veriszv Online veriszv komentáře u knih

Díky, grazie, merci Díky, grazie, merci Julien Sandrel

Tahle kniha má opravdu krásný námět. Později působí trochu překombinovaně, nicméně autor v závěru píše, že se volně inspiroval životy svých prarodičů.
Také je zde patrná jistá rozdrobenost nebo jakási povrchnost příběhu, která je podle mě dána hlavně rozsahem, protože kniha má pouze 270 stran, ale stane se tam toho opravdu hodně.
Nicméně i přes mé výhrady je to kniha, která mě bavila, pohltila a pustila až na konci. Gině i její vnučce Chloé jsem moc fandila a prožívala s nimi jejich osudy.
Několikrát jsem u knihy slzela a dozvěděla jsem se i několik věcí z historie, o kterých jsem netušila.
Je to kniha u níž mi bylo hezky a takové já teď zrovna potřebuju. Pokud taky chcete potěšit duši, dobrodružství s Ginou můžu doporučit.

26.04.2024 3 z 5

Bludiště Bludiště Jeff Lemire

Jeff Lemire skutečně umí s člověkem a jeho emocemi zamávat. V Bludišti mě dohnal až k slzám
Tohle mě pohltilo, vrhlo mě to do středu bludiště všech emocí a společně s Willem jsem hledala cestu ven.
Ač je to celé dějově trochu předvídatelné, autor to kompenzuje dokonalým zpracováním, kresbou, jednotlivými náměty a jejich dokonalým propojením.
Spojení svetru, bludiště, tetování, ztráty, truchlení, ulic města, rutiny co drží při životě, zatoulaného psa a nové naděje je dokonalá.
Jeff Lemir je prostě král komiksu!

13.04.2024 5 z 5

Zkouška rájem Zkouška rájem Adam Sternbergh

Osamělá chata v lesích není úplně originální námět, nicméně autor ho doplnil o spoustu zajímavých a neotřelých prvků, které mě bavily.
Kniha se četla velice dobře a stránky mi mizely pod rukama. I přesto bych ocenila větší gradaci napětí.
Daisy ani Craig mi nebyli moc sympatičtí, a tak se mi příběh prostě nedostal pod kůži tak, jak bych si u thrilleru představovala.
Nicméně jako kniha, u které člověk na dva večery vypne, proč ne?

11.04.2024 3 z 5

Náčelník Náčelník Aleš Palán

Karpatské hry jsou mojí srdcovou knihou.
Když jsem zjistila, že se jejich autor ke svému životnímu jubileu spojil s mým oblíbeným Alešem Palánem v knižním rozhovoru, zajásala jsem!
Miloslav Nevrlý, skautskou přezdívkou Náčelník, je velký milovník přírody, cest na lehko s batohem, zoolog, spisovatel, skaut a pro mě opravdu fascinující člověk.
V rozhovoru společně pánové projdou celý život pana Nevrlého. Přiznám se, že kapitoly z dětství mě úplně nebavily. Ale postupně mě kniha pohlcovala víc a víc.
Přístup k životu, životní moudrost, skromnost a pokora mě místy bavily, místy dojaly k slzám.
Velice inspirativní.

10.04.2024 4 z 5

Odkaz Hawthornů Odkaz Hawthornů Jennifer Lynn Barnes

Hra o dědictví mě naprosto nadchla už svým otvírákem, ale s druhým dílem je to ještě lepší.
Odkrývání rodinných tajemství, jeden zvrat za druhým a napětí od začátku do konce.

03.04.2024 5 z 5

Nesčetně hvězd Nesčetně hvězd Muriel Barbery

Melancholické, hloubavé, poetické.
Plné Japonska a kontrastů.
A taky nereálné.
Ale krásné.
I když v knize moc děje nenajdeme, přesto proletíme několik let Haruova života.
Sledujeme jeho přátele a letmé lásky, které jeho životem procházejí a všechno tak nějak poklidně plyne, i když se často s různými osudy odkrývají i mnohé tragédie.
Největší tragédií Haruova života je nepoznaná dcera
I když o tom, zda je to jen nepřízeň osudu nebo neschopnost Harua se mu postavit a nenechat se jen unášet okolnostmi by se dalo polemizovat
I přes velké rány osudu, které zažívají Haruovi přátelé, ve mně kniha zanechala klid.
Tak příjemný, že jsem se okamžitě pustila do rereadingu Růže sama, abych se v japonských zahradách a chrámech, mohla toulat o něco déle

“Všichni v sobě máme stinnou stránku, která rodí slepé skvrny, a my se v nich skrýváme sami před sebou.

26.03.2024 3 z 5

Zlaté enklávy Zlaté enklávy Naomi Novik

Zakončení série Scholomance bylo skvělý!
Všechny linky uzavřeny, všechno do sebe skvěle zapadlo, a navíc jsme se tentokrát podívali za zdi školy, což bylo osvěžující.
Ač mě totiž systém školy, která požírá své vlastní studenty fakt bavil, protože to bylo neskutečně originální, jsem ráda, že jsme mohli v posledním díle nahlédnout do magického systému jako celku.
Pokud vám seděly předchozí díly, nezklame vás ani ten poslední. Hlavní hrdinka je sice někdy trochu moc ukecaná (v myšlenkách), ale i tak děj neměl hluchá místa, mělo to spád a napětí a bavilo mě to od začátku do konce. Co víc si přát?
Zkrátka skvělý a celou sérii určitě moc doporučuju!

20.03.2024 4 z 5

Píseň moře Píseň moře Samuel Sattin

Grafický román podle předlohy animovaného filmu skrývá opravdu nádherný příběh. Před časem jsem přečetla Vlkochodce od stejných tvůrců a kniha mě naprosto nadchla. Píseň moře se mi ale líbila ještě o kousek víc.
Oba grafické romány proto moc a moc doporučuji, jak dětem, tak dospělým. Nadchne všechny, kteří mají rádi kouzelné příběhy!

14.03.2024 5 z 5

Křídločky (lesní obálka) Křídločky (lesní obálka) Ursula K. Le Guin

Pro milovníky koček, nutnost! Já milovník koček, přiznám se, nejsem. Ale stejně mě to bavilo, protože to byla opravdu krásná pohádka, ve které je cítit téma mě blízké - důležitost svobody.
Schváleno i dětským okem našeho čtyřleťáka!
Navíc, je to kniha nakladatelství Gnóm, takže jako obvykle krásně zpracovaná a dokonce si lze vybrat ze dvou obálek.

07.03.2024 5 z 5

Trápení všeho druhu Trápení všeho druhu Mariana Leky

Ač je to kniha o trápení, bude vám u ní hezky. Autorka píše i o smutných věcech velice laskavě, s respektem a vlastně tak, že se někdy i u čtení o trápení budete usmívat. Situace nijak nezlehčuje, přesto o nich ale dokáže psát s lehkostí.

Pokud potřebujete právě něco milého, tak zkuste tuhle knihu. Já jsem ji četla velice pomalu, protože jsem si ty dávky laskavosti prostě šetřila.

26.02.2024 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Tohle bylo ujetý, ale stránky mizely pod rukama

Hlavní problém této knihy je, že se odehrává mezi dospělými lidmi. Kdyby byla zasazená do středoškolskýho prostředí, bylo by sezení na klíně a mazání opalovacím krémem uvěřitelné. Takhle to bylo opravdu spíš hodně wtf?!?

O popisu postelové scény, kterou nám autorka dopřeje dokonce dvakrát (protože bonusová kapitola je z JEHO pohledu - proč?) se radši ani vyjadřovat nebudu.

Nicméně je to romantická předvídatelná pohádka, které většinou neuvěřitelné prostě bývají.
Pokud jste fanoušci #romcom a máte na nějakou oddechovku, kterou přečtete max za dva večery náladu a nevytáčí vás při čtení nelogické věci, tak vlastně proč ne

20.02.2024 3 z 5

Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů * antologie

Jsou to povídky, takže klasicky něco mě bavilo, něco ne. Nejvíc mě oslovily příběhy Uvidíme se v pekle, Roztáhnout křídla a Uvidíme se. Oceňuju, že to zahrnuje opravdu širokou škálu témat, se kterými se dnešní mladí lidé potkávají. Navíc je kniha opravdu nádherná jako předmět a je vidět, že je prostě vymazlená.

16.02.2024 4 z 5

Marionka z Kosí ulice Marionka z Kosí ulice Nikola Hiklová

Pohádková knížka o Marionce z Kosí ulice byla milá, zábavná a poučná.
Rozvíjí v dětech fantazii, touhu po cestování a poznávání světa.
I když s Marionkou procestujeme různé kouty světa, líbí se mi, že je v knížce ukázáno, že dobrodružství můžeme najít i v lese za domem.
Hezké osvěžení ke klasickým pohádkám.

14.02.2024 5 z 5

Kdo zabil mého otce Kdo zabil mého otce Édouard Louis (p)

Moje první setkání s autorem. Asi jsem nevybrala na začátek úplně vhodnou knihu od autora, ale chtěla jsem zkusit něco kratšího.
Silné momenty, niterná kniha, zajímavé myšlenky, ale po pár měsících si to ale zas tak dobře nepamatuju, takže mě to asi nezasáhlo tolik, jak jsem myslela.
Nakonec jsem z celé knihy trochu v rozpacích a vlastně nevím

08.02.2024 4 z 5

Pod šeptajícími dveřmi Pod šeptajícími dveřmi TJ Klune (p)

Dlouhé, rozvleklé, předvídatelné.
Po domě v moři velké zklamání.

30.01.2024 2 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Atmosféra, postavy, komplexnost celého příběhu, skvělý!

25.01.2024 5 z 5

Proč jsme tak naštvané? Proč jsme tak naštvané? Šárka Homfray

Eseje o tom, jak se žije ženám v Česku.
Bravurně vypointované, podložené fakty a zdroji, psané s nadhledem.

Velmi důležitá kniha, která nahlíží do všech sfér ženského života a ukazuje, co je tam opravdu k vzteku. Nahlédne do oblastí jako: vzdělání, vzhled, výchova, mateřství, politika, vztahy, role,

Pokud vám někdy v debatě chybí ty správné argumenty, pokud si chcete rozšířit povědomí o českém feminismu, nebo pokud naopak moc nerozumíte tomu, proč je feminismus tak důležitý, je to kniha přesně pro vás.

17.01.2024 5 z 5

Potkáme se v Praze Potkáme se v Praze Julie Caplin

Kraťoučká povídka, která perfektně navodila vánoční atmosféru.

11.01.2024 4 z 5

Bílá vlčice Bílá vlčice Vanessa Walder

Bílá vlčice vás vezme do svého teritoria a ukáže vám život vlků pořádně zblízka.
Knížka pro děti, která je naučná a přitom zábavná. Dozvěděla jsem se spoustu věcí ze života vlků i havranů. Navíc vše sepsáno velice poutavě a napínavě, takže se žádné dítě rozhodně nudit nebude.
Kniha je doplněna krásnými ilustracemi a na závěr fakty o vlcích, kde autorka ještě pár věcí dovysvětlí.
Já jsem nadšená a všechny děti, které se zajímají o přírodu, budou určitě taky!

10.01.2024 5 z 5

Oceňuju autorovu upřímnost. Místy milé čtení, místy mrazivé. Pro fanoušky nutnost, pro mě osobně nic převratného

04.01.2024 3 z 5