Moderování diskuse


siena
siena 28.06.2018 v 20:15

Jestli se mohu vrátit ke svému odpolednímu příspěvku, doufám, R.E.M., že najdete. Spojila jsem si dvě vlákna, dvě debaty. Takže odvolávám, co jsem napsala, 14:19:94, a omlouvám se.

TakySimona
TakySimona 29.06.2018 v 08:09

To InaPražáková a Petass:

K tomu, aby se diskuse vrátila k tématu určenému názvem diskusního vlákna přece nepotřebujeme zásah "vyšší moci", tedy moderátora/vlastníka webu. Stačí, když k tomu vyzve některý z aktivních účastníků, nejlépe třeba tím, že použije stejnou metodu jako "odkláněči". :-)

Naopak je ale podle mého názoru nutný zásah zvenčí v situaci, kdy některý z diskutujících OPAKOVANĚ použije jediný argumentační faul, který je v podmínkách užívání DK výslovně zakázán, tj. argument Ad hominem. Mám konkrétně vypisovat jeho příklad ze včerejších příspěvků v tomto vlákně? Nebo opakovaně vysvětlovat, že tohle (nikoliv její názory) bylo důvodem zablokování bubky/binyska?

Změna k lepšímu by mohla začít prvním malým krokem. Tedy tím, že by do nápovědy přibyl velmi stručný návod, jak používat sekci Diskuze.

Text příspěvku byl upraven 29.06.18 v 08:13

Petass
Petass 29.06.2018 v 08:59

TakySimona: Souhlasím, jen jsem si povzdechla nad celkovým stavem. Zakladatelé vlákna jsou tu někdy tak zdeptáni, že se na odpor ani nezmůžou. Ostatní raději ani do diskusí nevstupují. Zablokování, ke kterému došlo nezpochybňuji, dle mě bylo oprávněné a to ne kvůli názorům, ale právě kvůli porušování pravidel.

Návod k diskusi bych také uvítala.

Co se tu dělo včera, nevím. Vlákno jsem nesledovala, jen jsem četla poslední reakce a napsala svůj názor, asi si to dokážu představit, netřeba se k tomu vracet :)

Text příspěvku byl upraven 29.06.18 v 09:05

TakySimona
TakySimona 29.06.2018 v 09:54

Petass:
Nevím o tom, že by se včera v tomhle vláknu něco mazalo. Ty příklady, kdy se namísto odpovědi na přímou otázku hodnotí dotazující se osoba tu visí pořád.

Diskusi na DK beru jako takové pískoviště, kde si trénuju svou osobní odvahu a odpovědnost. To jenom na okraj povzdechu o zdeptání zakladatelů vláken resp. strachu do diskuse vůbec vstupovat.

Jsem ochotná podílet se na formulaci nápovědy k Diskusi jakousi první verzí, pokud by na to admin resp. moderátoři neměli čas/chuť/cokoliv jiného.

Petass
Petass 29.06.2018 v 10:02

TakySimona: "To, co tu stále visí" už ani nevnímám jako problém, v tomhle vlákně jsem něco podobného i čekala :) Ale máte pravdu. Není to v pořádku. Ohledně nápovědy a nabídky pomoci se sestavením bude asi třeba napsat Danovi. Jsem určitě pro, je to dobrý nápad. Kdybyste chtěla konzultanta, můžeme to probrat přes zprávy. :)

Dan
Dan 29.06.2018 v 10:02

Zdravím,

1.) souhlasím s vytvořením pravidel pro diskuzi. Brzy sem vložím jejich nástin a poprosím Vás o tipy na případné doplnění.

2.) chci, aby se nedal jen tak smazat příspěvek jako doposud a další diskuze pak třeba nenavazovala, ale aby u případného smazaného příspěvku byla věta, že příspěvek byl smazán jeho autorem (případně moderátorem) - dle situace.


Petass
Petass 29.06.2018 v 10:07

Dan: Díky za informace. Věřím, že to povede k lepšímu fungování. A to znemožnění mazání také vítám. Poslední dobou se tu maže ve velkém a starší diskuse jsou pak k ničemu, když člověk něco hledá.

kní
kní 29.06.2018 v 10:07

Super, Dane, to vypadá nadějně! Díky :)

Lector
Lector 29.06.2018 v 10:21

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

InaPražáková
InaPražáková 29.06.2018 v 10:21

TakySimona: Rozhodně je lepší podpora zdola, tak by to mělo fungovat v ideálním případě. Nevím, jestli se pak nebudou diskutéři odklánět navzájem a nevznikne hůře přehledná dvoukolejná diskuse, ale pořád je v prvé řadě dobré se snažit o její ukočírování účastníky. Moje schvalování zásahů shora se týká opodstatněných případů, nevolám po neustálém dohledu moderátora s lupou v jedné a bičem v druhé ruce. :-)

Dan: Výborně, díky za reakci. Se zavedením poznámky o smazaném příspěvku velký souhlas, bylo by to o hodně přehlednější a příjemnější.

Lector
Lector 29.06.2018 v 10:51

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tsal
tsal 29.06.2018 v 11:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Dan
Dan 29.06.2018 v 13:06

Mrkněte na pravidla a prosím o váš názor: https://www.databazeknih.cz/pravidla-diskuze díky.

Petass
Petass 29.06.2018 v 13:17

tsal: Špatně jsem se vyjádřila a hned jsem to schytala. Moje chyba... Každý má samozřejmě právo smazat, co napsal, taky to tu neberu jako archiv. Nevadí mi, že text zmizí. Pokud to bude označeno, poznám, že tam něco chybí a nebudu to pročítat půl hodiny a hledat, jestli jsem blbá já, že to nechápu, nebo to někdo promazal... Hned uvidím, že tady nemá smysl ztrácet čas a informace, půjdu hledat jinam.

siena
siena 29.06.2018 v 13:20

Já souhlasím, jsou v nich ty největší nešvary.
Jen jsem se chtěla zeptat na to vkládání odkazů. Je tu vlákno např. "Co nového ve světě literatury...", "Audioknihy", a tam jsem byla zvyklá vkládat odkazy. Bude se ta podmínka týkat i jich? Pochopím, když řeknete, že ano. Čím méně vyjímek, tím snadnější "uplatňování" pravidel. Přesto bych se za ně trochu přimlouvala:)

A díky za ně.

Text příspěvku byl upraven 29.06.18 v 13:22

Petass
Petass 29.06.2018 v 13:25

K pravidlům... Jak píše Siena, to zásadní tam je. Zbytek si budeme muset "vybojovat" mezi sebou sami :)

Azizi
Azizi 29.06.2018 v 13:27

Dan: Mne sa to zdá byť dobré :) Tak snáď to tiež pomôže. Je pravda, že sa tu žiaľ často ocitajú urážlivé a provokatívne príspevky a je to dosť nepríjemné. Určite som za to, takéto príspevky mazať. Osobne sa na iba zjavnú provokáciu snažím nereagovať, ale keď tak niekto nespraví, takmer vždy to vedie potom iba k zbytočnej ostrej hádke :/

Text příspěvku byl upraven 29.06.18 v 13:28

InaPražáková
InaPražáková 29.06.2018 v 13:34

Dan: Líbí se mi, jsou srozumitelná, přitom nechávají všem zúčastněným myslím dost prostoru. Odkazy v odkazových vláknech snad zůstanou, ty jsou k tématu. :-)

Lector: Jen potvrzení, že jsem četla. Nijak se nepřu, jestli se najde dost chladných hlav, to ukáže v praxi. Překládání do jiných vláken mě nenapadlo, tím by se situace samozřejmě ještě zlepšila.

TakySimona
TakySimona 29.06.2018 v 13:36

V navržených pravidlech diskuse bych uvítala ještě:

Vysvětlení rozdílu mezi vyhledávacími poli na stránce https://www.databazeknih.cz/diskuze.
Tedy, že zadám-li vyhledávací řetězec v tom v pravém horním rohu, vyhledává se mezi tituly a autory knih. Zadám-li tentýž řetězec do vyhledávacího políčka vedle textu Diskuze, pak vyhledávám v diskusních vláknech. Ale možná, že tohle zjištění trvalo déle jenom mně.

Dále doporučení, aby se nezakládala "jednorázová" vlákna pro obecnější témata, která zde už fungují (typu Knihy po kterých pátrám - poraďte). Tedy před založením nového vlákna se nejprve pokusit "zasadit" svůj dotaz do už existujícího tématu.

V souladu se svým vypěstovaným viděním světa si ale neodpustím drobnou subverzi:
Jestliže je diskuze na základní úrovni členěna na vlákna : O knihách, O autorech, Čtenářská výzva YYYY, Volná diskuze, Nápady na vylepšení webu a Chyby na webu,

co tedy patří do Volné diskuze, když v navržených pravidlech píšete:
"Diskuze jsou primárně určeny k výměně názorů uživatelů kolem knih, autorů a literatury, ne k distribuci informací z jiných zdrojů."?

Jinak ale za navržený text velmi děkuji, myslím, že bude snadné se na něj v nějaké "ostřejší" debatní chvilce přímo odkazovat.
:-)

Text příspěvku byl upraven 29.06.18 v 13:44

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 29.06.2018 v 13:36

A nebylo by dobré "nahlásit" v diskuzi stejně jako v komentáři knih? Pomohlo by to moderátorovi (aby neměl pročítání diskuze jako vedlejšák). Protože s těmi odkazy...je odkaz na lidskou prasárnu a je odkaz na novou knihu a článek o ní...obojí je reklama na jiný web. Jedno slouží zlu, druhé dobru. Ano, rozhodne o tom moderátor a dojde mu jako člověku, že ten druhý případ není na smazání. Ale je to o ušetření práce jim... ;)

siena
siena 29.06.2018 v 13:41

Azizi, ona je provokace a provokace. Že někdo na nějakou, dle něho i třeba osobní, zareaguje, neměl by být nakonec označen za viníka ostré hádky. Tím jediným zůstává první nadhazovač...A vůbec, nemusí to vždy skončit jen ostrou hádkou. Já bych zase tak příkře nehodnotila pohnutky diskutujících.

Text příspěvku byl upraven 29.06.18 v 13:43

Lector
Lector 29.06.2018 v 14:17

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 29.06.2018 v 15:57

Mám formální připomínku k návrhu pravidel:
věta "Pokud diskuzní příspěvek obsahuje odkaz (URL adresu) na jinou webovou stránku, vystavuje se jeho autor riziku, že komentář může být posouzen jako spam" mi připadá malinko popletená a doporučuji jí změnit takto:
Pokud JAKÝKOLIV příspěvek obsahuje odkaz (URL adresu) na jinou webovou stránku, vystavuje se jeho autor riziku, že PŘÍSPĚVEK může být posouzen jako spam.
(verzálkami jsem vyznačila slova, která by měla nahradit ty původní).

Dan
Dan 30.06.2018 v 11:06

to Siena: Pokud jde o odkazy, do pravidel diskuze jsem to sice takto specifikoval, ale neznamená to, že každý příspěvek s odkazem půjde pryč, to rozhodně ne... bude se to brát s rozumem ;-)

to TakySimona: Podobně jako jsem odpovídal Sieně. Bude se to brát s rozumem, Volná diskuze je samozřejmě Volná, ale chtěl jsem připomenout, že jsme na stránkách o knihách, takže jde primárně o knihy a to není na škodu znovu zmínit :-)

to Lenka.Vílka. Nahlašování zatím dělat nebudu. Ono je to jako vedlejšák už teď, protože někdo nahlásí jako závadný komentář u knihy jen proto, že kritizuje (ač velmi slušně a objektivně) jeho oblíbenou knihu...

to Lector: Děkuji za tip. Myslím si, že tím, že moderátor příspěvek skryje, bude ta konkretizace smazání už přínosná víceméně pouze autorovi smazaného příspěvku a ten bude snad většinou vědět sám, jakou mez překročil... Možná se pletu, uvidíme praxí, každopádně zatím jsem to udělal jednodušeji pro mě (a vlastně i pro moderátory) a uvidíme, co to přinese. Do budoucna váš návrh nezavrhuji.
Teď vás zklamu (a některé další) znovu, ale zatím jsem ani nekonkretizoval přezdívku moderátora, který příspěvek skryje. Nikde jinde na webu jsem to zatím neviděl (tu konkretizaci) a někdo by pak mohl napadat konkrétní moderátory, nevím, asi to nezní jako přesvědčivý argument pro vás... uvidíme také časem. Opět nevylučuji. Zatím spuštěno v jednodušší variantě a uvidíme, co přinese čas.

Dan
Dan 30.06.2018 v 11:07

to Koka: slovo "komentář" jsem tam nahradil příspěvkem. tato pravidla se (zatím) čistě zaměřují na hlavní Diskuzi zde na webu.

Tato diskuze byla uzavřena a není možno do ní vkládat nové příspěvky.