Ephraim Kishon

izraelská, 1924 - 2005

Diskuze (6)

Přidat příspěvek

ivana5704
14.05.2019

Dobrý den ,mám prosbu. Syn v 6 třídě probírali knihu nejlepší povídky z cest s povídkou povinné očkování a samozřejmě má o tom napsat do literatury, ignoroval hodinu a nic si nepamatuje. Já jako rodič hledám po int. a nemohu nic najít. Mohl by mi někdo poradit, kdo to četl. Děkuji

Jaruš7
20.05.2018

E.K. byl židovského původu a za války byl internován na nucené práce; útěk který se mu povedl z přesunu do koncentračního tábora mu zachránil život. V Německu pak už nežil, ale jako snad osudovou satisfakci bral to, že ve své době dobyl na německém knižním trhu uznání za nejprodávanějšího humoristu.
Jaksi se vyplatilo moto - co děláš, dělej rád.


krab
31.05.2016

Chybí mi tady sbírky Abraham kann nichts dafür a Ephraim Kishons beste Tiergeschichten-tak hádám, že to asi nebylo přeloženo do češtiny- škoda...

Koka
22.05.2013

Přimlouvám se za přeřazení z maďarské do izraelské literatury. V Maďarsku se sice narodil, ale úspěšně odtamtud utekl a maďarské občanství neměl.

valentýna
01.02.2013

Zemřel 29.1. 2005 ve Švýcarsku. Původním jménem Hoffmann Ferenc. /údaje z mlp/

from
30.11.-0001

Ephraim Kishon se narodil v Maďarsku v roce 1924, ale od roku 1949 žije v Izraeli, v Tel-Avivu. Patří mezi nejznámější a nejčtenější satiriky současnosti.
Jeho knihy vyšly ve 34 jazycích v nákladě přes 40 milionů výtisků. V období II.světové války byl se svým otcem zařazen do pracovního tábora, odkud se pokusil o útěk. Byl zajat Sovětskou armádou. Z tohoto období si odnesl odpor proti veškeré totalitě. V roce 1949 emigroval do mladého izraelského státu. Je autorem 48 knih.

Patří mezi ně: Inkognito v Praze, Nevděk světem vládne, Povídky o rodině, Povídky o daních, Bomba pro každého


Kromě knih, které byly přeloženy už do 33 jazyků, píše i divadelní hry a jeho velkým koníčkem je film.


Ephraim Kishon patří v současnosti k nejvýznamnějším humoristům, jeho knihy vyšly ve 34 jazycích v nákladě přes 40 milionů výtisků. Narodil se v maďarské židovské rodině. V období II.světové války byl se svým otcem zařazen do pracovního tábora, odkud se pokusil o útěk. Byl zajat Sovětskou armádou. Z tohoto období si odnesl odpor proti veškeré totalitě. V roce 1949 emigroval do mladého izraelského státu. Je autorem 48 knih.
Patří mezi ně: Inkognito v Praze, Nevděk světem vládne, Povídky o rodině, Povídky o daních, Bomba pro každého


Na ostří hřebenu je humoristická či spíše satiristická kniha, ve které vypráví příběh malého, bezvýznamného šizuňka a jednoho věčně opilého, ale jinak nadaného novináře. Příběh jejich směšné pomsty vůči zaměstnavateli - šéfovi, který má sice vlasy, ale né vlasy. A právě tento handicap je hlavním motorem výsměchu v přihlouplém článku. Ten rozpoutá řetězovou reakci událostí, která je rozdmýchávaná lidskou hloupostí, závistí i zlobou, která se nakonec vyústí v masovém tažení proti holohlavým.

Ephraim Kishon touto knihou vzpomíná na svůj knižní debut Hnutí holohlavých, jímž se vyrovnával s válečnými příznaky. A s usměvavou moudrostí sobě vlastní vypráví, jak na to na světě chodí, když lidem schází rozum a tolerance.