Žánry a kategorie na DK - vaše návrhy


Eldar80
Eldar80 15.05.2017 v 22:02

LordSnape napsal jsi to dobře. Jednu dobu jsem knihy, které jsem z této oblasti četl dával do správných žánrů. Takto všechna moje snaha vyšuměla do prázdna. Aspoň nám tu zůstalo New Age, kam bych řadil knihy od Anch Books.
To je jak kdyby někdo řekl: proč mít antropologii, sociologii, politologii a psychologii, když by se to dalo dát do jednoho žánru: humanitní vědy. Jednodušší to je, ale otázka je nakolik je to užitečné.

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2017 v 22:28

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

HTO
HTO 15.05.2017 v 22:29

Místo Duchovno bych navrhoval Duchovní literatura, to duchovno je takové zkratkové, neduchovní slovo, hloupé jako Česko.

Jinak souhlasím s elfos a Lordem Snapem; a taky myslím, že vyměnit Literaturu světovou za Beletrii světovou je nesmyslné: bude taky pak Literatura naučná česká a Literatura naučná světová? Mávám hokejkou, kolegové.

LordSnape
LordSnape 15.05.2017 v 22:32

@R.E.M. Já po tomhle zrovna nevolal. Mně to širší dělení vyhovovalo, páč pak bylo hned na první pohled jasné, kam kniha spadá a čím se zaobírá, což je u databáze docela dobrý předpoklad.

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2017 v 22:35

Lordsnape: Mně rozdělení do žánrů a kategorií nevyhovovalo - chyběl mi mj. historicky román, biologie, geologie a mineralogie, fyzika, matematika atd.

Text příspěvku byl upraven 15.05.17 v 22:38

Marthas
Marthas 15.05.2017 v 22:37

To R.E.M. : Já mluvila o přidávání, ne zjednodušování - na mě ale stejně nikdo nedá, takže to je jedno .
Říkala jsem, že mi tu chybí historický román a že to, jak tu to je, stejně nepokryje všechny knihy, co tu jsou, že některé holt vybočují ale myslela jsem přidat sem tam něco, co bude potřeba. Doladit to, co tu je a ne úplně překopat.-)


R.E.M.
R.E.M. 15.05.2017 v 22:41

Asi by bylo fajn, kdyby Válečný román zůstal oddělený od Vojenství

tenax
tenax 15.05.2017 v 22:51

R.E.M. - právě proto jsem navrhoval tu hierarchizaci, aby např. v případě Beletrie jsem měl jako podskupinu Válečný román a v případě Literatura naučná podskupinu Vojenství. Obdobně třeba u Historie / Historický román.

HTO - žádné dělení odborné a naučné literatury na českou / slovenskou / světovou jsem nenavrhoval, to by byla skutečně pitomost.

LordSnape
LordSnape 15.05.2017 v 22:56

@R.E.M. Tak tobě chybí matika a šutry a přitom výše jsi napsala, že je to takhle cajk, pokud jsem to pochopil dobře, když já se ozvu se svojí duchovní literaturou. Podle mě tohle není dobré. Ta ezoterika, astrologie a okultismus v jednom nikomu nepřekážela. Naopak byla super a odlišovala to od těch normálních knih s duchovní tématikou.

Historický román chybí už strašně dlouho a je smutné, že tu není stále...

HTO
HTO 15.05.2017 v 22:59

Tenaxi, neříkal jsem, že jste to navrhoval, jen mi utkvěl z dřívější strany čísi návrh na nahrazení Literatury Beletrií. Pokud jsem to pochopil špatně, omlouvám se.

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2017 v 23:03

Tenax: To rozbalování by mělo výhody, ale i nevýhody.
Pokud bych si nejdřív musela vybrat, jest-li chci knihu českou, slovenskou nebo ze světové literatury a pak až, že chci historický román, omezovalo by mě to. Zvlášť bych musela projít hist. romány českých autorů, zvlášť slovenských a světových. Hledala bych na třikrát.

A jak by se pak označovaly knihy, které splňují i dvě kategorie. Pak by bylo možné vybrat jen jednu? Např. buď sci-fi nebo humor, ale už ne obojí?

tenax
tenax 15.05.2017 v 23:06

HTO - není třeba se omlouvat, ten návrh jsem skutečně napsal já, ale trochu v jiném smyslu. Aby bylo jasné jak, tak ho sem zkopíruju:
Přimlouval bych se za přejmenování prvního ze tří políček na KATEGORIE a v něm možnosti:
Beletrie česká
Beletrie slovenská
Beletrie světová
Poezie
Literatura naučná
Literatura odborná

Ta změna z Literatury na Beletrii není samoúčelná, protože v současném pojetí když budu mít zájem o nějaký český román a zvolím Literatura česká, tak mi to může nabídnout třeba Smotlachovy Houby :-)

tenax
tenax 15.05.2017 v 23:10

R.E.M. - nejde o možnosti rozbalování jednotlivých žánrů při hledání něčeho, ale o hierarchii jednotlivých položek při zadávání (vkládání) knihy. Možnost vyhledávání podle kategorií (žánrů) by měla samozřejmě zůstat

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2017 v 23:17

LordSnape: Já jsem psala, že co je cajk? Nevím, co myslíš.
Psala jsem návrhy, reagovala na jiné nápady...
Ale fakt je, že jsem ráda, že se začaly řešit žánry a kategorie.
Samozřejmě netuším, jaká bude konečná verze, ani jak moc mi bude vyhovovat - není reálné, aby všichni uživatelé (vč. mě) byli stoprocentně spokojení.

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2017 v 23:23

Tenax: Aha. Tak pokud by to nezpůsobilo nevýhody, které jsem zmínila, tak fajn... Protože před pár lety to tak, pokud si vzpomínám, bylo. Nenašlo mi to všechny hist. romány, ale buď jen české, slovenské nebo romány světových autorů.

Text příspěvku byl upraven 15.05.17 v 23:24

HTO
HTO 15.05.2017 v 23:37

Tenaxi, ale pak v české literatuře ty Houby nebudou, a to vidím jako problém.

Ostatně opakoval bych, co na to napsala elfos dnes v 11:01 a 11:09.

tenax
tenax 15.05.2017 v 23:46

HTO - nebyly by v české BELETRII, ale taky proč, když se jedná o odbornou záležitost, a byly by v Literatuře naučné. Přeci jen je rozdíl mezi Starými pověstmi českými a Ottovým slovníkem naučným (i když obé "spáchali" Češi) a ten rozdíl by v kategoriích a žánrech měl být jasně rozlišitelný.

LordSnape
LordSnape 16.05.2017 v 00:30

Opět se bohužel potvrdilo, že jakákoliv uživatelská práce pak ve výsledku vyjde vniveč. Člověk nahrával pěkný a aktuální fotky autorů, aby pak přišly kolečka. Pak upravoval žánry u knih, aby byly skutečně v pořádku, protože po té trojkobinaci se ze Sci-fi & Fantasy stalo Sci-fi, Fantasy, což je mix, který splňují asi jen 2% knih fantastiky. Do toho jsem jak debil přeměňoval duchovno na new age a ezoteriku, což je dnes už také v hajzlu. Co přijde příště? Další krok do bláta. A to jsem si pustil Caro Emerald, abych se zklidnil. Už tu nic dělat nebudu, nemá to cenu.

Text příspěvku byl upraven 16.05.17 v 00:34

HTO
HTO 16.05.2017 v 03:15

Ale pak mi uniká, tenaxi, jak rozliším naučnou literaturu světovou a českou?

kapr
kapr 16.05.2017 v 06:26

Napadlo mne, zda by při provádění změn v kategorizaci nebylo možné knížku, kterou už někdo pracně zařadil do kategorie která je právě rušena, označit stejnojmenným štítkem tak, aby se již vykonaná práce neztrácela v propadlišti dějin. Oštítkování tímto štítkem by proběhlo současně u úplně všech publikací, které byly doposud zařazeny v té právě rušené kategorii. (jediným kliknutím)

kapr
kapr 16.05.2017 v 06:40

Publikace zařazujeme podle autora. Pokud je autor muž, cítí se jako muž, nebo chce se svým pseudonymem vystupovat - působit jako muž dostal by například zvoneček, u žen by to byla třeba kytička.
Pokud je čilan, pochází z republiky čile, dostal by:
Vlajku Čile, SPZ Čile, označení "světová", "jihoamerická", autoři píšící "španělsky".
Ta označení by tam naskočila automaticky, ale dala by se změnit, protože ne každý čilan asi bude psát vždycky jen španělsky.
To rozdělení a označení pohlaví bych uvítal i u hodnocení a komentářů tak, aby při jejich pročítání bylo snadnější vcítit se do pocitů osoby která to komentovala nebo jen hodnotila.

kapr
kapr 16.05.2017 v 07:01

Pak tu zřejmě bude ještě řada autorů rozkročených mezi dvěma světy. Z literatury bych jako nejznámější příklad uvedl Milana Kunderu, který je zcela jednoznačně jak autorem českým, tak francouzským, podle našeho dělení tedy i světovým. Ze světa filmu bych uvedl jako příklad Miloše Formana, opět rozkročeného mezi českým a americkým světem. Ve všech takových případech bych se přimlouval za vlaječky dvě.
Teprve po tomto zařazení autora by přišlo na řadu řazení jeho díla podle základních charakteristik toho díla.
Tím by se vyřešilo, zda román, mapa, turistický průvodce, učebnice španělštiny, nebo kniha Truhlářem snadno a rychle patří do české, slovenské, nebo světové.

pobijecmuch
pobijecmuch 16.05.2017 v 08:32

Nechápu jak někdo může navrhnout, aby se sloučil žánr Válečné a Vojenství. Vždyť to jsou dva úplně rozdílné žánry. To už potom můžeme sloučit Zdraví a Zdravotnictví. To už tady jednou bylo, že někdo vložil odbornou knihu o patologii a přiřadil k tomu žánr Zdraví.

tenax
tenax 16.05.2017 v 09:16

HTO - Naučnou literaturu světovou a českou bychom podle mého návrhu asi neodlišili, jedině podle národnosti autorů, ale to by mě tak nebolelo. Národnost autora u beletrie může být zajímavá, ale u naučné literatury hledám informace, bez ohledu na to, jestli byl autor Čech jako poleno nebo Hotentot.

Ale je to jen návrh (nápad), který se líbí mně a nemusí se líbit už nikomu jinému, konečné slovo bude mít stejně Dan. A je jasné, nikdy nebudou všichni stoprocentně spokojení. Obecně velmi vítám tuhle diskuzi, protože víc hlav...

denib
denib 16.05.2017 v 10:16

To ja jsem psala, ze je pro me v pohode slouceni Esoteriky a Duchovna. Pro me to tak opravdu je, ale nevedela jsem, ze Dan nepocka i na jine nazory. Omlouvam se.



Vložit příspěvek