Kuchařka


HankaHail
HankaHail 29.12.2017 v 00:07

Chtěla bych poprosit o doporučení kuchařky. Chtěla bych pořádně začít s vařením, ale nemám inspiraci a dobré recepty. Prosím o doporučení na kuchařku která je česká, s dostupnými ingrediencemi, jednoduchými a chutnými recepty. Díky moc

bubka
bubka 29.12.2017 v 00:43

za mne je to Kuchařka naší vesnice

bytost
bytost 29.12.2017 v 09:52

Tak naše mamka, která nás měla šest dětí (tři kluky a tři děvčata) všechny nás k vaření vedla odmala. Nedělala rozdíl, jestli jsou některé domácí práce určeny mužům, či ženám a tak se stalo, že všichni umíme všechno. Tedy kluci například šít na šicím stroji a děvčata si poradí s údržbou bytu.
Já osobně jsem stávala na nízké stoličce a mamce pomáhala čistit zeleninu, krájet apod. Už od nějakých 6-ti let. Moje specialita pak byla, oddělovat žloutky od bílků a v míse šlehat žloutky s olejem tak dlouho, až vznikla hustá majonéza. Nebo, když mamka chtěla péct piškot, tak šlehat žloutky s moučkovým cukrem a zvlášť bílky s cukrem krystalovým. Samozřejmě, jsem vždy musela dát o jeden žloutek více, než bylo v receptu uvedeno, protože jak uznáte, ochutnávat se v průběhu procesu musí! Tak se stalo, že moje v dětství získaná radost z vaření a pečení přetrvala dodnes kdy se těším, jak znalosti budu předávat v rodině dál..:-)

Proč píšu tolik slov a neuvedu konkrétní doporučenou kuchařku? To proto, že si myslím, že vařit se má hlavně s láskou a to i k sobě (pro toho kdo sám žije) hlavně k těm, pro něž je jídlo určené! Můžete mít hory kuchařek a vážit, měřit a kombinovat suroviny z receptů, pokud tam ta láska bude chybět, to jídlo nedodá potřebné živiny tělu. Člověk není živ jídlem, ale láskou vloženou v procesu tvoření do jídla.

Zeptejte se na to svých babiček, ptejte se jak jim chutnaly křížaly (sušené švestky, hrušky, jablka).
Ptejte se jak chutnají v hlubokém plechu pečená celá jablka (kam se hrabou předražené ovocné přesnídávky)...Jak takové jídlo chutná, když se drží tzv. černá hodinka. Co to jako je? No, to se zhaslo světlo, mamka pootevřela malá dvířka u plátových kamen v kuchyni, dřevo uvnitř praskalo a jemně osvětlovalo místnost. Sedli jsme si v jejich blízkosti, jedli jsme a mamka nám vyprávěla. Hodně četla, tak to byly příběhy z knih, nebo to co zažila atd. Krmila nás, nejen jídlem, ale hlavně svou láskou!

Mám takové podezření že to, jak člověk dokáže milovat se dá vypozorovat z toho, jak vaří a jak se chová při jídle.Také je mi jasné proč ti slavní kuchaři mají tak hodně (na dnešní dobu) dětiček...:-)

Marylaa
Marylaa 29.12.2017 v 10:57

Co tohle https://www.databazeknih.cz/knihy/varime-zdrave-chutne-a-hospodarne-86090 ? Moje maminka tomu říkala "kuchařka pro analfabety", něco se z toho učila vařit ona, a pak něco já, je to sice staršího data (mám doma skoro stejné jako jsem já :)) ale mnoho je tam pořad použitelné.

hannah2000
hannah2000 29.12.2017 v 11:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bubka
bubka 29.12.2017 v 11:09

´já n Kuchařce naší vesnice oceňuju to, jak rychle a jednoduše jde k výsledku. Vařit třeba podle ní rajskou je otázka chvilky, podle mnohých jiných kuchařek je to však nesnadný úkol, který si vyžádá snad všechno kuchyňské nádobí a náčiní, které je k dispozici.
Knedlíky vařím jen bramborové, houskové mi nejdou, podle čeho je vy, hannah2000, vaříte?


hannah2000
hannah2000 29.12.2017 v 11:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bytost
bytost 29.12.2017 v 12:33

Tak dobrá, abych vám vyhověla...:-)
https://www.databazeknih.cz/knihy/kucharka-ze-svatojanu-zdravi-z-kuchyne-308548

https://www.databazeknih.cz/knihy/kucharka-ze-svatojanu-219887

Text příspěvku byl upraven 29.12.17 v 13:20

cecetka
cecetka 29.12.2017 v 15:15

bytost: krasne napsane :-)

Konkretni kucharku neporadim. Proslo mi jich rukama nekolik, nektere zaujaly, jine vubec. To same casopisy. Vysledkem je, ze si vytvarim vlastni kucharsky denik. Se svymi upravami a osobnimi poznamkami. Neco takoveho, jako mely nase babicky.
Ale jednu kucharku ze sve knihovny nikdy nevyhodim. A tou je kucharka M.D.Rettigove. Varit se podle ni neda, ale pocteni je to krasne https://www.databazeknih.cz/knihy/mala-domaci-kucharka-341656

Peršanka
woodward
woodward 29.12.2017 v 23:31

Pokud někdo začíná s vařením, potřebuje k tomu kuchařku živou. Mámy a babičky jsou lepší než plná knihovna kuchařek, protože ten, kdo začíná s vařením, se ze všeho nejdřív musí dovědět že v podstatě žádnej recept se nedá zapsat tak, aby výsledek byl přesně takovej, jak ho umí uvařit ten, kdo mu ten recept dává. K tomu je zapotřebí zkušenost. Viděl jsem třeba moji mámu bůhví kolikrát vařit vánoční rybí polívku a proto ji umím stejně dobře. Kdysi jsem dal recept kamarádce která ovšem umí vařit. Jenže ta polívka je velice jednoduchá, ale velmi jemná záležitost. Kámoška uvařila dobrou polívku, ale netrefila to tak, jak to má podle mě (a mojí mámy) chutnat, dokud jsem jí později sám neuvařil vzorek. A nejde jenom o vystihnutí přesně stejné chuti a kvality. Kuchařka v rukou začátečníka rozhodně není zárukou dobrého vaření, protože každá taková kniha předpokládá, že ten, co podle ní vaří, má základní znalosti o vlastnostech surovin a umí s nimi zacházet. Takže pokud začínáte s vařením, sežeňte si někoho, kdo vás zasvětí.

DádazPrahy
DádazPrahy 30.12.2017 v 00:28

Ráda bych Vám doporučila tuto kuchařku, kterou považuji za nejlepší:
Ladislav Nodl - Jarmila Mandžuková - Karina Havlů: Velká domácí kuchařka (Slovart)
Vhodná zejména pro "začátečníky" v kuchyni - kromě receptů nabízí i všeobecné cenné rady, které obvykle v kuchařkách nenajdete (většina kuchařských knih totiž uvádí pouze recepty se stručným postupem a předpokládá už jisté zkušenosti) např. jak připravit různé druhy těsta, jak připravit rýži, jak vařit luštěniny atd. Velmi přehledná grafická úprava, logické zařazení kapitol, pěkné fotografie (i foto pracovních postupů - např. jak připravit hovězí závitky, jak dělat roládu atd.), hezky řešený design (např. stránky s radami jsou barevně odlišené) ,vyhovující formát (menší než A4, takže je "šikovná do ruky) - zkrátka mohu jen chválit. Mám samozřejmě i další kuchařské knihy, ale tuhle používám nejraději. Určitě doporučuji, zejména jestli s vařením zatím nemáte moc zkušeností.
poznámka: jak jsem si všimla, kniha je k dostání zde v bazaru, ale v anotaci jsou špatně uvedená jména autorů - viz můj komentář k této knize

Text příspěvku byl upraven 30.12.17 v 00:35

Peršanka
Peršanka 30.12.2017 v 10:55

HankoHail, směle do toho :) Chodit jste se nejspíš naučila sama, i psát a číst, tak se nebojte a vařte jak divá. Případné nepodarky stačí přejmenovat na tajemství kuchaře.

Paulett199
Paulett199 30.12.2017 v 13:33

Já mám velmi dobrou zkušenost s kuchařkami Recepty naší rodiny, vyšlo asi 5 dílů, je tam všehochuť osvědčených receptů , mnoho např. pomazánek a moučníků se stalo nedílnou součástí našeho jídelníčku. Recepty jsou z dostupných surovin, pěkně popsané postupy. První díl už mám v salátovém vydání, často v ní listuji, teď už jen pro připomenutí a inspiraci.

marcolka
marcolka 30.12.2017 v 19:55

Určitě je jich mnoho, ale z těch známějších se mně osobně líbí recepty Karoliny Kamberské jak v televizi, tak má i pěkné tištěné kuchařky. Její recepty jsou moc zajímavé a většinou z dostupných surovin. A vaří i staré, třeba už zapomenuté recepty ze starých kuchařek.

encyklopedie
encyklopedie
encyklopedie 30.12.2017 v 23:42

...potvrzuji slova woodwarda o rybí polévce. Sám mám takovou zkušenost se zelným salátem. Kamarád ho nikdy neměl jako já, přestože ho dělal ze stejných ingrediencí......až jsem mu prozradil babiččin fígl....

tatjana1737
tatjana1737 01.01.2018 v 13:01

Mně se líbí kuchyřky od Vaňka (jednoduché, názorné) a od Karolíny Kamberské (tam už jsou leckdy speciality, ale vše srozumitelně napsané a uvěřitelné).

Raksa.A
Raksa.A 01.01.2018 v 13:13

Kuchařek mám asi metrák, ale stejně vařím spíš podle rodinné tradice - co moje máma a babička a jak to dělaly ony. Takže třeba já a moje sestra děláme ke guláši praženou krupici, což jsem u nikoho jiného nezjistila.
Kuchřky používám spíš jako inspiraci - recepty jako takové spíš na pečení něčeho, co se dělá zřídka.
Dobré jsou třeba kuchařky od V.Vrabce - jsou dost podrobné.

Text příspěvku byl upraven 01.01.18 v 13:13

eva2478
eva2478 01.01.2018 v 19:33

Rozhodně doporučuji knihu Kuchařka pro dceru a další, které vydala Jana Florentyna Zatloukalová. Jsou úžasné, psané pro začátečníky. Kuchařek mám doma asi 30 a ty její jsou nejlepší. Doporučuji i její web.

intelektuálka
intelektuálka 01.01.2018 v 19:35

Kuchařka - to jsem u nás já, protože mám doma samé chlapy. Nějakou literaturu tomu mám - včetně M. Rettigové - ale vařím podle rodinných zkušeností i podle fantazie. A také ráda zkouším pokrmy ze zemí, které jsem navštívila.
jak píše Woodward - chce to jemné nuance maminky...

woodward
woodward 02.01.2018 v 03:07

intelektuálka: nejenom jemné nuance, ale taky základní informace a varování. Když osolíš dušený játra dřív, než je stáhneš z ohně, ztvrdnou. Když při kuchání kapra prořízneš žluč, můžeš vyhodit všechno, co s tou žlučí přišlo do styku. když pořádně nevyždímáš šťávu z nastrouhaných brambor, bude bramborák zelenej a nekřupavej. Špetička muškátovýho květu v omáčce, polévce, nádivce dodá chuti barvu a hloubku... atd.atd. ;)

intelektuálka
intelektuálka 02.01.2018 v 08:53

Ano, je to tak... Muškátový oříšek dávala už babička...Vařit se člověk učí celý život.

bamba
bamba 02.01.2018 v 11:00

mám dve dobré kuchárske knihy po dvoch starých mamách - kuchárska kniha grófa Csákyho - maďarské a nemecké vydanie z roku 1918 a jednu viedenskú kuchárku - pre hotely z roku 1921. Akurát to človek musí občas deliť nejakým rozumným koeficientom.

woodward
woodward 02.01.2018 v 11:19

Připomnělas mi jednoho bývalého spolužáka. On po svatbě bydlel pár let s manželkou u tchyně, což byla docela fajn ženská, vycházeli spolu velmi dobře. No, a on byl velkej "kuchyňka", rád vařil a taky furt sháněl kuchařky. Jednou někde v antikvariátu objevil vyloženě starožitnej kus, kuchařku vydanou ještě za císaře pána a hned vymyslel, že v neděli podle ní uvaří... už fakt nevím co, ale mělo to bejt výboný. V tu neděli si na to přivstal a dal se do příprav, zatímco jeho žena i tchyně ještě nedělně vyspávaly. Jenže jak ta kniha byla starožitná, narazil tam na věci, který neznal, a tak nakouknul k tchyni o ložnice a zahalekal: Máti, jak asi byly velký housky za pět krejcarů? (upřesním, že se to stalo sedmdesátých letech a jeho tchyni bylo něco málo přes padesát). Tchyně pootevřela jedno oko a rozespale zabručela "asi takhle" a ukázala nějakej rozměr. Pepa poděkoval a mazal zpátky do kuchyně, Najednou se rozlítly dveře a v nich se zjevila rozzuřená tchyně v županu: "Co si myslíš, ty pacholku drzá, že já snad vím, jak vypadaly housky za starýho Rakouska?!!!..."



Vložit příspěvek