Žánry a kategorie na DK - vaše návrhy


Dan
Dan 14.05.2017 v 17:30

Občas v diskuzi čtu námitky na rozdělení žánrů a kategorií. Jejich kompletní přehled je, jak jistě víte, zde: http://www.databazeknih.cz/knihy

Cílem je, aby v něm nebylo příliš mnoho položek a aby každý bez dlouhého přemýšlení věděl, co ke knize přiřadit. Napište mi, prosím, své tipy na vylepšení. Zda by se dalo něco třeba pojmenovat obecněji a některé současné žánry a kategorie sloučit pod jiné, co případně přidat apod. Děkuji moc!

siena
siena 14.05.2017 v 17:48

- rozumím argumentu mít co nejméně položek, ale dokud vyhledávání bude možné jen podle jednoho kritéria a v nějaké dohledné době se na tom nic měnit nebude, úpravy kategorií bych dělala s přihlédnutím k tomu
- vyřadila bych beletrii z kategorie "Historie" a vrátila opět kategorii "historický román"

Text příspěvku byl upraven 14.05.17 v 18:00

tenax
tenax 14.05.2017 v 17:55

Zatím jen první nástřel, co mě trápí už delší dobu:

Přimlouval bych se za přejmenování prvního ze tří políček na KATEGORIE a v něm možnosti:
Beletrie česká
Beletrie slovenská
Beletrie světová
Poezie
Literatura naučná
Literatura odborná

Ta změna z Literatury na Beletrii není samoúčelná, protože v současném pojetí když budu mít zájem o nějaký český román a zvolím Literatura česká, tak mi to může nabídnout třeba Smotlachovy Houby :-)

siena
siena 14.05.2017 v 17:58

tenaxi, ano, souhlasím a jdu smazat svůj druhý příspěvek:)

denib
denib 14.05.2017 v 18:22

Stejně jako Siena se přimlouvám za rozdělení Historie a Historický román. To jsou opravdu dvě různé věci.
A tenaxův nápad se mi také líbí. Bylo by ale fajn moci vyhledávat podle kombinace kategorie a žánru.

Přiznávám, že moc nechápu, co je současná kategorie "Příběhy". To je v podstatě každá beletrie, ne? Ale může to být jen má neznalost.

Text příspěvku byl upraven 14.05.17 v 18:32

tenax
tenax 14.05.2017 v 18:38

Nevím, jak náročné z programátorského hlediska by to bylo, ale uvítal bych, kdyby ta tři žánrová políčka byla "uvolňována" postupně, hierarchicky, a nabízela jen odpovídající možnosti k předchozí volbě. Aby např. když zvolím v prvním políčku žánr Literatura odborná, tak mi to ve druhém nenabízelo třeba možnosti Young Adult, Příběhy nebo Pohádky.

A další poznámka:
Antologie mezi autory a zároveň jako žánr??? Není to zbytečná duplicita?


Dan
Dan 15.05.2017 v 10:11

Díky moc. Shrnu zatím to, co se mi líbí z výše uvedeného.

Přejmenovat literaturu na:
Beletrie česká
Beletrie slovenská
Beletrie světová

Odstranit:
Příběhy
Antologie (zde ani není příliš mnoho titulů)

Co si myslíte o tom, že by se odstranil ještě "autobiografický román" a knihy z něj se přesunuly do "biografie a memoáry". Díky za pomoc.

denib
denib 15.05.2017 v 10:13

K tomu, jestli se mají odstranit příběhy, by se měli vyjádřit i ostatní. Já si nejsem jistá, jestli nejde jen o mojí neznalost.
A co ty historické romány?

Text příspěvku byl upraven 15.05.17 v 10:14

eraserhead
eraserhead 15.05.2017 v 10:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

elfos
elfos 15.05.2017 v 11:01

Literatura česká, literatura slovenská a literatura světová je to úplně nejzákladnější rozčlenění všech knih, proč ho chcete okleštit na beletrii?

Český román najdu jednak pod štítky, jednak pod romány, a pokud by se někdy v budoucnu dalo vyhledávat po zadání více vyhledávacích ukazatelů, tak potom pod Literatura česká a Romány.

Ale pokud na Databázi knih narazím (což se mi stává často, hlavně u starých knih) na vloženou knihu s nicnevypovídajícím názvem a nepřiřazenou kategorií a nebudu vědět, zda jde o román, povídky, eseje, sborník článků nebo úvahy nad nesmrtelností chrousta, alespoň jednu kategorii takové knize můžu zařadit vždycky - literatura česká nebo slovenská nebo světová, podle národnosti jejího autora. Takže to Literatura... považuji za důležité a nezbytné.

elfos
elfos 15.05.2017 v 11:09

A buďme hrdí na českou literaturu a směle sem do ní zařazujme díla českých autorů, ať už jde o Jiráska, Smotlachu, pány docenty a filosofy, Koláře nebo Větvičku, beletrii či nebeletrii.

elfos
elfos 15.05.2017 v 11:12

Autobiografický román bych opatřila štítkem autobiografické romány (už jdu na to) a přesunula pod romány. Memoáry většinou nejsou psané jako román či beletrie, je to spíš literatura faktu, deníkové záznamy a tak.

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2017 v 11:13

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2017 v 11:18

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

elfos
elfos 15.05.2017 v 11:19

REM, to je (v 11.13) myšleno ironicky, že? :-)

Text příspěvku byl upraven 15.05.17 v 11:19

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2017 v 11:20

elfos: No, já toho napsala tolik, že nevím, co má být myšleno ironicky. :) ??
Jo, možná už vím. Opravila jsem.

Text příspěvku byl upraven 15.05.17 v 11:30

elfos
elfos 15.05.2017 v 11:25

Díky, Mirku. To chybné zařazení biografií pod Autobiografický román je zase jen věcí lidí, ať už budou kategorie a žánry na DK nastaveny jakkoliv a třeba úplně jinak, než jsou teď, stejně se vždycky najdou lidé, kteří vkládanou knihu zařadí někam, kam nepatří.

elfos
elfos 15.05.2017 v 11:44

Ponořena v Autobiografických románech. Jako štítek je zatím nepřidávám - je tu štítek Autobiografie, pod nímž mohou být autobiografické romány, povídky i úvahy aj. díla. A ještě štítek Autobiografické prvky, pokud jsou v beletrii (románu, povídkách) pouze autobiografické prvky a není to klasická autobiografie.

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2017 v 11:54

Ještě se vrátím k návrhu na Přírodní vědy - také by to mohlo být podrobnější - rozdělení na Fyziku, Matematiku, Biologii, které tu chybí narozdíl od Sociologie, Ekologie, kdy obě tu mají své místo. Ale to jsem dala jen takový první nástřel návrhů a námětů k diskuzi.

Text příspěvku byl upraven 15.05.17 v 11:55

tenax
tenax 15.05.2017 v 12:10

Myslím, že tady často jde trochu o nepochopení a nebo jiné vnímání Kategorií a žánrů a Štítků.
Kategorie a žánry chápu jako obecné zařazení knihy v rámci "Literatury".
Štítky by měly poskytovat konkrétnější informaci o knize, např.:
Žánr Válečné romány může zahrnovat V stalingradských zákopech i sérii o Sharpovi. Štítek by měl informovat, jestli jde o Stalingrad, případně 2. světová válka, nebo Napoleona a Napoleonské války.

Dan
Dan 15.05.2017 v 14:09

příběhy a antologie odebrány
fejetony přejmenovány na: fejetony, eseje
autobiografický román sloučen s biografie a memoáry
O filmu a divadle + O hudbě a tanci sloučeno pod Umění
Vlaky sloučeny pod dopravu

Text příspěvku byl upraven 15.05.17 v 14:16

Dan
Dan 15.05.2017 v 14:21

Co si myslíte o případném sloučení žánru: Esoterika, astrologie, okultismus pod Duchovno, je to hloupost?

Dále zvažuji sloučení: Politologie a Mezinárodní vztahy.

denib
denib 15.05.2017 v 14:23

Já bych s obojím souhlasila.

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2017 v 15:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Dan
Dan 15.05.2017 v 15:47

Sloučeno.

Ty Přírodní vědy se mi líbí, co bychom tam mohli zařadit ze současných kategorií?



Vložit příspěvek