Tištěné knihy vs. E-knihy


reader.007
reader.007 20.01.2016 v 15:07

Přiznávám že pokud bych někde rajzovala za přírodou, víc než jednu knihu bych si s sebou nevzala, tím méně s partou a do Norska, ale lidi jsme různí :-)
Nicméně: autem nejezdím, děkuji za optání. Když jsem v nějakých 19ti dojížděla ze školy, měla jsem právě období hromadění knih, hlavně klasiky, které si "jednou určitě přečtu", tahala jsem je v tašce přes rameno včetně zásoby oblečení na celý týden přes celé město (asi 20-30ti minutová procházka z intru na nádraží) a i když mě v sobotu dost pobolívala záda, žádné následky z toho nemám.

reader.007
reader.007 20.01.2016 v 15:08

Jo a těch knih bylo minimálně 5-6 na jednu várku.

tester
tester 20.01.2016 v 15:46

Nedá se z přečtení tolika knih za týden zblbnout?

reader.007
reader.007 20.01.2016 v 18:21

Asi jo, ale kdo řekl že je mám přečtené všechny?

Modrina
Modrina 20.01.2016 v 21:28

tester: Záleží na tom, jaké knihy to jsou. :)

Jarka59
Jarka59 20.01.2016 v 23:52

Já ráda čtu a musím říct,že je mi jedno jestli e-knihu nebo klasiku. E-knihy jsem začala číst díky tomu,že klasické už nemám kam dávat,e-knihy jsou skladné a mám je všechny sebou.Na dovolené velká výhoda,když náhodou dočtu knihu mám k dispozici vybrat si další a není to objemný ani těžký.Čtečka s podsvícením paráda.


bamba
bamba 21.01.2016 v 09:28

človek dosť ušetrí na záložkách do kníh. Plus oceňujem slovník.

Terunkaa
Terunkaa 21.01.2016 v 11:22

Abych řekla pravdu, potřebuji mít tištěnou knihu. E-knihy jsu super vynález, jsou prakticky skladné a přenosné. Ale já potřebuji cítit jak otáčím stránky a zní to nejspíše divně. A když někam cestuji, tak se na jednu či dvě knihy vždy místo najde. :))

bzig
bzig 21.01.2016 v 11:40

V případě povinné četby je E-kniha jednoznačná výhra. Každý už asi zažil ve své knihovně rozpujčené tituly, které čtou všechny školy v okolí.

bamba
bamba 21.01.2016 v 12:04

k Terunkaa reflex prichytenia strán pri vetre vám ostane aj pri čítačke.Ale vietor ich sám neotočí!

marlowe
marlowe 21.01.2016 v 13:23

Já mám s tímhle "reflexem" úsměvnou zkušenost: cestu autobusem "do" a "z" práce jsem si několik let krátil čtením ve čtečce – a to, že na mě jde spaní (a že se ke slovu dostávají podmíněné reflexy), jsem vždycky spolehlivě poznal podle toho, že jsem při "obracení stránky" začal (místo klasického "kliknutí") šimrat ukazováčkem pravý horní roh čtečky – jak jsem se "postaru" snažil "otočit list"…

Text příspěvku byl upraven 21.01.16 v 13:25

Modrina
Modrina 21.01.2016 v 13:44

Mně zase - když si čtu v posteli a usínám - padá knížka na obličej. U čtečky nehrozí zlomenina nosu. :)

Atuin
Atuin 21.01.2016 v 16:36

To nehrozí zlomenina, ale jà se vždy bojím aby můj nos neohrozil čtečku:-)

nikol1324
nikol1324 27.02.2016 v 10:51

Myslím si, že oboje má své výhody, ale přecijen je lepší mít doopravdovou knihu v rukou, než jen čtečku.(a ta vůně nové knihy je k nezaplacení):DD

encyklopedie
encyklopedie 27.02.2016 v 11:13

Za letošní únor jsem dokoupil dvě knihy, za stejnou dobu jsem do čtečky stáhl dalších nových / i těch starších, co nemám/ nejméně 50 eknih, které nemusím kupovat, ani půjčovat v knihovně. Klidně si odpustím to "miluji vůni knihy". Takže pro mne je k nezaplacení čtečka.

nikol1324
nikol1324 27.02.2016 v 13:52

já jsem spíše druh člověka co ocení knihu :) a ne jen tabulku ve které je .

R.E.M.
R.E.M. 27.02.2016 v 15:58

Je mi krajně nesympatické, že u legálně koupených e-knih (na které se ještě vztahují autorská práva) s DRM nebo jiným zabezpečením, se musím registrovat, pokud chci využívat e-knihu na více zařízeních nebo chci mít její kopii pro případ havárie techniky. Když se nezaregistruji, riskuji, že v budoucnu o zaplacenou knihu přijdu a zbydou mi jen oči pro pláč (u mě spíš naštvání).
To je jedním z mnoha důvodů, proč mám raději papírové knihy.

tester
tester 29.02.2016 v 03:34

V některých našich veřejných městských i vědeckých knihovnách půjčují e-knihy. Sortiment těchto knih je ve všech knihovnách skoro stejný. Jedná se asi o 2000 titulů. Vybrat se z toho moc nedá-jak pro koho. Knihovny mají smlouvu s vydavatelstvím e-knih a za jednu půjčenou knihu na dobu 21 dní platí asi 40-50 Kč. Tolik v prvním přiblížení.

hannah2000
hannah2000 29.02.2016 v 10:44

Jsem nadšená uživatelka čtečky. Nezabere žádné místo a je vždy něco ke čtení po ruce. Ale mám jedno velké ALE.Už jsem to jednou do nějaké diskuze psala. Cena e-knih, která je skoro stejná jako za tištěné vydání, mi připadá neúměrná. A to z jednoho prostého důvodu. Tištěnou knihu si přečtu, doporučím známému, a když má zájem, tak ji i půjčím k přečtení. Když už ji nechci můžu ji prodat. Je to něco hmotného, co vlastním. Ale e-kniha je jako když jdete do kina na film - můžete si ji přečíst pouze vy (ano v tom je rozdíl - i několikrát), ale nemůžete ji půjčit, už vůbec ne prodat, pokud nechcete porušovat zákon. Jedině snad, že bych ji půjčila i se čtečkou, ale to asi žádný majitel čtečky neudělá. Takže cena je trochu neúměrná. Je škoda, že se tištěné knihy neprodávají i s e-knihou jako třeba LP. Jenže to je utopie, hlavní roli zde samozřejmě hraje byznys a nám asi nezbudenic jiného, než to přijmout. Asi vyměním návštěvy kina za nakupování e-knih. Film časem běží i v televizi, ale k některým knihám se jinak než nákupem nedostanu. :-( Tištěné knihy si totiž už kupuju minimálně, jen ty tituly, ke kterým se hodlám vracet a listovat jimi.

Text příspěvku byl upraven 07.03.16 v 16:11

bamba
bamba 29.02.2016 v 12:36

pokiaľ ja viem, tak e-knihy sú zhruba 2/3 ceny papierovej.Šetrí to lesy, miesto na poličke ...ja si musím dať urobiť novú knižnicu.

R.E.M.
R.E.M. 29.02.2016 v 15:41

Podle mě jsou e-knihy hodně předražené - cenový rozdíl 50-70,- Kč u některých titulů mi nepřijde zajímavý vzhledem ke všem omezením, které e-kniha má (nemožnost půjčit, prodat, nutnost dávat os. údaje při registraci).
Lesy šetřím navštěvou knihoven, nákupy omezuji. Poslední roky nakupuji velmi výběrově, dá se říct, že i rozvážně. Výjimkou jsou dárky.
Zmíněný titul jsem koupila v elektronické verzi jen proto, že jsem ho moc chtěla a v kamenném knihkupetví ani v důvěryhodném a prověřeném internetovém obchodě nebyl v papírové formě k mání.

Text příspěvku byl upraven 29.02.16 v 17:36

reader.007
reader.007 29.02.2016 v 17:29

Co ja vubec nepochopim je, ze se znovu vydavaji knihy kterych je v kazdem antikvariatu na kila a dnes si je precte nekdo leda ze sentimentu - muj nejnovejsi sok v knihkupectvi je treba Kaja Marik.

A lesy by se jeste vice setrily, kdyby tolik jeste pouzitelnych knih nemuselo skoncit na skladkach, ve spalovna nebo v sberu. Mimochodem, co vy? Kdybyste meli tu moznost ziskani velke hromady knih a jejich staly prisun za par korun, pustli byste se do podnikani?

Text příspěvku byl upraven 29.02.16 v 17:59

V28
V28 29.02.2016 v 18:08

Nevím kolik čtečky ušetří stromů, ale když si vezmete jak malý je cenový rozdíl mezi novinkou v papíru a epodobě, tak cena papíru (stromu) nehraje moc velkou roli.

Text příspěvku byl upraven 29.02.16 v 18:09

jluky
jluky 29.02.2016 v 20:27

Som rozhodne za čítačky: šetria m i e s to /kde ich toľké - rokmi nadobudnuté skladovať, oprašovať ap./, l e s y /teda surovinu na ich výrobu/, o č i /výraznejší kontrast písma s podkladom, nastaviteľná veľkosť písma podľa potreby/, sú ľahko a jednoduchšie prenosné ....
Len tie e-knihy by mohli byť lacnejšie....

Snofru
Snofru 29.02.2016 v 21:42

Já si nemůžu čtečku knih vynachválit. V době, kdy se tato diskuze zakládala, byly čtečky drahé to je fakt, ale v dnešní době se mi moje čtečka (Kindle objednany přes německý Amazon i s poštovným za 1100 Kč) vrátila přečtením 4 knížek které jsem chtěla a přitom si je nemusela koupit.Mám malý byt a tím pádem málo prostoru,každou volkou stěnu mám zarovnanou knihovnou a na knihách i spím (uskladněné i v krabicích pod postelí), takže čtečka je pro mě ideální řešení. Nehledě na to, že by mi nestačila výplata na to, kolik knih měšíčně přečtu. Vůni a ten pocit stránek pod prsty sice elektronika nenahradí, ale už jsem si zvykla.



Vložit příspěvek