Stieg Larsson

švédská, 1954 - 2004, statistikykoupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

Muži, kteří nenávidí ženyDívka, která si hrála s ohněmDívka, která kopla do vosího hnízdaMilénium 1 - 3Temnější odstíny Švédska

Komentáře (33)

Stieg Larsson

Přidat komentář
ddkk
05.04.2018

Stieg Larsson se v minulosti údajně zapojil do řešení nejzáhadnějšího kriminálního případu ve švédské moderní historii. Podle zpráv švédského tisku poslal policii předpokládané důkazy, které spojují vraždu švédského premiéra Olofa Palmeho z roku 1986 s Jihoafrickou republikou. Spisovatel předal policistům 15 krabic dokumentů. Ty podle něj uvádějí do souvislosti zastřelení premiéra Palmeho s bývalým příslušníkem švédské armády, který byl údajně napojen na jihoafrické bezpečnostní služby. Palme, který byl otevřeným kritikem tehdejšího režimu apartheidu v Jihoafrické republice, byl zastřelen v centru Stockholmu, když se 28. února vracel s manželkou z kina. Za vraždu byl v roce 1989 odsouzen již dříve trestaný alkoholik a narkoman, který ale byl ještě téhož roku po odvolání pro nedostatek důkazů propuštěn. Policie se dočkala silné kritiky, že vyšetřování vedla špatným způsobem.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/stieg-larsson-pry-v-minulosti-patral-po-vrahovi-premiera-svedska-p9o-/lide.aspx?c=A140225_172543_lide_ebr

efka.saf
07.03.2018

Autor trilogie, která mě kdysi znovu přitáhla ke čtení a kterou považuji za jednu z nejlepších, možná úplně nejlepší, co jsem kdy četla. Ať je ti země lehká, kamaráde, a děkuji za tak famózní a kvalitní odkaz populaci čtenářů!

JiSo
28.02.2018

Severská ano, ale ona to není až tak úplně "jen" krimi...

ddkk
13.02.2018

Stieg Larsson nezapřel v sobě klasického Švéda, když údajně řekl, že román Muži, kteří nenávidí ženy měl být jako Pipi dlouhá punčocha pro dospělé :-)

encyklopedie
02.09.2017

Stieg Larsson začal pomýšlet na napsání detektivního románu už na počátku devadesátých let. Trvalo však dalších deset let, než začal psát beletrii. Larsson byl milovník anglosaské literatury, dobře znal díla Elizabeth Georgeové, Minette Waltersové a Sary Paretskyové. Velmi dobře chápal, jaké ingredience má obsahovat dobrý kriminální příběh, aby byl lákavým soustem pro čtenáře. Noci strávené psaním kriminálních románů byly pro Stiega Larssona relaxací a odreagováním. Bylo zábavné vymýšlet postavy, zápletky, konspirace, protože vše byla jen fikce, která nemohla ohrozit ani jeho, ani jeho přítelkyni Evu. Často pracoval celou noc, což spolu s náročnou prací v Expu, špatnou životosprávou, desítkami vykouřených cigaret a spoustou kávy tvoří obraz klasického workoholika. Protože Stieg Larsson pracoval jako novinář, jeho přípravy k románu byly důkladné. Než začal psát, vypracoval detailní synopsi deseti knih. Psát začal v roce 1997, ale nakladatele kontaktoval až v létě roku 2003, to už měl dokončené dvě knihy a pracoval na třetí. Obrátil se na nakladatelství Piratförlaget, které jeho rukopisy odmítlo hned dvakrát. Na podzim roku 2003 však s Larssonem podepsalo smlouvu na vydání všech tří knih nakladatelství Nordstedts. Už to samo o sobě je v případě začínajícího spisovatele zcela mimořádné. Ještě předtím, než knihy vyšly ve Švédsku, byla práva prodána do Německa a do Norska. Během roku 2004 Larsson provedl menší úpravy prvních dvou knih a dokončil třetí. Stieg Larsson se však celosvětového úspěchu svých knih nedožil. Když na konci roku 2004 zemřel, zbývalo do vydání první knihy jen několik měsíců

Schamila
19.08.2017

Hodně jsem o všem slyšela, dlouho zvažovala a teď konečně četla a je to fakt nádhera ....

swamp
17.05.2017

Slavná trilogie Milénium vyhoupla Stiega Larssona na pomyslný piedestal "severské krimi". Jen škoda, že až po jeho tragické smrti...

Šerďa2012
17.03.2017

Krátce - "je ho škoda". Jeho knížky mě dostaly.

LaPetja
06.02.2017

Jedním slovem - vynikající!

RichardvonT.
12.01.2017

Svině tady smrdí dlouhé roky a skvělí autoři umírají. Ach jo. Musíme se s tím srovnat.

Bilky
05.12.2016

Tak vidím, že nie som sám,
kto nemá rád LARSSONa a komu spôsobil rôzne škody, traumy a újmy ;)

- Nedajte sa oklamať mojou iróniou - ten článok je paradoxne chválospevom, ale pssssst, ostane to medzi nami!

http://www.databazeknih.cz/blog/lamento-desolato-alebo-larssona-uz-nieeee-6808

Lotris
19.11.2016

Vše už bylo napsáno, supr !!!!!
Hrozná škoda, že nám toho nestihl napsat víc .

ankaras
12.09.2016

Stieg Larsson a Lizbeth Salanderová odstartovali moji zálibu v detektivkách a thrillerech.

Riley11
10.08.2016

Nejlepší detektivní romány, které jsem kdy četla. Neskutečně mě mrzí, že nikdy nebudou další knihy. Knihy jsou velice poutavé, nikdy jsem se nemohla od nich odtrhnout. a Lisbeth je nejlepší knižní postava, na ní, nikdo nemá.

zuzana4587
09.02.2016

Dle mého názory průkopník, který dostal severskou detektivní literaturu do Česka. Jeho detailní charakteristika postav je geniální. Dokáže si pohrát s pocity, umí barvitě vykreslit situaci, zápletky nejsou přitažené za vlasy a knihy si drží své napětí. Je mi líto, že už se od Larssona nedočkáme více knih.

misahnus
25.11.2015

Trilogie Milenium je skvělou knihou. Zaujala mě hned v názvu a proto jsem ji začala číst, ikdyž jsem jako první viděla filmy, nedokázala jsem si odpustit přečíst to. A proto skvělé, opravdu skvělé

stehlicek
17.08.2015

1. díl 100% (nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla), 2. díl 90%, 3. díl 80%. Nicméně Lizbeth Salanderovou miluju a nevím, jestli ji kdy nějaká knižní hrdinka překoná.

wiix
21.02.2015

Jeho trilógia ma presvedčila o tom, že severská literatúra má grády a že najmä on, využitím inteligentnej zápletky, trefného humoru, momentov prekvapenia a vyčerpávajúceho deja, ktorý nečakane spletie do pavučiny všetky charaktery knihy, ma fascinuje a baví.

JERRYmol
30.01.2015

Jeho trilogie je to nejlepší co jsem kdy četl.......... už vím jaké to je otevřít knížku před spánkem a zavřít při zvonění budíku. Dal jsem všechny 3 za sebou za pár zimních dní a nocí :-) , no dobře tak týdnů :-). Trilogie mě dostala- žil sem sní a těch pár dní sem si užil. Nejraději vzpomínám na scénu kdy 40ti kilová Lisbeth srovnala do kuličky ty dva ozbrojený motorkářský gangstry, velká škoda že si od tohoto autora již nic nepřečtu...... a na základě přečtení jeho knih hloubám v autorech ze severu.......

ewisek22
11.10.2014

Tomuto pánovi spisovateli vděčím za objevenou novou lásku k severské krimi. Trilogie Milénium mně naprosto dostala...už jenom buclatým objemem svých jednotlivých dílů, přes nejlepší ženskou hrdinku Lisbeth, co kdy byla v krimi, až po závěr v třetím díle, který přesáhl o 200% všechna má očekávání:)) Trilogie má čestné místo na výsluní v mé knihovně a vždy bude mít:))

Evka27
15.08.2014

Po všech oslavných ódách na Milénium, jsem se do toho taky vloni pustila, ale myslela jsem, že to nedám - rozjezd nic moc, soudní proces se táhl a jen povzbuzování kamarádů, že mám vydržet, mě donutil vytrvat. Od té doby už jsem trilogii četla několikrát, Ježíšek mi ji nadělil, mám ji i v čtečce - bolí mě ruce od držení těch bichlí, viděla jsem všechny filmy a Lisbeth a Kalle Blomkvist jsou moji top. Rozhodně doporučuji přečíst!!! ;o)

Millagros115
21.07.2014

Mně vyloženě točí do vrtule, že už si od něj nic nepřečtu. Strašná škoda.

petiiiii
08.06.2014

Kvüli trilogii Milénium jsem neodmaturovala. Ve tři ráno v den maturity jsem trilogii dočetla, následně usnula při čtení věcí k maturitě..a v předsedkyni komise v záři vyvolala pozdvižení z mé přítomnosti. Pohltí, nepustí a na konci úplně vyplivne..

HλNKA
02.06.2014

Můj nejoblíbenější! A troufám si říct, že ho jen tak někdo nepřekoná! Prostě Stieg Larsson. Co víc dodávat? :-)

Alilka
02.06.2014

"Trilogie Milénium dalece přesahuje rozměr klasického detektivního žánru — šíří a hloubkou svého záběru připomíná spíše nesmírně rozmanitou a plastickou fresku současné společnosti." Plně souhlasím! Tato trilogie mě tak pohltila, že jsem k přečtení donutila i manžela a navíc jsme zhlédli i všechny filmy. Byly výborně natočené, i když musím uznat, že nejvíce odpovídala knize americká verze prvního dílu.

Moňa69
09.03.2014

Je to bůh.

Grafoy
24.02.2014

Milénium je dokonale promyšlená a rozpracovaná série. Někomu nesedne, protože je hodně politicky-systémově-myšlenkově náročná, ale právě toto je i důvod, proč jí tolik lidí hltá. Je obrovská škoda, že ji autor nestihl dokončit, budiž mu země lehká. Nebo spíš, snad se dostal do spisovatelského nebe.

Četla jsem, že se z jeho poznámek pokusí vytvořit jakési ukončení série. No... budiž. Ale Stieg Larsson je jen jeden, stejně jako jeho knihy.

Marčullkas
25.01.2014

autor mě nadchl po přečtení jeho první knihy. A všechny jeho knihy jsou vydařené a čtivé!

michalka S.
23.12.2013

Skvělí autor!!!Škoda jen že uz nenapiše další skvelý knihy :-( .Trilogie Milénium byla super!!!!!

zitaseimor
09.12.2013

Trilogie Milénium mne doslova přibila ke křeslu. Týden jsem seděla a četla, fascinována dějem a spádem událostí, tolik připomínající dění kolem nás. Film byl o něco menší zážitek, přesto herečka zahrála hlavní hrdinku dokonale. Touto trilogii jsem Larssona objevila a nastartovala můj zájem o další jeho knihy. A taky zájem o další spisovatele Švédska...
Ten zážitek byl prostě bomba. Uzemnilo mne to. Tak jako jeho životní osud....