Tištěné knihy vs. E-knihy


delatrix
delatrix 08.01.2016 v 18:33

koupila jsem si tablet a je to mnohem výhodnější než čtečka

Lamanai
Lamanai 08.01.2016 v 18:37

Jak se to vezme. Tablet nepoužívá e-ink a podsvícením tedy kazí oči (bliká). Ostatní funkce mohou být výhodou, ale také mohou rušit. Když si čtu a každou minutu mi blikne e-mail, už to moc velký zážitek není. Mám obojí a tablet z hlediska četby používám jen pro články.

hannah2000
hannah2000 08.01.2016 v 19:03

Já uznávám obojí. Oblíbenou knihu musím mít v papírové verzi v knihovně. Můj sen je místnost s obrovskou knihovnou plnou knih a uprostřed pohodlná křesílka se stolkem a lampičkou. Realita je taková, že máme malý byt, takže mám disk se spoustou e-knih a čtečku a 4 poličky papírových knih v obýváku. Také už při dovolené nemusím poslouchat žbrblání manžela, že už chápe, proč ten kufr byl tak těžký. Ve čtečce mám stále po ruce spoustu knih kdykoli a kdekoli. Výhoda u e- knihy je, že ji máte k dispozici ihned. Nemusíte běhat do knihovny nebo knihkupectví či čekat na balíček poštou. Ale zase takové listování papírovou knihou má něco do sebe :-).
A čtečku mám kindla bez podsvícení a nedám na ní dopustit. Čte se stejně dobře jako papírová kniha. (Akorát, když jsem čtečku dostala, měla jsem při čtení tendenci otáčet stránky, no a teď u papírové knihy ťukám na bok pro další stránku - zkrátka zvyk je zvyk. :-D )

Text příspěvku byl upraven 08.01.16 v 19:27

luci75
luci75 08.01.2016 v 19:25

delatrix: Ono tu nevýhodu tabletu teprve poznáte. Až si ho takhle vezmete v létě ven na sluníčko, a vůbec nic tam neuvidíte. Vlastně počkat, uvidíte, svůj odraz. ;)

delatrix
delatrix 08.01.2016 v 19:32

je fakt, že když si ctu knížku tak dávám přednost papírovým, ale jinak ten tablet

Modrina
Modrina 08.01.2016 v 21:57

luci75: To je velký omyl. Čtečka je na sluníčku daleko lepší než papírová knížka. Technologie e-ink se opravdu nerovná dipleji, prosím neplést si to. :) Mluvím z vlastní zkušenosti s obojím, jak s papírem, tak s čtečkou. Tablet nepoužívám, takže nevím, ale mobil je na sluníčku nepoužitelný. Zlatá čtečka! :)


luci75
luci75 08.01.2016 v 23:33

Modrina: já myslela tablet. (vždyť píšu "nevýhodu tabletu") Je stejně nepoužitelný na slunci jako mobil.

Vím, že je čtečka na slunci v poho, mám ji taky.

Text příspěvku byl upraven 08.01.16 v 23:35

V28
V28 15.01.2016 v 00:58

Chtěl bych se tu také trochu vyjádřit k tématu kniha vs. čtečka. Také jsem se přechodu na čtečku "bál" (vyhozené peníze, chladnost té placky). Mám rád zvuk otáčených stránek, možná jsem i trochu "feťák", jak tu zaznělo, mám totiž rád i tu vůni a vůbec knihu jako něco hmatatelného s krásnou obálkou a přesto teď dávám přednost čtečce. Papírové knihy a jejich cena stále stoupá a v tom je první výhoda čtečky, opravdu dokáže ušetřit spoustu peněz a když už se výdaje za knihy vyšplhají na tři tisícovky měsíčně, tak to prostě nejde ignorovat. Další, druhou výhodu bych viděl v možnosti vyzkoušet si knihu, kterou bych v papíru za čtyři stovky prostě nekoupil, nerisknul a tady jsem kolikrát vyzkoušel a zajásal, nebo jsem si říkal, jak bych byl zklamaný z vyhozených peněz za tak špatný příběh. Třetí, někdo tu psal, že má potřebu mít tu krásnou, přečtenou knihu doma a PC se pokazí a nebude mít nic, mám to podobně, ale nic mi nebrání koupit si knihu, která se mi opravdu líbila a doplnit tak svou papírovou knihovnu a za deset let se k ní vrátit i s její vůní a otáčením stránek. Čtvrté, možnost číst kdekoliv, žádná váha, stála zásoba při cestě a na dovolené. Prostě výhody převažují, svou čtečku mám už tři roky a jsem s ní naprosto spokojený.

fat_man
fat_man 15.01.2016 v 02:00

Klasická papírová kniha má své nepopiratelné kouzlo. Bohužel to není můj jediný koníček a nemůžu si prostě dovolit všechny knihy , které se mi líbí , kupovat. Řešil jsem to častými návštěvami knihovny a potýkal se s klasickými neduhy vypůjčených knih , nebo dlouhými pořadníky výpújček...
Navíc z 90% čtu v MHD. Tady je čtečka jednoznačným přínosem. Je prostě skladnější , má podsvícení ( nenahraditelné na hůře osvětlených zastávkách ) , a hlavně se nestane , že v půli cesty dočtu knihu a nemám druhou....
Za mě - čtečka jednoznačně ano. Má spoustu praktických výhod , a pro knihu , která mě opravdu zaujala si do knihkupectví stejně zajdu a zařadím ji do své domácí knihovničky. Mám z ní takhle vlastně radost dvakrát.

Alix
Alix 16.01.2016 v 21:08

Zkoušela jsem čtečku a vůbec jsem se nedokázala soustředit. Možná bych si zvykla, ale upřímně doznávám, že nechci. Jsem dokonce takový staromilec, že, když mi manžel chtěl čtečku koupit, odmítla jsem. Kniha je kniha...

tester
tester 17.01.2016 v 01:40

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.

Terinka22
Terinka22 17.01.2016 v 07:54

Za mě rozhodně tištěné knihy. E-kniha už mi nepřijde jako kniha v pravém slova smyslu, byť je praktická jak říkáte, tak bych ji za knihu nikdy nevyměnila. Je pravda, že to hrozně leze do peněz, ale já osobně navštěvuji knihovnu a kupuju si ty knihy, které mě více zaujaly, hlavně klasiku jako Romeo a Julie, Pýcha a předsudek apod.

Leiah
Leiah 18.01.2016 v 09:28

čtečka:
+ skladnost,
+ kapacita
- špatně se v ní hledá,
- není to kniha, je to stejné, jako čtení zpráv na netu,
- stejná cena jako nová tištěná kniha, někdy i vyšší,
- nemohu si jí jen půjčit v knihovně

kniha
+ snažší vyhledávání
+ velká síť antikvariátů, i na netu, kde se koupí za hubičku
+ síť knihoven
- skladnost
- těžko s sebou tahat víc, než 1
Výsledek: na dovolenou spíš čtečka, jinak jednoznačně kniha.

Kiwisska
Kiwisska 18.01.2016 v 13:15

Leilah: v knihovně se dají půjčovat e-knihy ;)

tester
tester 18.01.2016 v 14:06

To Kiwisska..... některé veřejné knihovny začínají půjčovat e-knihy na 21 dní. 2-3 knihy najednou. Kniha je přečtená za chvíli. Je možné se zaregistrovat ve více knihovnách a tak si půjčit na období 21 dní víc knih. Čtečka EREADING má málo funkcí. Pro registraci se musí musí do knihovny osobně zajet a zaregistrovat. Registrace na dálku zatím nejde.

pocitac311
pocitac311 18.01.2016 v 14:27

V detstve a mladosti som knihy hltal, potom ma to postupne opustilo a nedokázal som sa k tomu vrátiť aj keď ma to osobne hnevalo. Často som si dával predsavzatia, že začnem znova čítať, ale z pohodlnosti som to vždy odkladal. Až teraz na Vianoce som dostal čítačku a zdá sa, že sa vášeň vrátila - už som prečítal viac e-kníh, ako papierových za posledné dva roky. Čítačka mi veľmi vyhovuje, lebo je ľahká a praktická a e-knihy sú ľahko dostupné. Dúfam, že mi to vydrží.

Text příspěvku byl upraven 18.01.16 v 14:32

tester
tester 18.01.2016 v 14:41

Příběh umění od E. Gombricha ... nevidím v nabídce na vypůjčení jako e.kniha. To pocitac311...
...zdá sa, že sa vášeň vrátila.... Také jsem tak znovu objevil čtení. Nás e-čtenářů stále přibývá. Nejsme papírové fosilie na vymření. To jsme my mladí ohaři.

Leiah
Leiah 18.01.2016 v 14:51

Kiwisska: Kde? U nás ne.

Kiwisska
Kiwisska 18.01.2016 v 16:28

Leiah: Přerov a nemyslím si, že by byl Přerov jediným městem, kde se to dá půjčit :)

V28
V28 19.01.2016 v 00:34

Leiah :

čtečka je celkem přehledná věcička a záleží na každém, jak si co dokáže uspořádat tak, aby později cokoliv s přehledem našel.
Srovnávat čtení na netu se čtečkou je dost mimo, teda pokud jsi to nezkoušela na tabletu, což se čtečce blíží leda tvarem. Jestli bych displej čtečky k něčemu přirovnal, tak se nejvíc blíží stránce z knihy.
Knihovna a půjčení je také mimo.
Dražší ekniha než papírová kniha? Nepamatuji se, že bych to někdy viděl, ale mohu se plést. Je spoustu akcí kde je cena oproti knize třetinová a zas záleží, kde hledáš.
Nechci někomu čtečku cpát, je to každého volba, ale taky nebudu uvádět špatné informace jen proto, že mám raději ten či onen formát. Vždyť je fajn kolik lidí čte a jestli E-ink nebo papír je nakonec jedno.

Text příspěvku byl upraven 19.01.16 v 02:11

Leiah
Leiah 20.01.2016 v 06:45

V28: Knihy kupuju většinou na Bookdepository.com (e-knihy nemají, papírové posílají bez poštovného), nebo na Amazonu. Amazon má (alespoň u knížek, které jsem v poslední době kupovala) cenu e-knih vyšší, než za jakou se dá sehnat papírová. Díky napojení antikvariátů do systému je to často i při připočítání ne právě malého poštovného.
Hledání v knize uspořádání moc neovlivní. Když se např. chci podívat zpět na nějakou informaci, kterou jsem viděla v knize dříve. U papírové knihy si obvykle pamatuju alespoň zhruba, v které části knihy to bylo. U čtečky musím otrocky klikat stránku po stránce a pak zase zpět (jako na tom počítači). Předpokládá se, že se bude číst jen a pouze od začátku do konce, maximálně se dá přeskočit na určitou kapitolu, pokud je kniha má. Taky jsem na mojí čtečce (Kindle) nenašla, jak nastavit, aby ukazovala čísla stran a počet stran. Pak by možná bylo i hledání snadnější. Funguje jen na procentech, což mi moc nevyhovuje. Tady jde ale spíš už o zvyk.

Atuin
Atuin 20.01.2016 v 07:42

Nic takového jako otrocké obracení stránek klikáním jsem u Kindlu nezaznamenala, stránky lze normálně vyhledat, lze užívat záložky atd. U PocketBook je to ještě snazší. Srovnávání s čtením na nettu je opravdu nesmysl, čtečka není tablet. Nebudu zde říkat ani klady ani zàpory, to je každého věc, já preferuju obojí, cenově jsou na tom knihy které si kupuji já a to i novinky vždy lépe než papírové.Někdy o dost, aniž bych potřebovala poštu.

tester
tester 20.01.2016 v 11:12

Papírové knihy jsou pro ty, kteří sedí doma. E-knihy pro mobilisty.

reader.007
reader.007 20.01.2016 v 11:18

Přijde na to... já tedy na delších cestách nepřečtu víc než 2-3 knihy a ty se mi vejdou vždycky. Kdyby to byly bůhvíjaké bichle, neřeknu, ale když je to usmrkaných 200-250 stran. Jenže já jsem konzervativní a s čistým svědomím opouštím domov často dokonce i bez mobilu.

Modrina
Modrina 20.01.2016 v 13:38

reader.007: Bez mobilu v klidu, ale bez knih nevycházím. A 3-4 knihy na týden se samozřejmě vždycky vejdou, ale v batohu už jsou znát. Pokud jezdíš autem, asi je to fuk, ale na hrbu je čtečka k nezaplacení. A když jsem si četla ve stanu v Norsku u jedné ledovcové řeky (strašně cedilo, tak jsme se pár hodin váleli), i v tomto neskutečně nádherném kousku přírody jsem tu čtečku ocenila.



Vložit příspěvek