Tištěné knihy vs. E-knihy

DISKUZE » O knihách


Lenka68
Lenka68 10.03.2015 v 17:49

Vzhledem k tomu, že vůni knihy způsobuje převážně lepidlo a chemikálie na úpravu papíru, je to jasné. Ale stejně kniha je kniha a nepředpokládám, že někdo chodí s knihou na nose, aby se nafetoval.

Text příspěvku byl upraven 10.03.15 v 17:50

eva-lupen
eva-lupen 12.03.2015 v 17:52

Doma klasické knihy a na cestách e-čtečka.

tisha8409
tisha8409 08.08.2015 v 11:33

Rozhodně ty vytisknuté.
Nějak tak kouzlo e knih a čteček nechápu - to už přece není kniha!

Text příspěvku byl upraven 08.08.15 v 11:33

Knoflík28
Knoflík28 16.08.2015 v 19:27

Ani ten nejlepší příběh mě na šedavé displei čtečky neoslovil. Když čtu tištěné knihy, můžu se za pár let podívat kam jsem došla a jaká byla moje cesta. Kdežto projíždět historii nějaké 'placičky'....pf. Nemá to žádné kouzlo.

tester
tester 20.11.2015 v 06:51

Kupujete e-knihy? Vaše postřehy souvisejí s nákupem a používáním knih. V dnešní uspěchané době může být pro někoho výhodnější kupovat e-knihy. Není třeba běhat po obchodech, posílat na dobírku, není potřeba fyzická knihovna atd. Rychlost a dostupnost nákupu je bezkonkurenční. Máte pocit že prodej e-knih oproti papírovým stoupá? Že e-kniha není 1kg papíru v ruce a pocit že něco mám atp. je fakt. Na někoho to dosti pozitivně působí. http://www.databazeknih.cz/knihy/e-knihy-aneb-prvni-pomoc-pro-zacatecniky-239698
Loby výrobců, prodejců atp. papírových knih se e-knihám brání. Podobně se bránili zemědělci s lividací polních ručních prací a nakonec to nahradily stroje a v zemědělství ubylo 95% dělníků s motykami, kosami, cepy, hráběmi, žebřiňáky atp. Tak to dopadne i s papírovými knihami. pokrok se nedá zadržet. Nebo v případě knih se jedná o výjimku kdy se pokrok zastaví?

PDF zdarma http://www.svkos.cz/data/xinha/docs/e_knihy/e_knihy_text_pdf.pdf
Nevím jestli zde tento odkaz může být?

Text příspěvku byl upraven 20.11.15 v 08:19

MarekG
MarekG 21.11.2015 v 14:09

Rozhodně tištěné. Knihu potřebuji cítit v ruce, chci cítit papír a ne kov. Další plus pro mě je že na šířce knihy vidím kolik mi zbývá čtení, navíc jsem technický antitalent a čtečku bych hned první den rozbil. Není prostě nad papírovou knihu.


spojka
spojka 21.11.2015 v 17:14

E-knihy vnímám jako výborný doplněk k tištěným knihám. Stejně jako audioknihy. V tomto smyslu na nich vidím samá pozitiva.

Nemám čtečku, ani ji neplánuju, na to mi krásně stačí mobil nebo PC. E-knihy jsou praktické, když jsem mimo domov. Při cestování, čekání u/na..., v dopravních prostředcích atd. atd.
Nebo u knih, které jsou těžko dostupné.

SoboliUcho
SoboliUcho 06.12.2015 v 21:03

já používám čtečku její výhody jsou že v ní je spousta knížek a je malá na rozdíl třeba od 800 stránkové knihy ale zase nevím jak už jsem daleko a nemůžu obracet stránky.

Kiwisska
Kiwisska 07.12.2015 v 08:46

Všechno má své pro a proti. Mám ráda obojí. Papírové knihy, když jsem doma, mám je vystavené, když ležím v posteli a čtu před spaním. E-book si ale nemůžu vynachválit, mám jej bez podsvícení e-inkoust a na cesty není lepšího "parťáka". Díky čtečce můžu číst opravdu kdekoli a kdykoli. Je malá, lehká a má téměř neomezený prostor. Navíc když dočtu jednu knížku, nemusím se stresovat, že s sebou nemám pokračování.

Iwíček
Iwíček 07.12.2015 v 09:49

Musím souhlasit s Kiwisskou. Dlouho jsem čtečku nechtěla, protože pro mě je důležitá fyzická stránka knihy a její vůně. Jenže pak najednou přijde chvíle, kdy mám někam odcestovat a už mě nebaví stále převážet kvanta knih. Čtečku jsem dostala k narozeninám, též nepodsvícený e-inkoust, ale když se k tomu přikoupila pro účely večerního čtení lampička, tak je to rázem skvělé počtení. Máte v ní celou knihovnu a vůbec vás z toho nebolí celé tělo, což je naprosto úžasné :). Takže miluji jak tištěné knihy, tak i ty knihy, které mám ve čtečce :)

Ikkju
Ikkju 07.12.2015 v 12:32

Každé má svoje, do vlaku do kapsy od mikiny se mi krásně vleze ekniha, papírové bych si musel vybírat podle velikosti, též na dovolenou je to lepší varianta než sebou táhnout několik knih, ale třeba ven do lesa bych eknihu nebral, mám zkušenost že se v zimě a vlhku vybije hodně rychle. A samozřejmě se pokochat papírovou knihou doma, to je radost.

Vitner
Vitner 07.12.2015 v 21:30

Ahoj Všem.
Na dovolenou jsem vždy jezdila s kufrem a příruční taškou.
Kufr jsem měla zpola nacpaný knihami a pak zbytek věcí cpala do příručky ale se čtečkou? Ani si nedokážete představit jaká je to úleva.
Sice knížky jsou knížky a jako správný knihomol mám svojí knihovnu na kterou nedám dopustit ale čtečka mi změnila život. Čtečku hodím do kabelky a nemusím se starat jestli tam nemám něco co by mi poškodilo obal nebo mi z toho navlhly stránky. Knížky prostě patří do pohodlí domova a né do autobusu, metra, vlaku a bůh vý kam ještě. :-)
Čtečka je super komfortní, nabíjím jednou za měsíc a to jsem schopná číst i 10 hodin denně.
A nemá žádné nevýhody.
Když chce nabít bliká na vás furt jak na debily třeba i dva dny dopředu, můžete si koupit podsvícenou verzy a e-knihy se dají sehnat volně na internetu.
Za knížky jsem většinou utrácela 1 500- 2 000 Kč za měsíc, ale čtečka je jednorázová investice a ta trocha proudu co sežere vás určitě nezrujnuje.
Shrnuto a podtrženo?
Knížky jsou fajn a miluju je ale čtečka je mnohem výhodnější. :-)
Hezký den.

Eicherik
Alix
Alix 08.12.2015 v 21:51

Čtečka je určitě výhodnější, ale není to KNIHA. Zkusila jsem čtečku a zjistila jsem, že se vůbec nedokážu soustředit, čtečka je studená a neosobní, je to prostě něco jako stroj.
Čtečky jsou možná fajn, ale já miluji knihy. :)))

delatrix
delatrix 09.12.2015 v 12:52

Souhlasím s tím, že čtečka je lepší při cestování nebo jen když se jede do práce. Ale zase na druhou stranu knížka v ruce je knížka to mám mnohem radši. A to nepočítám to, že stačí si knížku půjčit v knihovně a nemusí se kupovat, tak to je s čtečkou težší. Oboje má svoje víhody.

jendajenic
jendajenic 10.12.2015 v 20:06

Kniha nemá baterky.

Modrina
Modrina 10.12.2015 v 21:25

Kniha opravdu nemá baterky. Ale to mě vzhledem k faktu, že mi čtečka vydržela bez nabíjení celou 4týdenní dovolenou, nikterak nepeče. :) Bez mobilu dneska není nikdo, a já neznám mobil, který by vydržel měsíc v provozu, aniž by si líznul. :)

tester
tester 11.12.2015 v 03:52

Doba papírová přechází v dobu e-čtečkovou. Kdo ještě dnes posílá poštou ručně psané papírové dopisy? Brnk tam mejla a je vymalováno. Staré dopisy přenášely mnohem víc emotivních a jiných informací než fádní email. A jak to dopadlo? Pročítat si staré dopisy je zážitek. Hlavně ty s růžovou mašličkou. Když se to naskenuje není to už zdaleka ono. Máme obvykle dopisy které jsme dostali. Škoda že nemáme kopie dopisů které jsme odeslali my. To by jsme se divili co jsme dokázali !!! Třeba když jsme usilovali o lásku. Mladí jsou o poezii starého způsobu korespondence ochuzení.

Text příspěvku byl upraven 11.12.15 v 03:54

Modrina
Modrina 11.12.2015 v 13:51

Už jsem to tu psala - elektronické věci máme (nebo aspoň bychom měli mít) zazálohované, to s papírem nejde. Mít čtečku před povodněmi, nepřišla jsem o tolik knih.. A nejen knihy, ani schované dopisy velkou vodu nepřežily. Ale to mi tolik nevadilo, ani jednou jsem se do nich nepodívala. O ty knihy se dodnes cítím ochuzena. Některé jsem elektronicky sehnala, ale většinu ne. Bohužel..

tester
tester 06.01.2016 v 09:35

Papírové knihy spotřebují na výrobu hodně vzácné vody. Nechceme-li umořit naše potomky nebo dnes už i nás žízní, neměli bychom preferovat e-knihy? Nebo po nás nepotopa, ale poušť? Nebo je to furt dobrý? Ještě voda teče.

Iwíček
Iwíček 06.01.2016 v 10:07

Dlouho jsem nemohla přijít na chuť e-knihám. Jednoho krásného dne se ve mně něco zlomilo a koupila jsem si čtečku a od té doby na e-knihy nedám dopustit. Jak již napsal tester, papírové knihy spotřebují při výrobě spoustu vody, ale i dřeva. Když se nad tím zamyslíme, toto se hodně podepisuje na cenách knih. Toto je též důvodem toho, proč jsem si e-knihy oblíbila. Ale pak je též otázkou, jak je toto téma pojímáno. Může jít též o styk vody s čtečkou a to potom není žádná legrace, zkušenosti naštěstí nemám a ani nechci mít.

tester
tester 06.01.2016 v 13:15

To Iwíček... na dřevo jsem zapomněl. Ono se používá i recyklovaný starý papír, ale ze dřeva je papír asi kvalitnější. Mám zde časopis art+antiques 2015/11 , nádherné provedení na křídovém papíře, A4, 103 stran s barevnými obrázky. Pro sběratele, galeristy a vůbec milovníky umění všeho druhu. Je to v podstatě reklamní časopis upozorňující i na výstavy atp. CENA je pouhých 99Kč !!
Lesy a vody dostaly zabrat, ale kšeft je kšeft. Také se snažím ečkovat. A přes půjčovnu. Pro vydavatele, autory atd. to není moc velký kšeft, ale nějaký je. Papírovými knihami likvidujeme nás i příští generaci. A nejde jen o knihy. Přechod na ečka by ovšem znamenal lavinu nezaměstnanosti ve firmách navázaných nejrůznějším způsobem na papírové knihy. Autorů by se to tak moc netýkalo. Ti by si nakonec mohli vydávat a prodávat přímo sami bez příživníků. Jistě by se brzy našla nějaká zastřešující parazitní organizace která by jim v prodeii "pomáhala".

R.E.M.
R.E.M. 06.01.2016 v 17:58

I na výrobu e-čtečky se spotřebovávají suroviny a co se týká životnosti, předpokládám, že bude těžce v neprospěch e-čteček, podobně jako u jiné elektrotechniky.

Lamanai
Lamanai 08.01.2016 v 15:38

Já to kombinuju a nic mi nechybí :-)

Chandra
Chandra 08.01.2016 v 16:34

Stoprocentně klasické tištěné knížky. E-knihy nemám ráda, není nad to lehnout si pod deku s dobrou knížečku a popíjet čajíček :)



Vložit příspěvek