Moderování diskuse


Koka
Koka 10.07.2018 v 20:05

R.E.M. - pamatuji si, že kdysi (?) byla v zápatí DK taková větička, že "Tato databáze je archivována Národní knihovnou ČR" . Jednak už tu větu nikde nenacházím (ani v zápatí, ani v Nápovědě, ani v Podmínkách používání webu) a jednak nevím, co taková archivace webových stránek, které mění svou komplexní podobu několikrát v sekundě, značí. Žeby opravdu byl zachycen každičký "stav" toho webu?
Tím jsem jen chtěla poradit těm, kterým zmizely jejich příspěvky, ale také těm, kteří se vyjadřují k situaci (a hlavně k některým osobám včetně mě), aniž by byli četli to, co tady bylo v neděli odpoledne v rychlém sledu zveřejněné, pak honem smazané, a dosud propírané.

R.E.M.
R.E.M. 10.07.2018 v 20:09

Koka: Tak toto si nepamatuji. Kdysi tu byl odkaz na nějaký web, kde se vložil název databáze knih a objevilo se mi tam několik "okamžiků" zachycujících stav DK. Já jsem tehdy procházela především svůj profil a našla jsem ho v určitém stavu k určitému datu a času, pokud si správně vzpomínám.

No, třeba tu někdo poučenější a znalejší informaci, nejlépe odkaz k archivu, vloží.

Text příspěvku byl upraven 10.07.18 v 20:10

HTO
HTO 10.07.2018 v 20:29

K Pubu: nevím, kdo má být ta dvojice bez koulí; pokud já a elfos, za elfos mluvit nemůžu, snad s výjimkou toho, že jaksi přirozeně normální scrotum postrádá, kdežto metaforické nikoliv, a pro DK maká jak šroub už desátý rok. Za sebe říkám, že jsem sice provozovateli nepsal, ale s rozhodnutím zamčít vlákno jsem souhlasil a souhlasím. Šlo o vlákno osobní, které uživatel ukončil a to by se mělo respektovat (a také, pokud jste si všimli, se to velmi dlouho respektovalo).

Je možné, že bylo uzavřeno poněkud rychle a bez upozornění, ale opravdu si nemyslím, že je potřeba na to reagovat hystericky.

Eicherik
Eicherik 10.07.2018 v 20:47

Také se hlásím k lidem, kteří souhlasí s uzavřením dotyčného vlákna.

TakySimona
TakySimona 11.07.2018 v 07:37

Pokud je pro někoho esencí sporu v Nightlybirdově vlákně to, že přišel o své letošní komentáře tam přičiněné a chtěl by si je pro sebe "obnovit", pak cesta je více než prostá, opět se není třeba obracet na nějakou vyšší sílu typu Google Archive.

Stačí napsat Danovi, aby mu je e-mailem poslal, protože zřetelný nesoulad mezi tím, který příspěvek zůstane jako ten poslední viditelný v tomhle vlákně tzv. navždy a identifikací uživatele a času, kdy byl do tohoto vlákna přidán fyzicky poslední příspěvek OČIVIDNĚ znamená, že ty letošní příspěvky nejsou smazané, ale jen tzv. skryté. A administrátor databáze k nim má plný a neomezený přístup.

https://www.databazeknih.cz/knihy/kam-az-dosel-to-tam-nasel-142516

Lector
Lector 11.07.2018 v 07:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


Jacck
Jacck 11.07.2018 v 08:51

TakySimona, esencí sporu je spíš nedostatek komunikace, tj. když už se provede tak drastický krok jako uzamčení vlákna a smazání příspěvků, tak by to bylo dobré nějak vykomunikovat, tj. moderátor by mohl vlákno zamknout, ale jako poslední příspěvek tam vložit, proč bylo zamčeno. Mně je to jinak celkem jedno. A Nightlybirdovi je to taky jedno. Osobně takové projevy posmrtné úcty nemám moc rád a přijdou mi falešné a strojené, vždycky si vzpomenu na píseň od Kryla od hrobu neznámého vojína, jak má tam papaláši po jeho smrti nosí věnce

elfos
elfos 11.07.2018 v 10:10

Tak ještě potisíciprvé (a ode mě naposledy), pro Jaccka a některé další:

Nightlybird´s YJ Night pub
- nightlybird 15.04.2016 v 00:38:12 říká:

Tak jsem si poslední dobou projížděl zdejší diskuze. Je jich tady opravdu docela dost, takže bych mohl použít někde zachycený výkřik : "Pane jó, tady to žije !!!".
Jenže to ale žije jinak, než jsem si s bláhovostí před lety představoval. Oznamuji proto všem, kteří se tady za tu dobu občas zastavili na kus řeči, nebo jen poslouchali u pootevřeného okna naše hospodské promluvy, že s definitivní platností zavírám tento pub a zahazuji klíč.
No co, různé hospody už zavřeli (a reálné) různí lidé z různých důvodů. Zavřením čehokoliv život nekončí.

*

Důvod zavření je v Pubu jasně napsán (všichni jste si ho mohli a můžete kdykoliv přečíst) a jeho uzamčení nightlybirdem (cituji: s definitivní platností) bylo až do letoška naprosto přirozeně respektováno. Mohla bych se rozepsat víc, ale myslím, že tohle je podstatné.
Nemystifikujte, nesplétejte mylné a zavádějící teorie, nevkládejte druhým do úst svá slova a domněnky a neurážejte, o to prosím vás některé, kteří tu porůznu něco z toho už několik dní děláte. Je dost hrozné to číst.
Děkuji.

elfos
elfos 11.07.2018 v 10:37

A na druhou stranu, moc děkuji za všechny rozumné hlasy a názory, které tu také zaznívají.

siena
siena 11.07.2018 v 13:42

elfos, bohužel, ono to právě není žádné potisícíprvé. Alespoň ne zde v diskuzi a hlavně, ne přímo v tom inkriminovaném vlákně. Kdyby ano, v okamžiku, kdy, věřím, že v dobré víře, se ve vláknu začalo opět diskutovat, ušetřili bychom si všichni spousty toho balastu, který se tu nakupil. Samozřejmě, že si každý mohl, může přečíst, ale už jsem tu dost dlouho, abych věděla, že do historie vláken se málokdo dívá.
A vrátím se tím ještě pár dní zpátky, kdy jsme tu začali diskutovat o nových pravidlech, o případném mazání příspěvků. Kdy tu padl návrh, aby se tak dělo transparentně, aby bylo vidět proč bylo smazáno, případně kým. Domnívám se, že na této "kauze" jsme se mohli přesvědčit, že to nebyl návrh marný...

Text příspěvku byl upraven 11.07.18 v 19:06

elfos
elfos 11.07.2018 v 19:25

Myslím, že siena přišla na to, v čem je zakopán pes. Vůbec mě nenapadlo, že nightlybirdovo oznámení o uzamčení, ukončení diskuse někdo nečetl.... to vysvětluje, proč se někteří pořád ptali na důvod a proč jim to nebylo řečeno, přestože jim jiní opakovali, že zakladatel svou diskusi uzamkl a zahodil klíč. No, je dobře, že se to vysvětlilo.

VlKa
VlKa 11.07.2018 v 20:23

Dobrý večer,
snažím se výše zmíněnou kauzu pochopit a musím přiznat, že výsledek je přesně opačný - otázek je více než odpovědí.
1) V dubnu 2016 zahodil zakladatel vlákna klíč, ale k faktickému uzamčení nedošlo.
2) Diskuse ve vlákně byla obnovena a slušně vedena až do července 2018.
3) Bez předchozího upozornění došlo ke smazání příspěvků z poslední doby a uzamčení vlákna.
4) Toto neprošlo v tichosti a bez povšimnutí a někteří uživatelé se proti tomuto postupu ohradili. Opakuji - ne proti uzamčení vlákna, ale proti způsobu realizace.

5) A teď si máme oddechnout, že jsme konečně pochopili, že to zakladatel vlákna chtěl? Máme být rádi, že se konečně, po více než dvou letech, dočkalo jeho přání realizace? Způsobem, který lze považovat za diskutabilní? Protože právě s tím způsobem (smazání bez jediného slova vysvětlení) je těžké se smířit, ne s uzamčením vlákna.

Samozřejmě nejde o život. Jde jenom o princip. Možná by si ten výraz jenom zasloužil být v uvozovkách.

elfos
elfos 11.07.2018 v 21:02

Nightlybirdovo přání a rozhodnutí se dočkalo realizace v dubnu 2016, ve chvíli, kdy je oznámil. Všichni jsme to respektovali, rozloučili se, a Pub zůstal uzamčen.

Pokud "faktickým uzamčením" myslíte technický zásah, nebylo to potřeba. Pub uzamkl nightlybird. Tedy, nebylo to potřeba až do letošního roku.

Nevím, jak srozumitelněji to ještě říct. Debatu na toto téma vzdávám.

Ale doporučuji pročíst si celý Pub od začátku do konce. Sama to dělám a udělala jsem už mockrát, a moc ráda.

Hezký večer.

Koka
Koka 11.07.2018 v 21:04

VIKa : ad 3/ nebylo to "bez předchozího upozornění". Právě ty smazané příspěvky by všem, co tento příběh čtou a nechápou, mnohé vysvětlily. Zkusím to rekonstruovat (bez nároku na naprostou přesnost):
- vlákno bylo v dobré víře jednou uživatelkou nedávno oživeno a dalšími uživately doplňováno o nové a nové příspěvky. Najednou (v neděli) jeden přispívající uživatel své předchozí příspěvky smazal, ale vzápětí vložil nový, v němž vysvětlil, že ty své maže, neboť jej k tomu "jedna paní" osobní zprávou vyzvala, a zdůvodnila to tím, že na základě telefonátu s dvěma zakládajícími členy DK je ona jaksi zmocněna doporučit všem, kteří do vlákna v posledních měsících přispěli, aby dobrovolně své příspěvky smazali a respektovali tak přání těch dvou osob (resp. přání zemřelého zakladatele vlákna).
Na to se ozvala "ona paní", která se ohradila vůči tomu, že by byla na kohokoliv vyvíjela nátlak, a na důkaz zveřejnila překopírovanou osobní zprávu, kterou těm lidem zaslala a v níž je žádala, aby sami "ustoupili" a své příspěvky dobrovolně smazali. Mnozí odmítali, někteří to ne zrovna hezky glosovali. A pak, posléze (pořád běželo nedělní odpoledne) ta samá paní napsala tuším 5-bodový návrh na řešení, jehož součástí bylo to, že ona navrhne Danovi vlákno uzamknout neboť (a teď cituji) neřešením té věci "narůstá emoční diskomfort těch dvou osob, které žádaly vlákno zamknout" . Dále navrhla, že večer ve 22:03 bude jakási virtuální schůze všech zainteresovaných, na které se rozhodne, co dál. Na to se ozvala jedna z přispívajících, o smazání jejichž příspěvků také šlo, a napsala, že ve 22:03 už něco má, tak aby ta schůze byla ve 22:04.
A to asi byla poslední kapka, která rozhodla - do 5 minut bylo vlákno zamčené a všechny příspěvky, které do něj byly vloženy po úmrtí zakladatele, byly smazány.

= tudíž: vysvětlení (zdůvodnění) zde bylo, ale pochopitelně ne všichni jej dovedli akceptovat, no a pak následoval "druhý díl" ságy, kdy jedna "poškozená uživatelka" do mnoha mnoha živých vláken psala a psala své rozhořčení nad ztrátou svých cenných diskuzních příspěvků a něco o porušování jejích práv a pod. ... a už to jelo. Ještě i já, která jsem s touto věcí neměla nic do činění, jsem to slízla (a hned z několik stran :=)

VlKa
VlKa 11.07.2018 v 21:22

Koka: Děkuji mnohokrát za poskytnutí chybějící části skládačky, bez které mi to celé nedávalo smysl. Byla jsem z toho, upřímně řečeno, dost zoufalá. Šlo tedy o rychlý sled událostí, který, zvláště pokud to bylo o víkendu, ne všichni (např. já jakožto občasný návštěvník) stihli zaznamenat. Tím se mnohé vysvětluje. Ještě jednou děkuji a přeji hezký zbytek večera.

Koka
Koka 11.07.2018 v 21:24

Jsem ráda, že to mé dlouhé a spletité povídání nebylo zbytečné, snad pomůže i dalším rozebrat se v té věci.

TakySimona
TakySimona 11.07.2018 v 21:43

Koko, nemusíte mě nazývat "jednou paní", já na DK píšu pod svou přezdívkou, otevřeně a zpětně tu po sobě nic nemažu (s výjimkou jediného komentáře v tomto vlákně, kdy jsem chtěla vyzkoušet, jak funguje nově zavedený mazací automatismus).

Protože jsem podle mínění vás a dalších viníkem nedělní situace, publikovala jsem svoji soukromou zprávu, kterou jsem v sobotu poslala lidem, kteří tento rok přidali příspěvek do Nightlybirdova vlákna, aby každý mohl posoudit jestli jsem vyvinula zmiňovaný nátlak buďto já nebo naopak, jestli ten s nímž jsem telefonovala, něco požadoval po mně.

Na můj návrh na smírné a otevřené vyřešení konfliktu stihly reagovat pouze Hanka_Bohmová a kní.

Vlákno uzavřel a letošní příspěvky smazal provozovatel databáze brzy odpoledne. Na čí popud, to samozřejmě nevím, já termíny, které sama určím, dodržuju.

Sama nevěřím tomu, že tohle je moje osobní veřejná tečka k tomuto sporu.

Koka
Koka 11.07.2018 v 22:02

Já to tušila, že zas dostanu "naloženo"!
Tedy: TakySimono - výraz "jedna paní" použil ten, který své příspěvky smazal, ale v novém popsal, že tak činí kvůli "jedné paní" která to po něm chce, a proč a jak a pod... nebudu to už opakovat. když jsem převyprávěla to nedělní dění, tak jsem se snažila to udělat co nejpřesněji.
Vaši přezdívku jsem v tom převyprávění výše nepoužila ne z neúcty, ale jen a pouze proto, že jsem - a to jste si snad všimla - nejmenovala vůbec nikoho, ani jedinou z těch osob, jejichž počínání jsem popisovala. Také proto, že na jménech vůbec, ale vůbec nezáleží (kromě jednoho); posloupnost té situace jsem snad zachovala.

Chybně a neoprávněně si myslíte, že podle mého mínění jste Vy viníkem té situace - ani náhodou! Vaši roli považuji za nešťastnou a když už - tak Vás považuji spíše jistým způsobem za oběť, než za viníka. (Ti, kteří nepřekonatelně nesouhlasili s obnovením vlákna, měli dle mého názoru zasáhnout hned, okamžitě, jen co se v něm objevil první "oživovací" příspěvek, a měli tak učinit svým jménem, ne přes prostředníka - toť můj názor. V mnoha životních situacích - i profesních, náročních, řídících - mám vyzkoušeno, že některé "věci" (jevy, události, tendence) když se nezastaví v zárodku, tak se pak nezastaví vůbec, nebo jenom za cenu ztrát - a to je i tento případ.

A ještě něco: ten příběh jsem opravdu velmi, velmi podrobně sledovala a každý příspěvek si pročítala proto, že mi - snad odpustíte - něčím připomněl causu Franz Kafka. Nejsem kafkolog, ale vím, že FK si nepřál, aby jeho díla, texty byly kdy zveřejněny, žádal o jejich posmrtné zničení, a žádal o to svého přítele Maxe Broda! A vyčítáme dnes Brodovi, že neposlechl? Já tedy ne!

Text příspěvku byl upraven 11.07.18 v 22:04

kní
Lector
Lector 11.07.2018 v 22:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

TakySimona
TakySimona 11.07.2018 v 22:29

Koko, nic jsem vám nevyčítala, právě naopak jsem vám a komukoliv dalšímu nabídla používat mou přezdívku, kdykoliv bude mít na mysli právě moje zdejší komentáře.

Výraz "jedna paní" použila dáma, která ani poté, co jsem ji v SZ třikrát různými slovy napsala, že po ní ani nikom jiném nežádám žádnou akci, kromě popřemýšlení, zda bude do toho vlákna nadále příspívat, nepochopila.

Jako obět se rozhodně necítím.

Analogii s Franzem Kafkou resp. Maxem Brodem jaksi nenahlížím.

Text příspěvku byl upraven 11.07.18 v 22:31

tatjana1737
tatjana1737 15.07.2018 v 09:20

Nevím, jestli se to již zde neřešilo... jeden z mých komentářů ke knize byl přesunut do diskuse - zřejmě kvůli tomu, že obsahuje spoiler, přestože úvod komentáře, který kni hodnotí a rozebírá, začíná upozorněním "!!! Obsahuje spoilery!!!" Takovýchto komentářů mám vícero, a nejsem sama, kdo v rámci komentáře ke knize vyzradí část děje, ale dopředu uživatele informuje o tom, že komentář takový spoiler obsahuje...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.07.2018 v 10:35

Tatjana1737: asi záleží na tom, co všechno bylo v komentáři...? Koukla jsem se a máte komentáře přesně a správně označené, aby bylo jasné, že tam jsou spoilery. Ale zase je pravda, že v diskusích u knih je dost podobně označených knih...

R.E.M.
R.E.M. 15.07.2018 v 13:48

tatjana1737: Dám jsem jen svůj postřeh, adekvátně se může vyjádřit jen admin a moderátoři, kteří přesunují příspěvky. Přesunování komentářů do diskuze je nepředvídatelné. U knih často zůstávají příspěvky prozrazující BEZ VAROVÁNÍ polovinu děje, pointu. A občas se přesunují bezproblémové příspěvky, které slušně a zřetelně upozorní na spoiler, vyzrazení děje, závěr knihy. Nerozumím tomu, proč moderátor přesune komentář, který je z hlediska spoileru absolutně nezávadný vzhledem k zřetelnému upozornění na něj.

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 17.07.2018 v 06:15

R.E.M., můj postřeh je, že přesunuty jsou primárně ty nahlášené příspěvky. Když nikdo komentář se spoilerem nenahlásí, prostě tam zůstane, je mi jasné, že není v ničích silách cíleně procházet nově přidané komentáře. Navíc, pokud jsem knihu nepřečetla, nedokázala bych vždy 100% posoudit, co je vyzrazení děje a co ještě ne... Nedávno jsem se rozčilovala u knihy Hana, která je teď v TOP žebříčku na 1. místě a má skoro tisícovku komentářů: pro mě osobně se nachází spoiler jak v anotaci, tak ve štítkách, v komentářích samozřejmě taky - ale má smysl to nahlašovat nebo upozornit autora, když stejně podstatný kus děje vyzradí i anotace? Ale na druhou stranu zase kniha potřebuje "lákavou" anotaci... a štítky pro vyhledávání. Začarovaný kruh!

Tato diskuze byla uzavřena a není možno do ní vkládat nové příspěvky.