veriszv veriszv komentáře u knih

Výdech Výdech Ted Chiang

Ted Chiang je génius!
Výdech ukrývá devět sci-fi povídek, přičemž skoro každá má tak nosné téma, že by se dala rozepsat do knihy.
Příběhy z blízké či vzdálenější budoucnosti jsou tak propracované, že vám přijde, že by se všechno mohlo stát.
Navíc vám povídky nedají spát a budete nad každou jednou dlouho přemýšlet.
Je to inteligentní, originální a já chci víc!

07.08.2023 5 z 5

Frankenstein z Bagdádu Frankenstein z Bagdádu Ahmad Saadáwí

První irácký román přeložený díky Jitce Jeníkové do češtiny, si chcete přečíst, věřte mi!
Jak název napovídá, jedná se o variaci na Mary Shelly.
Je to chytré, originální a mísí se tu několik žánrů. Prvky thrilleru, magického realismu se protínají s drsnou každodenní realitou Bagdádu po americké invazi a svržení Saddáma Husajna.
A tohle všechno dává vzniknout mnohovrstevnatému společenskému románu.
Pestře poskládaná mozaika propracovaných postav, načrtne čtenáři představu života v Bagdádu v různých společenských vrstvách.
A do toho všeho ono monstrum ztělesňující touhu po pomstě ve válce, kde se nedá ukázat na viníka
Kniha, která dává nahlédnout do nám vzdálené reality a kultury je silnou výpovědí o tom, jak se žije v zemi, kde nevíte, kde to bouchne příště.
To nejlepší, co jsem v poslední době četla!

31.07.2023 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Bavilo mě místo, kde se příběh odehrával. Bavily mě postavy, které ho obydlely a bavilo mě odhalovat rodinné tajemství. Bergman mi nakonec vlastně ani nechyběl. Skvělý!

27.07.2023 5 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Celý příběh je šikovně vystavěn.
Kalmann je sympaťák, který vidí věci takové, jaké jsou a nebojí se je pojmenovat.
Do toho všeho krásně zachycená islandská příroda.
Konec byl možná trochu přitažený za vlasy, ale mě to bavilo.
Je to oddechovka, která je ale zajímavá a originální. U čtení vám bude dobře, i když se tu line detektivní linka a s Kalmannem se vám nebude chtít loučit.
Takže doporučuju!

25.07.2023 4 z 5

Hájovna mě dokázala opravdu zaujmout, i když nejde příliš do hloubky. Ono se to koneckonců ani na rozsahu 200 stran moc nedá.
Kniha vás ale přesto naprosto vtáhne, dost vás pomačká, a pak vás zase vyplivne a vy se s tím, co ve vás zanechá, budete muset poprat sami.
Pro nějakou detailní psychologii postav tady zkrátka není prostor. V tomto případě to však ani příliš nevadilo.
Silných témat je tu hned několik, ve mě nejvíc rezonovalo mateřství a odloučení od vlastního dítěte.
Nechci nic moc prozrazovat, podle mě je lepší toho moc nevědět. Určitě ale knihu doporučuju a myslím, že si zaslouží více pozornosti.

24.07.2023 4 z 5

Námořní bouře Námořní bouře Andrew Mayne

Opět super! Baví mě prostředí i sympatické postavy. Sloan je sice tak trochu nesmrtelná, ale nevadí. Těším se na další díl!

21.07.2023 4 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Nic moc neočekávat a stejně být zklamaná
To se naposledy povedlo (nerada to říkám, ale je to tak) mému nejoblíbenějšímu Backmanovi
Co by můj syn měl vědět o světě jsou krátké kapitoly pro syna s radami do života. Nic co by mě lákalo, pokud by to nebyl Backman. Ale bohužel šlo to mimo mě, i když to Backman byl
Mělo to být vtipné, nebylo.
Myslela jsem, že to bude milé a lidské možná bylo, ale prostě mě to nebavilo číst.
Zkrátka domluvme se, že budeme dělat, že tohle Backman nikdy nenapsal!

18.07.2023 2 z 5

Klub: Sexuální skandál ve Švédské akademii Klub: Sexuální skandál ve Švédské akademii Matilda Voss Gustavsson

Reportáž, kterou budete číst se zatajeným dechem, s každou stránkou doufat, že už je to všechno a kroutit hlavou nad tím, jak to mohlo procházet tak dlouho.
Precizní žurnalistika podaná přístupnou formou opravdu všem, přiblíží, jak je možné, že k sexuálnímu násilí dochází, proč to ženy nehlásí a proč všichni kolem mlčí. I když je v knize zpracován konkrétní případ, vzorce chování jsou aplikovatelné i na další kauzy.
Pokud jste skandál kolem Švédské akademie nezaznamenali, tak tato kniha vám ho ukáže blíž než vám bude příjemné.
Důležité čtení a velké doporučení!

17.07.2023 5 z 5

Josefíně všichni lžou Josefíně všichni lžou Kateřina Pantovič

Skvěle mi seděl autorčin styl i humor. Příběh začal velice slibně, ale potom to na mě začalo působit trochu roztříštěně. Nicméně i tak jsem si čtení moc užila a musím říct, že vtipnější věnování jsem v knize nikdy nečetla.
Zkrátka ideální oddechovka s myšlenkou.

13.07.2023 3 z 5

Odvoz pro Sáru Odvoz pro Sáru S. C. Lalli

I když v příběhu není mnoho wow zvratů a efektů, dokázal mě vtáhnout.
Líbilo se mi, že tu nejsou žádné brutální scény, spíše jen psychologická hra autorky.

Kniha ukazuje svět násilí, drog a také to, jak je lehké se k něčemu dostat a těžké se z toho vymanit.

Thrillerů už jsem přečetla mraky. I když tento nebyl nejlepší, rozhodně patřil k lepší půlce a já se od knihy vlastně neodtrhla. Splnila tak všechno, co jsem chtěla. Příběh, který vtáhne a nepustí - ideální letní čtení.

11.07.2023 4 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Aktuální témata ve svižně a úderně napsaném textu, který je ponurý, ale autorka umí tak skvěle pracovat s jazykem, že vás naprosto pohltí. I přes svoji naléhavost je však kniha napsaná velice citlivě.
Těla jsou rozhodně přístupnější dílo než Praskliny, nicméně i tak se nečetla snadno. Zejména kvůli naturálnosti a pojmenovávání věcí s brutální upřímností.
Některé momenty mi přišly zvláštní, nedovysvětlené nebo nelogické. Například nelibost nad svým tělem a pak úplně v klidu plavky, důvod špatného vztahu matka a dcera, useknutý konec. Nicméně v kontextu celého díla to byly vlastně drobnosti.
Bolavé čtení, které budí úzkost a nutí přemýšlet o věcech, které se nás všech bytostně týkají, i když si to často nechceme připustit.

10.07.2023 4 z 5

Cizincem v Olondrii Cizincem v Olondrii Sofia Samatar

Hledáte knihu, která je jazykovým skvostem?
Tohle je ona! Dlouho jsem nečetla příběh, který by byl takovou poctou jazyku a vyprávění.
Já osobně bych ocenila trochu více akce, protože udržet pozornost převážně u popisu bylo pro mě hodně náročné. To ale neznamená, že by se mi tohle kouzelné čtení nelíbilo, jen si myslím, že to určitě není čtení pro každého a je dobré mít na něj správnou náladu.
Měla jsem asi trochu jiná očekávání, proto jsme si s Dževikem úplně nesedli. Od fiktivního cestopisu jsem čekala vůni dálek a spoustu zážitků. Spíš je to ale kniha plná hlubokých emocí, pocitů a takového až snového, melancholického vyprávění, prostě takové lyrické pošušňáníčko!
Ale i když mi to úplně nesedělo, vidím v textu obrovskou hodnotu a myslím, že spoustu lidí si tuhle lahůdku opravdu vychutná.
Zkrátka tahle kniha vám nedá nic zadarmo, ale je to pocta příběhům v dokonalém překladu Jakuba Němečka, která určitě stojí za pozornost!

04.07.2023 3 z 5

Když přišlo zlo Když přišlo zlo Ivar Leon Menger

Potřebujete teď zrovna vypnout hlavu a zapomenout na svůj život?
Tahle knížka vás chytne, nepustí a odložíte ji až s poslední stránkou!
Nebo alespoň to se stalo mě.
Thriller plný zvratů s mistrně budovaným napětím. Místy jsem se dokonce přistihla, že tajím dech.
Jako každý thriller, i tento má pár těžko uvěřitelných momentů, ale mě to prostě v rámci mezí nevadí.
Nejlepší thriller co jsem v poslední době četla!

28.06.2023 4 z 5

Všechen můj hněv Všechen můj hněv Sabaa Tahir

Citlivě a krásně napsaná kniha, která je skvěle přeložená, vás emocionálně rozloží. Témata jako rasismus, závislosti, domácí násilí, ztráta blízké osoby, zneužívání totiž opravdu nejsou lehká. A musím ocenit, že i když je tam témat opravdu hodně, všechna tam byla přirozeně zakomponovaná a nepůsobí nijak na sílu.

Ke knize si určitě dohledejte playlist na Spotify, protože hudba tu hraje opravdu velkou roli a skvěle příběh podtrhuje.

Zkrátka tohle vás zničí, ale rozhodně si to potřebujete přečíst!

Palec nahoru za obálku i grafickou úpravu celé knihy.

26.06.2023 5 z 5

Bouřlivé ticho Bouřlivé ticho Raynor Winn

Po Pobřežní cestě, ze které jsem byla nadšená, jsem se musela pustit i do Bouřlivého ticha. Kniha má pomalejší start a je tu dost repetitivních částí z prvního dílu. Ale moc mě baví autorčin styl psaní i přemýšlení o světě. Miluju každou zmínku o přírodě.
Ač jsem nebyla tak nadšená jako u Pobřežní cesty, pořád se mi kniha moc líbila a určitě doporučuju!

25.06.2023 4 z 5

Lampář, lodivodka a kluk z továrny na slzy Lampář, lodivodka a kluk z továrny na slzy Kateřina Havlíková

Příběh o vzduchoplavci, mořeplavkyni a suchozemci je poměrně jednoduchý a nemá příliš mnoho zákoutí. Na druhou stranu ale nemá ani hluchá místa a četlo se to skoro samo. Většina děje je naservírovaná čtenáři přímočaře rovnou pod nos, zatímco originálně nastíněný svět bohužel zůstává neprozkoumaný.
Ale i tak mě to nadchlo.
Je to zkrátka taková oddechová jednohubka. Pohádka pro dospělé, kterou by až na pár sprostých slov podle mě skoro zvládly i děti. A díky tomu, že jsem neměla žádná velká očekávání, i když nádherná obálka k nim trochu sváděla, jsem si knihu opravdu užila.
Pokud se rádi necháváte unášet na pohádkových křídlech fantazie, tak se pusťte do toho!
Já doufám, že Kateřina Havlíková napíše něco dalšího (třeba ze stejného světa? Prosím!) a já si to určitě přečtu.

21.06.2023 4 z 5

Sidonie Sidonie Tereza Srbová

Komiksové zpracování života baronky Nádherné je opravdu zdařilé, ale není moc obsáhlé. Spoustu informací jsem si dohledávala a zjišťovala navíc. Kresba je osvěžující a skutečně originální, moc se mi to líbilo.

Komiks k přečtení určitě doporučuju, ale připravte se na to, že pokud o baronce nic nevíte, nebude vám stačit a budete muset při čtení trochu googlit.

19.06.2023 4 z 5

S prominutím řečeno S prominutím řečeno Michael Žantovský

Vzpomínky na zajímavé životní okamžiky a setkání spisovatele a diplomata Michaela Žantovského jsou psané s hravou lehkostí. Navíc je to člověk, který má opravdu co říct. Kniha je odvyprávěna dost originálně, ale asi nebude úplně pro každého. Předpokladem, aby vás zaujala, je váš zájem o diplomatické zákulisí a novodobou historii.
Co vás v knize čeká?
Setkání s mnoha zajímavými osobnostmi a náhled na ně z trochu jiné perspektivy. Na stránkách knihy narazíte na Margaret Thatcher, Michaila Gorbačova, Václava Havla, britskou královnu, Jana Pavla II., Dalajlámu a mnoho dalších.
Žantovský to celé vypráví s vtipem, ale místy jsem si říkala jestli už to není trochu moc
Nicméně je to určitě zajímavá a obohacující kniha doplněna fotografiemi z autorova archivu. Oprášila jsem si novodobou historii a dozvěděla se mnoho informací navíc!

15.06.2023 3 z 5

Havířovina Havířovina Iva Hadj Moussa

Styl psaní autorky mě moc bavil, ale příběh trochu pokulhával. Až moc nadnesených témat a žádné úplně do hloubky. Celé to pak bylo takové neslané nemastné. Zkrátka nadšením neskáču, ale jako fajn oddechovka, proč ne.

13.06.2023 3 z 5

Černý dort Černý dort Charmaine Wilkerson

Černý dort byl opravdová knižní lahůdka!
Příběh je vystavěný na historických reáliích, obydlený fiktivními postavami. A že těch postav je tu opravdu hodně! Ale nakonec se v nich zorientujete, slibuju.
Celé vyprávění je mistrně vystavěno, autorka čtenáře udrží celou dobu v napětí a naprosto vás strhne svým vypravěčským talentem. Děj má mnoho vrstev a nenechá vás ani na chvíli vydechnout.
Román o rasismu, rodinných poutech, postavení žen, přátelství, druhých šancích a vůli žít všemu navzdory.
Černý dort je žhavý kandidát na top umístění v mých letošních přečtených knihách.

12.06.2023 5 z 5