné číslo, když vezmete v potaz, že spousta lidí stahuje data na místech, kde jsou zdarma.

MartyMcFly
MartyMcFly 05.01.2012 v 23:54

^ Dost vysoké číslo. K těm stahováním, pokud to dobře chápu, u takových lidí funguje systém "hájení", že zhruba půl roku (nebo rok?) nikdo neudělá scan knihy. To z důvodu aby se kniha mohla prodávat a autor si vydělal.

Heh. Mám tě rád Paule, ale nedá mi to a rýpnu si - sice hodně lidí stahuje knihy ze serverů kde je to zadarmo, ale daleko více lidí čte knihy z míst, kde jsou také zadarmo, tedy za zhruba 50-100Kč ročně :-) Knihovny. Kdyby jsme my všichni knihovničtí měli knihy kupovat, to by byly najednou tržby...

paulhunter
paulhunter 06.01.2012 v 09:32

Taky si rýpnu :-D
To přece nemá nic společného, jen jsem chtěl poukázat, že je to obrovské číslo, když vezmeš v potaz, že se obecně spíš věci stahují zadarmo, než aby někdo dával za el. knihu přes 100 Kč. A 4 000 za dva měsíce si v ČR zaslouží uznání.

A navíc, když si někdo koupí e-book za 100 Kč, tak za to má jednu knihu, kdežto za 100 kč v knihovně si za rok vypůjčíš desítky knih. Tak proto se divím, že už v počátcích to má tak obrovský úspěch.
A ano, samozřejmě víc lidí čte knihy z knihoven, o tom se vůbec nepřu.

___
Kdybych měl daleko knihovnu a neměl možnost si často knihy půjčovat, tak bych měl čtečku už dnes.

Text příspěvku byl upraven 06.01.12 v 10:18

maphiosso
maphiosso 06.01.2012 v 09:51

Tady si o statistikách prodeje e-knih na kosmas.cz můžete přečíst něco víc.
http://www.kosmas.cz/info/tz-eknihy-leden2012
Líbí se mi věta : "Obecně lze konstatovat, že zahájení prodeje elektronických knih nesnížilo obrat prodaných tištěných titulů."

Vzhledem k poměru tištěných titulů k těm elektronickým mi 4 tisíce knih připadá jako hodně překvapivé číslo (myšleno vysoké) a odráží boom elektronických čteček z poslední doby. Velký podíl na tomto čísle má podle mě i pirátská "doba hájení"

Alix
Alix 06.01.2012 v 11:07

Před pár dny se kamarád chvástal čtečkou, kterou mu Ježíšek přinesl a musím přiznat, že mne úplně ohromilo, kolik knih tam má narváno. Ale to bylo asi tak všechno, co to se mnou udělalo. Asi jsem konzervativní staromilec, ale čtečku ne! Neměla jsem z toho stejný pocit jako u knihy a vůbec jsem se nemohla soustředit na to, co jsem četla. Možná někdy....

maphiosso
maphiosso 09.01.2012 v 21:19

Přidávám ještě statistiku portálu Palmknihy (převzato z profilu Palmknih na facebooku):

Možná vás budou zajímat statistiky Palmknih za rok 2011.
Takže: Za rok 2011 prodáno 7217 elektronických knih.
Za 1. a 2. ledna 2012 jsme prodali víc, než za celý leden 2011.
Průměrná cena prodaného kusu knihy je 100 Kč + DPH.
36 % knih v databázi se neprodalo ani jednou.
Z free Palmknih bylo staženo 2 614 225 kusů knih zdarma.
Nejúspěšnější nakladatelé (podle abecedy): Academia, Bookanýr, Brokilon, Domino, Epocha, Fragment, Freetim(e)publishing, Host, Jota, Triton.
Nejúspěšnější autoři (podle abecedy): Červenák, Hausmann, Heteša, Khoury, Kotleta, Kraus, Larsson, Larssonová, Nesbø, Zandl.

Smolda
Smolda 14.01.2012 v 16:57

Alfonsek ...
Generátor knih ? to mi přijde jako totální nesmysl



Vložit příspěvek