Tištěné knihy vs. E-knihy

DISKUZE » O knihách


Lector
Lector 12.09.2014 v 19:16

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

KriKri
KriKri 14.09.2014 v 20:33

E-knihy moc nečtu, ale přeci jen, občas je to pohodlnější. Při cestování, nebo když má kniha hodně stránek. E-kniha je zkrátka skladnější. V poslední době jsem dočetla dvě e-knihy a víte co mi nejvíc chybí oproti běžné knize? Žádné otáčení stránek, žádná vůně knihy ani ten pocit držet opravdovou knihu, ale nejvíce mi chybí to, vrátit dočtenou knihu do přebalu, šoupnout jí zpátky do knihovny a koukat se, jak se tam krásně vyjímá. Dokud to půjde, já zůstávám u klasiky.

R.E.M.
R.E.M. 14.09.2014 v 21:13

Pro mě má neopakovatelné kouzlo skutečná trojrozměrná kniha. Přečetla jsem několik e-knih, ale bývá to spíš jen nouzovka, když jsem na dovolené nebo při cestování dočetla tištěnou knihu a pochybělo mi další čtení :-). E-kniha se mi občas hodí, ale nenahradí mi požítek ze čtení tištěné knihy. Dotek, vůni... A navíc - ráda si prohlížím knihovny - u rodiny, přátel. Kapitolou samou pro sebe jsou působivé zámecké knihovny. Projíždím pohledem po dřevěných policích, proskleným skříňkách s barevným obdélníky hřbetů knih, zvědavě čtu jejich názvy. A tyto zážitky mi nenahradí prohlížení seznamů knih ve čtečce nebo v paměťovce.
Sečteno - u mě vyhrává tištěná kniha vs. e-kniha, bez prodloužení, 100:1.

nightlybird
nightlybird 18.09.2014 v 00:02

Narazil jsem na článek, který má jistou zajímavou souvislost s tím , co se jak tady, tak i v dřívější době často diskutovalo (a s kde padla celá řada názorů jak pro, tak i proti).
http://www.topzine.cz/digitalni-demence-cteni-z-papiru-je-lepsi-nez-z-obrazovky
Co myslíte - je to fakt nebo nebo působení vydavatelské lobby?

Text příspěvku byl upraven 18.09.14 v 00:03

Alix
Alix 18.09.2014 v 00:12

Nevím, jestli je to působení vydavatelské lobby, ale smiřuji se s tím, že je to fakt.

Alix
Alix 18.09.2014 v 00:27

Myslím, že je někde něco hodně špatně. Nesouvisí to sice s knihami, ale i tak to tady napíšu. Venčila jsem své psy, byl pátek a byla noc. Ráda se v noci procházím, ale to není důležité.
Na lavičce za naším panelákem seděli dva kluci a dvě slečny. Všichni čtyři koukali do mobilu, takže v té modré záři displeje vypadali jako mrtvoly, neřekli si ani slovo, jen drželi ty své věcičky a psali a psali. Žádná ruka šmátralka, žádné pusy, nic, nic, nic. Byla jsem zvědavá, tak jsem chvilku okouněla, ale jen jsem ztrácela čas. Tak jsem se v duchu ptala, PROČ vlastně šli ven? Proč vedle sebe sedí, když jediné, co je zajímá, je mobil? Nebo spíš technika? Pokrok? Dcera mé kámošky mi řekla, že si mobil bere i na WC, aby něco nepropásla. Ale co?


Monicay
Monicay 18.09.2014 v 13:59

Závislost na sociálních sítích? Někdy mi to tak připadá. Sama na sobě vidím, že někdy trávím strašně moc času v různých facebookových skupinách, kde ani často nediskutuji, jen si čtu příspěvky, někdy se bavím, někdy nestíhám zírat, jindy jsem znechucená... nejsou snad sociální sítě jen dalším zdrojem četby?
V milionech skupin, diskusních fór a dalších míst pro setkávání lidí se dozvíte spoustu nových informací, podnětů, myšlenek, které by vás jinak minuly. Číst si knihu, sledovat linku příběhu a získávat nové podněty k přemýšlení nebo se jen bavit - to je stejné jako prostřednictvím sociálních sítí nebo osobních rozhovorů nahlížet do životů a hlav jiných lidí. Jen forma komunikace.
Navíc je někdy snadnější setkávat se s jinými lidmi přes internet, anonymně a písemně, než mluvit s jiným člověkem a říct hloupost. Zvlášť pro ty lidi, kteří jsou spíše introvertní.
Často sice přemýšlím, jestli má vůbec smysl se přes internet s někým bavit (vlastně momentálně přemýšlím i o tom, jestli má cenu psát tenhle příspěvek - někdy přemýšlím i tom, že možná až moc přemýšlím :-)), přesto ráda čtu příspěvky ostatních lidí... ze zvědavosti, ze zájmu, z touhy se něco dozvědět... pak si ale řeknu, že jsem promarnila na facebooku nebo třeba tady na databázi tři hodiny četbou příspěvků a diskusí, které jsou mi v konečném výsledku vlastně k ničemu. Jenže co jiného bych ty tři hodiny mohla dělat, aby to k něčemu bylo?

Richie1
Richie1 18.09.2014 v 15:46

Monicay: ono záleží, na jaké sociální sítě člověk chodí, jakých fór či diskuzních skupin se zúčastňuje. Je to stejné jako s knihou - když sáhneš po špatné knize, tak se nudíš a jejím přečtením pravděpodobně svůj život ničím neobohatíš. Jiné knihy tě mohou velmi pobavit, obohatit zajímavými myšlenkami, posunout někam dopředu apod.

Sociální sítě nezavrhuji, ale je fakt, že to je fenomén současné doby a těch závislých je čím dál více. Tu příhodu Alix jsem také už párkrát zažil - kamarádi sedí vedle sebe, nemluví a jen zírají do svých mobilů.
Pozitivní nicméně je, že knihy dál vycházejí, knihovny dál fungují a lidé knihy stále čtou (pokud nejsou zrovna na nějaké sociální síti :-)

nightlybird
nightlybird 18.09.2014 v 23:31

K tomu fenoménu, který zmínila Alix - nejde ani tak o to, kolik času zejména současná generace tráví na FB a pod.. Jde spíš o to, že ve snaze, aby jim "něco neuteklo" spousta lidí nepostřehne, že jim v podstatě planě utíká život, že řada z nich ztrácí schopnost bezprostřední mezilidské komunikace, t.ř. z očí do očí., že místo slov si vyměňují SMS.

Alix
Alix 20.09.2014 v 07:36

Přesně! To je to, co jsem měla na mysli! Nedávno jsem slyšela, jak se za mnou ve vlaku baví dvě dámy o svých dětech - náctiletých. Ta jedna se rozčilovala, že jsou prázdniny, je krásně, ale holku nemůže dostat ven, jen sedí na PC nebo na skype a píše si s nejlepší kamarádkou, která bydlí ve vedlejším vchodě!!!! Prý, proč by chodila ven, když to je takhle lepší?

Tak nevím.....

Arya26
Arya26 20.01.2015 v 17:45

Napadlo mě se zeptat vás ostatních na názor jestli radši čtete klasické papírové knihy a nebo máte raději e-knihy. Já teda preferuju klasicky papírovou knížku ,protože ji můžu mít v ruce,můžu si ji ohmatat ,hrát si se stránkami a hlavně nádherně voní a navíc když vám ,,omylem´´ spadne knížka do vany (což se mi nikdy nestalo) tak to není až taková tragédie oproti tomu kdyby jste tam utopili čtečku za několik tisíc a proto mě zajímají vaše názory.

pajonek
pajonek 20.01.2015 v 19:15

.....vzhledem k tomu, že máš podle profilu nějakých 13-14 roků, tak ti akorát napíšu, že tohle obehrané klišé se tady "projednávalo" v několika jiných diskuzích... a zase je založeno téma, které už tu dávno je.....pak je tu mišmaš nových, zbytečných for .....
...a k tomu čtení ve vaně - do vany a na hajzlik si berou knihy jen barbaři.....
...promiň, jsem starej a jinej už nebudu .....

midlajs
midlajs 20.01.2015 v 20:35

Nejdriv "urazit" ctenarku vekem a pak jeste zbytecnosti. Vyborne stary pse.
Ja knihy miluju, je to po me neco posvatnyho. Ctecky nesnasim a urcite jim nedam nikdy prednpost. Jsou pry skladnejsi a vejde sw do nich asi milion knih. A k cemu to je jich tam mit milion?

pajonek
pajonek 20.01.2015 v 21:03

midlajs, jestli je urážka, že má někdo 13 roků.... tak potom si nedávej do profilu kdy ses narodila..... a odpoved byla o úplně něčím jiném...jenže ty tu máš tři příspěvky a jsi tu měsíc i s cestou....podívej se laskavě kolik je tady zbytečně otevřených for/a o to šlo/... ...spousta napíše co by rád a už se tu neukáže....a nepoučuj mě o knihách a čtečkách/.... to bys musela spapat ještě hodně chlebíčka .........

Alisce
Alisce 20.01.2015 v 21:17

Pěkný večer, já budu (snad) vždy pro papírové knihy. Klasická kniha je pro mě uklidňující. Neodsuzuji čtenáře e-knih, protože čtečka má svoje výhody a je fajn, když člověk čte alespoň nějakým způsobemm.

pajonek:
Vím, že se tady tomu věnujete, máte často dobré a zajímavé komentáře, ale to rejpnutí bylo podle mě zbytečné. Myslím, že to tu není o věku, ale o knížkách.

eraserhead
eraserhead 20.01.2015 v 21:19

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 20.01.2015 v 21:27

eraserheade - a jsi barbar typu I. (koupelna), nebo jsi ta hrozná verze II. (hajzlík)? Při přestavbě bytového jádra jsme totiž uvažovali spojit obě místnůstky do jedné, ale zvítězily obavy, že by knižní vybavení té menší mohlo navlhnout. A tak barbařím jenom na malém prostoru :=)))

pajonek
pajonek 20.01.2015 v 21:30

Alisce...mohl bych příspěvek upravit, ale neupravím, protože opravdu není o věku, ale o zbytečnosti ..... třeba si ho hodně lidí přečte a trkne ho, než založí další zbytečné forum, které už tady je nejméně na deseti místech.......

pajonek
pajonek 20.01.2015 v 21:50

...ještě bych k tomu připsal pár řádků.... přidávám sem roky stovky knih, filmů podle knih, zajímavostí o knihách....... někdy potřebuji "zalistovat" v minulosti for, abych o něčem nepsal dvakrát, třikrát a hlavně neopakoval to, co napsali jiní.... potřebuji projít diskuzi...
a je tu 867 for a než se nimi prokoušu, tak je to někdy k zlosti, protože si dovolím tvrdit, že 50% for je tu zbytečných a hlavně několikrát....

midlajs
midlajs 20.01.2015 v 22:28

pajonek: Ze Te to bavi....

pajonek
pajonek 20.01.2015 v 22:33

...nebaví

Naias
eraserhead
eraserhead 21.01.2015 v 08:35

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 21.01.2015 v 11:14

Doporučuji všem, kteří mají potřebu vyrovnávat se s tak nesnadnou životní situací, jako je dilema pocházející z toho, že najednou, ve stejné etapě vývoje lidstva, existují i na papíře tištěné knihy a vedle nich i elektronické nosiče textu, aby kromě diskuse, na kterou odkazuje Naias, se třeba podívali na zdejší blogy a na diskuse vedené k nim. Např.
http://www.databazeknih.cz/blog/muj-vztah-ke-kniham-2899
http://www.databazeknih.cz/blog/panska-bibliofilni-degustace-knih-2874
http://www.databazeknih.cz/blog/souboj-knihy-a-ctecky-2206

Lector
Lector 06.03.2015 v 14:41

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek