Picassova sladká pomsta

Picassova sladká pomsta https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/8699/picassova-sladka-pomsta-8699.jpg 5 13 4

Světoznámý humorista a satirik Ephraim Kishon je české veřejnosti dobře znám z řady povídkových knížek, v nichž neodolatelným a jedinečným způsobem popisuje strasti a slasti všedního života. Jeho postřehům, myšlenkám a bonmotům se nelze nesmát a v Kishonových povídkách je jich bezpočet. V knize Picassova sladká pomsta obrátil Kishon svůj satirický pohled k modernímu umění, především malířství a sochařství. A nevyjadřuje se o něm jako sváteční návštěvník galerií, ale jako vzdělaný kunsthistorik, který má o umění dost jasno. Zřetelně rozeznává skutečné umění od nejrůznějších imitací, bezobsažných mystifikací a pseudouměleckých patvarů a bezostyšně si z nich střílí. Stejně, či spíše nelítostněji zesměšňuje výtvarné kritiky, maskující květnatými a nesrozumitelnými frázemi prázdnotu a neumění moderních uměleckých mágů a zastírající často záplavou cizích slov skutečnost, že posuzovanému dílu sami neporozuměli. Sám Ephraim Kishon dává přednost umění srozumitelnému, čitelnému a harmonickému. S jeho postoji a soudy není nutno bezvýhradně souhlasit, na každý pád se ovšem nelze nad nimi nesmát. A aby bylo zcela jasné, o co, či o koho jde, doprovází text řada reprodukcí zmiňovaných děl.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Epocha (ČR)

Picassos süsse Rache , 2001

Jaruš7
02.02.2019 5 z 5

Dva malíři co totálně změnili svět.
Jeden, co ho nechtěli uznat - Adolf Hitler
a druhý, co ho uznávali až příliš - Pablo Picasso.
Citace - vyznání od P. Picassa : " Od té doby , co umění už není potravou těch nejlepších, může umělec použít svůj talent pro všechny proměny a nálady své fantazie. Všechny cesty jsou otevřeny intelektuálnímu šarlatánství. Lid v umění nenachází ani útěchu, ani povznesení. Ale rafinovaní, bohatí, povaleči a ti , kdož si potrpí na efekt, v něm hledají zvláštnost , originalitu, přepjatost a pohoršlivost. Já jsem kritiky uspokojil mnoha nesmysly , jichž jsem se dopustil, obdivovali je tím víc, čím míň jim rozuměli. Dnes nejsem jen slavný , ale i bohatý. Když jsem však sám se sebou, nemůžu se považovat za umělce ve velkém slova smyslu. Velcí malíři byli Giotto, Tizian, Rembrandt a Goya. Já jsem jen klaun, co rozuměl své době a z hlouposti, smyslnosti a ješitnosti svých současníků vytřískal, co se dalo."

Báseň pod dojmem jediné moderní výstavy ze zámku Holte-Stuckenbrock od akademika Dr. Joachima von Winterfielda.
Citace :
"Člověk jenž co se vkusu týká,
se s rozumnými lidmi stýká
a zejména pak v umění
svůj správný postoj si cení.

Své vzdělání si rozšiřuje,
když staré sbírky navštěvuje.
Chce získat nové znalosti
a tvůrčí lidské činnosti.

Zde kusy kovu spojované
a kameny zří provrtané,
na stěnách svítí barev vrstvy,
snad rozmázly je dětské prsty.

Jsou tu i čáry, kruhy, kola
postavy křivé shora zdola.
Tři oči zdobí lidskou hlavu
co má být vpředu, je tu vzadu.

Člověk je zmaten jako děcko,
přítomný znalec ví však všecko.
Pomocí učených výrazů,
vysvětlí záhady obrazů.

Proud jeho řeči je tak silný,
odborný žargon neomylný,
Na výzvu: Má někdo otázku,
stojí tu všichni bez hlásku.

Kdo má rád Goetha a Schillera,
Verdiho, Mozarta, Durera,
Michelangela či Rubense,
či jiné proslulé umělce,

zeptá se sám sebe nakonec :
Jsi snad opravdu pitomec?"

Citace :" Když dnes totiž přinese samozvaný umělec ze skládky pomačkanou rouru od kamen a pár zrezivělých drátů z kola, celé to sváže dohromady a prohlásí za geniální výtvor, média se doslova rvou o to, aby takového psychopata představila veřejnosti jako opravdového umělce."

Jak odvážně pravdivý pohled. ( Přínosem by kniha byla Jako plakátová výzdoba na VŠU.)
Kdyby nebyly v knize umělecké skvosty, tak by přehlídka tohoto moderna byla impulzem pro "hod šavlí". (zestetičněno).
Humor je v tomto případě ostrá zbraň, (jen těch bojovníků se nedostává).
Asi zatím nedoceněné knižní extradílko.

bamba
27.08.2018 5 z 5

pekná ekonomická analýza moderného umenia - aj s cenami a s obrázkami. Hocičo, ale určite nie od hocikoho. Mimochodom výtvarníci a odborníci cez umenie tejto knihe na chuť nedokážu prísť.

zuzak07
31.01.2017 4 z 5

Konečně někdo se stejným názorem na moderní umění. Zamyšlení podané zábavnou a mnohdy ironickou formou.

Kakarinka
09.02.2013 5 z 5

Knížka mě velmi pobavila, stejně jako i další knihy Ephraima Kishona. :)