Tištěné knihy vs. E-knihy


nightlybird
nightlybird 16.03.2016 v 00:28

PocketBook Color Lux - to je zřejmě barevná čtečka, kterou zmiňuje tester. Případné zájemce bych chtěl upozornit, že "technologie barevného displeje E-Ink je stále v plenkách" a že to není zatím žádný zázrak a tomu, že jde o novou technologii navíc odpovídá i cena.
Protože čtečku žádnou nemám a nehodlám pořizovat, tak mi to těžkou hlavu nedělá.

Lector
Lector 16.03.2016 v 07:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 16.03.2016 v 08:38

Myslím, že to ani nikdo netvrdí. Nehledě na to, při vší úctě k Mistrovi, že myšlenku, zprostředkovanou v Cimrmanově dílem panem Smrtkou, už dávno před ním vyslovili jiní. Chceš-li pána boha pobavit, pověz mu co máš v plánu - to je stará moudrost.

dadako
dadako 16.03.2016 v 10:16

Nikdo nikdy neví co bude, ale to mi nebrání využívat současné technologie na maximum. Pokud se s civilizací cokoliv stane pochybuji, že kdokoliv bude mít čas na čtení čehokoliv, ať už to bude na papíru, papyru, kameni, hliněných destičkách nebo na čemkoliv jiném.
Pokud říkám, že o data nepřijdu nikdy, mám na mysli za současných podmínek, bez toho aniž bych bral v potaz nějakou případnou apokalyptickou příčinu. Spíše jsem měl napsat, že je velmi nepravděpodobné o ně přijít, při počtu a rozmístění záloh.
Možná zním příliš radikálně, ale není to tak. Papírové knihy miluju a dlouho jsem bez nich nemohl být. Mám tolik knih, že se mi ani nevejdou do knihovny a než bych se jich zbavil, raději bych si nechal vrtat koleno. Je nádherný dojít do antikvariátu, objevit tam nějakou perlu ze které dýchá historie a odnést si jí domů. Je úžasné dotýkat se starého papíru a čichat jeho vůni. Nové knížky už nemají takovou sílu. Ale čas se mění a je potřeba jít dál.

woodward
woodward 16.03.2016 v 10:33

Pokud se s civilizací cokoliv stane, budou právě psané informace, ať už na papíře nebo třeba vytesané do kamene, tím nejcennějším vlastnictvím těch, kdo přežijí.

Koka
Koka 16.03.2016 v 10:57

dadako, moc se líbí, jak jste to napsal. Ale přesto mám malou poznámku: mezi stavem našeho dnešního dostatku (pitná voda, rostné i nerostné bohatství, ekonomická prosperita) a pohody (mír - územní i sociální), v nichž žijeme, a apokalypsou, kterou jste zmínil, je ještě hodně, hodně mezistupňů. A na některém z nich třeba bude fungovat lecos, kromě záložných zdrojů dat a energetických zdrojů pro získání. A tam se teprv rozhodne, to bude křižovatka. Si myslím.


bamba
bamba 16.03.2016 v 11:10

k woodward iba ak aj bude niekto o niekoľko....rokov schopný rozlúšťiť naše písmo.V tomto prípade považujem prínos J. Husa za kontraproduktívny.

woodward
woodward 16.03.2016 v 11:49

aha, ty myslíš, že až se spustí to boží dopuštění, budou zachována jenom díla psaná s diakritickými znaménky? to se mi nezdá.

dadako
dadako 16.03.2016 v 11:50

Koka: Samozřejmě je tam mnoho mezistupňů. Pokud některý z nich nastane tak se přizpůsobíme jako jsme to udělali už tolikrát. Do té doby budu využívat všechny možnosti které mohu. A vlastně ne jen do té doby, ale i poté. Jestli to bude papír, e-ink, kámen nebo mluvené slovo, pokud bude možnost udělat si čas na četbu nebo poslech, rád si ho udělám.

bamba
bamba 16.03.2016 v 12:12

k woodward - neurčíš dopredu, čo sa zachová. To asi nejde. Možno sa zachovajú pravidlá pravopisu,nejaký článok ústavy a piadimužíci sa strašne budú diviť nad naším komunikačným systémom.

Lector
Lector 16.03.2016 v 12:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

dadako
dadako 16.03.2016 v 12:22

Lector: Absolutně jsem to jen napsal, ale nemyslel to tak... :-)
Používání slov nikdy, vždy a podobných je nebezpečné.
Ale každopádně se tou diskusí už asi dostáváme trochu jinam...

tester
tester 16.03.2016 v 19:05

Na čtečkách se mně líbí možnost vyhledávání textu.

helča5
helča5 14.05.2016 v 17:28

Často se dohaduji s lidmi,jestli je lepší čtečka nebo samotná kniha.Mám známého,který nedá na čtečku dopustit,je lehká,vejde se do ní hodně knih,máte jí vždy po ruce,nezabere moc místa,dá se číst i ve tmě.Zatím mě nepřesvědčil,já jsem pro klasickou knihu,její vůni,obal,listování.Ke čtení se dostanu až večer,takže mi silnější kniha nevadí a co vy,kniha nebo čtečka?

reader.007
Kralicekusacek
Kralicekusacek 14.05.2016 v 21:26

Samozřejmě jsou mnohem lepší klasické knihy, ale elektronická podoba knih může být zase dobrá jako východisko z nouze pro lidi, co musí třeba na dalekou cestu a bez velkých zavazadel, například vojáky a podobné profese.

Eicherik
Eicherik 14.05.2016 v 21:49

Jedinou výhodu v E-knihách spatřuji v jejich skladnosti. Jinak jsem konzervativním milovníkem klasických papírových knih. Ale je pravda, že v antikvariátu strávím pár minut, jelikož si vyhlídnutou knihu nejprve najdu na internetu. To považuji za ideální propojení nového světa se starým.

reader.007
reader.007 14.05.2016 v 22:24

Ne vždycky se na internetu dá najít vytoužená kniha laciněji. Ty které bych mohla mít z internetu za babku už v knihovně mám :-)

tester
tester 15.05.2016 v 03:06

To Eicherik ... v antikvariátu e-knihy nemají?

Eicherik
Eicherik 15.05.2016 v 07:19

tester: nachytal jsi mě na neznalosti. Myslím si (nevím to), že e-knihy v antikvariátu nemají. :-)

reader.007
reader.007 15.05.2016 v 12:19

tester: ještě jsem nebyla v žádném kde by je inzerovali, ty snad ano že o tom mluvíš stále dokola?

tester
tester 15.05.2016 v 13:51

Pokrok se nedá zadržet. E-knihy se budou časem v antikvariátech prodávat.

tester
tester 20.06.2016 v 12:30

Jednoznačně je výhodnější kniha papírova. Můžu ji prodat, půjčit atd. To s e-knihou nejde. E-knihy jsou předražené. Čtečka se pokazí a mám po čtení. Takže papír zatím vede.

cecetka
cecetka 28.07.2016 v 12:51

Osobne davam prednost eknize (duvody jsou tady napsany uz nekolikrat, tak je nebudu opakovat), pokud ji jako eknihu nesezenu, pak sahnu po knize tistene. Miluji tistene knihy a miluji i svou ctecku. Doma je mi to jedno, jakou formou vstrebavam obsah knihy, ale mimo domov jednoznacne moje mala lehounka ctecka plna knih.
A ze se jednou pokazi? Tak koupim jinou, do ktere eknihy opet natahnu.
Jednu nevyhodu zatim vidim v tom, ze se v eknize hure vraci zpet v deji. V tistene knize se prece jen listuje a hleda jednoduseji.
I v knihovne, pokud je kniha v nabidce evypujcky, tak uprednostnuji el.verzi. Nemusim totiz fyzicky do knihovny, ale behem minuty ji nam pres net vypujcenou.

Gwebi
Gwebi 28.07.2016 v 14:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek