koupit knihy

Jan Zábrana

česká, 1931 - 1984

Nahrávám...

Přidat citát

Citáty (10)

Demokracie je možná jen při vyspělosti alespoň nadpoloviční většiny lidí. Jinak ovládnou nepřemýšlející a svedené demagogem ostatní a demokracie se zvrhá v diktaturu onoho demagoga, který vládne za davy.Celý život – Výbor z deníků 1948–1984


Jsou chladné a mlživé dny. Větvemi se tře vítr a ptákům křehnou křídla.Celý život – Výbor z deníků 1948–1984


Má nejmilejší věta z celého Fitzgeralda: " Teď už mu nezbývalo nic než nebe, kde se sejde se všemi, kteří, stejné jako on, promarnili zem ." Je to závěrečná věta povídky The Russet Witch. Disiecta membra 21 (10.10.1974 - 10.11.1974)


Na knihách je katastrofální, že se nedá číst víc než jedna najednou a že knihu jednou přečtenou nelze už nikdy víc číst prvně.


Rozdíl mezi životními pocity člověka ve dvaceti a ve čtyřiceti letech je naprosto jasný: ten první má před sebou život, ten druhý smrt. Je to tak jednoduché. A přece to ve dvaceti letech skoro nikdo nechápe.


Soucit, lítost, pocit bratrství s těmi, kteří se v živote spokojí se vším. A zároveň pocit podráždění, znechucení a nenávisti k těm a nad těmi, kteří se v životě spokojí se vším, smíří se se vším.


Spisovatel při psaní sleduje Boha, překladatel člověka.


Všichni lidé jsou stejní. To znamená, narodí se bez vlastní vůle se narodit, do rodiny, společnosti, přírody a nic z toho není podle jejich vlastního výběru.


Vždycky znova a do nepříčetnosti mě nasere, když si uvědomím, že o mém osudu, o posranosti celého mého života, rozhodli ti idioti, kteří v roce 1946 volili komunistickou partaj. Dobrovolně, ve svobodných, skutečně svobodných volbách! Jednačtyřicet procent voličů tehdy hlasovalo o otroctví v ruském područí na kolik generací dopředu. Pak už se nikdy nic nedalo spravit, pak už žádné svobodné volby nebyly. Pak už byly jen kriminály, procesy, popravené ženské a znova kriminály.


Život je jen okamžik / jenom rozplynutí / nás všech ve všech ostatních / dar jim nabídnutý...