Moderování diskuse


tatjana1737
tatjana1737 03.07.2016 v 19:41

Možná je to nápad blbý nebo technicky složitý... Lze uvažovat o diskusních tématech, která by byla pouze pro zvané uživatele? Nebo o diskusních vláknech, z nichž by bylo možno vyloučit uživatele, který se chová nějak nevhodně apod.? V obou případech by mohlo být řešeno osobou moderátora, tzn. uživatele, který např. diskusní téma založil...

Co Vy na to? :-)

Jass
Jass 03.07.2016 v 19:58

Po půlhodině strávené nad touhle diskuzí nemůžu nesouhlasit http://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/je-nutne-hodnotit-knihu-jako-odpad-2958/str-1
Praktičtější mi asi přijde to vylučování...

tatjana1737
tatjana1737 03.07.2016 v 20:37

Nejsem technik, takže připojuji úvahu pouze "morální" - jak to provést, aby uživatel byl vyloučen "právem"? Aby nešlo o nějakou zlovůli někoho jiného... Proto mi přijde rozumné dát "vylučovací právo" tomu, kdo diskusi založil, protože se dá předpokládat, že se v tématu chce něco dozvědět nebo debatovat s lidmi nad tématem jemu blízkým.

tatjana1737
tatjana1737 03.07.2016 v 20:42

A v souvislosti s tím slovním průjmem mne napadá - uživateli, který by byl vyloučen z vícero diskusí, na nějakou dobu omezit přístup do diskuse obecně. Něco ve stylu nahlašování nevhodných komentářů, tak nahlašování nevhodných diskutujících + jejich omezení /trest/ po nějakou dobu do diskusí vstupovat. Ale je to jen nápad, nedovypracovaná myšlenka, neprosazuji striktně její uvedení v život :-).

mhutani
mhutani 03.07.2016 v 20:50

Zkusila jsem si to představit a je to docela hnusná představa. Možnost šikany některých lidí na DK zaregistrovaných, protože se někomu nelíbí, co říkají, nebo že mluví příliš a do všeho, nebo je na něj alergický, nebo nesouhlasí s jeho názory, nebo že jsou prostě jiní než daný člověk, který si zgustne tím, že daného jedince vyhodí z diskuse. Tedy možnost šikany odlišných lidí ještě větší, než je dosud. Místo učení se toleranci a přijímání odlišností lidí zbraň, jak ty, co mi nevoní, přetáhnout po hřbetě. O tom, jak se dotyční cítí, ani nemluvím. Mně by přišlo jako křivda, kdyby mě z nějaké diskuse vyhodili z jakéhokoliv důvodu. Takže jsem proti. Lidi by se měli spíš učit spolu vycházet a žít vedle sebe, netolerance, nesnášenlivosti a negace je mezi lidmi i bez tohoto až nad hlavu a stále víc.

siena
siena 03.07.2016 v 20:52

Před časem jsem v jiném diskuzním vlákně napsala, že vždy s nějakým dalším "zvláštním" příspěvkem si říkám, že už nejde kam klesnout, a že s překvapením stále zjišťuju, že jde...Myslím, že tímto vláknem jsme se zase na DK řádně posunuli...
Provozovatel DK stvořil několik základních podmínek pro používání zdejších stránek. Domnívám se, že kdyby si je všichni přečetli a dodržovali, stačilo by to. Kdyby ostatní upozorňovali na nevhodné chování některých uživatelů, stačilo by to také. A propos, kolik jste takových příspěvků nahlásili, mohu se zeptat? A že už tu byly příspěvky, které byly eufemicky řečeno špatné. To ne, ty tu mohou zůstat, ale v momentě, kdy Vám tatjano1737 někdo rozbil bábovičku, hned je tu nápad na rozdělování uživatelů?!? Že jsem Vás nenašla nikdy u debaty, kdy se tu několik uživatelů snažilo zlepšit obecně kvalitu zdejších stránek.
A můžete mne tatjano1737 nechat smazat, můžete si to na mě klidně vyzkoušet...

Text příspěvku byl upraven 03.07.16 v 20:56


tatjana1737
tatjana1737 03.07.2016 v 20:59

Byl to jen návrh směrovaný na uživatele, kteří jsou opravdu hrubí a napadají jiné. Sama jsem ale psala, že je v praxi hrozně těžké toto udělat, i já bych byla ukřivděná, kdyby mně někdo vyhodil, třeba jen za odlišný názor, ale slušně napsaný (tzn. bez zjevných vulgarit a urážek). Z některých diskusí, do kterých jsem nahlížela, je opravdu patrno, že pravidla DK, někteří prostě nerespektují a chovají se sprostě. Není to chyba DK ani jejích tvůrců, je to prostě "by product" internetu, kam každý může napsat cokoli. Na druhou stranu tím ale trpí uživatelé, kteří sem chodí rádi, rádi diskutují a respektují i jiný názor, slušně se k němu vyjádří, bez urážek a osobních útoků. Vylučování mně samotné přijde tvrdé, jsem spíše pro moderování nebo třeba uzavřenou diskusi, jako bylo kdysi na xchatu - téma bylo vytvořeno pro nějakou partu přátel, ostatní mohli být vpuštěni po odsouhlasení správcem. Dobře si uvědomuji, že i toto je svým způsobem represivní, ale je to rozhodně jemnější nástroj než soudce lynč a vyloučení z diskuse.

tatjana1737
tatjana1737 03.07.2016 v 21:02

Toto vlákno jsem založila ne proto, abychom se mohli vzájemně pranýřovat, ale k zamyšlení nad tím, zda je nějaký nástroj, jak chránit ty, kteří chtějí v přátelském duchu debatovat nad literaturou a nejen nad ní. Jedním závěrem na v úvodu nastíněné otázky může být to, že to proveditelné není, že je to o osobní odpovědnosti každého uživatele a ostatních, jak se vyrovnají s tím, když narazí na nějakého sprosťáka. Ostatně jako je to v životě běžné :-). Takže prosím neberte uvedené návrhy jako dogma a nutnost k upgrade webových stránek databáze.

Eicherik
Eicherik 03.07.2016 v 21:05

mhutani: není co dodat. Kde to můžu podepsat? :-)

tatjana1737
tatjana1737 03.07.2016 v 21:16

mhutani a ostatní: I já souhlasím s napsaným. Proto znovu zdůrazňuji, že jde jen o myšlenku, nikoli požadavek o uvedení do praxe. I proto je téma nazváno jako "moderování diskuse" a nikoli jako "vyloučení uživatelů, kteří se mi znelíbili - ať už právem či nikoli". Téma bylo založeno s tím, že víc hlav víc ví a třeba nás napadne nějaké nerepresivní "řešení". A třeba opravdu skončím jen u toho, že každý z nás někdy narazil na někoho, kdo se mu nelíbil, nebo komu se nelíbil on sám, že i o tom, to prostě bohužel je a nezbývá než se s tím smířit :-).

reader.007
reader.007 03.07.2016 v 21:26

mhutani: to je to nejrozumnější co jsem tu četla za poslední min. 2 dny

Richie1
Richie1 03.07.2016 v 23:32

Moderovaná diskuze není zase tak špatný nápad. Pokud bude zájem o diskuzi nad konkrétním problémem, tak moderátor zahájí diskuzi a všichni, kdo se o problém zajímají, se budou moci do diskuze zapojovat. Pokud se ale stane, že diskuzi naruší nějaký trol nebo někdo, kdo si chce žvanit úplně o něčem jiném (čímž zabije původní myšlenku diskuze), tak moderátor zasáhne a nevhodné příspěvky smaže či přesune. V případě opakování zakáže vstup trola na diskuzi. Vyhození trola z diskuze nemusí být šikana, ale spíše pomoc ostatním diskutérům.

Dovedu si představit, že by na DK mohly být diskuze volné (kde by si diskutéři i třeba nadávali, uráželi se, nebo by se místo tématu bavili třeba o tom, zda je na řízek lepší kuřecí maso nebo vepřové - takové diskuze tu často jsou), nebo diskuze moderované, kde by konkrétní moderátoři dbali na optimální kulturu a úroveň diskuze. Čas by ukázal, které diskuze jsou pro uživatele přínosnější a žádanější.

Často se tu konstatuje či naříká, že úroveň diskuzí je tu špatná. Tak neshazujme hned nápady na vylepšení a přemýšlejme, jak pomoci k lepší kvalitě diskuzí.

EvaTurner
EvaTurner 03.07.2016 v 23:58

Internet není nic jiného než volné pole k více či méně podnětné exhibici. Divím se, že se v roce 2016 stále najdou lidé, kteří to dosud nepochopili.

siena
siena 04.07.2016 v 05:32

Richie1, lepší kvalita diskuzí, potažmo těchto stránek, nastane tím, že se budou příspěvky libovolně mazat a že tu vzniknou vlákna, kde si budeme nadávat a navzájem se urážet?!?
Nebyl jste to náhodou Vy, kdo tu před časem, a není to zase tak dlouho, kritizoval jednoho, už bývalého uživatele, když si ten stěžoval na zdejšího "obtížnějšího" člena? Že tu na něj pořádáme hon? http://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/chapete-lidi-a-oni-vas-komunikace-a-porozumeni-vecny-problem-2815/str-4 (08.02.2016 v 21:24:48) Dovolím si ocitovat:
A ano, tak trochu mi to připadá směšné a zároveň smutné - celý ten humbuk okolo xxx. Protože je jiný? Protože píše provokativní příspěvky? Protože jeho styl komunikace nevyhovuje některým diskutérům? Proto ho zatratíme, vyhodíme z databáze, zavrhneme jako špatný element? Kdybys byla majitelem databáze, Sieno, vyhodila bys ho? yyy určitě ano, jsem rád, že není majitelem databáze.

A rovnou připojuji poznámku, že jsem se této výměny názorů účastnila, takže znám celý její kontext. Přijde mi podivné, že tehdy byl pan yyy špatný a nyní tu obhajujete dokonce mazání příspěvků libovolným uživatelem?!? A ráda bych podotkla, že v tom návrhu je případné pozdější vymazání, zakázaní přístupu na DK...

Text příspěvku byl upraven 04.07.16 v 07:03

Richie1
Richie1 04.07.2016 v 07:15

Sieno, je zajímavé, že téměř vždy jsi odpůrcem veškerých mých názorů a hned je obracíš proti mně. Čím to je? :-)
Zkusím reagovat a lépe vysvětlit myšlenku moderované diskuze.
Nepsal jsem, že tu "vzniknou vlákna, kde si budeme nadávat a navzájem se urážet". Ty vlákna tu už totiž jsou. Jakmile se rozvine nějaká debata, téměř pravidelně si tam někdo vjede do vlasů kvůli odlišným názorům a začnou padat urážky či nadávky. To je ta volná diskuze - ta tady existuje v současné podobě.
K těmto stávajícím diskuzím by se pouze zřídily moderované diskuze. A moderovaná diskuze neznamená, že se v ní budou "libovolně mazat příspěvky, následně z celé DK". Nic takového jsem nepsal - přečti si prosím lépe to, co skutečně píšu.
Psal jsem, že by moderátor mohl mazat či přesunovat nevhodné příspěvky - tedy ty, které vážným způsobem narušují diskuzi ke zvolenému tématu. Což mohou být záměrné provokace trolů, nadávky, hádky či debaty zcela mimo téma. Záleželo by to na vyspělosti moderátara a jeho schopnosti vést a řídit diskuzi.

Mám s tím nějaké zkušenosti. Před lety jsem založil a vedl jedno tematické obsáhlé fórum (za cca rok existence tam bylo celkem 10.502 příspěvků od 114 registrovaných účastníků). Nejdříve jsem vedl a moderoval celé fórum sám. Když se ale rozšířilo na plno podtémat, tak jsem dal práva moderování dalším účastníkům. Fungovalo to bezvadně - v rámci pravidel fóra jsme nepřetržitě diskutovali více než rok a bylo minimum případů, kde by došlo k urážkám či nadávkám. Ojedinělí trolové dostali upomínku a když se nepolepšili, byl jim zakázán přístup k tématu, popř. do celého fóra.

DK je samozřejmě nepoměrně větší fórum. Diskuze zde jsou volnější, minimálně moderované administrátory webu. To samozřejmě vede i k tomu, že v mnoha diskuzích dochází k těm nepěkným jevům hádek, urážek.
Má myšlenka (správně řečeno původní myšlenka tatjany1737) je, že by k současnému fóru přibyla možnost moderovaných diskuzí.
Jako příklad mohu uvést vlákno o A. Einsteinovi. Právo moderování by mohl dostat jeho zakladatel Lector a tím by měl možnost vést diskuzi v duchu zvoleného tématu. Pokud by diskuzi někdo narušoval záměrnými provokacemi, hádkami či jinými nevhodnými příspěvky, mohl by Lector zasáhnout a vrátit diskuzi na žádanou úroveň (nevhodné příspěvky smazat či přesunout, provokatéra napomenout, či mu zakázat vstup na diskuzi apod.). Věřím, že ti, co chtějí diskutovat ke zvolenému tématu, by takové (rozumné a citlivé) moderování ocenili.

Tedy, sieno, celá změna spočívá pouze v tom, že ke stávajícímu fóru by se připojila část, kde by byly moderované diskuze. Čas by ukázal, zda by takové vylepšení mělo smysl nebo ne. Buď by to fungovalo dobře ... nebo by to nefungovalo a možnost moderování by se zrušila - fórum by zůstalo v současné podobě.
Samozřejmě by bylo nutné stanovit pár pravidel fungování moderovaných diskuzí - to už je na další debatu, pokud by taková myšlenka vůbec měla mít širší podporu uživatelů.

A trochu pesimistický závěr: ač vím, že moderované diskuze jinde fungují bezvadně, na DK tomu moc šancí bohužel nedávám - ta roztříštěnost a různorodost uživatelů je tu tak velká, že se neshodneme skoro na ničem. :-)

tsal
tsal 04.07.2016 v 07:36

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 04.07.2016 v 07:44

Richie1, čím to je? Prostě máme rozdílné představy o věcech, co nás obklopují...
Jestli jsem to správně pochopila, a určitě ne, neříkáte tím, že někteří uživatelé mohou zůstat i nadále hrubí, vulgární, jen když to nebude v nějaké té Vaší "lepší" diskuzi? V těch ostatních by to až tak nevadilo?
Na DK existují moderátoři již nyní. Sama jsem tu několikrát nadnesla, že mne mrzí, že mnoho nepřispívají do obecných debat o těchto stránkách, že se k návrhům a námitkám uživatelů nevyjadřují. Nelíbí se mi, jakým směrem se sekce Diskuze ubírá. Dokonce si myslím, že náhodného čtenáře, zvláště v některých "časech", nepřiměje se na zdejší stránky eventuelně přihlásit. Ale řešení nevidím v tom, že se ještě rozdělí. Jednak si umím představit, jaká by tu vlákna mohla i vzniknout a jak by byla "rozumně a citlivě" řízena, a pak, co by se odehrávalo v těch "druhých"...

Text příspěvku byl upraven 04.07.16 v 07:53

tsal
tsal 04.07.2016 v 07:48

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 04.07.2016 v 07:50

CMDK? Binýsku, pro ty trochu natvrdlé, nebylo by vysvětlení?:)

siena
siena 04.07.2016 v 07:56

Aha, já tušila, že se nemám ptát...:)

Richie1
Richie1 04.07.2016 v 08:06

Sieno, samozřejmě že mi vadí každá hrubá a vulgární diskuze. Bohužel na volné diskuzi DK se s tím buď musím smířit, nebo do diskuze nelezu, nečtu ji. V moderované diskuzi by byla možnost vulgaritu, spammery a trolly zarazit.

Binysku, ono to může být tak, že diskuzi na fóru DK ovládnou právě ti "šprýmaři, a žvatlalové" a znechutí diskuzi mnoha jiným diskutérům, kteří chtějí seriozně diskutovat o zadaném problému.
Proto si myslím, že by pomohlo, kdyby část fóra byla volná (pro šprýmaře a žvatlaly, trolly a spammery) a část fóra moderovaná (tam by ti výše jmenovaní neměli možnost "špinit" vlákno svými nevhodnými příspěvky).

tsal: přesně vím, o čem píšeš a naprosto souhlasím.

siena
siena 04.07.2016 v 08:09

Víte tsal, jsem tu zaregistrovaná již delší dobu. Pamatuju si, jak dlouho mi trvalo, než jsem napsala první komentář, či diskuzní příspěvek. Prostě jen proto, že jsem si netroufla, že se budu plést do debaty, do které nemám co říct. Pamatuji tady ještě vlákna, která nepotřebovala nějakého skrytého moderátora, do kterých jsme měli sami ostych vlastně vstoupit. A to teď nemyslím nijak pejorativně, prostě jsme se ostatní zastavili na prahu...Já tu nic netopím, ani mi nevyhovuje, co se tu děje, a sama víte, že to tak není. Jen si myslím, že Knižní databáze by měla být slušnou a inspirující stránkou v jejím celém rozsahu a nejen v nějaké její části.

Richie1
Richie1 04.07.2016 v 08:30

Binysku, řekněme, že bych si chtěl podiskutovat o detektivním žánru v druhé polovině 19. století. Je to specifické téma a určitě je tu plno znalců, kteří mají co říci. Rozvine se diskuze, která všechny zájemce o tento žánr obohacuje.
Ale pak se stane, že do diskuze přijdou dva tři uživatelé, kteří se začnou bavit - o fotbalu, o uzeném bůčku, o politice, o bohu ... a v horším případě si začnou nadávat a navzájem se urážet. A tím celé téma dokonale zabijí. Původní diskutéři se stáhnou a jsou zklamaní, že slibně rozjetá diskuze opět sklouzla ke kanálu (slovnímu průjmu, jak to nazval eldar). Tomuto jevu by moderovaná diskuze mohla zabránit.
Já nevolám po vyhazování uživatelů z fóra. Jen si myslím, že by DK pomohlo, kdyby byla možnost pro obě varianty - pro seriózní témata i pro ty méně seriózní, užvaněná a hádavá. Zatím tu je jen ta druhá možnost.

tsal
tsal 04.07.2016 v 08:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bamba
bamba 04.07.2016 v 08:49

možno by na začiatok stačilo zakázať vstup niekomu, koho otec je traktorista a mama dojička.

Tato diskuze byla uzavřena a není možno do ní vkládat nové příspěvky.